Kyoto Gezilecek Yerler

Binlerce yıldır Japon İmparatorluğu’na başkentlik yapmış, tapınaklar şehri olarak adlandırılan Kyoto, Japonya’da görülmesi gereken en önemli şehirlerden biridir. Köklü tarihi, mimarisi, doğal güzellikleri, Budist ve Şintotapınakları ile Uzak Doğu’nun gizemli dünyasına adım atabileceğiniz Kyoto’ya en az 4 - 5 gününüzü ayırmanızı tavsiye ederiz.

Kyoto Gezilecek Yerler

Her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Kyoto sahip olduğu eşsiz güzellikte tapınakları, sakura ağaçları ile çevrili yürüyüş yolları, parkları, geleneksel çay evleri ve Uzak Doğu mutfağını deneyebileceğiniz restoranları ile cezbedici şehirlerden biridir. Kyoto’ya gittiğiniz zaman öncelikli olarak birçoğu UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne adını yazdırmış olan tapınakları ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Fushimi İnari Tapınağı, Kinkaku Ji, Yasakha Serine, Kiyomizu Dera şehirdeki büyüleyici tapınaklardan sadece birkaçıdır. Nijo Kalesi, Kyoto hanedanlığına uzun yıllar ev sahipliği yapmış olan KyotoİmparatorlukSarayı, geyşaları ile ünlü Gion bölgesi, Filozof Yolu, Bambu Ormanları ve müzeseverlerin ilgisini çekecek olan Kyoto Ulusal Müzesi görmenizi önerdiğimiz yerler arasındadır. Bu yerlerle ilgili detaylı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Fushimi İnari Tapınağı

road-2566594_960_720.jpg

Kyoto’da ziyaret edebileceğiniz en etkileyici tapınaklardan ilki Fushimi İnari Tapınağı’dır. İnari Dağı’nın eteklerine kurulmuş olan tapınak yemyeşil bir ormanın içerisine turuncu torileriyle bir hayli dikkat çekicidir. Şehrin en ihtişamlı Şinto tapınağı olarak gösterilen Fushimi İntari, Kyoto’ya 6 kilometre uzaklıktadır. Pirinç tanrısına adanan tapınaklardan biri olan Fushimi İnari’yi her gün binlerce kişi ziyaret ederek dilek dilemektedir. Dört kilometre boyunca uzanan turuncu toriler arasında yürürken adeta film karesinin içindeymiş gibi hissedeceğiniz tapınakta ayrıca birçok tilki heykeli de bulunmaktadır. Tilkilerin pirinç tanrısında haber getirdiğine inanıldığı için tapınağın dört bir yanı tilki heykelleri ile süslenmiştir. Fushimi İnari’ye giriş ücretsiz olup 5 numaralı otobüs ile tapınağın girişine kadar ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kinkaku Ji Tapınağı

japan-2046114_960_720.jpg

Kyoto seyahatinizde ziyaret etmenizi tavsiye ettiğimiz tapınaklardan bir diğeri olan Kinkaku Ji, Kitaku semtinde yer almaktadır. AltınKöşkTapınağı olarak da bilinen Kinkaku Ji büyüleyici görüntüsüyle ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. 14. yüzyılda inşa edilen tapınak üç katlıdır. Ahşap tapınak altın varaklarla süslenmiş, bahçe düzenlemesi ile adeta kartpostal görünümüne sahip olmuştur. 1994 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne dâhil edilen Kinkaku Ji’nin önünde göl, arkasında yemyeşil bir orman bulunmaktadır. Budist tapınağı olan Kinkaku Ji’ye giriş ücreti 400 yen’dir. Tapınağa ulaşmak için 59 numaralı otobüse binebilirsiniz. Kyoto’nun en özel tapınaklarından biri olarak gösterilen ve Japon mimarisini simgeleyen Kinkaku Ji’yi gezi listenize mutlaka eklemelisiniz.

Yasaka Shrine

japan-1432866_960_720.jpg

1.350 yıl önce inşa edilen Yasaka Shrine Kyoto’da görülmesi gereken yerlerden bir diğeridir. Gion bölgesinde yer alan büyüleyici tapınak fener süslemeleri ile öne çıkmaktadır. Şehirdeki önemli Şinto tapınaklarından biri olan Yasaka Shrine’nin içerisinde dua ve sunak alanı yer almaktadır. Tapınak her yıl temmuz ayında düzenlenen Kyoto’nun en büyük festivallerinden biri olarak gösterilen Gion Matsuri’ye de ev sahipliği yapmaktadır. Temmuz ayı boyunca tapınak ziyaretçilerin akınına uğrarken kâğıt fenerlerle ışıl ışıl bir görünüme kavuşmaktadır. Eğer siz de seyahatinizi temmuz ayına denk getirirseniz bu muhteşem görüntüye şahit olabilir, tapınağın çevresinde düzenlenen geçit törenlerini yakından izleyebilirsiniz. Yasaka Shrine’yi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Kiyomizu Dera

japan-1432858_960_720.jpg

Kyoto’nun UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan tapınaklarından biri de Kiyomizu Dera’dır. MS 790 yılında inşa edilen tapınak Kyoto’nun en fazla ziyaret edilen tapınağı olarak öne çıkmaktadır. Bu nedenle kalabalık artmadan sabah saatlerinde ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Ottowa Dağı’nın yamacına kurulmuş olan tapınak Japonya’nın en eski Budist tapınağıdır. Türkçesi “saf su tapınağı” olan Kiyomizu Dera’nın içerisinde dilek kutuları, tori kapıları, çay evleri yer almaktadır. Terası ile ünlü olan tapınakta Kyoto’nun muhteşem manzarasını seyredebilir, eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Eğer sakura zamanı yolunuz buraya düşerse kiraz ağaçlarının kartpostallık görüntülerini izleyebilir, kendinizi masal diyarındaymış gibi hissedebilirsiniz. Kiyomizu Dera Tapınağı’na giriş 300 yen olup merkezden yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Nijo Kalesi

1603 yılında inşa edilmiş olan Nijo Kalesi Kyoto’da görülmeye değer tarihî yapılar arasında yer almaktadır. Uzun yıllar boyunca hükümet konağı olarak kullanılan Nijo Kalesi’nde Japonya’nın Feodal Dönemi’ne ait izler taşıyan binalara ev sahipliği yapmaktadır. Nijo Kalesi 1994 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne dâhil edilmiştir. NinomaruSarayı kalenin içerisinde ziyaret edebileceğiniz en önemli yapılardan biridir. Kalede ayrıca şubat ayından mart ayının başlarına kadar çiçek açan bir erik bahçesi ve geleneksel çay törenlerinin düzenlendiği Seiryuen adı verilen bir bahçe yer almaktadır. Kalenin çevresinde akçaağaç ve gingko gibi birçok ağaç türünü görme şansı da bulabilirsiniz. Nijo Kalesi her gün 08.45 - 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Giriş ücreti ise 600 yen’dir.

Kyoto İmparatorluk Sarayı

image1.jpg

Kyoto İmparatorluk Sarayı, şehrin başkentlik unvanının Tokyo’ya taşındığı 1868 yılına kadar Japon İmparatorluk ailesinin ikametgâhı olarak kullanılmıştır. MS 794 senesinde inşa edilen saray geçirdiği yangın felaketlerinden sonra 1855 tarihinde tekrar inşa edilmiştir. İçerisinde Sento Sarayı, tapınaklar ve rengârenk bahçelerin yer aldığı Kyoto İmparatorluk Sarayı, günümüzde özel törenler için hâlâ kullanılmaktadır. İmparatorluk Saray Acentesi tarafından düzenlenen rehberli turlar ile gezebileceğiniz sarayın içindeki binalara giriş yasaktır. Sarayın en cezbedici noktası hiç şüphesiz devasa bahçesidir. Ağaçlar ve çiçeklerle kaplı bahçe özellikle sakura zamanı eşsiz görüntülere sahne olmaktadır. Pazartesi günleri kapalı olan Kyoto İmparatorluk Sarayı nisan - ağustos ayları arasında 09.00 - 17.00, eylül - mart ayları arasında 09.00 - 16.30, ekim - şubat ayları arasındaysa 09.00 - 16.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Gion

Gion-District-Kyoto-Japan-1080x720.jpg

Kyoto gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ettiğimiz bir diğer bölge ise Gion’dur. Doğuda YasakaMabedi ile batıda Kamo Nehri arasında bulunan Gion Kyoto’nun ünlü geyşa bölgesi olarak bilinmektedir. Geleneksel ahşap evler ve dar sokaklarla çevrili Gion şehrin yeme - içme, eğlence ve alışveriş merkezlerinden biridir. Gion’un en turistik bölgesi ise Hanami-kojiCaddesi’dir. Japon mutfağına ait lezzetleri tadabileceğiniz ünlü restoranlarla çevrili olan caddede ochaya adı verilen çay evleri de oldukça meşhurdur. Buralar geyşaların misafirlere çay sunumu yapıp eğlendirdikleri oldukça pahalı ve özel mekânlardır. Gion sokaklarında kimonoları ile gezen geyşalara da rastlayabilirsiniz. Gion bölgesinde yer alan ShijoCaddesi tam bir alışveriş cennetidir. Geleneksel Japon sanatlarından el işi malzemelere, yeme içme ve hediyelik eşyalara kadar aradığınız birçok şeyi bulabileceğiniz ShijoCaddesi’ni ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Filozof Yolu

29-27573.jpeg

Kyoto’nun Higashiyama bölgesinin kuzeyinde yer alan Filozof Yolu görülmeye değer yerler arasındadır. Yüzlerce kiraz ağacı ile kaplı yol ünlü Japon filozof NishidaKitaro’nun her gün Kyoto Üniversitesi’ne giderken meditasyon amacıyla yürüyüş yapmasından dolayı bu adı almıştır. Ortalama iki kilometre uzunluğundaki Filozof Yolu Ginkakuji tarafından başlayıp Nanzenji Mahallesi’nde son bulur. Yol boyunca restoranlar, kafeler ve mağazaların yanı sıra birkaç küçük tapınak da yer almaktadır. Tapınaklar arasında en önemli ihtişamlı giriş kapısıyla öne çıkan Honen-in’dir. Ginkakuji Tapınağı da bu bölgede görülmesi gereken en güzel tapınaklardan biridir. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında tablo gibi manzaralara şahit olabileceğiniz Filozof Yolu’nda mutlaka yürümenizi ve bol bol fotoğraf çekmenizi tavsiye ederiz.

Arashiyama Bambu Ormanı

bamboo-2074751_960_720.jpg

Kyoto’nun en popüler gezi duraklarından biri de Arashiyamabölgesinde yer alan bambu ormanıdır. Kyoto’dan trenle ortalama yarım saatte ulaşabileceğiniz Arashiyama bölgesi tapınakları, maymun parkı ve yaz aylarında gezintiye çıkabileceğiniz gölü ile bir hayli meşhurdur. Tenryu-ji Tapınağı’nın hemen yanından başlayan bambu ormanı Kyoto gezinizi unutulmaz kılabilecek özel yerlerden biridir. Kuş sesleri ve ağaç hışırtıları eşliğinde yürüyüş yolunda ilerlerken ağaçların uzunluğu karşısında şaşkına uğrayabilirsiniz. Dört mevsim boyunca ziyaretçilerine bambaşka görüntüler sunan bambu ormanında zamanın nasıl geçtiğini anlamayacak ve buraya tekrar gelmek isteyeceksiniz. Sakura zamanı ve sonbahar aylarında fotoğrafçıların sıklıkla ziyaret ettiği bambu ormanı doğal güzellikleriyle hayranlık uyandıran yerlerden biridir.

Kyoto Ulusal Müzesi

cg-artvenue-20171003-Kyoto-National-Museum-870x538.jpg

Kyoto; tapınaklar ve doğal güzelliklerinin yanı sıra birbirinden değerli müzelere de ev sahipliği yapmaktadır. Kyoto Ulusal Müzesi’nde heykeller, tablolar, el işleri ve arkeolojik nesnelerden oluşan on iki binden fazla eşya bulunmaktadır. Müzede özellikle HeianDönemi’ne ait eserler tarihî Çin ve Japon sutraları görülmeye değerdir. Süreli sergilerin de düzenlendiği Kyoto Ulusal Müzesi’nde alışveriş yapabileceğiniz küçük bir mağaza ile birlikte yorgunluğunuzu atabileceğiniz kafe de bulunmaktadır. Kyoto Ulusal Müzesi’ne giriş ücreti yetişkinler için 520 yen’dir. Salı, çarşamba, perşembe ve pazar günleri 09.30 - 17.00 saatleri arasında, cuma ve cumartesi günleri ise 09.30 - 21.00 saatler arasında ziyarete açıktır. Pazartesi günleri kapalı olan Kyoto Ulusal Müzesi’ne 206 ve 208 numaralı otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. İnmeniz gereken durağın ismi ise “Hakubutsukan Sanjusangendo-mae".