Kyoto Hakkında Bilinmesi Gerekenler

kyoto-363636_960_720.jpg

Bin yıldan fazla süredir Japon İmparatorluğu’nun başkentliğini yapan Kyoto ülkenin en büyük şehirlerinden biridir. 1,5 milyon kişinin yaşadığı Kyoto, Japonya’da görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Japonya’nın kültürünü, mimarisini ve geleneklerini en iyi şekilde yansıtan Kyoto, 794-1868 yılları arasında eski imparatorluğun başkenti olmuştur. Kyoto ismi Japonca “başkentlerin başkenti” anlamını taşımaktadır. İki binden fazla tapınağa ev sahipliği yapan Kyoto, sarayları, parkları, tarihî binaları ve geyşaları ile meşhurdur.

Japonya’nın Kansai bölgesinde yer alan Kyoto aynı zamanda bölgenin en büyük şehridir. Yüz ölçümü 827,83 kilometrekare olan Kyoto, Osaka ve Kobe ile birlikte Keihanshin metropolitan alanını oluşturmaktadır. Higashiyama, Kitayama ve Nishiyama dağları ile çevrili olan Kyoto birçok kez “Dünyanın en güzel şehri” seçilmiştir. Japonya’nın en fazla gelişmiş şehirlerinden biri olmasının yanı sıra eğitim ve finans alanında da hatırı sayılır bir yere sahiptir. Japonya’nın en prestijli üniversitelerinden biri olan Kyoto Üniversitesi’nde binlerce öğrenci eğitim almaktadır. İkinci Dünya Savaşı’nın bombardımanlarından kurtulabilen nadir Japon şehirlerinden biri olan Kyoto mimarî yapıları ile de hayranlık vericidir.

Tanıtım Videosu:

Devamını Oku

Kyoto ile İlgili

Kyoto Nerededir?

Japonya’nın güneydoğusunda yer alan Kyoto ülkenin en büyük şehirleri arasındadır. Kyoto prefektörlüğünün merkezi olan Kyoto; Biwa Gölü kıyısında konumlanmaktadır.

Kyoto’ya Nasıl Gidilir?

bullet-train-1336233_960_720.jpg

Türkiye’den Kyoto’ya gitmek isteyenler en yakındaki Osaka şehrinin Kansai Havalimanı’na ulaşmalıdırlar. Kyoto’da havalimanı bulunmamaktadır. İstanbul’dan haftanın her günü Osaka şehrine uçuş düzenlenmektedir. Yolculuk süresi ise ortalama 11 saattir. Osaka Kansai Havalimanı’ndan Kyoto’ya ulaşmak için Haruka Express trenine binebilirsiniz. Tokyo’dan Kyoto’ya gelmeyi düşünüyorsanız hızlı tren veya otobüs seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

Kyoto’ya Ne Zaman Gidilir?

sakura-776656_960_720.jpg

Sıcak ve ılıman deniz ikliminin hâkim olduğu Kyoto’da yazlar sıcak, kış ayları ise serin geçmektedir. Aralık yılın en kurak ayı olurken şehirde en fazla yağış temmuz ayında kendisini gösterir. 27,9 derece sıcaklıkla ağustos Kyoto’da en sıcak ay olurken ocak ayında bu değer 4 dereceye kadar düşer. Yıl boyunca sıcaklık ortalamasının 23 derece olduğu Kyoto’da mevsimlere göre sıcaklık ve yağış oranları farklılık göstermektedir.

Kyoto’ya yaz aylarında gitmeyi düşünüyorsanız şemsiyenizi mutlaka yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Haziran ve temmuz ayları Kyoto’nun en fazla yağış aldığı dönemdir. Yaz dönemi aynı zamanda nemin ve sıcaklığın en yüksek olduğu dönemdir. Her yıl Kyoto’da geleneksel olarak düzenlenen Gion Matsuri Japonya’nın en önemli festivallerinden biridir. 17 - 24 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilen Gion Matsuri Festivali’nde Japon kültürünü daha yakından tanıyabilir, eğlencenin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Kyoto’ya gitmek için en ideal dönem hiç şüphesiz sakura zamanıdır. 25 Mart - 15 Nisan arasındaki dönemde şehrin her noktasını süsleyen kiraz çiçeklerini görme şansı bulabilir, harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Her yıl 15 Mayıs tarihinde düzenlenen Aoi Festivali’ne katılarak seyahatinize farklı bir deneyim katabilirsiniz. Eylül ve ekim ayları da Kyoto’yu ziyaret etmek için en uygun dönemler arasındadır.

Kyoto'da Nerede Kalınır?

Japonya’nın büyük şehirlerinden biri olan Kyoto, ülkenin eski başkentlerinden de biri aynı zamanda. Bu özelliği nedeni ile tarihî dokusu da çok zengin olan şehirde, süre gelen geleneksel bir Japon yaşantısı bulunuyor. Hem modern hem klasik hem hızlı hem de sükûnet içinde akıp giden hayata eşlik etmek, gerçek bir deneyim yaratıyor.

Şehri ziyaret eden turistler, dakik ulaştırma ağlarından ve temiz sokaklardan övgü ile bahsediyorlar. Ayrıca Zen sanatının izlerini hayata geçiren çok şık ve bakımlı Japon bahçelerinde gezmekten de çok keyif alıyorlar. Arashiyama Bambu Ormanı ve civarındaki tapınaklar, Altın Tapınak ve Bin Kapılı Tapınak gibi önemli dinî ve tarihî mekânlar da hayli ilgi çekiyor.

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Kyoto otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Kyoto Otelleri

Japonya’nın bu tarihî ve çok kıymetli şehri, ülkenin güneydoğusunda bulunan Biwa Gölü kenarında yer alıyor. Gerçek Japon geleneklerinin hâlâ yaşatıldığı pek çok mekâna denk gelmenin mümkün olduğu şehirde sayısız tapınak ve tarihî nokta yer alıyor.

Ülkenin en önemli iki figürü olan Kral ve Samuray kimlikleri için yapılmış anıt ve müzeler de görülmeye değer. Pek çok tapınak, şehrin 2. Dünya Savaşı sırasında diğer şehirlerden daha az zarar görmüş olması neticesinde günümüze kadar korunabilmiş ve hâlâ faaliyet gösterir durumda. İklimin ılıman olması sayesinde 12 ay boyunca ziyaret oranı yüksek olan şehir, tüm dünyadan gelen yüz binlerce turisti büyük bir saygı ile ağırlıyor.

 

Şehrin doğal ve tarihî güzellikleri ile birlikte özellikle Shincho bölgesi civarında gelişen gece hayatı ve eğlence mekânları da son derece popüler. Ayrıca Kyoto bölgesinde tatil yapacak okuyucularımıza, Geyşalar tarafından çay ve sake ikram edilen çayevlerine mutlaka uğramalarını tavsiye ediyoruz.

Devamını Oku

Kyoto Gezilecek Yerler

Binlerce yıldır Japon İmparatorluğu’na başkentlik yapmış, tapınaklar şehri olarak adlandırılan Kyoto, Japonya’da görülmesi gereken en önemli şehirlerden biridir. Köklü tarihi, mimarisi, doğal güzellikleri, Budist ve Şintotapınakları ile Uzak Doğu’nun gizemli dünyasına adım atabileceğiniz Kyoto’ya en az 4 - 5 gününüzü ayırmanızı tavsiye ederiz.

Kyoto Gezilecek Yerler

Her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Kyoto sahip olduğu eşsiz güzellikte tapınakları, sakura ağaçları ile çevrili yürüyüş yolları, parkları, geleneksel çay evleri ve Uzak Doğu mutfağını deneyebileceğiniz restoranları ile cezbedici şehirlerden biridir. Kyoto’ya gittiğiniz zaman öncelikli olarak birçoğu UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne adını yazdırmış olan tapınakları ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Fushimi İnari Tapınağı, Kinkaku Ji, Yasakha Serine, Kiyomizu Dera şehirdeki büyüleyici tapınaklardan sadece birkaçıdır. Nijo Kalesi, Kyoto hanedanlığına uzun yıllar ev sahipliği yapmış olan KyotoİmparatorlukSarayı, geyşaları ile ünlü Gion bölgesi, Filozof Yolu, Bambu Ormanları ve müzeseverlerin ilgisini çekecek olan Kyoto Ulusal Müzesi görmenizi önerdiğimiz yerler arasındadır. Bu yerlerle ilgili detaylı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Kyoto Şehir İçi Ulaşım

