Sapporo’da Gezilecek Yerler

Sapporo’nun yer aldığı Hokkaido Adası’nın biraz daha kuzeyinde Rusya var. Ada konumundan dolayı oldukça soğuk kışlar geçiriyor. Kışın sıcaklık adada sıklıklar 15, -20 derecelere düşüyor. Japonya'nın en bozulmamış ve ıssız ormanları da bu bölgede bulunuyor.

Şehir Merkezi

cityscape-sapporo-hakkaido-japan-590-590x393.jpg

Hokkaido Adası’nın en önemli şehri olan Sapporo yaklaşık 2 milyon nüfusa sahip. Şehir haritasını elinize alırsanız caddelerin cidden cetvelle çizildiğini göreceksiniz. Hepsi matriks biçiminde birbirini kesen caddeler Japonya'da pek nadir rastlanan bir şehir şekli. Genelde Japon şehirleri yeryüzü şekillerine ve zamanın planlamasına uygun olan ama zamanla birbirine hiç benzemeyen cadde ve mahallelerin karmaşık bir bütününden meydana geliyor. Sapporo tam tersine düzenli ve haritayla kolayca adres bulabileceğiniz bir yer. Diğer Japon şehirlerinde eğer iyi bir yol tarifiniz yoksa adres bulmayı unutun. Caddelerde yan yana duran evlerin birbiri ardına numaralanması her yerde yok. Japon evinin adresi, pafta numarası ve ve yapılış sırasına göre saptanıyor. Yani adres şöyle olabiliyor: 1701 nolu paftada 5. yapılan ev. 4. yapılan ev mahallenin ta öte ucunda olabilir, 5.’nin yanında olması şart değil.

Sapporo'nun yine diğer Japon şehirlerinden farklı olacak şekilde çok sayıda güzel parkı var. Parkların keyfini şehrin nufüsunun yüksek bir kısmını oluşturan yaşlılar çıkarıyor. Şehre gelen yerli turistlerin yapmadan gitmedikleri iki şey var: birincisi şehir merkezindeki saat kulesinin önünde fotoğraf çektirmek. O kadar çok Japon fotoğraf için geliyor ki önüne özel basamaklar konmuş ki iyi poz verebilsinler. Japonların yaptığı ikinci şey ise Sapporo birasını üretildiği şehirde içmek. Sapporo markasıyla çok uzun zamandan beri faaliyet gösteren bira firması her ne kadar merkezini Tokyo'ya taşımış olsa da bira fabrikası ve ülkenin tek bira müzesi halen burada. Sapporo, ürettiği onlarca bira markası ve içecek dışında, sağlıklı yaşam için "diyet su" ve yerel kaynakları kullanmak için de soya fasulyesinden bira üretiyor

Odori Parkı

Odori Parkı Sapporo’nun tam merkezinde bulunur. Kelime anlamı olarak “geniş cadde” anlamına gelen Odori, doğudan batıya doğru uzanarak şehri kuzey ve güney olmak üzere ikiye böler. Odori Parkı yaklaşık 1.5 kilometre uzunluğundadır ve 78,901 metre karelik bir alanı kaplar.

Sapporo şehrinin kentsel planlaması yapılırken burası şehrin ana arterini oluşturacak cadde olarak planlanmış. Ancak bir şekilde nihayi olarak bir park kurulmuş buraya. Yıl boyunca Odori Parkı pek çok etkinlik ve törene ev sahipliği yapar. Mesela bunlardan biri Sapporo Leylak Festivali ve Sapporo Kar Festivali’dir.

Ayrıca Sapporo şehrinin önemli alemeti farikalarından sayılan Sapporo TV Kulesi ve Sapporo Şehir Arşivi Müzesi de bu parkın sınırları içinde yer alır. Şehrin en önemli turist çekim noktalarından biri olan bu park en güzel haline bahar ve yaz ayalrında gelir. Bu durum aslında tüm kent için geçerlidir.

Kış sporlarıyla ünlenmiş olan Sappora şehrine eğer bu amaçla gelmeyi düşünmüyorsanız enfes doğasının tadını çıkartmak için mutlaka bahar ve yaz aylarında gelin ve bu muhteşem parkta gününüzün bir kısmını geçirin. Yenilenecek ve huzur dolacaksınız.

Sapporo Bira Müzesi

00960_1600.jpg

Hokkaido Adası, Japonya’da biranın ilk defa üretildiği yerdir. Özellikle de ülkenin en eski ve en popüler biralarından biri olan Sapporo Birası, bu adada ve Sapporo şehrinde üretilmeye başlanmıştır.

1877 yılında başlayan bu yolculuk, her ne kadar marka merkezini çoktan Tokyo’ya taşımış olsa da bu şehrin bu birayla özdeşleşmesi gib bir sonuç doğurmuştur. Çoğu yerli turist bu biranın artık burada üretilemiyor olmasına rağmen sırf bu şehre bu biradan içmek için gelmektedir.

Sapporo markası üretim tesisini Tokyo şehrine taşıdıktan sonra bu şehirdeki binasını müzeye dönüştürmüştür. Benzer bir şeyi meşhur İtalyan birası Perroni de yapmıştır. Romadaki eski fabrikasının yerinde şu an Maksi müzesi bulunmaktadır. 1987 yılında açılan Sapporo Bira Müzesi adından da belli olduğu üzere bira yapım teknolojisinin gelişimi ve Japonya ülkesinin biracılık geleneği üzerine sergilemeler yapar. Bu müzenin en tatlı tarafı, sergileri gezdikten sonra katılınan bira tadımı.

Müzenin hemen yanında Sapporo Beer Garden isimli bölge vardır. Burada bir kaç adet şık restoran var. Tadımdan sonra veya tadım yerine burada keyifli bir akşam yemeği eşliğinde de biranızı yudumlayabilirsiniz.

Moerenuma Parkı

00135[1].jpg

Moerenuma Parkı, Sapporo’nun halka açık yeşil alanalrı içinde önemli bir yer tutar. Burası çopunlukla yerel halkın, genci yaşlısı ve çocuğuyla beraber dinlenmek, temiz hava almak ve eğlenmek için kullandığı son derece canlı bir noktadır. Turistler açısından önemi ise parkın oyun alanı ekipmanları, açık hava sport alanları ve içinde yer alan dekoratif ya da fonksiyonel her türlü objenin ünlü Japon-Amerikan tasarımcı Isamu Noguchi tarafından tasarlanmış olmasıdır. Parka giriş ücretsizdir. Parkın otopark alanı da ücretsizdir.

1988 yılında yapımı başlayan parkın bitirilip açılması 2005 yılında olmuştur. Muhteşem tasarımından ötürü sayısız yerli ve yabancı platform tarafından tasarım ödülüne layık görülen parkın aldığı ödüller arasında en prestijli olanı 2002 yılındaki Good Design Award’dır (İyi Tasarım Ödülü).

"Moerenuma" kelime anlamı olarak birebir düşünüldüğünde Moere bataklığı anlamına gelir ancak “numa” sözcüğü burada yavaş yavaş akan bir nehir, anlamında kullanılmıştır. Yavaşça akan nehrin oluşturduğu bir sazlık alanı olan bölgenin tam ğzerine bunpark inşa edilmiştir. Nehrin adı ise Shinano New River’dır.

Yapma bir kanal olan bu nehir önceki dönemlerde gerçekleşen bazı taşkınların sonucunda önlem amacıyla yapılmıştır. Asıl Sapporo şehrinin can damarı olan Kariki New River isimli nehre bağlanır. Parkın toplam alanı 1,888,000 metre karedir ve tüm inşaatın maliyeti 27 billion yen tutmuştur.

Sapporo’da görülmesi gereken diğer yerler

f_suzuranpark-snowworld_01main-1200x600.jpg

Takino Suzuran Hillside Ulusal Parkı, Moerenuma Parkı, Nakajima Parkı, Maruyama Parkı, Yurigahara Parkı, Hiraoka Parkı, Horomitoge Lavanta Bahçesi, Hokkaido Universite Müzesi, Sapporo Sanat Müzesi, Sapporo Kış Sporları Müzesi.