Tokyo Şehir İçi Ulaşım


vtourist.com
 

Tokyo, her yönüyle bir metropol olduğundan ulaşım sistemi en başta size karmaşık görünebilir. Ancak ulaşım sistemine alıştığınızda toplu taşıma araçları ile her yere kolayca gidebilirsiniz.
Tokyo'da trafik oldukça yoğun olduğundan otobüs ve taksi pek tercih edilmemektedir. Yine de taksiye binmek istiyorsanız, yeşil taksilerle daha uygun fiyata seyahat edebilirsiniz. Eğer bunların yerine özel araç ile seyahat edecekseniz, trafik haricinde bir de park sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

Metro Haritası

- Metro

Tokyo’da metro ve otobüsleri kullanabilmek için Suica kartlardan almak gerekmektedir. Suica kartlar, gidilen mesafeye göre ücretlendirilmektedir. Şehir merkezinde gezmek için JR ve Yamanote hatları kullanılmaktadır. Metro 160 Yen, büyükşehir hatları (Toei) ise 170 Yen’dir. Her istasyon giriş çıkışlarında bilet makineleri ve otomatik bilet kontrol makineleri bulunmaktadır.

- Otobüs
Otobüslerde de Suica kart kullanılmaktadır. Ziyaretçiler tarafından en çok tercih edilen otobüs rotaları şu şekildedir:

  • Toei Bus: Kentin ana alanları kapsar. Başlangıç ​​ücreti yetişkinler 180 Yen, çocuklar 90 Yen’dir.
  • Tokyo Shitamachi Otobüs (Gezi Otobüsü): Gelen ziyaretçiler Tokyo’nun ünlü yerlerini dolaşmak için bu otobüsü kullanabilirler. Ücretleri ise; yetişkinler için 210, çocuklar için 110 Yen’dir.
  • Sky Bus Tokyo: Üstü açık bu otobüslerle de Tokyo’nun önemli noktaları gezilebilir. Bir günlük ücreti ise yetişkinler için 2500, çocuklar için 1200 Yen’dir.

Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım


wikimedia.org
 
  • Narita Havaalanından Ulaşım
Narita Havaalanında her terminalin kendi tren hatları mevcuttur. Ueno dolaylarına gidecekseniz Keisei trenlerini kullanmanız gerekir. Trenler en hızlı ulaşımı sağladığı için otobüsten daha pahalı hizmet vermektedir. Tokyo Station’a gidecekseniz pasaportunuzu gösterdiğiniz taktirde 3600 Yen (30 Dolar) olan bilet fiyatı yarı yarıya düşmektedir.
 
  • Haneda Havaalanı (Tokyo Uluslararası Havaalanı)’ndan Ulaşım
Haneda havaalanı terminal dışında yer alan metro istasyonu ile metro hattına geçebilir, şehir merkezine ulaşabilirsiniz.
Ayrıca, Skytree Shuttle adı verilen gezi servis otobüsleri ile havaalanından doğrudan Ueno, Asakusa’ya gidebilirsiniz. Skytree Shuttle ücretleri ise yetişkin için 920 Yen, çocuklar için 460 Yen'dir.