Kyoto Hakkında Bilinmesi Gerekenler

kyoto-363636_960_720.jpg
 

Bin yıldan fazla süredir Japon İmparatorluğu’nun başkentliğini yapan Kyoto ülkenin en büyük şehirlerinden biridir. 1,5 milyon kişinin yaşadığı Kyoto, Japonya’da görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Japonya’nın kültürünü, mimarisini ve geleneklerini en iyi şekilde yansıtan Kyoto, 794-1868 yılları arasında eski imparatorluğun başkenti olmuştur. Kyoto ismi Japonca “başkentlerin başkenti” anlamını taşımaktadır. İki binden fazla tapınağa ev sahipliği yapan Kyoto, sarayları, parkları, tarihî binaları ve geyşaları ile meşhurdur.

Japonya’nın Kansai bölgesinde yer alan Kyoto aynı zamanda bölgenin en büyük şehridir. Yüz ölçümü 827,83 kilometrekare olan Kyoto, Osaka ve Kobe ile birlikte Keihanshin metropolitan alanını oluşturmaktadır. Higashiyama, Kitayama ve Nishiyama dağları ile çevrili olan Kyoto birçok kez “Dünyanın en güzel şehri” seçilmiştir. Japonya’nın en fazla gelişmiş şehirlerinden biri olmasının yanı sıra eğitim ve finans alanında da hatırı sayılır bir yere sahiptir. Japonya’nın en prestijli üniversitelerinden biri olan Kyoto Üniversitesi’nde binlerce öğrenci eğitim almaktadır. İkinci Dünya Savaşı’nın bombardımanlarından kurtulabilen nadir Japon şehirlerinden biri olan Kyoto mimarî yapıları ile de hayranlık vericidir.

Kyoto nemli ve ılıman bir iklime sahiptir. Özellikle haziran ve temmuz ayları yağmur mevsimi olarak bilindiği için seyahat anlamında pek uygun değildir. Ağustos ve eylül ayları arasında ise tayfun mevsimi kendisini gösterir. Kış ayları her ne kadar soğuk geçse de kar nadir olarak yağar. Mart ayının sonu ile nisan ayı Japonya’nın genelinde olduğu gibi Kyoto’da da kiraz çiçekleri açmaya başlar. Turistlerin şehre en fazla geldiği dönem de bu zaman aralığıdır. Rengârenk sakuraağaçları arasında yürüyüş yapmak, bisiklete binmek ve fotoğraf çekmek isterseniz Kyoto’ya bahar ayının başlangıcında gelmenizi tavsiye ederiz.

Kyoto’da havalimanı bulunmadığı için şehre ulaşımda tercih edilen ilk yol Osaka’daki havalimanlarını kullanmaktır. Ülkemizden direkt uçuşların düzenlendiği Osaka’nın Kansai Havalimanı’ndan Kyoto’ya Haruka Express adı verilen trenler ile yaklaşık 75 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz. Kansai Havalimanı’ndan düzenli hareket eden otobüsler de Kyoto’ya ulaşmak için tercih edebileceğiniz bir diğer seçenektir. Kyoto geziniz sırasında şehir içi ulaşımda en fazla kullanacağınız ulaşım aracı ise otobüslerdir. Günlük kart alarak otobüsleri dilediğiniz zaman kullanabilir, şehrin en uzak noktalarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bisiklet dostu şehirlerden biri olan Kyoto’da dilerseniz bisiklet kiralayabilir, şehri yerlisi gibi gezme imkânı bulabilirsiniz. Özellikle ilkbahar ve sonbahar ayları bisiklete binmek için en ideal dönemlerdir.

Kyoto’yu ziyaret etmek isteyenlerin en fazla merak ettiği konulardan biri de dil sorunudur. Kyoto turistik bir şehir olduğu için oteller, restoranlar, kafeler, mağazalarda çalışanların büyük bir çoğunluğu İngilizce bilmektedir. Metro ve otobüslerde yön tabelalarında Japoncanın yanı sıra İngilizce de yazmaktadır. Kyoto’yu tam anlamıyla keşfetmek isterseniz en az 4 - 5 gününüzü bu şehre ayırmanızı tavsiye ederiz. 1.600 tane Budist, 400 tane Şinto tapınağı bulunan Kyoto’da 17 bölge UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmeyi başarmıştır.

Japon gelenek ve kültürünü keşfedebileceğiniz en güzel şehirlerden biri olan Kyoto’da gezilecek yerleri Arashiyama Bölgesi, Kyoto Merkez ve Higashiyama Bölgesi olarak ayırabilirsiniz. Arashiyama Bambu Ormanı, Kyoto Kraliyet Sarayı, Yasaka Shrine, Nijo Kalesi, Kinkaku-ji Tapınağı, To-ji Tapınağı, Gion bölgesi gezi listenize eklemenizi önerdiğimiz yerler arasındadır.

Kyoto’da geleneksel Japon konukevleri olan ryokan’larda konaklayabilir, Doğu kültürünü çok daha yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz. Genellikle doğanın içerisinde kurulan ryokan’lar misafirlerine sadelik ve huzur anlayışını benimsetirler. Şehirde yer alan kapsül oteller de konaklama adına farklı bir deneyim yaşamak isteyenlerin tercihidir. Ayrıca Japon kültürüne özgü çay seremonisi Kyoto’da deneyebileceğiniz etkinliklerden biridir. Gion bölgesindeki birçok mekânda bu eşsiz deneyimi yaşama fırsatı bulabilirsiniz. Eğer siz de Japonya gezisi planlıyorsanız rotanıza Kyoto’yu da dâhil ederek uzun süre hafızanızdan silinmeyecek bir seyahate imza atabilirsiniz. Görülmeye değer Japon şehirlerinden biri olan Kyoto maceracı seyahat tutkunlarını bekliyor.

Tanıtım Videosu: