Verona Hakkında Bilinmesi Gerekenler

verona-3153518_960_720.jpg

Verona,İtalya’nın Venota bölgesinde yer alan bir şehirdir. Verona aynı zamanda Milano ve Venedik şehirlerinin de tam ortasında yer almaktadır. Şehrin bugünkü toplam nüfusu 260.293’tür. Şehrin çok fazla kozmopolit bir yapıya sahip olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Verona’nın oldukça tarihî bir geçmişi vardır. Verona, II. Dünya Savaşı’ndan sonra hava saldırılarının hedef noktalarından biri olmuştur. Bunun en önemli sebebi ise şehrin otoyolların kesişiminde bulunuyor olmasıdır. Almanlar tarafından önemli ölçüde zarar gören şehir, bu çatışma sırasında kıymetli yapılarını kaybetmiştir. Savaş sonrasında ise şehirde büyük bir restorasyon çalışması başlamıştır. Tamamen yıkılan binaların yerine ise tarihî dokuyu yine koruyacak biçimde binalar inşa edilmiştir.

Verona, tarihselgeçmişi ile de oldukça köklü bir yapıya sahiptir. Şehrin ne zaman kurulduğu tam olarak bilinmemekle beraber, MÖ 89 yılında Raetialılar, Etrüskler ve Galyalılar tarafından yerleşim alanı olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Şehir, daha sonraları ise Romalıların eline geçmiştir. Verona’da Klasik Roma Dönemi’nden kalmış birçok yapı ve Orta Çağ’dan kalan önemli sayıda eser bulunmaktadır. Ayrıca şehirde Roma döneminden kalma 22 bin kişilik bir amfi tiyatro ve arena bulunmaktadır. Yine tarihî dönemlerden kalma Arena alanları Verona’nın önemli opera ve tiyatro oyunlarının sahnelendiği mekânların başında gelmektedir. Şehirde Orta Çağ’dan kalma oldukça önemli mimari eserler bulunmaktadır. Fakat 1117 yılında yaşanan büyük yangın ile bu eserler büyük zarar görmüş ve Romanesk yapı ile bu yapılar tekrar inşa edilmiştir.

Bunun yanında Verona, önemli eserlerin yazıldığı şehirlerden birisidir. Shakespeare’in önemli eseri Romeo ve Juliet bu şehrin en önemli sembollerinden biri olmuştur. Bu durum şehre romantik bir çağırışım katmaktadır. Her yıl bu aşkın anısına 14 Şubat tarihinde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Sizler de bu eşsiz görsel şovu bu tarihte sevdiklerinizle Verona’da geçirebilirsiniz.

İtalya’nın giriş kapısıolarak bilinen Verona, İtalyanlar tarafından kurulmuş olan ilk şehirdir. Verona gerek tarihî gerek kültürel yapısı ile her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Oldukça önemli bir noktada konumlanan Verona, kültürel, tarihî ve mimari özellikleri ile de oldukça ilgi çeken bir şehirdir. Verona şehri kuzey-doğu İtalya'nın en önemli turizm merkezlerinden biridir. Verona'da bulunan tarihî binaların değerleri ve önemleri dolayısıyla Verona şehri UNESCO Dünya Mirasları listesine dâhil edilmiştir.

Anıtlar, sanatsal eserler açısından oldukça zengin olan Verona, aynı zamanda önemli bir ticaret ve sanayi şehridir. Avrupa’nın en önemli tarım fuarlarının gerçekleştiği Verona, ticarî sebeplerden dolayı da oldukça fazla kişinin şehre gelmesini sağlamaktadır. Bu sayede turist dışında da ülke, ticarî açıdan büyük bir kitleye ev sahipliği yapmaktadır. Verona’nın temel sanayi ürünleri arasında ise gıda, tarım, hayvancılık, deri ürünler, tıbbî ürünler, plastik ve kâğıt bulunmaktadır. Hem turizm hem sanayi açısından şehir Avrupa’nın oldukça gelişmiş şehirlerinden birisi arasında yer almaktadır.

Verona, eğitim açısından da oldukça gelişmiş bir şehirdir. 1982 yılında kurulmuş olan Verona Üniversitesi şehrin en köklü eğitim kurumlarından birisidir. Toplamda 12 bölüme sahip olan üniversite, genellikle tarih alanında eğitim vermektedir. İlk kurulduğu yıllarda Katolik bir görüş ile kurulan üniversite, bugün dini baskının etkisinden ayrılmıştır. Günümüzde üniversite birçok farklı ülkeden öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

Verona’nın en önemli şehirmerkezi Piazza delle Erbe’dir. Meydan Roma döneminden kalmakla beraber bugün, sebze ve meyve pazarının kurulduğu önemli mekânların başında gelmektedir. Her gün kurulan bu pazarda taze meyve ve sebze bulabilirsiniz. Sanatsal bir tablo olarak görülen Piazza delle Erbe Meydanı 14. yüzyıla ait önemli eserleri de içerisinde barındırmaktadır. Meydanda birçok tarihi anıt, heykel ve mimari eser bulunmaktadır.

Verona, İtalya’nın kültürel ve tarih konularının iç içe geçtiği şehirlerden birisidir. Oldukça köklü bir yapıya sahip olan Verona’nın sahip olduğu tarihini korumak için çeşitli politikalar izlenmektedir. 2003 yılındaki Verona yerel yönetiminin “Verona 2020 Projesi” bu alanda yapılan çalışmalardan birisidir. Korunan bu kent dokusu geçmişin bir aynası olarak karşımıza çıkmaktadır. Kentin eski ve yeni mimarisi, yeşillik alanları ve dar sokakları sizler Verona kimliğinin esas yapı taşlarından birisidir. Şehre daha önce gelmemiş olanlar ve tekrar gelmek isteyenler için tatilseverlerin en yakın zamanda bu harika güzelliklere sahip olan yere gelmelerini tavsiye ederiz.
 

Tanıtım Videosu: