Google+

Arama formu

Sapporo

TOKYO BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: 2-33-6 JINGUMAE SHIBUYAKU TOKYO 150-0001...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Sapporo’ya girmek için vize alması...
Devamı oku
Sapporo şehrine nemli karasal iklim hakimdir. Yaz ve kış ayları...
Devamı oku
Sapporo’ya uçakla ulaşım için şehrin güneydoğusunda yer alan New Chitose...
Devamı oku
Sapporo hem iş hem de tatil merkezi olduğu için lüks otellerden hostele...
Devamı oku
Sapporo bisiklet dostu bir şehirdir. Pek çok noktaya bisiklet...
Devamı oku
Sapporo’nun yer aldığı Hokkaido Adası’nın biraz daha kuzeyinde Rusya...
Devamı oku
Japon mutfağı, çorba ile Japon pirinci veya eriştesi ve balık eti,...
Devamı oku
Yasalara göre Japonya’da barlarda dans etmek yasaktır. Eğer dans etmek...
Devamı oku
Sapporo şehrinde hediyelik eşyalar, kıyafetler, takılar ya da elektronik...
Devamı oku
Kar Festivali (Şubat) Leylak Festivali (Yaz başında) Yosakoi Soran...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Ergin Olma Bayramı Ulusal Kurtuluş Bayramı (11...
Devamı oku
Japonya’nın kuzeyinde yer alan Hokkaido Adası’nın kuzeyindeki büyük...
Devamı oku
Acil yardım: 119 Yangın: 119 Polis: 110
Devamı oku
Japonya’nın kuzeyinde yer alan Hokkaido Adası’nın kuzeyinde bir şehirdir...
Devamı oku
Japonya ülkesindeki Sapporo şehrinin para birimi Japon Yeni’dir. 1 TL...
Devamı oku
Japonya ülkesinde bulunan Sapporo’nun resmi dili yoktur. Ancak Japonca,...
Devamı oku
Sapporo (GMT +9) ile Türkiye (GMT +2) arasında 7 saat zaman farkı...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 JPY = 0.00
Priz Tipi Type A100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -5℃
Şub -5℃
Mar 0℃
Nis 6℃
May 12℃
Haz 17℃
Tem 21℃
Ağu 22℃
Eyl 17℃
Eki 11℃
Kas 4℃
Ara -1℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 1,918,096 / Dil: Japonca / Para Birimi: Japon Yeni (JPY) / İklim: Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

Sapporo Hakkında Bilinmesi Gerekenler

destination_sapporo_summer_top.jpg

Japonya’nın kuzeyinde yer alan Hokkaido Adası’nın kuzeyindeki büyük bir şehirdir Sapporo. 1972 Kış Olimpiyatları’yla adını tüm dünyaya duyuran şehir, dünyanın en çok kar yağışı alan metropollerinden biridir. Tam da bu sebepten Sapporo’da her yıl şubat ayında, şehrin turistlerle dolup taşmasını sağlayan Kar Festivali düzenlenir. Şehrin ünü sadece kar ile değil, özel birası ve beyaz çikolatasıyla da yayılmaktadır.

yuki-matsuri-2013-01.jpg

Her ne kadar kış turizmiyle anılan bir şehir olsa da, ekonomik anlamda endüstrinin de geliştiği bir şehirdir Sapporo. Özellikle teknoloji ve perakendicilik alanında gelişmiştir. Tarihi mimari yapıları, güzel sokakları, parkları, festivalleri ve ilginç alışveriş merkezleriyle her yıl 2 milyondan fazla turistin ilgisini çeker Sapporo. Sadece kar festivaliyle değil, yıl boyunca düzenlenen çeşitli çiçek festivalleri ve üretici konumunda olduğu bira festivalleriyle de dikkat çeker.

Sapporo şehrine nemli karasal iklim hakimdir. Yaz ve kış ayları arasındaki sıcaklık farklılıkları oldukça yüksektir. Yazlar sıcak ve yağışsız geçer. Kışlar ise soğuk ve bol kar yağışlıdır. Dünyada en çok kar yağışının görüldüğü metropollerden biridir. Bu sebeple her yıl Şubat ayında şehirde Kar Festivali düzenleniyor olmasına şaşmamak gerekir. Şehrin yıllık ortalama hava sıcaklığı 8.5 derecedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=A5gZB7fK560

Sapporo’da Gezilecek Yerler

Sapporo’nun yer aldığı Hokkaido Adası’nın biraz daha kuzeyinde Rusya var. Ada konumundan dolayı oldukça soğuk kışlar geçiriyor. Kışın sıcaklık adada sıklıklar 15, -20 derecelere düşüyor. Japonya'nın en bozulmamış ve ıssız ormanları da bu bölgede bulunuyor.

