Google+

Osaka

Osaka - : - / -
--℃
1 JPY=0.00
Type A100-125V15 A
 • Ocaweather-icon4℃
 • Şubweather-icon5℃
 • Marweather-icon8℃
 • Nisweather-icon14℃
 • Mayweather-icon18℃
 • Hazweather-icon23℃
 • Temweather-icon26℃
 • Ağuweather-icon28℃
 • Eylweather-icon24℃
 • Ekiweather-icon17℃
 • Kasweather-icon12℃
 • Araweather-icon7℃
Nüfus: 8,863 milyon/ Dil: Japonca / Para Birimi: Japon Yeni (JPY) / İklim: Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 gün

Osaka Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Osaka, Tokyo’dan sonra Japonya’nın en büyük ikinci şehridir. “Milletin mutfağı” olarak anılan Osaka için Japon mutfağının başkenti diyebiliriz. Dünya çapında gurme kenti olarak bilinen Osaka, turistlerin gözde şehirlerinden bir tanesidir.

Japonya’nın en büyük adası olan Honşu Adası’nın Kansai bölgesinde yer alan Osaka, Japonya’nın en büyük ikinci şehridir. Şehir, Osaka Körfezi’ne dökülen Yodo Nehri’nin ucunda yer alır. Japonya’nın tarihteki ticaret merkezi olan Osaka dünyanın en büyük 9. Metropol alanı olan Osaka-Kobe- Kyoto bölgesinin kalbidir.

Osaka kelimesi “Büyük Tepe” ya da “Büyük Bayır” anlamına gelmektedir. Şehrin isminin geçtiği en eski kaynak 15. yüzyıla dayanır. 1496’da Ishıyama Hongan-ji’nin kuruluşu hakkında yazılmış bir yazıda bölgeden Osaka olarak bahsedilmektedir. Şehir verimli bir arazi üzerinde olduğundan tarih boyunca ideal bir yerleşim alanı olarak görülmüştür. Osaka’da en eski yerleşim izleri M.Ö 5. yüzyıla dayanmaktadır. Morinomiya Kalıntıları’nda yer alan deniz istiridyeleri ve yanmış insan iskeletleri bina kalıntılarının içinde bulunmuştur. M.Ö 5.-6. yüzyıla ait olduğu düşünülen bu kalıntılar, Osaka’daki yerleşimin ilk izleri olarak kabul edilmektedir.

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Osaka’da Gezilecek Yerler

Asya’nın en güzel şehirleri arasında sayılan Osaka, ziyaretçilerine muhteşem bir seyahat vadediyor. Şehirde Japon ve Budist mimarisinin en güzel örnekleri olan onlarca tapınak, zengin koleksiyonlara sahip müzeler ve Japon coğrafyasının göz kamaştıran doğası turistlerde hayranlık uyandırıyor. Şehir geleneksel ve modern mimarinin iç içe geçtiği caddeleri ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Rengarenk Osaka sokakları, kıpır kıpır nüfusu, onlarca müzesi ve sayısız sanatsal etkinlikleri olan şehirde her anınız dolu dolu geçecektir. Osaka, müzeleri, tapınakları, tarihi binaları ve göz kamaştıran doğası ile unutamayacağınız bir seyahat geçirmenizi sağlayacaktır.

Japonya’nın en büyük ikinci şehri Osaka, ülkedeki en büyük ada olan Honşu Adası’nda yer almaktadır. Yodo Nehri’nin Osaka Körfezi’ne döküldüğü yerde konumlanmıştır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

osaka-1973532_960_720.jpg

Osaka, tropikal iklime sahiptir ve nemli bir havası vardır. Şehir yılın büyük çoğunluğunda yağış almaktadır. Yağışların en yoğun olduğu aylar ise mayıs ve temmuzdur. Yaz mevsimi sıcak, yağışlı ve bol nemli geçerken kış mevsimi fazla soğuk geçmemektedir. Kışın sıcaklıklar 2 ile 10 derece arasında değişmektedir. Osaka’da kış mevsimi sert olmadığından ziyaret için idealdir. Seyahatiniz sırasında yağmur sizin için sorun değilse nisan ve eylül dönemleri de şehri ziyaret etmek için uygundur.

photographer-who-2130882_960_720.jpg

Osaka’ya uçak ile gitmek isterseniz pek çok havayolu şirketini kullanabilirsiniz. İstanbul’dan Osaka’ya direkt ve aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır. İstanbul-Osaka arası aktarmasız uçuşlarda 11 saat sürmektedir. Biletinizi alırken aradaki saat farkını da göz önünde bulundurmalısınız. Uçak ile gitmeyi tercih ettiğinizde Kansai Uluslararası Havalimanı’na iniş yapacaksınız. Kansai Uluslararası Havalimanı’ndan iki farklı tren yolu geçmektedir. Ayrıca şehir merkezine giden otobüsler ve limuzin hatları da havalimanından hizmet sağlamaktadır.

Havalimanından şehir merkezine gitmek için en uygun yol Osaka tren istasyonunun yakınlarındaki otellere ulaşım sağlayan limuzin otobüsleri kullanmaktır. Yaklaşık 1 saat süren yol 1550 JPY’dir. Bu hatta servis yapan limuzin otobüslere 2 numaralı terminalden binebilirsiniz.

Japonya’nın diğer şehirlerden Osaka’ya gidecekseniz tren veya otobüs hatlarını da kullanabilirsiniz. Kyoto, Tokyo gibi şehirlerden Osaka’ya tren ve otobüsle ulaşım sağlayabilirsiniz.

japan-1263530_960_720.jpg

Japonya’nın en büyük ikinci şehri olan Osaka, konaklama açısından çok çeşitli seçenekler sunmaktadır. Şehirde beş yıldızlı lüks otellerden pansiyonlara, bahçeli villalardan orta bütçeli otellere kadar onlarca alternatif mevcuttur. Osaka’yı her yıl binlerce kişi ziyaret etmektedir. Bu ziyaretleri sırasında hiçbir Osaka misafiri sorun yaşamamaktadır. Osaka her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Şehri gezmek için gelen turistlerin yanı sıra iş görüşmeleri ve konferanslar sebebiyle ziyaret edenlerin sayısı da bir hayli fazla. Osaka’ya gelen herkesin kendine göre bir konaklama mekanı bulması mümkün.

Osaka ziyaretiniz planlarken konaklamaya geniş bir bütçe ayırmanızı tavsiye ederiz. Japonya’nın büyük kentlerinden olan Osaka’da yaşam standartları yüksektir. Bu durum her şeye olduğu gibi konaklama fiyatlarına da yansımış durumdadır. Osaka’daki konaklama fiyatları çoğu Asya şehrinden oldukça fazladır.

Şehirde konaklama mekanlarının yoğunlukta olduğu çok sayıda bölge vardır. Bunlardan başlıcaları Umeda, Namba, Shin-Osaka ve Kyobashi bölgeleridir. Bu bölgelerde onlarca otel bulunuyor. Şehir merkezine ve metro istasyonlarına yakın olmaları sebebiyle de turistler tarafından en çok tercih konaklama bölgeleri bunlardır.

Bu bölgelerde dünyanın çoğu şehrinde şubesi bulunan otel zincirlerini, Japonya’nın en lüks beş yıldızlı otellerini bulmanız mümkün. Bu lüks oteller misafirlerine birbirinden özel hizmetler sunmakta. Spalar, masaj salonları, yüzme havuzları bunlardan sadece birkaçı. Osaka’daki büyük otellerin çoğunun bünyesinde bir de ibadethane bulunuyor. Herhangi bir dine ait olmayan bu ibadethanelerde her dinden misafir ibadet edebilir. Osaka’da bulunan lüks otellerde 1 gecelik konaklama masrafı yaklaşık olarak 12.000 Japon Yeni’dir.

Osaka seyahatiniz sırasında orta bütçeli bir otelde kalmak isterseniz önünüzde onlarca seçenek bulunuyor. Güler yüzlü personeliyle misafirlerine konforlu bir konaklama sağlayan orta bütçeli otelleri tercih edebilirsiniz. Bu otelleri şehir merkezine yakın noktalarda bulmanız mümkün. Orta bütçeli bir Osaka otelinde 1 gecelik oda ücreti yaklaşık 5.000 Japon Yeni’dir.

Umeda, Namba, Shin-Osaka ve Kyobashi bölgesindeki oteller sizin bütçenize uygun değilse Tennoji bölgesindeki mekanlara bakabilirsiniz. Bu bölgede bulunan konaklama mekanları daha düşük ücretlidir. Buradaki konaklama mekanlarının bir kısmı pansiyon bir kısmı ise hostel şeklinde hizmet vermektedir. Bu bölgedeki hostellerde dilerseniz kendinize ait oda tutabilir dilerseniz de diğer misafirlerle paylaştığınız bir odada kalabilirsiniz. Teknoji bölgesinde bir hostelde 1 gecelik ücret ise yaklaşık 2000 Japon Yeni’dir. Ucuz olmasına rağmen Tennoji bölgesinde bulunan konaklama mekanlarının çoğu gayet iyi durumdadır. Temizliğe ve güvenliğe önem verilen bu hostellerin bir kısmında restoran da bulunuyor.

Bunların haricinde şehrin tam merkezinde konaklamak ve her yere kolayca ulaşabilmek isterseniz Osaka Uluslararası Misafir Bölgesi olarak anılan yerdeki otelleri tercih edebilirsiniz. Çoğu turist tarafından ilk sırada tercih edilen bu bölgede fiyatların oldukça yüksek olduğunu da belirtelim.

Her daim yoğun festival takvimine sahip olan ve sık sık iş ziyaretleri sebebiyle misafir ağırlayan Osaka’da yer bulma konusunda soru yaşayabilirsiniz. Bu durumu önlemek amacıyla önceden rezervasyon yaptırmanızı öneririz.

jay-earl-west-1342780_960_720.jpg

Osaka şehir içi ulaşımında en kolay ve hızlı araç metrodur. Japonya’nın pek çok şehrinde olduğu gibi Osaka’da da gelişmiş bir metro ağı bulunuyor. Şehrin hemen hemen her noktasına giden metro şehir içi ulaşımda en iyi tercih olacaktır. Metro bilet ücretleri mesafeye göre belirlenmektedir. En kısa mesafe 200, en uzun mesafe ise 360 JPY’dir. Osaka metro istasyonlarının içerisinde restoranlar, kafeler, çeşitli mağazalar bulunmaktadır. Bu da Osaka’da sadece şehrin üstünde değil altında da yaşam olduğunu göstermektedir.

Şehir içi ulaşımda otobüs kullanmak turistler için oldukça zor olmaktadır. Otobüs tabelaları ve güzergah panoları Japonca olduğundan kullanmak elverişsiz. Ayrıca metro biletleri otobüs biletlerinden daha ucuz olduğu için metro sizin için en uygun ulaşım aracı olacaktır.

Şehir içi ulaşımınızda taksiyi de tercih edebilirsiniz. Taksilerin üstlerinde bulunan kırmızı ışık yanıyorsa bu taksinin boş olduğunu ve yeni yolcu alabileceğini gösteriyor. Kırmızı ışık yanan taksileri çevirerek istediğiniz yere gidebilirsiniz. Osaka’da havaalanı ya da tren garı gibi noktalardan özel araç kiralama imkanınız var. İsterseniz araç kiralayarak da şehri gezebilirsiniz. Osaka’da bulunan trenler şehir içi ulaşıma değil şehirlerarası ulaşıma ayrılmış durumdadır.

japanese-food-993053_960_720.jpg

Asya mutfağının en güzel örneklerine sahip olan Osaka mutfağında, deniz ürünleri bolca tüketilen yiyeceklerin başında gelmektedir. Pirincin de yeri büyüktür ve hemen hemen her öğünde pilav yenmektedir. Gurme kenti unvanına sahip Osaka’nın dört bir yanında restoranlar, kafeler, sokak lezzetleri bulabilirsiniz. Osaka’da tadabileceğiniz yerel lezzetlerin bazıları ise şunlardır:

Okonomiyaki: İçine kabak doğranmış krep karışımına karides, kalamar, ahtapot, deniz tarağı, sizin isteğinize göre de pırasa, yeşil soğan gibi sebzeler eklenerek pişiriliyor. Japon mutfağına özgü soslarla servis edilen bu yemek Osaka’nın en dikkat çekici yerel yemeği.

Takoyaki: Aile yemeği olarak bilinen bu yemek tereyağı ile pişirilen ahtapottan oluşuyor. Osaka’da pek çok yerde takoyaki bulmanız mümkün.

Soba: Karabuğday eriştesi ile pişirilen bu yerel lezzetin içinde pırasa, mantar, balık, tavuk, kızarmış soya peyniri ve çeşitli sebzeler bulunuyor. Öğle yemeklerinin vazgeçilmezi olan bu çorbayı mutlaka denemelisiniz.

Sake: Japon mutfağının meşhur pirinç rakısını da Osaka’ya gitmişken denemelisiniz.

Osaka’daki yemek kültürü hakkında bilmeniz gereken noktalardan bir tanesi yemek yemek ciddi bir ritüel olarak görüldüğüdür.. Bu yüzden çoğu restorana girerken ayakkabılarınızı çıkartmanız istenebilir. Ayrıca Japonya’da bahşiş kültürü de yoktur.

Bahşiş bırakmak hoş karşılanmadığı için aldığınız hizmetten ne kadar memnun kalmış olsanız da sadece hesabınızı ödemelisiniz.

13046765264_e440dab7a7_b.jpg

Osaka karşılaşabileceğiniz en hareketli ve renkli gece hayatına sahip şehirlerden bir tanesidir. Çalışkanlıkları ile ünlü olan Osaka halkı eğlence hayatına düşkünlükleri ile de ünlüler. Şehrin her yanında bir eğlence mekanı bulabilir, her caddesinden yükselen bir müzik sesi duyabilirsiniz. Kendi eğlence anlayışlarını “Çok çalış, çok parti yap” şeklinde tanımlayan Osaka halkı eğlenmeyi biliyor. Şehirdeki hareket neredeyse hiç durulmuyor ve Osaka adeta uyumadan yeni güne merhaba diyor.

Bu kadar çok çalışan insanların olduğu bir şehirde hafta içi hareketli gece hayatı beklenmedik bir şeydir. Osaka için hafta içi ya da hafta sonu fark etmeksizin her gece eğlenceyle geçiyor. Şehirde çok sayıda gece kulübü, bar, pub, kareoke mekanları mevcut. Şehirde her bütçeye ve her eğlence anlayışına uygun mekan bulmak mümkün.

Osaka gece hayatının kalbinin attığı yer ise Dotonbori. Gecesiyle gündüzüyle her daim kalabalık ve canlı olan Dotonbori’de kanal boyunca uzanan gece kulüplerini, barları bulabilirsiniz. Rengarenk tabelaları kıpır kıpır müzikleriyle onlarca eğlence mekânından bir tanesi mutlaka sizi kendine çekecektir.

Şehirdeki büyük eğlence mekanlarının bir kısmında içeriye girmeden önce kıyafet kontrolü yapılıyor. Büyük ve lüks bir gece kulübüne gitmeyi düşünüyorsanız kıyafet şartlarını önceden araştırmanızı öneririz. Böylece kapıda herhangi bir sürprizle karşılaşmamış olursunuz. Bu büyük gece kulüplerinin bazıları da damsız girilmez şartı koşuyor. Gitmeden önce buna da dikkat etmenizi öneririz.

Osaka’da bulunan bar ve pubların büyük kısmında dans pisti bulunuyor. Kendinizi müziğe bırakıp doyasıya dans etmek isterseniz bu mekanları tercih edebilirsiniz. Osaka’nın genç öğrenci nüfusu tarafından sıklıkla tercih edilen bar ve publarda kaliteli müzik dinleyebilirsiniz.

Geceyi odanızda geçirmek istemiyor fakat sakin bir akşam yaşamak istiyorsunuz canlı müzik yapan barları ya da kafeleri tercih edebilirsiniz. Bu eğlence mekanlarında özgün müzikler eşliğinde arkadaşlarınızla hoş sohbet edebilirsiniz. Osaka’da diğer şehirlerde olmayan bir eğlence mekanı daha mevcut, oyun kafeleri! 90’lı yılların atari salonlarını andıran bu kafelerde çeşitli oyun makineleri bulunuyor. Günün her saati gidebileceğiniz bu oyun kafelerine gençler kadar orta yaşlı insanlar da oldukça ilgi gösteriyor.

Osaka eğlence hayatı sadece gece kulüpler ve barlardan oluşmuyor. Her köşesinden kültürel ve sanatsal bir etkinliğin çıktığı Osaka’da yapılacak çok fazla aktivite mevcut. Şehirde onlarca sinema salonu bulunuyor. Hem dünya sinemasından hem de Japon sinemasından filmlerin gösterildiği sinema salonlarında da keyifli bir akşam geçirebilirsiniz. Şehirde tiyatroya da oldukça önem veriliyor. Çok sayıda tiyatro salonunun bulunduğu Osaka’da yılın her döneminde oyun bulmak mümkün. Fakat tiyatro için biletlerinizi önceden almanız gerekiyor. Şehirde çok sayıda konser ve sergi salonu, galeriler mevcut. Bu salonlardaki etkinlikleri inceleyerek zevkinize uygun sanatsal bir aktiviteye katılabilirsiniz.

Osaka’da hiçbir eğlence mekanına gitmeseniz, hiçbir kültürel etkinliğe katılmasanız bile akşam olduğunda caddelerde yürümek bile eğlenceye dönüşecektir. Her daim kıpır kıpır olan insanları, ışıl ışıl caddeleri ile Osaka gece hayatı sadece mekanlarla sınırlı değildir.

4023_02.jpg

Çok sayıda festivali ile Osaka, yılın her dönemini hareketli geçiren bir şehirdir. Osaka’ya gitmeden önce etkinlik takvimini mutlaka incelemelisiniz. Şehirde gerçekleştirilen bazı festivaller şunlardır:

Doya-Doya Festivali: 14 Ocak’ta düzenlenen bu festival eski bir Budist ritüelidir. Shitennoji Tapınağı’nda gerçekleştirilen etkinlik sırasında genç erkekler özel bir kıyafetle orta alana saçılan banknotlar için mücadele ederler. Bu mücadele sırasında da “doya-doya” derler. Yeni başlayan yılın şans getirmesi için düzenlenen bu ritüel renkli görüntülere sahne olmaktadır.

Aizen Festivali: Yukata Festivali olarak da bilinmektedir. Mart ayında kutlanan bu festival sırasında geleneksel kıyafet olan Yukatalar giyilir. Aizen Myo-o adlı evlilik ve mutluluk tanrıçasına adaklar adayıp dilekler dilenir.

Tenjin Festivali (Tensjin Matsuri): Her yıl 24-25 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilen etkinlik Tenmangu Tapınağı’nda yapılmaktadır. Sugawara Michizane adlı tanrının şerefine düzenlenen festivalde tanrıya adaklar ve iyi dilekler sunulur. Festival boyunca çeşitli gösteriler sergilenmektedir.

osaka-alisveris-rehberi.jpg

Osaka her türlü alışveriş meraklısına hitap eden bir şehirdir. Dünya markalarını bulabileceğiniz mağazaları, özel tasarım ürünler satan butikleri, geleneksel ve el işi ürünlerin yer aldığı pasajlar gibi pek çok seçenek vardır. Şehir ayrıca çok sayıda teknoloji mağazasıyla da dikkat çekmektedir.

Osaka’da alışverişin kalbinin attığı bölge Dotonbori’dir. Burada aradığınız pek çok şeyi farklı fiyat seçenekleri ile bulabilirsiniz. Teknolojik ürün alışverişleriniz için ise Den Den Town bölgesini ziyaret etmelisiniz. Burada çeşit çeşit elektronik ürün seçeneği bulabileceğiniz onlarca mağaza vardır. Osaka’da alışveriş yapmanın ilginç ve güzel yanı ise pasajlardır. Şehirde çok sayıda yer altı ve yer üstü pasajı bulunmaktadır. Minami bölgesi pasaj alışverişleriniz için en uygun yerdir. Namba Nan-Nan Town şehrin ilk yer altı pasajıdır. Hem tarihi bir pasaj gezmek hem de çeşitli yöresel ürünler almak istiyorsanız sizin için doğru adres olacaktır. Japon lokumu, paketlenmiş suşi, ahşap Japon bebekleri, rengarenk yelpazeler de Osaka’dan alabileceğiniz yerel ürünlerdir.

Osaka ile Türkiye arasında 6 saatlik fark vardır. Türkiye saati Osaka saatinden 6 saat geridedir.

Osaka’da kullanılan para birimi Japon Yeni (JPY)dir. 1 Türk Lirası 31 Japon Yeni’dir.

Osaka’nın resmi dili Japoncadır.

Osaka, T.C Osaka Başkonsolosluğu’nun görev alanına girmektedir.

Adres: Turkish Consulate General in Osaka, Japan NTT West Building 3-15 Bambacho, Chuo-ko Osaka 544-8511 Japan

Telefon: (+81)(6) 4793-3781, (+81)(6) 4793-5578

1 Ocak: Yeni yıl

Ocak ayının ikinci pazartesisi: Gelen yaş günü

11 Şubat: Milli Gün

Bahar Noktası günü: her yıl değişmektedir.

29 Nisan: Yeşil Gün

3 Mayıs: Anayasa Günü

4 Mayıs: Halk Günü

5 Mayıs: Çocuk Günü

20 Temmuz: Denizcilik Günü

15 Eylül: Yaşlılara Saygı Günü

Sonbahar Noktası Günü: her yıl değişmektedir.

Ekim ayının ikinci pazartesisi: Sporlar Günü

3 Kasım: Kültür günü

23 Kasım: İşçiler Şükran Günü

23 Aralık: İmparator’un Doğum Günü

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Polis: 110

İtfaiye: 119

Ambulans: 119

Deniz Acil: 118

Tıbbi Bilgi Hattı: 06 4395 0555 (hafta içi 10.00-17.00 arasında)

Turizm Bilgilendirme Hattı: 06 6345 2189