Pokrajinski Muzej Koper

2_4ed2c7944a6c965f7f509f0222693c67.jpg

Koper Bölge Müzesi (İngilizce adıyla Koper Regional Museum, İtalyanca: Museo regionale di Capodistria) 1954 yılından beri son derece geniş ve ferah bir erken 17. yüzyıl binası olan Belgramoni Tacco Sarayı’nda bulunmaktadır.

Slovenya’nın Primorska bölgesindeki taşınabilir kültür mirasının korunması, bakımı ve yönetiminden sorumlu olan müze ilk olarak 1911 yılında Tarih ve Sanat Belediye Müzesi (İngilizce: Municipal Museum of History and Art, İtalyanca: Museo Civico di Storia e d'Arte) adıyla kuruldu. 100. yılını kutladığı 2011 yılında bu özel yılın şerefine bir kalıcı koleksiyon sergisi açtı. Serginin adı “Serenissima, Napolyon ve Habsburglar Arasında” (Between the Serenissima, Napoleon and the Habsburgs) idi ve gerek bu serginin hakkını vermek gerekse de 10. yılın hakkını vermek adına büyük alımlar yaparak koleksiyonun zenginleştirdi.

Koper’de toplamda üç tane müze bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi olan Koper Regional Museum, esas olarak Venedik ve Rönesans dönemlerine ait eserleri sergiler. Şehirdeki bir diğer önemli müze çoğunlukla yerel sanatçıların eserlerinin sergilendiği Galerija Meduza’dır.