Şehir Merkezi

Şehir Merkezi

Hokkaido Adası’nın en önemli şehri olan Sapporo yaklaşık 2 milyon nüfusa sahip. Şehir haritasını elinize alırsanız caddelerin cidden cetvelle çizildiğini göreceksiniz. Hepsi matriks biçiminde birbirini kesen caddeler Japonya'da pek nadir rastlanan bir şehir şekli. Genelde Japon şehirleri yeryüzü şekillerine ve zamanın planlamasına uygun olan ama zamanla birbirine hiç benzemeyen cadde ve mahallelerin karmaşık bir bütününden meydana geliyor. Sapporo tam tersine düzenli ve haritayla kolayca adres bulabileceğiniz bir yer. Diğer Japon şehirlerinde eğer iyi bir yol tarifiniz yoksa adres bulmayı unutun. Caddelerde yan yana duran evlerin birbiri ardına numaralanması her yerde yok. Japon evinin adresi, pafta numarası ve ve yapılış sırasına göre saptanıyor. Yani adres şöyle olabiliyor: 1701 nolu paftada 5. yapılan ev. 4. yapılan ev mahallenin ta öte ucunda olabilir, 5.’nin yanında olması şart değil.

Sapporo'nun yine diğer Japon şehirlerinden farklı olacak şekilde çok sayıda güzel parkı var. Parkların keyfini şehrin nufüsunun yüksek bir kısmını oluşturan yaşlılar çıkarıyor. Şehre gelen yerli turistlerin yapmadan gitmedikleri iki şey var: birincisi şehir merkezindeki saat kulesinin önünde fotoğraf çektirmek. O kadar çok Japon fotoğraf için geliyor ki önüne özel basamaklar konmuş ki iyi poz verebilsinler. Japonların yaptığı ikinci şey ise Sapporo birasını üretildiği şehirde içmek. Sapporo markasıyla çok uzun zamandan beri faaliyet gösteren bira firması her ne kadar merkezini Tokyo'ya taşımış olsa da bira fabrikası ve ülkenin tek bira müzesi halen burada. Sapporo, ürettiği onlarca bira markası ve içecek dışında, sağlıklı yaşam için "diyet su" ve yerel kaynakları kullanmak için de soya fasulyesinden bira üretiyor

Sappor şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Sapporo AMS Tower Apartment, Kien güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri KIYAZA Home Sapporo, Kuranoya Sapporo, At Home N23. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz The Stay Sapporo Nagomi, Frame Hotel Sapporo, HOTEL MYSTAYS Sapporo Aspen gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Auto Resort Takino, The Stay Sapporo Nagomi, Capsule Inn Sapporo (Male Only) tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Sapporo aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Odori Parkı

Odori Parkı

Odori Parkı Sapporo’nun tam merkezinde bulunur. Kelime anlamı olarak “geniş cadde” anlamına gelen Odori, doğudan batıya doğru uzanarak şehri kuzey ve güney olmak üzere ikiye böler. Odori Parkı yaklaşık 1.5 kilometre uzunluğundadır ve 78,901 metre karelik bir alanı kaplar.

Sapporo şehrinin kentsel planlaması yapılırken burası şehrin ana arterini oluşturacak cadde olarak planlanmış. Ancak bir şekilde nihayi olarak bir park kurulmuş buraya. Yıl boyunca Odori Parkı pek çok etkinlik ve törene ev sahipliği yapar. Mesela bunlardan biri Sapporo Leylak Festivali ve Sapporo Kar Festivali’dir.

Ayrıca Sapporo şehrinin önemli alemeti farikalarından sayılan Sapporo TV Kulesi ve Sapporo Şehir Arşivi Müzesi de bu parkın sınırları içinde yer alır. Şehrin en önemli turist çekim noktalarından biri olan bu park en güzel haline bahar ve yaz ayalrında gelir. Bu durum aslında tüm kent için geçerlidir.

Kış sporlarıyla ünlenmiş olan Sappora şehrine eğer bu amaçla gelmeyi düşünmüyorsanız enfes doğasının tadını çıkartmak için mutlaka bahar ve yaz aylarında gelin ve bu muhteşem parkta gününüzün bir kısmını geçirin. Yenilenecek ve huzur dolacaksınız.

