Sapporo Hakkında Bilinmesi Gerekenler

destination_sapporo_summer_top.jpg

Japonya’nın kuzeyinde yer alan Hokkaido Adası’nın kuzeyindeki büyük bir şehirdir Sapporo. 1972 Kış Olimpiyatları’yla adını tüm dünyaya duyuran şehir, dünyanın en çok kar yağışı alan metropollerinden biridir. Tam da bu sebepten Sapporo’da her yıl şubat ayında, şehrin turistlerle dolup taşmasını sağlayan Kar Festivali düzenlenir. Şehrin ünü sadece kar ile değil, özel birası ve beyaz çikolatasıyla da yayılmaktadır.

yuki-matsuri-2013-01.jpg

Her ne kadar kış turizmiyle anılan bir şehir olsa da, ekonomik anlamda endüstrinin de geliştiği bir şehirdir Sapporo. Özellikle teknoloji ve perakendicilik alanında gelişmiştir. Tarihi mimari yapıları, güzel sokakları, parkları, festivalleri ve ilginç alışveriş merkezleriyle her yıl 2 milyondan fazla turistin ilgisini çeker Sapporo. Sadece kar festivaliyle değil, yıl boyunca düzenlenen çeşitli çiçek festivalleri ve üretici konumunda olduğu bira festivalleriyle de dikkat çeker.

Sapporo şehrine nemli karasal iklim hakimdir. Yaz ve kış ayları arasındaki sıcaklık farklılıkları oldukça yüksektir. Yazlar sıcak ve yağışsız geçer. Kışlar ise soğuk ve bol kar yağışlıdır. Dünyada en çok kar yağışının görüldüğü metropollerden biridir. Bu sebeple her yıl Şubat ayında şehirde Kar Festivali düzenleniyor olmasına şaşmamak gerekir. Şehrin yıllık ortalama hava sıcaklığı 8.5 derecedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=A5gZB7fK560

Sapporo ile İlgili

Sapporo Nerededir?

Japonya’nın kuzeyinde yer alan Hokkaido Adası’nın kuzeyinde bir şehirdir Sapporo. Ishikari Ovası'nın güneybatı kısmında ve Ishikari Nehri'nin bir kolu olan Toyohira Nehri'nin alüvyon yelpazesinde yer almaktadır. Şehrin batı ve güney kısmı Teine, Maruyama ve Moiwa dağları ve Ishikari, Toyohira ve Sōsei nehirleri ile çevrilidir. Ishikari, Ebetsu, Kitahiroshima, Eniwa, Chitose, Otaru, Date şehirleri ile Tōbetsu, Kimobetsu, Kyōgoku kasabaları ile komşudur.

Sapporo’ya Nasıl Gidilir?

Sapporo’ya uçakla ulaşım için şehrin güneydoğusunda yer alan New Chitose Havalimanı kullanılmaktadır. Uçuşlar çoğunlukla Tokyo üzerinden yapılmaktadır. Bunun dışında Çin, Hong Kong, Tayvan, Kore, Malezya gibi destinasyonlardan uçuşlar mevcuttur.

Sapporo’ya Ne Zaman Gidilir?

Sapporo şehrine nemli karasal iklim hakimdir. Yaz ve kış ayları arasındaki sıcaklık farklılıkları oldukça yüksektir. Yazlar sıcak ve yağışsız geçer. Kışlar ise soğuk ve bol kar yağışlıdır. Dünyada en çok kar yağışının görüldüğü metropollerden biridir. Bu sebeple her yıl şubat ayında şehirde Kar Festivali düzenleniyor olmasına şaşmamak gerekir. Şehrin yıllık ortalama hava sıcaklığı 8.5 derecedir.

Sapporo’da Nerede Kalmalı?

Sapporo hem iş hem de tatil merkezi olduğu için lüks otellerden hostele kadar her bütçeye göre konaklama seçeneği mevcut. Ancak her ne kadar otel sayısı fazla olsa da, özellikle Kar Festivali dönemi olan şubat ayında erkenden rezervasyon yaptırmak faydalı olacaktır.

Sapporo’da Gezilecek Yerler

Sapporo’nun yer aldığı Hokkaido Adası’nın biraz daha kuzeyinde Rusya var. Ada konumundan dolayı oldukça soğuk kışlar geçiriyor. Kışın sıcaklık adada sıklıklar 15, -20 derecelere düşüyor. Japonya'nın en bozulmamış ve ıssız ormanları da bu bölgede bulunuyor.

Devamını Oku

Sapporo İçi Ulaşım

SapporoMetro1.jpg

Sapporo bisiklet dostu bir şehirdir. Pek çok noktaya bisiklet kullanarak gitmek mümkündür. Hem yerel halk hem de turistler yakın mesafelere ulaşım için çoğu zaman bisikleti tercih etmektedir. Kiralamak için günlük 500 Yen yeterlidir.

Şehirde 3 hatlı bir metro sistemi mevcuttur. Tek yön biletleri 200 Yen civarındadır. Ayrıca sabah 7’den gece 11’e kadar çalışan şehir otobüsleri de mevcuttur. Şehirdeki turistik merkezlerden geçen bir de turist otobüsü çalışmaktadır. Günlük ücreti 750 Yen’dir. Şehirde ayrıca tramvay, metro ve otobüslerde kullanabileceğiz günlük kart da satılmaktadır. Fiyatı 1000 Yen civarındadır.

Sapporo Mutfağı

footer1.jpg

Japon mutfağı, çorba ile Japon pirinci veya eriştesi ve balık eti, sebze ve tofu ile lezzet eklemek için yapılan okazu gibi temel gıdalara dayanmaktadır. Erken modern çağda kırmızı et gibi daha önceden Japonya'da yaygın olmayan ürünler geldi ülkeye.

Japon mutfağı, gıdanın mevsimselliği, malzemeler ve sunum kalitesi ile bilinmektedir. Japon mutfağı, geleneksel tariflerle ve yerel malzemelerle geniş bir dizi bölgesel özellikler sunmaktadır. Düşünün ki, Michelin Rehberi, Japonya'daki restoranları dünyanın geri kalanından daha fazla Michelin yıldızı ile ödüllendirdi.

Geleneksel Japon mutfağının ana gıdası pilavdır, yani “gohan”. Pilav, her öğünün bir parçasıdır, hatta kahvaltının bile... Japonya bir ada olduğundan dolayı balık ve diğer deniz meyveleri içeren yemeklere de çok sık rastlamak mümkündür.

Genel olarak Japon Mutfağı, diğer Doğu Asya ülkelerinin mutfaklarına benzer. Diğerlerine olan en önemli farkı yağ ve baharat kullanımının çok daha az olmasıdır. Kullanılan malzemelerin asıl, gerçek tatları muhafaza edilmeye gayret gösterilir. Mümkün oldukça mevsim için tipik olan taze malzemeler kullanılır. Ülke mutfağının en meşhur yemeği suşidir. Diğer yemekler şöyledir...

Akaşi-yaki: Ahtapot parçaları içeren yumurta topçukları.

Çanko-nabe: Nabe stiline göre. Sumo güreşçilerinin yedikleri proteinden zengin olan türlü.

Donburi: Sebze, et veye başka içerikli pilav yemeği.

Gyōza: Et ile doldurulmuş Çin usulu hamurişi.

Popüler restoranlar

Aji No Tokeidai, Ramen Yokochō, Hiraku, Nijō Shokuhin, Kani-Honke, Ramen Kyowakoku, Ni-jo Ichiba, Kushidori.

Bahşiş

Sapporo restoranlarında çalışanlar sizden bahşiş beklemez. Ama eğer hizmeti beğendiyseniz kendi arzunuza göre yüzde 10-15 arasında bahşiş verebilirsiniz.

Sapporo’da Alışveriş

Sapporo şehrinde hediyelik eşyalar, kıyafetler, takılar ya da elektronik cihazların bulunabileceği pek çok yeraltı alışveriş merkezi mevcuttur. Yöresel ürünlerin satıldığı mağazalar ise Odori’de toplanmıştır. Yine bu bölgedeki Parco alışveriş merkezinde hem outletler hem de uluslararası markalar yer almaktadır. Bir diğer ünlü ve şehrin ilklerinden olan alışveriş merkezi ise Tanukikoji’dir.

Japonya’da birçok yerde kredi kartı kabul edilmez. Özellikle de Japonya dışından alınmış kredi kartları kesinlikle kabul edilmemektedir, bu yüzden yanınızda mutlaka yeteri kadar nakit bulundurmalısınız. Ayrıca satılan malların birçoğu, özellikle elektronik cihazlar, Japonya şartlarında çalışmak üzere düzenlenmiştir, buna dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Öte yandan, özellikle elektronik cihazlarda uluslararası garanti olmasına dikkat etmek gerekir.

Japonya'dan getirebileceğiniz başlıca hediyeler şunlardır:

Kimono; gerçek kimonolar boyanmış ipekten yapılır ve çok pahalıdır. Bunların ikinci ellerini, yani kullanılmışlarını ise, açık hava pazarlarında yaklaşık 10.000 yen civarında bulup satın alabilirsiniz.

Ahşap baskı işleri; Edo dönemine ait ahşap baskı işlerini özel dükkanlarda bulabilirsiniz. Ancak, reçinesinin akmaması için, ahşap boyama eşyaları nemli ortamlarda tutmanız gerekir. Hatta, ahşap boyama işlerini, plastik kaplarda eve götürmenizi öneririz.

Oyuncak bebek; Japonya’da oyuncak bebekler genellikle dekoratiftir ve törenlerde kullanılan objelerdir. Birçok farklı bebek çeşidi bulup satın alabileceğiniz dükkan vardır.

Seramik; Japonya’da çanak-çömlek yapımı, binlerce yıl önce başlamıştır. Alışveriş merkezlerinde birçok çeşitte seramik ürünleri bulup satın alabilirsiniz. Ancak, bunlar arasında stil olarak öne çıkanlar Seto, Bizen, Şigaraki, Mino, Kutani, Raku’dur.

Kağıt; Japonya’da kağıtlar, çeşitli bitki liflerinden yapılır ve bu uygulama yüzyıllardır sürdürülür. Yapılan bu kağıt olağanüstü yumuşak ve dayanıklıdır ve bu kağıttan, yüzlerce çeşit dekoratif ve kullanışlı objeler yapılır. Hediyelik bir şeyler satın almak isterseniz hafif ve kırılgan olmaması nedeniyle, bunları tercih edebilirsiniz.

Sapporo Gece Hayatı

Yasalara göre Japonya’da barlarda dans etmek yasaktır. Eğer dans etmek istiyorsanız mutlaka bir gece kulübüne gitmeniz gerekir. Bu yüzden eğer bara gittiğinizde çalışanlar sizi uyarırsa sakın şaşırmayın. Her ne kadar barlar tüm gece açık kalabilse de, gece kulüpleri 1’de kapatmak zorundadır. Ancak sabah 5’te yeniden açabilirler. Ve inanın o saatte de müşterileri vardır. Çoğu kişi aradaki 4 saati barlarda geçirir.

Sapporo, birasıyla ünlü bir şehirdir. Bu yüzden gece hayatına dahil olmasa da Bira Müzesi’ne mutlaka uğramak gerekir. Şehrin gece hayatı ise Susukino bölgesindedir. Buradaki en büyük ve ünlü gece kulübü King Xmhu’dur. Dekorasyonu ve tematik partileriyle ilgi çeker. Batı tarzında bir eğlence arıyorsanız adresiniz Rad Brothers olmalı. Sapporo’nun meşhur birasını içmek içinse Sapporo Beer Hall’a gidilmeli. Ya da Bira Müzesi’nin yakınındaki Bira Bahçesi de iyi bir seçim olacaktır.

Sapporo Festivaller

Kar Festivali (Şubat)

Leylak Festivali (Yaz başında)

Yosakoi Soran Festivali / Dans Festivali (Haziran)

Sapporo Yaz Festivali (Temmuz-Ağustos)

Sapporo Sonbahar Festivali (Eylül)

Kasımpatı Festivali (Kasım)

Aydınlatma Festivali (Kasım-Mart)

Sapporo Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Ergin Olma Bayramı

Ulusal Kurtuluş Bayramı (11 Şubat)

İlkbahar Gündönümü Bayramı (21 Mart)

Yeşillik Bayramı (29 Nisan)

Anayasa Günü (3 Mayıs)

Ulusal Tatil (4 Mayıs)

Çocuklar Bayramı (5 Mayıs)

Deniz Bayramı

Yaşlılara Saygı Bayramı

Sonbahar Gündönümü Bayramı (23 Eylül)

Sağlık ve Spor Bayramı

Kültür Bayramı (3 Kasım)

İşçilere Şükran Günü (23 Kasım)

İmparator’un Doğum günü (23 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Sapporo İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 119

Yangın: 119

Polis: 110

Sapporo Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Sapporo’ya girmek için vize alması gerekmemektedir.

Türkiye Sapporo Dış Temsilcilikleri

TOKYO BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 2-33-6 JINGUMAE SHIBUYAKU TOKYO 150-0001 JAPAN

Telefon: (0081 - 3) 6439 5700

Faks: (03) 3470-5136

[email protected]

http://tokyo.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: JAPONYA, PALAU, MİKRONEZYA FEDERE DEVLETLERİ

Sapporo Para Birimi

Japonya ülkesindeki Sapporo şehrinin para birimi Japon Yeni’dir. 1 TL yaklaşık 34,70 Japon Yeni’dir.

Sapporo Resmi Dili

Japonya ülkesinde bulunan Sapporo’nun resmi dili yoktur. Ancak Japonca, ulusal dil olarak kabul edilir. Ülkede bunun dışında Korece, Çince, Filipince, İspanyolca ve Vietnamca da konuşulmaktadır.

Sapporo Saat Farkı

Sapporo (GMT +9) ile Türkiye (GMT +2) arasında 7 saat zaman farkı bulunur.

Sapporo Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -5oC
  • Şub -5oC
  • Mar 0oC
  • Nis 6oC
  • May 12oC
  • Haz 17oC
  • Tem 21oC
  • Agu 22oC
  • Eyl 17oC
  • Eki 11oC
  • Kas 4oC
  • Ara -1oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1,918,096 / Dil: Japonca / Para Birimi: Japon Yeni (JPY) / İklim: Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün