Jaisalmer

Jaisalmer Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Altın kent Jaisalmer, Hindistan’ın en batısında Jajasthaneyaletinde konumlanmıştır. Nefes kesici manzaraya sahip Jaisalmer Kalesi, kum ovaları, geçmiş bir çağdan kalma seramik mozaiklerini andıran kum yapılarıyla nefes kesici güzellikteki kent egzotik deve treni ticaret yolları ile çevrili gizem dolu bir masal diyarı gibidir. 99 burcu olan kalenin hâlâ ayakta durduğu Jaisalmer’de parlak nakış işler, kraliyetsarayı ve turistik pek çok dükkân vardır. Bir ticaret merkezi olmasına rağmen, bu çöl ve kale manzarasını görüp de büyülenmemek zordur. Kent surlarının altından geçip özellikle kuzeye doğru devam ederseniz Eski Kent’in dar sokakları karşısında şimdiki zamanın dışına çıkarsınız. Kentin “altın kent” diye anılmasının sebebi altın ile bal rengi karışımı göz alıcı doğasıdır.


 
Jaisalmer aynı zamanda dericilik, gümüştakılar ile ipek ve pamuktan yapılan nakışları ile de nam salmıştır. Eserlerinin çoğunun yerel bölgelerde karşınıza çıkacağı ve genellikle kadınlar tarafından yapılan bu işler bölge kültürüne has pek çok detay taşımaktadır. Ayrıca kalenin hemen içinde el işi giysilerin ve çarşafların satıldığı pek çok yerel dükkân bulunmaktadır.
 
Bhanglassi buraya geldiğinizde mutlaka içmeniz gereken lezzetlerdendir. Bhang ile doldurulmuş çerez paketleri ve çikolatalar paketleri yine pek çok dükkânda karşınıza çıkacaktır. Bilhassa çöl gezileri sırasında harika bir etki bırakan bu içecek karşısında yine de dikkatli olun uyarısında bulunmakta fayda var. Zira yerel halk arasında oldukça popüler olan bu içeceği art arda ve birden fazla kere içmek vücudun su dengesini bozar ve yüksek terleme, kaygı, çarpıntı artışı, halüsinasyonlar vb. gibi etkilere sebep olabilir.  Bu etkiler kişiden kişiye ve tüketilen bhang miktarına bağlıdır. Yüksek bhang tüketiminin olumsuz etkilerini gidermek için bol miktarda su tüketmek gerekir, bhang’a alışık olmayanlara verilen bir diğer tavsiye de içeceği tok karna tüketmektir. 

Jaisalmer’e Nasıl Gidilir? 

Jaisalmer’de ulusal bir havaalanı bulunmaktadır. Buraya Türkiye’den doğrudan uçuşlar hizmet vermektedir. Ancak kente gitmek için Delhiüzerindenaktarmalıuçuşları tercih etmek de bir alternatiftir. Ayrıca kente ulaşım da Eski Delhi üzerinden tren seferleri de söz konusudur. Daha otantik bir deneyim arayışında olanlar için trenalternatifi daha yerinde bir tercih olacaktır. Yataklı kompartıman seçeneğinin de bulunduğu bu trenlerde gecikmelerin yaşanması ise en sıradan şeydir, dolayısıyla başınıza böyle bir şey geldiğinde bunu yadırgamanıza gerek yok. Bir diğer ulaşım yolu olan araba-taksiler ise yine turistik açıdan en çok rağbet görenler arasındadır. Agra, Ajmer, Jaipur, Mumbai, Yeni Delhi ve Udaipur kentlerinde Jaisalmer’e gitmek için hizmet evren pek çok araba-taksiye rastlayacaksınız. Eğer bunlardan birini tercih edecekseniz sürücü ile yolculuğun başından fiyat konusunda anlaşmaya bakın, deriz. Jaisalmer’e gidişte son ve belki de en iddialı ulaşım yolu ise devedir. Deve ticaretinin ana merkezlerinden birisi olan kente eğer böylesi bir deneyimle varmak isterseniz günler öncesinden rezervasyonunuzu yaptırın. Bikaner kenti üzerinden gerçekleştirilen ve yaklaşık 14 gün süren bu yolculuk şüphesiz çölde unutulmaz bir deneyim yaşama imkânı vadediyor. 

Jaisalmer’de Görülmesi Gereken Yerler 

Ghadsisar Gölü ve çevresi: Aynı zamanda Jaisalmer şehrinin su tedarikçisi olan bu göl, Kral Ghadsi tarafından halkın da yardımıyla 650 yıl önce yaptırılmıştır. Tapınaklar ve kutsal mezarlar ile çevrili göl ve çevresi oldukça hayranlık uyandırıcı bir görüntüye sahiptir. Üzerinde tekne turlarının da gerçekleştirildiği gölün yakınında çöl kültür merkezi ve öğretmen olan N. K. Sharma’nın koleksiyonundan oluşturulmuş bir de yerel müze vardır. Bu merkezde sabah ve akşam saatlerinde kukla gösterileri yapılmaktadır.
 
Jaisalmer Kalesi: Güneşin renkli tonları ve çöl ortamının altın rengini bir araya getiren Jaisalmer’in şüphesiz alametifarikası bu devasa kale adeta bir masal diyarı hissi verir. Kalenin iç duvarları hala yaşamaktadır. Yani Hindistan’daki her diğer kalelerden farklı olarak kalenin duvarlarında inşa edilmiş odalarda yaşayan ve çalışan insanlar vardır. Buraya gelen turistler büyük klasik iç mekân içerisinde gezinirken aynı zamanda kendine has tasarıma sahip zengin tüccarların dükkânlarının birçoğunu ziyaret edebilirler. Kale içinde, şehir geneline ve çölün muhteşem manzarasına bakış imkânı sunan beş adet gözlemci noktası bulunmaktadır.
 
Jain Tapınağı: Kale surlarının içinde güzelce oyulmuş yedi tapınak bulunur. Bu tapınaklar 12. yüzyıl ile 15. yüzyıla arasında inşa edilmiştir. Buradaki tüm tapınaklar, yürüyüş yolları ve koridorlarla bağlıdır. Herhangi bir Jain Tapınağı’na girmeden önce ayakkabılarınızı ve kemer, cüzdan, çanta gibi diğer tüm deri eşyaları çıkarmanız zorunludur. Burada ziyaret edebilecek ilk tapınak, Sekizinci Tirantankar yani Jain Tanrısı Chandraprabhu’ya ithaf edilmiş olanıdır. Tanrı Chandraprabhu’nun sembolü aydır. Bu tapınak 1509 yılında ince taşlarla inşa edilmiştir.
 
Haveliler: Uzun ismiyle Patwon-ki-Haveli, kale ana kapılarından on dakikalık bir yürüyüş mesafesinde ve oldukça görkemli bir evler bölgesidir. Beş evden oluşan bu bölgede müzeler bulunur. Haveliler’den caddeye en yakın olanı restore edilmiş ve bir devlet müzesine dönüştürülmüştür. Evlerde varlıklı ailelere ait koleksiyonlar sergilenmektedir.

Jaisalmer ile İlgili

Jaisalmer Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa