Osaka’da Gezilecek Yerler

Asya’nın en güzel şehirleri arasında sayılan Osaka, ziyaretçilerine muhteşem bir seyahat vadediyor. Şehirde Japon ve Budist mimarisinin en güzel örnekleri olan onlarca tapınak, zengin koleksiyonlara sahip müzeler ve Japon coğrafyasının göz kamaştıran doğası turistlerde hayranlık uyandırıyor. Şehir geleneksel ve modern mimarinin iç içe geçtiği caddeleri ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Rengarenk Osaka sokakları, kıpır kıpır nüfusu, onlarca müzesi ve sayısız sanatsal etkinlikleri olan şehirde her anınız dolu dolu geçecektir. Osaka, müzeleri, tapınakları, tarihi binaları ve göz kamaştıran doğası ile unutamayacağınız bir seyahat geçirmenizi sağlayacaktır.

Osaka'da Gezilecek Yerler 

Zengin tarihi, özgün mimarisi ve büyüleyici doğası ile Osaka’da gezilecek çok yer mevcut. Osaka Kalesi, şehrin simgelerinden biri haline gelmiştir ve ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında yer alır. Kamigata Ukiyo-e Müzesi, Japonya ile özdeşleşmiş ahşap sanatının en nadide örneklerini sergiliyor. Osaka Tarih Müzesi, şehrin tarihine ışık tutan, Osaka’nın en büyük müzesidir. Osaka Uluslararası Barış Merkezi, savaşın yıkımına, barışın gerekliliğine vurgu yapan merkezde çeşitli koleksiyonlar bulunuyor. Shitennoji Tapınağı,Japonya’nın en eski tapınağı olup Osaka’da mutlaka görmeniz gereken yapılardan bir tanesidir. Sumiyoshi Taisha Tapınağı, özgün mimarisiyle özellikle bahar aylarında muhteşem bir görüntüye kavuşmaktadır ve ziyaret edilmesi gereken bir noktadır. Tsutenkaku Kulesi, Osaka’nın simgelerinden biri olmuş gözlem kulesidir. Dotonbori, şehrin en hareketli bölgesi olup Osaka’nın kalbinin attığı yerdir. Universal Stüdyoları Tema Parkı, çeşitli animasyon ve kurgu karakterlerin dünyasında eğlenmek için ziyaret etmeniz gereken bir parktır. Nishinomaru Bahçesi, rengarenk çiçekleri, leziz vişne ağaçları ile Osaka’da görülesi yerlerden bir tanesidir.

Listede adı geçen noktalarla ilgili detaylı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Osaka Kalesi

osaka-castle-1398116_960_720.jpg

Osaka Kalesi, Chuo-ku bölgesinde bulunur ve Japonya’nın en ünlü simgelerinden bir tanesidir. Osaka’nın simgesi sayılabilecek olan kale, 16. yüzyılda inşa edilmiştir. Osaka Kalesi’nin ana kulesi yaklaşık olarak 1 kilometrelik bir alana kurulmuştur. Burdock tarzı denilen özel bir yapım tekniği ile inşa edilmiştir. Kesme kayalar dik duvarlar oluşturacak şekilde hendeklerin üzerlerine dizilmiştir.

Merkezi kale binası dışarıdan bakıldığında beş katlı görünür. İçeride yerin altına gizlenmiş üç kat daha vardır. Bu üç kat saldırı zamanlarında sığınak olarak kullanmaları için tasarlanmıştır. Osaka Kalesi’nin toplamda işgal ettiği alan yaklaşık 60.000 metrekaredir. 58 metre yüksekliğe sahip olan kalenin tepesinden büyüleyici bir Osaka manzarası görebilirsiniz.

Kalenin bulunduğu alan 13 farklı yapıyı içeriyor. Osaka Kalesi’nin ana binasıyla birlikte farklı işlevlerde kullanılmak üzere inşa edilen bu yan binalar Japonya tarafından koruma altına alınmıştır. Osaka Kalesi’ni her gün 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Kamigata Ukiyo-e Müzesi

ukiyoe-thumb-1102x827-810.jpg

Kamigata Ukiyo-e Müzesi, Japonya’daki en ilgi çeken müzelerden bir tanesidir. Ahşap ve ahşap baskı ile yapılan sanat eserlerinin sergilendiği müze her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Müze, 1982 yılında Sakai tüccar ailesinin bir üyesi olan Tokichi Sakai tarafından kurulmuştur. Nesiller boyu hizmet vermeye devam eden müze, ailenin sahip olduğu sanat eserlerinden oluşmaktadır. Sergilenen ilk eserler Yoshitaka Sakai ve torunu tarafından toplanmıştır. Yıllar geçtikçe koleksiyon büyümüş ve sadece tarihsel baskılardan değil Japon sanatçılarının çağdaş baskılarından da eserler sergilenmeye başlamıştır. Dünyadaki tek Kamigata ahşap baskı eserlerini içeren müzedir. Müze içerisindeki eserlerin açıklamaları Japonca olsa da İngilizce bilen tur rehberleri eşliğinde müzeyi gezmeniz mümkün.

Müze pazartesi günleri kapalıdır. Diğer günler 11.00-18.00 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Müze biletleri yetişkinler için 500, öğrenciler için 300 Japon Yeni’dir.

Osaka Tarih Müzesi

4014_01.jpg

Osaka Tarih Müzesi, 3 Kasım 2001 tarihinde hizmet vermeye başlayan Osaka’nın en büyük müzelerinden bir tanesidir. Osaka Tarih Müzesi’nin odağındaki koleksiyonda, şehir tarihinden parçalar sergileniyor. Osaka’nın ilk yerleşiminden günümüze kadar olan aralıkta yaşadığı olaylar, geçirdiği değişimleri gözler önüne seriyor. Osaka şehir yönetimi ve halkı tarafından oldukça değer verilen bu müzenin açılmasındaki amacı “Günümüz ve geleceğimizi yansıtmak için tarihle diyalog kurmak” şeklinde özetliyorlar. Müzenin girişinde ziyaretçileri bu misyon karşılıyor. 13 katlı müze kalıcı tarih koleksiyonun yanı sıra dönem dönem çeşitli sergilere de ev sahipliği yapmaktadır.

Metro kullanarak kolayca ulaşım sağlanan müzeyi her yıl binlerce turist ziyaret etmektedir. Osaka Tarih Müzesi’ni salı günleri hariç 09.30-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Müze biletleri yetişkinler için 600, lise ve üniversite öğrencileri için 400 Japon Yeni. İlkokul öğrencileri ve çocuklar içinse girişler ücretsiz.

Uluslararası Barış Merkezi (Barış Osaka)

4017_01.jpg

“Barış Osaka” olarak da bilinen Osaka Uluslararası Barış Merkezi, Ağustos 1991 tarihinde açılmıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında şehirde yaşanan yıkıma ve barışın insanlık için önemine vurgu yapmak amacıyla hizmete açılmıştır. Müzede İkinci Dünya Savaşı’nda yaşanan hava baskının tasvir edildiği bölüm ve savaş deneyimini anlatan çeşitli materyaller sergileniyor. Hava Saldırısında ölenleri anmak ve savaşın yıkıcılığını gelecek nesillere anlatmayı hedefleyen müzeyi çok sayıda insan ziyaret ediyor. Barış merkezinin içerisinde savaş ve dünya barışı ile ilgili kitaplar, barış eğitimi panoları ve videolar da dahil olmak üzere çeşitli materyalin bulunduğu görsel bölüm ve zengin bir kütüphane bulunuyor. 2500 kişilik oditoryuma da sahip olan merkezde film gösterimleri, konferanslar ve konserler gibi çeşitli etkinlikler de düzenleniyor.

Osaka Barış Merkezi’ni pazartesi hariç 09.30-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücretleri ise yetişkinler için 250, üniversite öğrencileri için 150 Japon Yenidir.

Shitennoji Tapınağı

4011_02.jpg

Shitennoji Tapınağı, Japonya’nın en eski tapınaklarından birisidir. Shitennoji’yi diğer tapınaklardan ayıran özelliği ise devlet tarafından inşa edilen ilk tapınak olmasıdır. 593 yılında Budizm’in Japonya’da yaygınlaşmasını sağlamak için Prens Shotoku tarafından kurulmuştur. İnşa edildiği tarihten bu yana pek çok kez yangına maruz kalmış olsa da yenileme ve iyileştirme çalışmaları sırasında özgün tasarımına sadık kalınmıştır. Tapınağın girişindeki bahçeyi ücretsiz ziyaret edebilirsiniz fakat iç kısma doğru genişleyen bahçeyi ve tapınak binasını gezmek için giriş ücreti ödemeniz gerekiyor.

İç kısımda yer alan bahçenin adı Gokuraku-jodo Bahçesi. Burada prens Shotoku’nun heykeli yer alıyor. Gokuraku-jodo Bahçesi, Amida Buda’nın Batı Cenneti tasvirine göre tasarlanmıştır. Shitennoji Tapınağı’nın bahçesinde tablolar, kutsal kabul edilen yazılar ve değerli eşyaların sergilendiği bir hazine evi de bulunuyor. Her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Shitennoji Tapınağı’nı her gün 08.30-16.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti ise 300 Japon Yeni.

Sumiyoshi Taisha Tapınağı

4007_04b.jpg

Sumiyoshi Taisha Tapınağı, Japonya’nın en eski ibadethanelerinden biridir. Japonya’nın Budizm ile tanışmasından 3. yüzyıl önce inşa edilen tapınak Japon mimarisinin saf bir örneği olarak kabul ediliyor. Bu mimarı tarzı Sumiyoshi haricinde sadece iki yapıda bulabilirsiniz. Bunlar Shinmei-zukuri ve Taisha-zukuri tiyatrolarıdır. Sumiyoshi Taisha, Japonya genelinde bulunan iki binin üzerinde Sumiyoshi tapınağının en ünlüsüdür ve ana tapınak olarak kabul edilir. Sumiyoshi tapınaklarının balıkçıları ve denizcileri koruduğuna inanılır. Bu yüzden Sumiyoshi tapınakları genellikle limanlara yakın yerlerde inşa edilmiştir. Sumiyoshi Taisha Tapınağı’nda dört ana salon bulunuyor. Ana salona giden yolun üzerinde bir gölet ve bu göletin üzerinde de Sorishashi adıyla anılan bir köprü vardır. Osaka seyahatiniz sırasında mutlaka ziyaret etmeniz gereken Sumiyoshi Taisha Tapınağı özellikle bahar geldiğinde rengarenk çiçeklerin arasında eşsiz bir görüntüye kavuşmaktadır. Tapınağı her gün 06.00-17.00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edebilirsiniz

Tsutenkaku Kulesi

92320-Tsutenkaku-Tower.jpg

Tsutenkaku Kulesi, Osaka şehir merkezinde bulunan gözlem kulesidir. Kulenin uzunluğu 103 metredir. Gözlem noktasının bulunduğu alan ise 91 metre yüksekliğindedir. Günümüzdeki kule ilk inşa edilen kule değildir. Tsutenkaku Kulesi 1912 yılında Paris’teki Eyfel Kulesi ve Zafer Takı örnek alınarak inşa edilmiştir. 64 metre yüksekliğe sahip olan bu ilk kule Asya’nın en yüksek yapısıydı. Fakat 1943 yılında büyük bir yangına maruz kaldı ve fazlaca hasar gördü. Kuleyi onarmak çok fazla zaman ve para kaybı olacağından yıkılıp yenisinin yapılması kararı alındı. Yeni kulenin inşaatı ise 1956 yılında tamamlandı. Tsutenkaku Kulesi’nin ışıklandırması rengarenk neon ışıklarla yapılmaktadır. Osaka’nın gece görüntüsüne muhteşem bir katkı yapan bu ışıklandırma sayesinde kule şehrin her yerinden görülebilmektedir. Kulenin sponsorluğunu 1957 yılında Hitachi devralmıştır ve ışıklandırmaların pek çoğu şirketin reklamlarından oluşmaktadır.

Tsutenkaku Kulesi’ni her gün 09.00-21.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Gözlem noktasına çıkmak için 600 Japon Yeni ödemeniz gerekiyor. Eğer gözlem noktasına bir tur rehberi ve emniyet kemeri ile çıkmak isterseniz 1400 Japon Yeni ödemelisiniz.

Dotonbori

osaka-2225441_960_720.jpg

Dotonbori Kanalı boyunca uzanan şehrin en işlek noktalarında olan Dotonbori bölgesi Osaka’nın başlıca turistik mekanlarından bir tanesidir. Tarihsel olarak bir tiyatro semti olan Dotonbori, günümüzde Dotonbori Kanalı’nın etrafında yer alan mağazalar ve eğlence mekanları ile oldukça hareketlidir. Gece, bölgede yapılan renkli aydınlatmaların kanala yansıdığı, turistlerin yoğun olduğu bu bölge eğlence merkezi haline geliyor. Hareketin ve eğlencenin hiç bitmediği Dotonbori’de birbirinden lezzetli restoranlar, gece kulüpleri, alışveriş mağazaları bulabilirsiniz. Osaka’nın genç nüfusu ve şehri ziyarete gelen turistler tarafından yoğun ilgi gören bölge şehrin kalbi gibidir. Gündüz ve gece ayrı atmosfere bürünen Dotonbori, Osaka kartpostallarının ana görüntüsüdür adeta. Osaka seyahatiniz sırasında mutlaka ziyaret edip klasik turist fotoğrafı çektirmeniz ve doyasıya eğlenmeniz için harika bir noktadır.

Universal Stüdyoları Tema Parkı

4021_13.jpg

Universal Stüdyoları Tema Parkı, Universal Stüdyoları’nın sahip olduğu dört tema parktan bir tanesidir. 31 Mart 2001 tarihinde Osaka’da açılan parkı bir yılda 11 milyondan fazla kişi ziyaret etmiştir. Yıllar geçtikçe popülerliğinden hiçbir şey kaybetmeyen eğlence parkını her yıl 8 milyona yakın kişi ziyaret etmektedir.

Park on bölüme ayrılmış durumda. Bu bölümler Hollywood, San Fransisco, Jurassic Park, Minion Park, Universal Harikalar Diyarı, Universal Stüsyoları Gölleri, Sihirli Okyanus, Su dünyası, Amity Köyü ve Harry Potter’ın Sihirli Dünyası’dır. Temalarına göre ayrılan bu bölümlerin içerisinde de farklı bölümler ve temalar yer alıyor. Bunlara ilaveten 2020 yılında Nintendo’nun Dünyası temasını barındıran bir bölüm daha açılacak. Sadece çocukların değil büyüklerin de doyasıya eğlendiği bu parkı ziyaret etmeden önce etkinlik takvimine göz atmalısınız

Nishinomaru Bahçesi

Nishinomaru-Garden3.jpg

Osaka Kalesi’nin batısında kalan Nishinomaru Bahçesi, Osaka’nın en güzel parklarından biridir. Nishinomaru Bahçesi’nde 600’e yakın vişne ağacı, büyükçe bir çim bahçesi, Japon kültürünün vazgeçilmez bir parçası olan çay evi ve eskiden otel olarak hizmet veren Osaka Konuk Evi yer alıyor. Ayrıca Osaka Kalesi’ne bakan harika bir manzarası da vardır. Osaka halkının sıklıkla ziyaret ettiği ve zaman zaman piknik yaptığı park her mevsim başka renklere bürünür.

Nishimaru Bahçesi’nin en güzel olduğu zamanlar ise baharın geldiği dönemdir. Japonya’nın geleneksel sezonlarından biri olan vişne toplama sezonunda adeta festival alanına dönüşmektedir. Her yıl nisan ayında baharın gelişinin kutlaması sayılan vişne toplama etkinlikleri sırasında çok sayıda kişi Nishinomaru Bahçesi’ni ziyaret etmektedir. Nishinomaru Bahçesi’ni pazartesi günleri hariç 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti ise 200 Japon Yeni’dir. Vişne toplama sezonunda ise park 21.00’a kadar açık olup giriş ücreti 350 Yendir.