Sapporo Bira Müzesi

Sapporo Bira Müzesi

Hokkaido Adası, Japonya’da biranın ilk defa üretildiği yerdir. Özellikle de ülkenin en eski ve en popüler biralarından biri olan Sapporo Birası, bu adada ve Sapporo şehrinde üretilmeye başlanmıştır.

1877 yılında başlayan bu yolculuk, her ne kadar marka merkezini çoktan Tokyo’ya taşımış olsa da bu şehrin bu birayla özdeşleşmesi gib bir sonuç doğurmuştur. Çoğu yerli turist bu biranın artık burada üretilemiyor olmasına rağmen sırf bu şehre bu biradan içmek için gelmektedir.

Sapporo markası üretim tesisini Tokyo şehrine taşıdıktan sonra bu şehirdeki binasını müzeye dönüştürmüştür. Benzer bir şeyi meşhur İtalyan birası Perroni de yapmıştır. Romadaki eski fabrikasının yerinde şu an Maksi müzesi bulunmaktadır. 1987 yılında açılan Sapporo Bira Müzesi adından da belli olduğu üzere bira yapım teknolojisinin gelişimi ve Japonya ülkesinin biracılık geleneği üzerine sergilemeler yapar. Bu müzenin en tatlı tarafı, sergileri gezdikten sonra katılınan bira tadımı.

Müzenin hemen yanında Sapporo Beer Garden isimli bölge vardır. Burada bir kaç adet şık restoran var. Tadımdan sonra veya tadım yerine burada keyifli bir akşam yemeği eşliğinde de biranızı yudumlayabilirsiniz.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Sapporo Nerededir?

Japonya’nın kuzeyinde yer alan Hokkaido Adası’nın kuzeyinde bir şehirdir Sapporo. Ishikari Ovası'nın güneybatı kısmında ve Ishikari Nehri'nin bir kolu olan Toyohira Nehri'nin alüvyon yelpazesinde yer almaktadır. Şehrin batı ve güney kısmı Teine, Maruyama ve Moiwa dağları ve Ishikari, Toyohira ve Sōsei nehirleri ile çevrilidir. Ishikari, Ebetsu, Kitahiroshima, Eniwa, Chitose, Otaru, Date şehirleri ile Tōbetsu, Kimobetsu, Kyōgoku kasabaları ile komşudur.

Sapporo’ya Ne Zaman Gidilir?

Sapporo şehrine nemli karasal iklim hakimdir. Yaz ve kış ayları arasındaki sıcaklık farklılıkları oldukça yüksektir. Yazlar sıcak ve yağışsız geçer. Kışlar ise soğuk ve bol kar yağışlıdır. Dünyada en çok kar yağışının görüldüğü metropollerden biridir. Bu sebeple her yıl şubat ayında şehirde Kar Festivali düzenleniyor olmasına şaşmamak gerekir. Şehrin yıllık ortalama hava sıcaklığı 8.5 derecedir.

Sapporo’ya Nasıl Gidilir?

Sapporo’ya uçakla ulaşım için şehrin güneydoğusunda yer alan New Chitose Havalimanı kullanılmaktadır. Uçuşlar çoğunlukla Tokyo üzerinden yapılmaktadır. Bunun dışında Çin, Hong Kong, Tayvan, Kore, Malezya gibi destinasyonlardan uçuşlar mevcuttur.

Sapporo şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Sapporo’da Nerede Kalmalı?

Sapporo hem iş hem de tatil merkezi olduğu için lüks otellerden hostele kadar her bütçeye göre konaklama seçeneği mevcut. Ancak her ne kadar otel sayısı fazla olsa da, özellikle Kar Festivali dönemi olan şubat ayında erkenden rezervasyon yaptırmak faydalı olacaktır.

Sapporo pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Sapporo Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Sapporo Otelleri
En Uygun Fiyatlı Sapporo Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Sapporo Otelleri
Sapporo Ev Kiralama

Sapporo İçi Ulaşım

SapporoMetro1.jpg

Sapporo bisiklet dostu bir şehirdir. Pek çok noktaya bisiklet kullanarak gitmek mümkündür. Hem yerel halk hem de turistler yakın mesafelere ulaşım için çoğu zaman bisikleti tercih etmektedir. Kiralamak için günlük 500 Yen yeterlidir.

Şehirde 3 hatlı bir metro sistemi mevcuttur. Tek yön biletleri 200 Yen civarındadır. Ayrıca sabah 7’den gece 11’e kadar çalışan şehir otobüsleri de mevcuttur. Şehirdeki turistik merkezlerden geçen bir de turist otobüsü çalışmaktadır. Günlük ücreti 750 Yen’dir. Şehirde ayrıca tramvay, metro ve otobüslerde kullanabileceğiz günlük kart da satılmaktadır. Fiyatı 1000 Yen civarındadır.

Sapporo Mutfağı

footer1.jpg

Japon mutfağı, çorba ile Japon pirinci veya eriştesi ve balık eti, sebze ve tofu ile lezzet eklemek için yapılan okazu gibi temel gıdalara dayanmaktadır. Erken modern çağda kırmızı et gibi daha önceden Japonya'da yaygın olmayan ürünler geldi ülkeye.

Japon mutfağı, gıdanın mevsimselliği, malzemeler ve sunum kalitesi ile bilinmektedir. Japon mutfağı, geleneksel tariflerle ve yerel malzemelerle geniş bir dizi bölgesel özellikler sunmaktadır. Düşünün ki, Michelin Rehberi, Japonya'daki restoranları dünyanın geri kalanından daha fazla Michelin yıldızı ile ödüllendirdi.

Geleneksel Japon mutfağının ana gıdası pilavdır, yani “gohan”. Pilav, her öğünün bir parçasıdır, hatta kahvaltının bile... Japonya bir ada olduğundan dolayı balık ve diğer deniz meyveleri içeren yemeklere de çok sık rastlamak mümkündür.

Genel olarak Japon Mutfağı, diğer Doğu Asya ülkelerinin mutfaklarına benzer. Diğerlerine olan en önemli farkı yağ ve baharat kullanımının çok daha az olmasıdır. Kullanılan malzemelerin asıl, gerçek tatları muhafaza edilmeye gayret gösterilir. Mümkün oldukça mevsim için tipik olan taze malzemeler kullanılır. Ülke mutfağının en meşhur yemeği suşidir. Diğer yemekler şöyledir...

Akaşi-yaki: Ahtapot parçaları içeren yumurta topçukları.

Çanko-nabe: Nabe stiline göre. Sumo güreşçilerinin yedikleri proteinden zengin olan türlü.

Donburi: Sebze, et veye başka içerikli pilav yemeği.

Gyōza: Et ile doldurulmuş Çin usulu hamurişi.

Popüler restoranlar

Aji No Tokeidai, Ramen Yokochō, Hiraku, Nijō Shokuhin, Kani-Honke, Ramen Kyowakoku, Ni-jo Ichiba, Kushidori.

Bahşiş

Sapporo restoranlarında çalışanlar sizden bahşiş beklemez. Ama eğer hizmeti beğendiyseniz kendi arzunuza göre yüzde 10-15 arasında bahşiş verebilirsiniz.

Sapporo Gece Hayatı

Yasalara göre Japonya’da barlarda dans etmek yasaktır. Eğer dans etmek istiyorsanız mutlaka bir gece kulübüne gitmeniz gerekir. Bu yüzden eğer bara gittiğinizde çalışanlar sizi uyarırsa sakın şaşırmayın. Her ne kadar barlar tüm gece açık kalabilse de, gece kulüpleri 1’de kapatmak zorundadır. Ancak sabah 5’te yeniden açabilirler. Ve inanın o saatte de müşterileri vardır. Çoğu kişi aradaki 4 saati barlarda geçirir.

Sapporo, birasıyla ünlü bir şehirdir. Bu yüzden gece hayatına dahil olmasa da Bira Müzesi’ne mutlaka uğramak gerekir. Şehrin gece hayatı ise Susukino bölgesindedir. Buradaki en büyük ve ünlü gece kulübü King Xmhu’dur. Dekorasyonu ve tematik partileriyle ilgi çeker. Batı tarzında bir eğlence arıyorsanız adresiniz Rad Brothers olmalı. Sapporo’nun meşhur birasını içmek içinse Sapporo Beer Hall’a gidilmeli. Ya da Bira Müzesi’nin yakınındaki Bira Bahçesi de iyi bir seçim olacaktır.

Sapporo Festivaller

Kar Festivali (Şubat)

Leylak Festivali (Yaz başında)

Yosakoi Soran Festivali / Dans Festivali (Haziran)

Sapporo Yaz Festivali (Temmuz-Ağustos)

Sapporo Sonbahar Festivali (Eylül)

Kasımpatı Festivali (Kasım)

Aydınlatma Festivali (Kasım-Mart)

Sapporo’da Alışveriş

Sapporo şehrinde hediyelik eşyalar, kıyafetler, takılar ya da elektronik cihazların bulunabileceği pek çok yeraltı alışveriş merkezi mevcuttur. Yöresel ürünlerin satıldığı mağazalar ise Odori’de toplanmıştır. Yine bu bölgedeki Parco alışveriş merkezinde hem outletler hem de uluslararası markalar yer almaktadır. Bir diğer ünlü ve şehrin ilklerinden olan alışveriş merkezi ise Tanukikoji’dir.

Japonya’da birçok yerde kredi kartı kabul edilmez. Özellikle de Japonya dışından alınmış kredi kartları kesinlikle kabul edilmemektedir, bu yüzden yanınızda mutlaka yeteri kadar nakit bulundurmalısınız. Ayrıca satılan malların birçoğu, özellikle elektronik cihazlar, Japonya şartlarında çalışmak üzere düzenlenmiştir, buna dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Öte yandan, özellikle elektronik cihazlarda uluslararası garanti olmasına dikkat etmek gerekir.

Japonya'dan getirebileceğiniz başlıca hediyeler şunlardır:

Kimono; gerçek kimonolar boyanmış ipekten yapılır ve çok pahalıdır. Bunların ikinci ellerini, yani kullanılmışlarını ise, açık hava pazarlarında yaklaşık 10.000 yen civarında bulup satın alabilirsiniz.

Ahşap baskı işleri; Edo dönemine ait ahşap baskı işlerini özel dükkanlarda bulabilirsiniz. Ancak, reçinesinin akmaması için, ahşap boyama eşyaları nemli ortamlarda tutmanız gerekir. Hatta, ahşap boyama işlerini, plastik kaplarda eve götürmenizi öneririz.

Oyuncak bebek; Japonya’da oyuncak bebekler genellikle dekoratiftir ve törenlerde kullanılan objelerdir. Birçok farklı bebek çeşidi bulup satın alabileceğiniz dükkan vardır.

Seramik; Japonya’da çanak-çömlek yapımı, binlerce yıl önce başlamıştır. Alışveriş merkezlerinde birçok çeşitte seramik ürünleri bulup satın alabilirsiniz. Ancak, bunlar arasında stil olarak öne çıkanlar Seto, Bizen, Şigaraki, Mino, Kutani, Raku’dur.

Kağıt; Japonya’da kağıtlar, çeşitli bitki liflerinden yapılır ve bu uygulama yüzyıllardır sürdürülür. Yapılan bu kağıt olağanüstü yumuşak ve dayanıklıdır ve bu kağıttan, yüzlerce çeşit dekoratif ve kullanışlı objeler yapılır. Hediyelik bir şeyler satın almak isterseniz hafif ve kırılgan olmaması nedeniyle, bunları tercih edebilirsiniz.

Sapporo Saat Farkı

Sapporo (GMT +9) ile Türkiye (GMT +2) arasında 7 saat zaman farkı bulunur.

Sapporo Para Birimi

Japonya ülkesindeki Sapporo şehrinin para birimi Japon Yeni’dir. 1 TL yaklaşık 34,70 Japon Yeni’dir.

Sapporo Resmi Dili

Japonya ülkesinde bulunan Sapporo’nun resmi dili yoktur. Ancak Japonca, ulusal dil olarak kabul edilir. Ülkede bunun dışında Korece, Çince, Filipince, İspanyolca ve Vietnamca da konuşulmaktadır.

Türkiye Sapporo Dış Temsilcilikleri

TOKYO BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 2-33-6 JINGUMAE SHIBUYAKU TOKYO 150-0001 JAPAN

Telefon: (0081 - 3) 6439 5700

Faks: (03) 3470-5136

embassy.tokyo@mfa.gov.tr

http://tokyo.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: JAPONYA, PALAU, MİKRONEZYA FEDERE DEVLETLERİ

Sapporo Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Ergin Olma Bayramı

Ulusal Kurtuluş Bayramı (11 Şubat)

İlkbahar Gündönümü Bayramı (21 Mart)

Yeşillik Bayramı (29 Nisan)

Anayasa Günü (3 Mayıs)

Ulusal Tatil (4 Mayıs)

Çocuklar Bayramı (5 Mayıs)

Deniz Bayramı

Yaşlılara Saygı Bayramı

Sonbahar Gündönümü Bayramı (23 Eylül)

Sağlık ve Spor Bayramı

Kültür Bayramı (3 Kasım)

İşçilere Şükran Günü (23 Kasım)

İmparator’un Doğum günü (23 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Sapporo İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 119

Yangın: 119

Polis: 110

Sapporo Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Sapporo’ya girmek için vize alması gerekmemektedir.