Google+

Kobe

Kobe - : - / -
--℃
1 JPY=0.00
Type A100-125V15 A
 • Ocaweather-icon5℃
 • Şubweather-icon5℃
 • Marweather-icon8℃
 • Nisweather-icon14℃
 • Mayweather-icon18℃
 • Hazweather-icon22℃
 • Temweather-icon26℃
 • Ağuweather-icon27℃
 • Eylweather-icon23℃
 • Ekiweather-icon18℃
 • Kasweather-icon13℃
 • Araweather-icon8℃
Nüfus: 1,536,499 / Dil: Japonca / Para Birimi: Japon Yeni (JPY) / İklim: Subtropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

Kobe_Mosaic06s4s3200.jpg

Denize bakan bir tepenin üstünde konumlanan Kobe Japonya’nın en cazip ve kozmopolit şehirlerinden biridir. Japonya’nın Çin ile ticaret yapmaya başladığı dönemlerden beri de önemli bir liman kenti olan Kobe, Japonya’nın dünyaya açılmasından sonra yabancı uyruklu komünitelerin de gelip yerleşmeyi tercih ettiği ilk yerdir.

Şehrin en güzel yanlarından biri küçük olmasıdır, çünkü bu kenti yürüyerek gezme imkanı sağlamaktadır. Gezilecek yerlerin büyük bir çoğunluğuna ana tren istasyonlarından yürüyerek ulaşabilirsiniz. Gezebileceğiniz en hoş mahalleler Kitano-chõ, Nankinmachi Chinatown ve gün batımından sonra, Sannomiya İstasyonu civarıdır. Bu bölge gece hayatının aktif olduğu cıvıl cıvıl bir alandır.

Kobe Japonya’daki en büyük altıncı şehir ve Hyōgo eyaletinin başkentidir. Japonya’yı oluşturan ana ada Honshū’nun güney bölümünde, Osaka Körfezinin kuzeyinde yer almaktadır. Osaka şehrinin 30km batısındadır. Osako ve Kyoto ile birlikte Keihanshin metropolitan bölgesini oluşturur. Bu bölgeye dair en eski yazılı kaynak Nihon Shoki’dir. Bu kaynağa göre şehir İmparatoriçe Jingū tarafından MS. 201 yılında kurulmuştur.

Tanıtım videosu:

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Denize bakan bir tepenin üstünde konumlanan Kobe Japonya’nın en cazip ve kozmopolit şehirlerinden biridir. Şehrin en güzel yanlarından biri küçük olmasıdır, çünkü bu onu yürüyerek gezme imkanı sağlamaktadır. Gezilecek yerlerin büyük bir çoğunluğuna ana tren istasyonlarından yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Kobe’de görülmesi gereken diğer yerler

Kitano-Cho, Nankinmachi (Çin Mahallesi), Kitano Tenman-Jinja.

Hakutsuru Sake Müzesi

1513 Eki 2016Gezilecek Yerler

Hakutsuru Sake Müzesi

Hakutsuru, Kobe’nin en meşhur sake üreticisidir ve üretim tesislerinden dönüştürülmüş bu müzede rehberli turlar düzenlenmektedir. Sake üretim tarihinin süreçlerine, eski geleneksel yöntemlerden modern teknolojili üretim araçlarına giden yolculuğu bu müzede detay detay gözlemleyebilirsiniz. Turunuzu bitirdikten sonra ücretsiz sake tadımı da yapılmaktadır.

-

Kobe lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Hotel La Suite Kobe Harborland, Oriental Hotel, Taketoritei Maruyama. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Kamiobo, Hotel Suave Kobe Asuta gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Hyoe Koyokaku, Kobe Tokyu Inn, R&B Hotel Kobe Motomachi otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Kobe aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Nunobiki Şelaleleri

2713 Eki 2016Gezilecek Yerler

Nunobiki Şelaleleri

Bu kadar muazzam bir tabiat cennetinin bir şehre bu kadar yakın olmasını aklınız almayacak. Ama Japonya’dasınız ve Japonya vahşi tabiatın yüksek teknolojili şehirlerle uyum içinde bir arada olabildiği nadide bir ülke. Bu muhteşem şelale tarih boyunca şiirden resme pek çok sanat eserine ilham kaynağı olmuş. Dört bölğmden oluşan şelaledünin en yüksek olanı 43 metre yüksekliğinde. Bu güzelliğe ulaşmak için 400 metrelik dik bir yokuşu tırmanmanız gerekecek.

-
Kobe şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Universal Studios Japonya 1 Gün Giriş (59.42 €), Kyoto: Samurai Kembu Kılıç Dansı Performansı (23.27 €), Itami Havaalanı Tek Yön Paylaşımlı Servis Transferi (19.85 €), Kyoto zirveler 7 saatlik Özel Güdümlü Tur (81.98 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Kobe Şehir Müzesi

513 Eki 2016Gezilecek Yerler

Kobe Şehir Müzesi

Kobe’nin uzun yıllara yayılan şehircilik tarihine kapsamlı bir bakış sunan müzeyi gezdiğiniz zaman ne denli muazzam bir şehirde olduğunuzu tam layıkıyla anlayabileceksiniz. Kobe Japonya’daki en büyük altıncı şehir ve Hyōgo eyaletinin başkentidir. Tarihi kaynaklara göre şehir İmparatoriçe Jingū tarafından MS. 201 yılında kurulmuştur. Müzede sergilenen sanat eserleri ve gündelik hayata dair objelerin her biri için İngilizce bilgilendirici yazılar da mevcut.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Kobe, Japonya’yı oluşturan ana ada Honshū’nun güney bölümünde, Osaka Körfezinin kuzeyinde yer almaktadır. Osaka şehrinin 30km batısındadır.

Geolocation

Kobe subtropikal iklim kuşağındadır. Yazlar sıcak, kışlar serin ile soğuk arasıdır. Nemlilik oranı yazın daha yüksektir. Rakım itibariyle alçak yerlerde kar yağışı olmaz.

Türkiye’den Kobe’ye direkt uçuş bulunmamaktadır. Ancak kente Tokyo üzerinden aktarmalı gitmek mümkündür.

Kōbe’de her bütçeye göre konaklama seçeneği mevcuttur. Shin-Kobe civarında balayı otelleri, deniz kıyısında ise lüks oteller vardır. Daha ucuz alternatifler içinse Sannomiya İstasyonu’ndaki turist danışma bürosundan bilgi alabilirsiniz.

Kobe-subway-S17-Seishin-chuo-station-platform.jpg

Kobe yürünerek gezilebilecek bir şehirdir ancak şehirde raylı sistem de çok etkin çalışmaktadır. JR, Hankyū ve Hanshin hatları doğu-batı yönünde çalışırken, Seishin-Yamate metro hattı Shin-Kōbe ve Sannomiya istasyonlarını birbirine bağlıyor. Kaigan metro hattı ise Sannomiya istasyonundan güneye, limana doğru yolcu taşıyor.

Kobe Mutfağı

Japon mutfağı, çorba ile Japon pirinci veya eriştesi ve balık eti, sebze, tofu ve benzer besini lezzet eklemek için yapılan okazu gibi temel gıdalara dayanmaktadır. Erken modern çağda kırmızı et gibi daha önceden Japonya'da yaygın olmayan ürünler gelmiştir. Japon mutfağı, gıdanın mevsimselliği, malzemeler ve sunum kalitesi ile bilinmektedir. Japon mutfağı, geleneksel tariflerle ve yerel malzemelerle geniş bir dizi bölgesel özellikler sunmaktadır. Michelin Rehberi, Japonya'daki restoranları dünyanın geri kalanından daha fazla Michelin yıldızı ile ödüllendirmiştir. Geleneksel Japon mutfağının ana gıdası pilavdır, yani gohan. Pilav, her öğünün bir parçasıdır, hatta kahvaltının bile...

Japonya bir ada olduğundan dolayı balık ve diğer deniz meyveleri içeren yemeklere de çok sık rastlamak mümkündür. Genel olarak Japon Mutfağı, diğer Doğu Asya ülkelerinin mutfaklarına benzer. Diğerlerine olan en önemli farkı yağ ve baharat kullanımının çok daha az olmasıdır. Kullanılan malzemelerin asıl, gerçek tatları muhafaza edilmeye gayret gösterilir. Mümkün oldukça mevsim için tipik olan taze malzemeler kullanılır. Ülke mutfağının en meşhur yemeği suşidir. Diğer yemekler şöyledir; akaşi-yaki dedikleri ahtapot parçaları içeren yumurta topçukları, çanko-nabe yani nabe stiline göre hazırlanmış ve sumo güreşçilerinin yedikleri proteinden zengin olan türlü, donburi adındaki sebze, et veye başka içerikli pilav yemeği ve gyōza dedikleri et ile doldurulmuş Çin usulu hamurişi.

Popüler restoranlar

Kobe gece hayatını komşu şehri Osaka’nın çılgın geceleriyle kıyaslanarak hakir görülse de burada da gayet canlı bir bar kültürü ve müzik sahnesi vardır. Mekanların çoğu şehrin merkezinde olması da ulaşımı çok kolaylaştıran olumlu bir faktördür. Kobe’de tüm Japonya’nın en eski ve en hareketli caz mekanları vardır. Hatta Kobe için ülkenin caz müzik sahnesinin merkezi diyebiliriz. Kobe’de gece hayatını yaşamak isteyenleri barlardan, kulüplere, kareoke barlardan caz kulüplerine pek çok seçenek bekliyor.

Kobe Caz Festivali (Ekim)

Rokkosan Buz Festivali (Ocak)

Suma Büyük Çay Seremonisi (Mayıs)

Kobe Festivali (Mayıs)

Motomachi Müzik Haftası (Ekim)

Arima Büyük Çay Seremonisi (Kasım)

Kobe alışveriş için çok uygun bir kenttir çünkü dükkan ve mağazaların çoğu şehir merkezindedir ve hepsine erişim çok kolaydır. Antikadan el dikimi giyim satan butiklere, aklınıza gelebilecek her şeyi şehir merkezinde bulmanız mümkündür. Şehrin liman kıyısında da yine alışveriş yapabileceğiniz pek çok mağaza mevcuttur. Bu bölgede yüksek moda satan mağazalar da bulunmaktadır.

Kobe (GMT +9) ile Türkiye (GMT +2) arasında 6 saat zaman farkı bulunur. Kobe’nin saati Türkiye’den 6 saat ileridedir.

Japonya ülkesindeki Kobe şehrinin para birimi Japon Yeni’dir. 1 TL yaklaşık 34,70 Japon Yeni’dir.

Japonya ülkesinde bulunan Kobe’nin resmi dili yoktur. Ancak Japonca, ulusal dil olarak kabul edilmektedir. Ülkede bunun dışında Korece, Çince, Filipince, İspanyolca ve Vietnamca konuşulmaktadır.

TOKYO BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 2-33-6 JINGUMAE SHIBUYAKU TOKYO 150-0001 JAPAN

Telefon: (0081 - 3) 6439 5700

Faks: (03) 3470-5136

embassy.tokyo@mfa.gov.tr

http://tokyo.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: JAPONYA, PALAU, MİKRONEZYA FEDERE DEVLETLERİ

Yeni Yıl (1 Ocak)

Ergin Olma Bayramı

Ulusal Kurtuluş Bayramı (11 Şubat)

İlkbahar Gündönümü Bayramı (21 Mart)

Yeşillik Bayramı (29 Nisan)

Anayasa Günü (3 Mayıs)

Ulusal Tatil (4 Mayıs)

Çocuklar Bayramı (5 Mayıs)

Deniz Bayramı

Yaşlılara Saygı Bayramı

Sonbahar Gündönümü Bayramı (23 Eylül)

Sağlık ve Spor Bayramı

Kültür Bayramı (3 Kasım)

İşçilere Şükran Günü (23 Kasım)

İmparator’un Doğum günü (23 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 119

Yangın: 119

Polis: 110

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kobe’ye girmek için vize alması gerekmemektedir.