kyoto-bus-2018-1.jpg

Kyoto şehir içi ulaşım konusunda hiç zorlanmayacağınız şehirlerden biridir. Japonya’nın diğer şehirlerinde olduğu Kyoto da gelişmiş bir ulaşım ağına sahiptir. Kyoto’da toplu ulaşım denince akla ilk olarak otobüsler gelmektedir. Özellikle şehrin farklı bölgelerindeki tapınakları ziyaret etmek isteyenler için otobüs en ideal ulaşım aracıdır. Kyoto gezilecek yerlerin tamamına otobüs ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Kyoto’da otobüslere arka kapıdan binip ön kapıdan inilmektedir. Ücret ise otobüs yolculuğunun sonunda ödenmektedir. Kyoto şehir otobüslerinin neredeyse tamamı açık yeşil renktedir. Tek yön otobüs biletinin ücreti yetişkinler için 230 yen, çocuklar içinse 120 yen’dir. Eğer gün içerisinde çok fazla otobüs kullanmayı düşünüyorsanız günlük kartlardan satın alabilirsiniz. 1 günlük kart ücreti 600 yen, iki günlük otobüs kartının ücreti ise 900 yen’dir. Otobüse bindiğiniz zaman şoförün yanında bulunan makineye biletinizi sokup damgalatmayı unutmayın. Kyoto şehir içi otobüs rotasını buradan inceleyebilirsiniz.

Kyoto’da bir diğer toplu ulaşım aracı ise metrodur. Kyoto’da iki tane metro hattı bulunmaktadır. Birincisi kuzeyden güneye uzanan Karasuma hattı, ikincisiyse doğudan batıya uzanan Tozai hattıdır. Metro biletleri istasyonların içerisinde yer alan otomatlarda satılmaktadır. İngilizce dil seçeneğini işaretleyerek metro biletinizi kolayca satın alabilirsiniz. Kyotometrosu sabah 05.00’ten gece 23.00’e kadar hizmet vermektedir. Metro bileti ücreti gideceğiniz yere bağlı olmakla birlikte yetişkinler için 210 - 350 yen, çocuklar içinse 110 - 180 yen’dir. Kyoto metrosunun haritasını buradan inceleyebilirsiniz.

Şehrin her bölgesinde kolaylıkla taksi bulabilirsiniz. Taksi ücretleri ilk iki kilometre için 630 yen olup sonrasında gidilecek mesafeye göre artmaktadır. Gece taksi kullanmak isterseniz %20 ek ücret alındığı aklınızda bulunsun. İlkbahar ve sonbahar aylarında Kyoto’yu gezmenin en keyifli yollarından biri de bisiklet kiralamaktır. Şehrin birçok noktasında bisiklet kiralayabileceğiniz mağazalar bulunmaktadır.

Kyoto Mutfağı

sushi-491425_960_720.jpg

Japon mutfağının yansımalarını göreceğiniz Kyoto’da birbirinden lezzetli yemekleri deneme şansı bulabilirsiniz. Hem damağa hem de göze hitap eden Japon mutfağında yemeklerin geneli çiğ ya da az pişmiş olarak servis edilir. Yağ ve baharat kullanımı diğer ülke mutfaklarına oranla çok daha az olan Japon mutfağında balık ve deniz ürünleri geniş bir yere sahiptir. Ekmek yerine pirinç tüketilen Japon mutfağında akla ilk gelen yemek hiç şüphesiz sushidir. Kyoto seyahatinizde sushinin her çeşidini Nishiki Market’te bulabilirsiniz. Yemek için şehirdeki en ideal yerlerden biri olan Nishiki Market’te onlarca sushi restoranı arasında seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Sushi Naritaya, Kikyo Sushi, Sushi Shigetomi ve Mizuki; Kyoto’da sushi yiyebileceğiniz diğer adreslerdir.

Tempura, ramen, sukiyaki, udan, noodle, soba Kyoto’da deneyebileceğiniz Japon mutfağına ait lezzetlerdir. Hokuto tadına doyulmaz bir sukiyaki deneyimi için tercih edebileceğiniz bir restorandır. Ayakkabınızı dışarıda çıkartıp tatami adı verilen minderlerde oturup yemek yiyebileceğiniz Yasakadori Enraku ise Kyoto’da uğrayabileceğiniz geleneksel restoranlar arasındadır.

Kyoto’ya gelmişken Japon mutfağının geleneksel ve özel ziyafet yemeği olarak adlandırılan kaiseki deneyimini de yaşamanızı tavsiye ederiz. Mezelerden meyve ve tatlıya kadar sekiz parça halinde yaklaşık iki saat boyunca servis edilen kaiseki tam bir lezzet şölenidir.

Dünyanın en pahalı eti olarak bilinen Kobe bifteğini tatmak isterseniz Kobe Beef Steak Moriya Gion’a uğrayabilir, damağınıza harika bir tat katabilirsiniz. Steak House Pound Shijokawaramachi, Hafuu Honten, Premium Pound Sanjo Kiyamachi restoranları da etseverleri fazlasıyla memnun etmektedir.

Japonya’nın genelinde olduğu gibi Kyoto’da da çay seremonisi en önemli geleneklerden biridir. Fiyatları 2.000 ile 4.000 yen arasında değişen çay seremonisi seyahatinizi unutulmaz kılan bir deneyim olabilir. Lezzetli bir kahvaltı içinse Wholefood Cafe Apprivoiser, Shinshindo, Sanjo Kawaramachi, Noda Smart Coffee Porta’yı listenize ekleyebilirsiniz.

Kyoto’da Alışveriş

image130.jpg

Kyoto hem geleneksel hem de modern alışveriş dükkânları ile öne çıkmaktadır. Alışverişseverler için birbirinden farklı seçenekler sunan Kyoto’da hem kendinize hem de sevdiklerinize özel hediyeler bulabilirsiniz. Eğer Japon el sanatlarına meraklıysanız Kyoto bunun için en doğru adreslerden biridir.

Kyoto’da alışveriş denince akla ilk gelen adres Shijo Caddesi’dir. Burası şehrin en büyük alışveriş bölgelerinden biridir. Gion’a kadar uzanan Shijo Caddesi’nde geleneksel Japon markalarının yanı sıra Louis Vuitton gibi dünyaca ünlü markaları da bulabilirsiniz. Eğer alışveriş merkezi gezmeyi seviyorsanız Takashimaya ve Marui alışveriş merkezlerine uğramanızı tavsiye ederiz.

Japon mutfağına özgü tatları denemek ve yeme-içme alışverişi için Nishiki Market oldukça fazla seçenek sunmaktadır. Dar sokakları kaplayan birçok dükkânın yan yana sıralandığı bölgede yerel lezzetleri tadabilir, lezzet yolculuğuna çıkabilirsiniz. Kyoto’nun bir diğer alışveriş bölgesi JR Kyoto İstasyonu civarındadır. Porta Yeraltı Alışveriş Merkezi, Aeon AlışverişMerkezi, The Cube Alışveriş Merkezi’ni listenize ekleyebilirsiniz.

Japonya’ya özgü hediyelik eşyalar satın almak ve mistik bir atmosferde alışveriş keyfi yaşamak isterseniz Doğu Higashiyama bölgesine gidebilirsiniz. El işleri, bardaklar ve tabaklarla birlikte hediyelik eşya alışverişinizi buradan yapabilirsiniz. Heian Tapınağı’nın kuzeyindeki Kyoto El Sanatları Merkezi’ni de ziyaret edebilir, sevdiklerinize özel hediyeler seçebilirsiniz. Kyoto’ya gelmişken onlarca çay çeşidi arasında seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Matcha çayı hazırlama aparatları, çaydanlık gibi gereçleri satın alabilir, Japonya’ya özgü içkilerden biri olan sake’yi arkadaşlarınıza hediye edebilirsiniz.

Kyoto’da Gece Hayatı  

pontocho.jpg

Kyoto gece hayatı her ne kadar Tokyo ve Osaka’nın gölgesinde kalsa da şehirde bar ve pub kültürü oldukça yaygındır. Kyoto gece hayatı çoğunlukla Shijo ve Sanjo bölgelerinde yoğunlaşmıştır. Bu bölgelerde birçok kafe, bar ve gece kulübü bulabilirsiniz. Kyoto’da eğlence mekânları sabahın ilk ışıklarına kadar hizmet vermektedir. İster alkollü, ister alkolsüz içeceğinizle birlikte Kyoto gece hayatının keyfini sürebilirsiniz.

Butterfly Club Kyoto’nun en iyi gece kulüpleri arasında yer almaktadır. 700 yen giriş ücretine ilk içkinin dâhil olduğu kulüpte sınırsız eğlencenin tadını çıkarabilir, arkadaşlarınızla dans edebilirsiniz. Kyoto gecelerinde öne çıkan bir diğer mekân ise Kitsune Club’tır. İçeriye girişte 1.000 yen ücret ödemeniz gereken gece kulübü hafta sonları şehrin gözde eğlence mekânlarından biridir. 22.00 - 04.00 arası hizmet veren Kitsune’da DJ müzikleri eşliğinde unutulmaz bir gece yaşayabilirsiniz. Barda çalışanların hepsi İngilizce bildiği için zorluk yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz.

Kyoto’nun en ünlü gece kulüplerinden bir diğeri ise World Club’dır. Cuma ve cumartesi akşamları DJ performanslarının düzenlendiği gece kulübünde keyifli bir akşam geçirebilirsiniz. İçeri giriş için 1.000 yen ödemeniz gereken World Club’ta ilk içkinizi ücretsiz içebilirsiniz. Mekânda içki fiyatları ise 350 yen’den başlamaktadır. World Club’ın girişi diğer birçok barda olduğu gibi pasajın içerisindendir.

Kyoto’da birbirinden lezzetli kokteylleri denemek için tercihinizi L’Escamoteur Bar’dan yana kullanabilirsiniz. Haftanın her günü 20.00 - 02.00 saatleri arasında açık olan barda usta barmenler sizler için farklı kokteyller sunmaktadır. Nezih ortamı ile öne çıkan barda sevdiklerinizle sohbet edebilir, keyifli birkaç saat geçirebilirsiniz.

Kyoto’ya gelmişken Japonların meşhur içkisi sake’yi denemenizi tavsiye ederiz. Pirinç ve tahıl tozundan hazırlanan ve tadı tatlı şarabı andıran sake öncelikli önerilerimiz arasındadır. Kyoto’daki barların hemen hepsinde sake’yi deneme şansı bulabilirsiniz. Gion bölgesi Kyoto’nun en önemli Geyşa bölgesi olarak bilinmektedir. Burada yer alan barlar ve kulüplerde Geyşa şovları izleyebilir, seyahatinize farklı bir deneyim katabilirsiniz. Ancak bu şovların oldukça pahalı olduğunu hatırlatmak isteriz.

Kyoto sokakları akşamları ışıl ışıldır. Gündüz gezdiğiniz tapınakları bir de gece olunca ışıklar içerisinde görmenizi tavsiye ederiz. Özellikle YasakaTapınağı gece fotoğraf çekmeyi sevenlere eşsiz kareler sunmaktadır. Akşam Kyoto sokaklarında gezmek bile ayrı bir keyif verir. Şehir her daim canlı ve renklidir.

Kyoto’ya gelmişken karaoke barlarda eğlencenin tadını çıkarmak isterseniz Pontocho bölgesindeki barları tercih edebilirsiniz. The Common One Bar Kyoto, Metro Club, Jo Social Sake Bar, Rinto, Pub Rock Stock, Rokka ve The Bar; Kyoto akşamlarında keyifli vakit geçirebileceğiniz diğer eğlence mekânları arasındadır. Güvenli ve kaliteli bir eğlence hayatı sunan Kyoto’da günün yorgunluğunu barlarda ve kulüplerinde atabilir, dil problemi yaşamadan sosyalleşebilirsiniz.

Kyoto Festivalleri

hi3qWZoX5cW1pSj7c7wSeYII7wM2JhljnMJzkzK1.jpeg

Kyoto yıl boyunca birbirinden ilginç ve renkli festivallere ev sahipliği yapmaktadır. Siz de Kyoto seyahatinizi unutulmaz kılmak isterseniz şehirde katılabileceğiniz festivalleri aşağıdaki şekilde derledik.

Setsubun Festivali

Kyoto’da her yıl 2 - 3 Şubat tarihleri arasında düzenlenen Setsubun Festivali baharın başlangıcını simgeler. Japonlar bu festivalde kurutulmuş bakla tanelerini evlerin ve tapınakların çevresine atarlar. Tüm kötülüklerden, hastalıklardan bu şekilde korunduklarına inanan Japonlar festival boyunca bolluk ver bereketi davet ederler. 1.300 yıllık bir Japon geleneği olan Setsubun Festivali’nde tapınaklar rengârenk bir görünüme sahne oluyor.

Hanatoro Festivali

Her yıl Kyoto’da 3 - 12 Mart tarihlerinde düzenlenen Hanatoro Festivali boyunca Higashiyama ilçesi ışıklarla süsleniyor. Japonca çiçek ve ışıklı yol anlamına gelen Hanatoro festivalinde bölge binlerce fenerle ışıl ışıl bir görünüme kavuşuyor. Çeşitli sokak gösterileri eşliğinde binlerce ziyaretçiyi kendisine çeken festival fotoğraf tutkunlarının da gözdesidir.

Aoi Matsuri Festivali

Kyoto’nun en önemli festivallerinden biri olarak gösterilen Aoi Matsuri her yıl 15 Mayıs tarihlerinde düzenleniyor. Kyoto’da büyük bir geçit töreni ile başlayan festival 7. yüzyıldan bu yana kesintisiz olarak devam ediyor. Sabah 10.30’da İmparatorluk Sarayı’nın kapısından başlayan geçit töreni Shimogamo ve Kamigamo Tapınağı’nın önlerinden geçiyor ve buralarda çeşitli ibadetler yapılıyor.

Gion Matsuri Festivali

Sadece Kyoto’nun değil Japonya’nın en büyük etkinliklerinden biri olan Gion Matsuri her yıl 14 - 24 Temmuz tarihlerinde gerçekleştiriliyor. Yamaboko Junko adı verilen birbirinden farklı geçit törenlerini izleyebilmek için milyonlarca kişi Kyoto’da toplanıyor. Rengârenk kostümler içerisinde çeşitli şovların düzenlendiği yaz festivalinde Kyoto’ya gelirseniz şehrin en eğlenceli dönemine tanık olabilirsiniz.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Kyoto Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

Ocak ayının ilk Pazartesi günü: Gelen yaş günü

11 Şubat: Milli gün tatili

29 Nisan: Yeşil gün tatili

3 Mayıs: Anayasa günü tatili

4 Mayıs: Halk günü tatili

5 Mayıs: Çocuk günü tatili

20 Temmuz: Denizcilik günü tatili

15 Temmuz: Yaşlılara saygı tatili

3 Kasım: Kültür günü tatili

23 Kasım: İşçiler şükran günü tatili

23 Aralık: İmparatorun doğum günü tatili

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Kyoto İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 119

Polis:110

Deprem ve Afet: 171

Kyoto Dış Temsilcilikleri

Kyoto, Tokyo Büyükelçiliği’nin görev alanı içindedir.

T.C. Tokyo Büyükelçiliği

Telefon: +81-3) 6439-5700

Eposta: [email protected]

Adres: 2-33-6 Jingumae, Shibuya-ku, Tokyo, 150-0001 JAPONYA

İnternet sitesi: http://tokyo.be.mfa.gov.tr/Mission

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Başkonsolosluk’un kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Kyoto Para Birimi

Kyoto’nun resmî para birimi Japon yeni’dir. 1 Japon Yeni yaklaşık olarak 0,055 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 yılının ağustos ayında güncellenmiştir.

Kyoto’nun Resmi Dili

Kyoto’nun resmî dili Japoncadır.

Kyoto Saat Farkı

Kyoto GMT +9 saat dilimini kullanmaktadır. Kyoto Türkiye’ye göre 7 saat ileridedir. Türkiye’de saat 10.00 iken Kyoto’da saat 17.00’dir.

Kyoto Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type G / 250V / 13 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 3oC
  • Şub 3oC
  • Mar 6oC
  • Nis 12oC
  • May 17oC
  • Haz 21oC
  • Tem 26oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 23oC
  • Eki 16oC
  • Kas 10oC
  • Ara 5oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1,5 Milyon / Dil: Japonca / Para Birimi: Japon Yeni / İklim: Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün