​Ölümsüz Aşkın Kenti: Verona

Venedik birçok çiftin balayı hayallerini süsleyen, kanalları arasında gondol keyfi yaparken etrafı izleyebileceğiniz, daracık sokakları arasında kaybolacağınız, dünyaca ünlü sanat eserlerini barındıran müzelerini gezebileceğiniz, İtalyan mutfağından seçkin örnekleri tadabileceğiniz, eskiden saray olan günümüzde çoğu butik otel olarak hizmet veren şık otellerde konaklayabileceğiniz romantik mi romantik bir yer.

Ama asıl ölümsüz aşkın yaşandığı, Romeo ve Juliet’in hikayesinin hayat bulduğu yer Venedik’e yaklaşık 2 saat mesafedeki Verona. Haydi gelin, şimdi de Verona’ya gidelim.

Adige Nehri kenarında MÖ 1. yüzyılda kurulmuş olan Verona, UNESCO tarafından korunma altına alınmış kentlerden. Şehir en büyük gelişimini Venedik Cumhuriyeti döneminde yaşamış. Dante gibi pek çok ünlü ismin de yaşamış olduğu şehir 250 bin kişilik nüfusu ile İtalya’nın en önemli turizm merkezlerinden biri.

Yıllar önce kardeşim Gökçe ile yaptığımız İtalya seyahatinde uğradığımız Verona’da aklımda en çok yer eden yer meşhur Juliet’in evi ve evin girişindeki dilek duvarı idi.

Bu nedenle ben de yazıma Verona’ya ün katan bu evin hikayesi ile başlamak istiyorum. İngiliz edebiyatının klasiklerinden biri olan ve William Sheakespeare tarafından 1591-1596 yılları arasında yazıldığı düşünülen eser iki düşman ailenin birbirine aşık gençlerinin aşk hayatını konu alıyor: Romeo ve Juliet. Bu eser ilk kez 1594 senesinde sahnelenmiş ve yıllar boyunca defalarca, baleye, operaya ve sinemaya uyarlanmış. Bu nedenle bu eseri duymayan yok.

İşte bu hikayede geçen Juliet’in evi de Verona’nın tüm kartpostallarında yerini almış ve kentin simgesi haline gelmiş. Bu evin en ünlü bölümü ise altında Romeo’nun Juliet’i beklediği çıkma balkon. Bu balkonu ünlü ressam Ford Madox Brown’un tablolarından da hatırlayacaksınız.

Balkonun hemen altında yer alan Juliet heykeli ile fotoğraf çektirmek ve burada dilek dilemek isterseniz uzunca bir sırayı göze almanız gerekiyor.

Dilek dilemek için bu bronz heykelin sağ göğsünü okşuyorsunuz. İnanışa göre kısmet açıyormuş.

Evin bulunduğu avluya geçişte yer alan duvarları ise dilek kağıtları kaplamış vaziyette. Buradaki duvarı zaman zaman temizleyerek yeni dileklerin asılması için yer açıyorlar. Bu nedenle ikinci gidişimde ben de ilk astığım dilek kağıdını bulamadım haliyle.

MÖ 30'da tamamlanmış olan Arena, kentin en önemli meydanlarından biri olan Bra Meydanı'nda yer alıyor.

Antik Roma döneminden günümüze ulaşan en önemli eserlerden. Roma'daki Kolezyum ve Kapua’daki arenadan sonra İtalya’nın en büyük 3. arenası.

İki katlı dış duvarlar ile çevrili olan arena zamanında gladyatörler dövüşleri için bir gösteri merkeziyken, günümüzde burada çeşitli fuarlar, tiyatrolar, operalar ve konserler düzenleniyor.

Burada dolaşırken çevrede tarihi yaşatmaya çalışan gladyatörler kostümü içindeki kişiler ile karşılaşabilirsiniz.

Bra Meydanı'nda yer alan bir diğer önemli yapı ise Belediye Binası. Etrafında çok sayıda kafe ve restoranın yer aldığı bu meydanın ortasında bir de zamanında cüzzamlı hastaların kiliseye girişine izin verilmediği dönemde, dibinde dua edebilsinler diye yapılmış büyükçe bir sütun yer alıyor.

Bu meydandan kentte kısa bir tur yaptıran turistik araca binip kenti hızlıca turlayabilir ya da bisiklet kiralayarak kenti dolaşabilirsiniz.

Bir diğer önemli meydan ise renkli evlerin dört köşesini çevrelediği Piazza Erbe. Meydandaki en önemli yapı ise 84 metre yüksekliğindeki Torre dei Lamberti yani Lamberti Kulesi. Kulede küçük ve büyük olmak üzere iki tane çan var. Zamanında bu çanlar haberleşme ve önemli olayları haber vermede kullanılıyormuş. Eğer küçük çan çalınırsa önemli bir konuda açıklama yapılacağı, büyük çan çalınırsa savaş tehlikesi olduğu anlamına geliyormuş.

Günümüzde bu meydanın tam ortasında peynir, mantar, zeytin gibi yöresel ürünlerin ve de hediyelik eşyaların satıldığı genişçe bir pazar alanı var. Fiyatlar Venedik ile kıyaslandığında çok daha makul. 

Dante’nin heykeline ev sahipliği yapan Dante Meydanı diğer adı ile Signori Meydanı da Verona’nın en önemli meydanlarından. Zamanında Verona’ya sürülmüş ve hayatının büyük bölümünü verona’da geçirmiş olan Dante, aynı zamanda İlahi Komedya’nın son bölümünü de burada tamamlamış.

Verona’da gezerken yapılarda ve kaldırımlarda yoğun olarak mermer kullanıldığı dikkatinizi çekecek. Çünkü burası mermeri ile meşhur ve yıllar boyunca mermer ticareti bölgenin en önemli gelir kaynaklarından biri.

1354-1356 arasında savunma amaçlı inşa edilen Castel Vecchio, eski kale anlamına geliyor. Ücretsiz olarak gezilebilen kalede eğer müzeye girmek isterseniz ücret ödemeniz gerekiyor.

Kaleye sonradan eklenen Ponte Scaligero yani Scaligero Köprüsü İtalya’nın en büyük ikinci nehri olan Adige Nehri üzerinde. Bu köprünün üzeri kalenin en güzel fotoğraflanacağı yerlerden. Kentteki diğer önemli köprüler ise Garibaldi ve Vittoria Köprüsü.

Verona’da meydanlar birbirine dar sokaklar ile bağlanıyor ve her sokakta sizi cezbedecek bir şey ile karşılaşabiliyorsunuz.

Bu sokaklarda dolaşırken zamanında Verona’nın en zengin ailelerinden olan Scala ailesine ait üç anıt mezara rastlayabilirsiniz. Anıt mezarda göreceğiniz merdiven görselleri ise Scala ailesinin sembolü.

Yemek için çok bir şey söylemeye gerek yok İtalya’dasınız. Ancak önerim meydanlardaki kafeler yerine ara sokaklardaki küçük aile işletmelerini tercih etmeniz.

Çünkü hepsinde yıllardır uyguladıkları tarifler ile hazırlanmış farklı ve enfes lezzetler var.

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni