Okinawa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Okinawa Adası, Japonya, Çin ve Tayvan arasında bulunan Okinawa Adalar Topluluğu’ndaki en büyük ve en yoğun nüfuslu ada. Adanın merkeziyse bölgedeki en yoğun nüfuslu ve büyük yer olan Naha şehri.

Okinawa Adası’nın en dikkat çekici özelliklerinden birisi de adada görülen ABD etkisi. II. Dünya Savaşı sırasında bölgede yaşanan kolonileşme etkisi sonucunda Amerikan kültürünün izlerini görmek mümkün. Ada 1945 yılınca Amerika tarafından işgal edilmiş ve 1972’ye kadar ABD egemenliğinde kalmış. Bugün Okinawa’da yaklaşık 50 bin Amerikalı yaşıyor ve adada hala bir Amerika askerî üssü bulunuyor.

Okinawa halkı kendilerini “deniz insanları” anlamına gelen uchinanchu (沖縄人) kelimesiyle tanımlıyor. Okinawa dünyada karate sporuna verilen önemle de biliniyor. Bölgenin popülaritesinin önemli nedenlerinden biri de adanın kendine has müziği ve yerel yemekleri. Okinawa müziği eşsiz olarak değerlendiriyor çünkü Amerikan ve Japon kültürünün birleşimiyle oluşmuş. Okinawa müziğinde Amerikan rock ve jazz kültürü ile Japon müziklerinin karışımını duymak mümkün.

Adada konuşulan dil Japonca ve kullanılan para birimi Japon Yeni (JPY). 1 TL yaklaşık 24 Yen değerinde. (Kur bilgileri Mayıs 2018’de güncellenmiştir.)

Okinawa’nın İklimi

Okinawa adalarının birçoğunda tropikal iklim görülüyor. Ocak ve şubat aylarında bile sıcaklığın 20 derece civarında olması bölgeyi kışın tatile gitmek isteyenler için ideal kılıyor. Bölgede yağmur sezonu mayıs ayının ilk günlerinde başlıyor ve hazirana kadar devam ediyor. Yağmur sezonu boyunca her gün neredeyse 24 saat boyunca yağmur yağıyor. Okinawa’da yaz ayları ise çok sıcak ve nemli geçiyor. Bölgeye gitmek için önerilen aylar ise mart ve nisan ayları.

Okinawa’ya Nasıl Gidilir?

Şu an için Okinawa’ya direkt uçuşlar sadece Seul, Şangay, Hong Kong ve Bangkok’tan bulunuyor. Bu yüzden Okinawa’ya gitmek için öncelikle Tokyo’ya gitmelisiniz. Tokyo’dan hemen her saat başında Naha Havalimanı’na uçuşlar bulmak mümkün. Naha Havalimanı ise şehir merkezine yalnızca 2 km uzaklıkta bulunuyor.

Adaya ulaşmak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise feribot. Eğer deniz yolculuğunu tercih edecekseniz de feribota binmek için yine Tokyo’ya gitmeniz gerekiyor. 

Okinawa’da Ne Yapılır?

Okinawa güzel bir deniz tatili yapmak, okyanus ve güneşin tadını çıkarmak isteyeneler için mükemmel bir destinasyon. Adada yüzlerce plaj bulunuyor. Bunlardan en popüler olanı ise Emerald Beach. Eğer çok fazla insan olmayan bir yere gitmek isterseniz gidebileceğiniz bir diğer plaj da havalimanından otobüsle 1 saat uzaklıkta olan Zanpa Beach. Zanpa kumsalında bulunan deniz fenerinde güneşin batışını izleyebilir ya da plajda balık tutabilirsiniz.

Adada bulunan Mihama American Kasabası da özellikle yabancı turistlerin bolca ziyaret ettiği bir yer. Mihama tamamen Japon kültüründen uzaklaşmış, neredeyse yaşayan herkesin Amerikalı olduğu bir yer. Burada bolca Amerikan restoranı ve mağazası bulmak mümkün.

Okinawa’da ayrıca 7.500 m3 büyüklüğünde bir akvaryum bulunuyor. Burada da genellikle Japonya çevresinde bulunan türler olmak üzere onlarca köpekbalığı türü ve deniz canlısı görmek mümkün. Ayrıca akvaryumda dünyanın en büyük yaşayan mercanları sergileniyor.

Adada turistler tarafından ilgiyle karşılanan bolca doğal güzellik var. Bunlardan bir tanesi Hiji Şelalesi. Hiji Şelalesi adanın kuzeyinde bulunuyor. Şelaleye ulaşmak için deniz ya da kara yolunu seçebilirsiniz. Bu yolculuk yaklaşık 45 dakika sürüyor.

Adada bulunan yerleşimin tarihi antik çağlara kadar uzanıyor ve bu uygarlıklardan günümüzde bolca yapı varlığını koruyabilmiş. Adada birçok antik kale bulunuyor. Bunlardan en çok dikkat çekenler ise: Shuri Kalesi, Katsure, Zakimi, Nakijin ve Nakagusuku. Kaleler birbirine uzak konumlandığı için turistler genelde hepsini ziyaret etmeyi tercih etmiyor fakat en az bir tanesinin görülmesi turistlere önerilenler arasında öne çıkıyor.

Okinawa’dan Ne Alınır?

Son olarak Okinawa tişörtleri adada en çok satılan şey. Bu tişörtler özellikle yabancı turistler arasında çok popüler ve Mango House adı verilen dükkanlarda satılıyor. Bu dükkânların adanın farklı yerinde onlarca şubesini görmek mümkün.