Tokyo Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Japonya’nın başkenti ve en kalabalık şehri olan Tokyo, merkezinde 12 milyon insan barındıran, dünyanın en büyük metropollerinden birisidir. Tokyo bölgesinde ise 35 milyon insan yaşamaktadır. Yaşamın en pahalı olduğu şehirleri arasında yer alır.
Tarihi uzun yıllara dayanan bu şehir, önceleri küçük bir balıkçı kasabası iken şimdilerde ise doğunun başkenti olmuştur. Tokyo’nun eski adı “Edo” ‘dur. Edo 1603’te Tokugawa Şogunluğu’nun kurulmasıyla birlikte ekonomi, kültür alanında gelişmeye başlamıştır. Daha sonra 1868’de İmparator Meiji şogun yönetimine son vermiş, buranın ismini Tokyo olarak değiştirmiştir.

1923 depremi sonrası ağır hasar gören Tokyo’nun toparlanması zaman almıştır fakat daha sonra, II. Dünya Savaşı’nda ABD tarafından atılan atom bombası, ülkeyi yerle bir etmiştir. Bu acı geçmişin ardından Japonya muazzam bir gelişme göstermiş ve günümüzde her alanda büyük gelişmeler göstermeye devam etmektedir.

Tokyo ile İlgili

Tokyo Nerededir?

Japonya; Doğu Asya’da, Büyük Okyanus’ta konumlanan bir ada ülkesidir. Tokyo, ülkeyi oluşturan adalardan Honşu'nun orta kesiminde, Tokyo Körfezi kıyısında yer almaktadır.

Tokyo'ya Nasıl Gidilir?

Tokyo’ya neredeyse her gün Türkiye'den uçuş mümkündür. Osaka aktarmalı olan bu uçuşlar yaklaşık 14 saat 30 dakika sürmektedir.

Tokyo'ya Ne Zaman Gidilir?

Tokyo’ya gitmek için en doğru zaman ilkbahar ve sonbahar mevsimleridir. Subtropikal iklimin görüldüğü Tokyo'da yağış miktarı oldukça fazladır.

flygowhere.com
  Yaz ayları nemli ve yağışlı geçmektedir. Kış ayları ise soğuk ve karlı geçtiği için pek tercih edilmez.

Tokyo'da Nerede Kalınır?

Dünyanın en büyük kenti ve Japonya’nın başkenti olan Tokyo, modern yapıları tapınakları ve devasa alışveriş kompleksleri ile turistlerin favori şehirlerinden. Tokyo’da konaklama ise genel olarak pahalı. Fakat her bütçeye uygun konaklamayı bu şehirde rahatlıkla bulabilirsiniz. Tokyo’da toplamda 50’den fazla konaklama bölgesi bulunuyor. Bu yüzden "Tokyo’da nerede kalınır?" sorusu için ilk olarak hangi bölgede konaklayacağınıza karar vermenizde yara var. Bölge seçimi yaptıktan sonra konaklama yapacağınız yeri bulmak çok daha kolay olacaktır.

Devamını Oku

Tokyo Otelleri

 

Tokyo otelleri

Tarihin tozlu sayfaları arasından sıradan bir balıkçı kasabası olarak fırlamış, fakat bugünlere yaklaşık yirmi milyonluk nüfusuyla, dinamizmi bitmek bilmeyen günleri, geceleriyle ve çatısı altında barındırdığı tonlarca kültürel ve tarihi zenginliğiyle dünyanın en büyük metropollerinden biri olarak gelmeyi başarmış kentidir Tokyo. Ne 1923’teki korkunç deprem, ne de II. Dünya Savaşı esnasında ABD’nin bombardımanı… Hiçbir şey Japonya’nın son sürat gelişmesinin önüne geçemedi; hatta öyle ki, acılarından fazlasıyla ders çıkaran bu devlet zaman içinde adeta küllerinden doğdu. Böylece onun kapitali Tokyo da dünyayı gezmeyi hedefleyen gezginlerin rotalarını süsleyen en çekici yerlerden biri haline geldi.Tokyo'ya gidecekseniz ve bölgedeki tesisleri merak ediyorsanız Tokyo otelleri yazımızı keyifle okuyabilirsiniz.

Devamını Oku

Tokyo Gezilecek Yerler

Tokyo gezilecek yerler:

İmparatorluk Sarayı


raubacapeu.net
 Tokyo’nun merkezinde bulunan saray Japonya İmparatorunun resmi evidir.  Önceleri Edo Kalesi olan İmparatorluk Sarayının çevresinde halen, eskiden kalan su dolu hendekler bulunur. İkinci Dünya Savaşı’nda ağır hasar gören bu yapı koruma amacıyla hendeklerle çevrelenmiştir. İmparatorluk Sarayı, Tokyo İstasyonu'na yakın olan Chiyoda'da bulunmaktadır. Sarayın iç kısmına sadece, 2 Ocak’ta ve imparatorun doğum günü olan 23 Aralık‘ta girilebilmektedir.
Sensoji Tapınağı

holidayof2015.com
 Sensoji Tapınağı, Asakusa Kannon Tapınağı olarak da bilinir. Bir budist tapınağıdır. Tokyo'nun en renkli ve popüler tapınaklarındandır. Yapımı 645 yılında tamamlanmıştır ve Tokyo'nun en eski tapınağı olması sebebiyle büyük ilgi görmektedir.
Ziyaret saatleri: Hergün 06.00 - 17.00arası açıktır.
Tapınağa giriş ücretsizdir.
 • Ulaşım
Sensoji Tapınağı’na Ginza metro hattının Asakusa istasyonunda inerek ulaşmak mümkündür.

Ueno Park

paradiseintheworld.com
  1873 yılında kurulan ve bir çok müzeye, tapınağa ev sahipliği yapan Ueno Park, turistler tarafından en sık ziyaret edilen yerlerden biridir. Ayrıca Shinobazu Göletinin burada bulunması da insanları buraya çeken bir başka nedendir. Kentin en büyük tapınağı olan Kaneiji Tapınağı da parkın içinde yer almaktadır. Parkta bulunan Tokyo Ulusal Müzesi, Batı Sanatı Ulusal Müzesi, Tokyo Metropolitan Sanat Müzesi ve Ulusal Bilim Müzesi ülkenin en başta gelen müzelerindendir. Yine parkın içinde yer alan Ueno Hayvanat Bahçesi de, Japonya’nın ilk hayvanat bahçesidir.
Ziyaret saatleri: 05.00 - 23.00 arası
Ueno Park'a giriş ücretsizdir.
 • Ulaşım
Keisei metro hattı ile, Ueno metro istasyonunda inerseniz istasyonun yanında yer alan Ueno Parka kolayca ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda JR Yamanote ve Ginza metro hatlarını kullanarak da buraya ulaşmanız mümkün.

Kaneiji Tapınağı
 

panoramio.com
  1625 yılında kurulan Kaneiji Tapınağı, döneminde şehrin en büyük ve en zengin tapınaklarından biriydi. Savaş sırasında tahrip edilen tapınak kalıntıları beş katlı Pagoda ve Toshugu Mabedi parkın etrafına dağıtılmış durumdadır.
Ziyaret saatleri: Kaneiji Tapınağı’na 16.00- 09:00 saatleri arasında ücretsiz olarak girilebilir.
 • Ulaşım
Uguisudani istasyonunda inerek tapınağa ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tokyo Ulusal Müzesi

japan-guide.com
 Japonya’nın ilk ve en önemli ulusal müzesi olan Tokyo Ulusal Müzesi1872 yılında kurulmuştur. Müzede; Japonlara özgü resim, heykel, kılıçlar, metal eşyalar, dokumalar kısaca Japon sanatının tarihini kapsamlı şekilde anlatan nesneler bulunmaktadır.
Ziyaret saatleri: Pazartesi günleri hariç her gün 09.30 - 17.00 arası
Giriş ücreti: 620 Yen
 • Ulaşım
Taito bölgesinde yer alan müzeye Uguisudani istasyonunda inerek ulaşabilirsiniz.

Tokyo Modern Sanat Müzesi

arttown.me
  1952 yılında kurulan Tokyo Modern Sanat Müzesi, yaklaşık 4500 koleksiyona sahiptir. Müzede yer alan Modern Sanat Merkezinde resim, heykel, moda, mimarlık, tasarım ve çağdaş sanat eserleri sergilenmektedir.
Ziyaret saatleri: Salı - Pazar: 10.00 - 18.00 arası
Müze, pazartesi günleri kapalıdır.
Giriş ücreti: 500 Yen

Yoyogi Park

shoottokyo.comYoyogi Park, Tokyo 'nun geniş çimler, göletler ve ormanlık alanlarına sahip en büyük şehir parklarından birisidir. 1967 yılında park kurulmadan önce bulunduğu alanda Tokyo Olimpiyatları düzenlenmekteydi. Ünlü Meiji Tapınağı’nı da içinde barındıran parka giriş ücretsizdir.
 • Ulaşım
Park, Harajuku istasyonuna 5 dakikalık yürüme mesefesindedir.

Meiji Tapınağı

japantraveladvice.com
Meiji Tapınağı bir Şinto tapınağıdır. İmparator Meiji ve İmparatoriçe Shöken'in ruhlarının burada yaşadığına inanılır. 700.000 metrekarelik ormanlık alan ile çevrili tapınağa giriş ücretsizdir.

Shinjuku
 

pre15.deviantart.net
Shinjuku, dünyanın en yoğun tren istasyonu Shinjuku istasyonuna ve Tokyo Hükümet Binasına ev sahipliği yapmakta olan, iş merkezlerinin yoğun olarak bulunduğu şehir merkezidir.
Batı Shinjuku bölgesi; gökdelenlerin, evlerin, lüks otel ve ikiz kulelerin olduğu bölge iken, doğu Shinjuku; Kabukicho mağazaların, alışveriş merkezlerinin ve yeraltı elektronik mağazaların, barların, eğlence mekanlarının, Japonya'nın en büyük ve çılgın Red Light District’in bulunduğu bölgedir. Bölgeye ulaşmak için bir çok metro hattı kullanılmaktadır ancak en kolay ulaşım JR Yamanote hattı ile sağlanır.

Tokyo Kulesi

mobiquitous.org
Tokyo’nun merkezinde bulunan bu kule, 333 metre yüksekliğinde dünyanın en uzun çelik kulesidir. 1958 yapımı kule, Eyfel Kulesi’nden 13 metre daha uzundur. Japonya’nın savaş sonrası yeniden doğuş sembolüdür. Popüler bir turistik nokta olmasının yanı sıra Tokyo Kulesi, bir yayın anteni görevi görür. Kulede kafeler, restoranlar, hediyelik eşya satan mağazalar yer almaktadır.
 • Ulaşım
Metro istasyonları kuleden yaklaşık 5 - 10 dakika yürüme mesafesindedir. Hibiya metro hattı veya Oedo metro hattını kullanarak kuleye ulaşabilirsiniz.

Tokyo gezilecek yerler

listesinin sonuna geldik, gezi rehberineburadanulaşabilirsiniz.
Devamını Oku

Tokyo Şehir İçi Ulaşım


vtourist.com
 
Tokyo, her yönüyle bir metropol olduğundan ulaşım sistemi en başta size karmaşık görünebilir. Ancak ulaşım sistemine alıştığınızda toplu taşıma araçları ile her yere kolayca gidebilirsiniz.
Tokyo'da trafik oldukça yoğun olduğundan otobüs ve taksi pek tercih edilmemektedir. Yine de taksiye binmek istiyorsanız, yeşil taksilerle daha uygun fiyata seyahat edebilirsiniz. Eğer bunların yerine özel araç ile seyahat edecekseniz, trafik haricinde bir de park sorunu ile karşılaşabilirsiniz.
Devamını Oku

Japon Mutfağı


tokyogeography.info
 
Uzak Doğu ve Japon mutfağı bulunduğu konum nedeniyle genellikle deniz mahsullerinden oluşmaktadır. Çoğumuzun bildiği üzere "suşi" Japonların vazgeçilmez yemeğidir.
Devamını Oku

Tokyo'da Alışveriş

2.bp.blogspot.com
  Japonya deyince ilk akla gelen şey teknolojidir. Ancak dünyanın en önemli teknoloji üreticisi olan Japonya'da elektronik ürünlerin fiyatları sanıldığı kadar ucuz değildir. Akihabara, elektronik eşyalar almak isteyenlerin uğrak adresidir. Shinjuku'da da pek çok elektronik cihazı diğer bölgelere kıyasla uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

Hediyelik eşya almak isteyenler ve geleneksel Japon el sanatları meraklıları Harajuku'daki Oriental Bazaar’a uğrayabilirler. Bu pazardan kimono, Edo dönemine ait ahşap baskı işleri, oyuncak bebek, yelpaze, seramik ve kağıt gibi hediyeler alınabilir.

Tokyo Gece Hayatı

pre01.deviantart.net
 

Tokyo’nun en iyi bilinen, en renkli gece hayatının yaşandığı bölgeler Shinjuku, Shibuya, Ginza ve Roppongi’dir. Shinjuku’da restoranlar, barlar, gece kulüpleri ve masaj salonları aynı zamanda Japonya'nın en büyük Red Light District’ı bulunmaktadır.

Shibuya bölgesinde de sayısız gece kulüpleri, barlar, dans salonları ve genç kitleye hitap eden yerler vardır. Roppongi bölgesinde go-go barlar, canlı müzik mekanları ve caz kulüpleri de mevcuttur. Hareketli atmosferiyle Roppongi, turistlerin ilk tercihidir.

Popüler Mekanlar

Tokyo Festivaller

interspace-design.com

 • Tenjin Matsuri - 24-25 Temmuz
 • Aizen Festival - 30 Haziran-2 Temmuz
 • Sumiyoshi Masturi - 30 Temmuz-1 Ağustos
 • Cherry Blossom (Kirazların Çiçek Açması) Festivali - Mart'ın son cumartesi günü başlar iki hafta sürer
 • Sumiyoshi Festivali - 22 Nisan
 • Hanami  Festivali - Mart-Nisan
 • Golden Week - Mayıs
 • Bon Festivali - 13-15 Temmuz

Tokyo Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Yetişkinler Günü (Ocak ayının 2. Pazartesi günü)
 • Kuruluş Yıldönümü (11 Şubat)
 • İlkbahar Ekinoks Günü (20 Mart)
 • Doğa Günü (29 Nisan)
 • Çocuklar Günü (5 Mayıs)
 • Denizcilik Günü (Temmuz ayının 3. Pazartesi günü)
 • Yaşlılara Saygı Günü (Eylül ayının 3. Pazartesi günü)
 • Sonbahar Ekinoks Günü (23 Eylül civarında)
 • Sağlık ve Spor Günü (Ekim ayının 2. Pazartesi günü)
 • Kültür Günü (3 Kasım)
 • İşçi Şükran Günü (23 Kasım)
 • İmparatorun Doğum Günü (23 Aralık)

Tokyo Pratik Bilgiler

 • Acil Yardım: 119
 • Yangın: 119
 • Polis: 110

Tokyo Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, 3 aya kadar olan Tokyo seyahatlerinde vize şartı aranmamaktadır.

Tokyo Türk Konsolosluğu

 • Adres: 2-33-6 Jingumae, Shibuya-ku, Tokyo, 150-0001, Japan
 • Tel: (+81-3) 6439-5700

Tokyo Para Birimi

Tokyo’nun para birimi Japon Yeni (¥) dir.
Tokyo’da yabancı para geçmediği için bozdurmak gerekir. USD ya da Euro’yu bozdurmak daha kolaydır. Bankalar cumartesi - pazar kapalı olduğundan ülkeye hafta sonu varılmışsa en mantıklı yöntem havaalanındaki bankadan “yen” almaktır.

Tokyo Resmi Dili

Tokyo resmi dili Japonca’dır.

Tokyo Saat Farkı

Tokyo (GMT +9) ile Türkiye (GMT +2) arasında 7 saat zaman farkı vardır. Yani Türkiye’de saat 10.00 iken Tokyo’da 17.00’dır.

Tokyo Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 5oC
  • Şub 6oC
  • Mar 8oC
  • Nis 13oC
  • May 18oC
  • Haz 21oC
  • Tem 25oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 23oC
  • Eki 17oC
  • Kas 12oC
  • Ara 8oC

Kısa Kısa

Ülke: Japonya
Şehir: Tokyo
Nüfus: 13.185.502
Resmi Dili: Japonca
Para Birimi: Yen (JPY)
İklim: Ilıman İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 Gün
Big Mac Index: 3.14 $ (Türkiye 3.87 $)
UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Bölgeler: Fuji Dağı