Kobe Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kobe_Mosaic06s4s3200.jpg

Denize bakan bir tepenin üstünde konumlanan Kobe Japonya’nın en cazip ve kozmopolitşehirlerindenbiridir. Japonya’nın Çin ile ticaret yapmaya başladığı dönemlerden beri de önemli bir liman kenti olan Kobe, Japonya’nın dünyaya açılmasından sonra yabancı uyruklu komünitelerin de gelip yerleşmeyi tercih ettiği ilk yerdir.

Devamını Oku

Kobe ile İlgili

Kobe Nerededir?

Kobe, Japonya’yı oluşturan ana ada Honshū’nun güney bölümünde, Osaka Körfezinin kuzeyinde yer almaktadır. Osaka şehrinin 30km batısındadır.

Kobe’ye Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Kobe’ye direkt uçuş bulunmamaktadır. Ancak kente Tokyo üzerinden aktarmalı gitmek mümkündür.

Kobe’ye Ne Zaman Gidilir?

Kobe subtropikal iklim kuşağındadır. Yazlar sıcak, kışlar serin ile soğuk arasıdır. Nemlilik oranı yazın daha yüksektir. Rakım itibariyle alçak yerlerde kar yağışı olmaz.

Kobe’de Nerede Kalınır?

Hyogo eyaletinin başkenti olan Kobe, Japonya’nın en büyük 10 kenti arasında yer alıyor. Tarih boyunca konumu nedeni ile önemli bir liman kenti olan şehir, 19. yüzyılda dış ticareti geliştiren şehirlerin de başında geliyor. Ekonomik kalkınma sayesinde deprem döneminin hasarlarını da atlatabilen şehir, bugün artık tekrar eski günlere dönmüş durumda.

Tüm ülkelerde kilogramı fahiş fiyata alıcı bulan Kobe Beef Steak merakı, bu bölgede özel bakımla yetişen ineklerin etlerinin pişirilerek servis edildiği restoranlardan dünyaya yayılmış bulunuyor. Bir tarafında deniz, diğer tarafında Rokka Sıradağları bulunan şehir, mavi yeşil bir görüntü ile ziyaretçilerine keyifli bir tatil vadediyor.  

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Kobe otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Kobe Otelleri

Japonya’nın Hanşu Adası’nda yer alan şehirlerden biri olan Kobe, ülkenin önemli şehirlerinden birisi olarak tanınıyor. Adanın güney kısmında, Osaka Körfezi’nin kuzeyinde konumlanan Kobe, Osaka şehri ile de karşı karşıya bulunuyor.

Şehrin tarihinde bulunan 2 büyük felaket nedeni ile şehir büyük yıkımlar yaşamış. Bunlardan ilki, 2. Dünya Savaşı sırasında ABD’nin şehri bombalaması ile yaşanan yıkım ve 8.000 kişinin hayatını kaybetmesi ne yazık ki. 1995 senesinde de Hanşın Depremi yaşanmış ve şehir büyük oranda yıkım yaşamış. Günümüzde yaralarını sarıp ayağa kalkmayı başarmış olan Kobe, bugün tüm dünyadan turist ağırlayan bir Japon kenti olarak gelişmeye devam ediyor.

 

Japonya’nın en iyi caz kulüplerine ev sahipliği yapan Kobe, hareketli bir gece hayatına sahip. Şehirde ekim ayında düzenlenen Caz Festivali büyük ilgi görüyor. Mayıs ayında düzenlenen Suma ve kasım ayında düzenlenen Arima Çay Seremonilerine de ülke dışından da yoğun katılım oluyor. 

Devamını Oku

Kobe’de Gezilecek Yerler

Denize bakan bir tepenin üstünde konumlanan Kobe Japonya’nın en cazip ve kozmopolit şehirlerinden biridir. Şehrin en güzel yanlarından biri küçük olmasıdır, çünkü bu onu yürüyerek gezme imkanı sağlamaktadır. Gezilecek yerlerin büyük bir çoğunluğuna ana tren istasyonlarından yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Kobe’de görülmesi gereken diğer yerler

Kitano-Cho, Nankinmachi (Çin Mahallesi), Kitano Tenman-Jinja.

Devamını Oku

 Kobe Şehir İçi Ulaşım

Kobe-subway-S17-Seishin-chuo-station-platform.jpg

Kobe yürünerek gezilebilecek bir şehirdir ancak şehirde raylı sistem de çok etkin çalışmaktadır. JR, Hankyū ve Hanshin hatları doğu-batı yönünde çalışırken, Seishin-Yamate metro hattı Shin-Kōbe ve Sannomiya istasyonlarını birbirine bağlıyor. Kaigan metro hattı ise Sannomiya istasyonundan güneye, limana doğru yolcu taşıyor.

Kobe Mutfağı

japanese-food-04.jpg

Japon mutfağı, çorba ile Japon pirinci veya eriştesi ve balık eti, sebze, tofu ve benzer besini lezzet eklemek için yapılan okazu gibi temel gıdalara dayanmaktadır. Erken modern çağda kırmızı et gibi daha önceden Japonya'da yaygın olmayan ürünler gelmiştir. Japon mutfağı, gıdanın mevsimselliği, malzemeler ve sunum kalitesi ile bilinmektedir. Japon mutfağı, geleneksel tariflerle ve yerel malzemelerle geniş bir dizi bölgesel özellikler sunmaktadır. Michelin Rehberi, Japonya'daki restoranları dünyanın geri kalanından daha fazla Michelin yıldızı ile ödüllendirmiştir. Geleneksel Japon mutfağının ana gıdası pilavdır, yani gohan. Pilav, her öğünün bir parçasıdır, hatta kahvaltının bile...

Japonya bir ada olduğundan dolayı balık ve diğer deniz meyveleri içeren yemeklere de çok sık rastlamak mümkündür. Genel olarak Japon Mutfağı, diğer Doğu Asya ülkelerinin mutfaklarına benzer. Diğerlerine olan en önemli farkı yağ ve baharat kullanımının çok daha az olmasıdır. Kullanılan malzemelerin asıl, gerçek tatları muhafaza edilmeye gayret gösterilir. Mümkün oldukça mevsim için tipik olan taze malzemeler kullanılır. Ülke mutfağının en meşhur yemeği suşidir. Diğer yemekler şöyledir; akaşi-yaki dedikleri ahtapot parçaları içeren yumurta topçukları, çanko-nabe yani nabe stiline göre hazırlanmış ve sumo güreşçilerinin yedikleri proteinden zengin olan türlü, donburi adındaki sebze, et veye başka içerikli pilav yemeği ve gyōza dedikleri et ile doldurulmuş Çin usulu hamurişi.

Popüler restoranlar

Hirai: Yerel lezzetleri tadacağınız bu restoranda yemeğinizi eski sake varillerinden yapılmış masalarda da yiyebilirsiniz. Menünün en popüler seçenekleri ise ızgara torik ve ev yapımı gyozadır. Sake dışında vira seçeneğiniz de bulunmaktadır.

Mikami: Bu şirin restoranın son derece canlı bir atmosferi vardır. Fiyatları çok uygun olmasa da yemeğinizin kalitesine kıyaslandığı zaman hakkını veriyor denebilir. Hem Çin hem Japon mutfağından örneklerin olduğu restoranda set menüler 650 Yen civarındadır.

Diğer restoranlar: R Valentino, Kobe Plaisir, Wanto Burger, Grill Jüjiya.

Bahşiş

Kobe restoranlarında çalışanlar sizden bahşiş beklemez. Ama eğer hizmeti beğendiyseniz kendi arzunuza göre yüzde 10-15 arasında bahşiş verebilirsiniz.

Kobe’de Alışveriş

Kobe alışveriş için çok uygun bir kenttir çünkü dükkan ve mağazaların çoğu şehir merkezindedir ve hepsine erişim çok kolaydır. Antikadan el dikimi giyim satan butiklere, aklınıza gelebilecek her şeyi şehir merkezinde bulmanız mümkündür. Şehrin liman kıyısında da yine alışveriş yapabileceğiniz pek çok mağaza mevcuttur. Bu bölgede yüksek moda satan mağazalar da bulunmaktadır.

Kobe Gece Hayatı

Kobe gece hayatını komşu şehri Osaka’nın çılgın geceleriyle kıyaslanarak hakir görülse de burada da gayet canlı bir bar kültürü ve müzik sahnesi vardır. Mekanların çoğu şehrin merkezinde olması da ulaşımı çok kolaylaştıran olumlu bir faktördür. Kobe’de tüm Japonya’nın en eski ve en hareketli caz mekanları vardır. Hatta Kobe için ülkenin caz müzik sahnesinin merkezi diyebiliriz. Kobe’de gece hayatını yaşamak isteyenleri barlardan, kulüplere, kareoke barlardan caz kulüplerine pek çok seçenek bekliyor.

Kobe Festivaller

Kobe Caz Festivali (Ekim)

Rokkosan Buz Festivali (Ocak)

Suma Büyük Çay Seremonisi (Mayıs)

Kobe Festivali (Mayıs)

Motomachi Müzik Haftası (Ekim)

Arima Büyük Çay Seremonisi (Kasım)

Kobe Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Ergin Olma Bayramı

Ulusal Kurtuluş Bayramı (11 Şubat)

İlkbahar Gündönümü Bayramı (21 Mart)

Yeşillik Bayramı (29 Nisan)

Anayasa Günü (3 Mayıs)

Ulusal Tatil (4 Mayıs)

Çocuklar Bayramı (5 Mayıs)

Deniz Bayramı

Yaşlılara Saygı Bayramı

Sonbahar Gündönümü Bayramı (23 Eylül)

Sağlık ve Spor Bayramı

Kültür Bayramı (3 Kasım)

İşçilere Şükran Günü (23 Kasım)

İmparator’un Doğum günü (23 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Kobe İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 119

Yangın: 119

Polis: 110

Kobe Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kobe’ye girmek için vize alması gerekmemektedir.

Kobe Türkiye Dış Temsilcilikler

TOKYO BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 2-33-6 JINGUMAE SHIBUYAKU TOKYO 150-0001 JAPAN

Telefon: (0081 - 3) 6439 5700

Faks: (03) 3470-5136

[email protected]

http://tokyo.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: JAPONYA, PALAU, MİKRONEZYA FEDERE DEVLETLERİ

Kobe Para Birimi

Japonya ülkesindeki Kobe şehrinin para birimi Japon Yeni’dir. 1 TL yaklaşık 34,70 Japon Yeni’dir.

Kobe Resmi Dili

Japonya ülkesinde bulunan Kobe’nin resmi dili yoktur. Ancak Japonca, ulusal dil olarak kabul edilmektedir. Ülkede bunun dışında Korece, Çince, Filipince, İspanyolca ve Vietnamca konuşulmaktadır.

Kobe Saat Farkı

Kobe (GMT +9) ile Türkiye (GMT +2) arasında 6 saat zaman farkı bulunur. Kobe’nin saati Türkiye’den 6 saat ileridedir.

Kobe Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 5oC
  • Şub 5oC
  • Mar 8oC
  • Nis 14oC
  • May 18oC
  • Haz 22oC
  • Tem 26oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 23oC
  • Eki 18oC
  • Kas 13oC
  • Ara 8oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1,536,499 / Dil: Japonca / Para Birimi: Japon Yeni (JPY) / İklim: Subtropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün