Köstence Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Romanya’da insanların yaşadığı en eski şehir olarak bilinen Köstence şehrinin tarihi M.Ö. 600 yılına dayanmaktadır. Dobruja bölgesindeki şehir, Karadeniz kıyısındaki 39.26 kilometrekarelik alan ve yaklaşık 30 kilometrelik uzunluğa sahip limanı sayesinde Karadeniz’in en büyük liman şehri olarak gösterilmektedir. Turistlerin özellikle yaz aylarında gitmeyi tercih ettiği şehir, hem tarihi güzellikleri hem de mimarisiyle dikkat çekmektedir.

Constanta_7111.jpg

Yunanlılar tarafından yaklaşık 2600 yıl önce “Tomis” adıyla bir liman şehri olarak kurulan Köstence, bu geleneğini “Karadeniz’in en büyük limanı” unvanıyla sürdürmeye devam ediyor. Yaklaşık 13 kilometrelik plajı sayesinde özellikle yaz aylarında turistlerin hayli ilgisini çekiyor. Plajları ve tarihi yapılarıyla hem deniz hem de şehir tatili imkânı sunan Köstence için genellikle 3 günlük hafta sonu gezileri rağbet görmektedir. Turizm dışında yağ ve tahıl ihracatıyla geçimini sağlayan şehirde maden suyu kaynakları da yer almaktadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=XtDzNrDnNB0

Köstence ile İlgili

Köstence Nerededir?

Köstence, aynı isimli idari bölgenin idari merkezidir. Romanya’nın güney doğusunda, Karadeniz kıyısında yer alır.

Köstence’ye Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Köstence’ye direkt uçuş bulunmaktadır.

Köstence’ye Ne Zaman Gidilir?

Romanya’nın en sıcak şehirlerinden biri olan Köstence’de nemli subtropikal iklim görülür. Mayıs-eylül ayları arasında yaşanan yaz aylarında kuru ve güneşli bir hava hâkimdir. Sıcaklıklar temmuz ve ağustos aylarında ortalama 23 derecedir. Kimi zaman eylül ayının hazirandan daha sıcak olduğu görülür. Kış ayları ise, Romanya’daki diğer şehirlere göre daha ılık geçer. Çok sık kar yağışı görülmez ancak rüzgarlı bir hava hâkimdir. Hava sıcaklıkları 8 ila 12 derece arasında görülür.

Köstence'de Nerede Kalınır?

Romanya’nın başkenti Bükreş’ten sonra gelen 2. büyük kenti olan Köstence, Karadeniz kıyısında yer alıyor. M.Ö 6. Yüzyıla uzanan geçmişiyle tarihi olarak da yüksek değeri olan bu güzel şehir, bölgenin en büyük liman kenti olma özelliğini de taşıyor.

Çok sayıda müze, galeri ve anıtla kültür gezilerinin de önemli bir durağı sayılan Köstence, özellikle yaz aylarında yoğun talep alıyor. Mimari inceliğiyle göze çarpan binaları, dinamik şehir hayatı, keyifli sahil şeridi ve eğlenceli gece hayatıyla çekim yaratan şehir yaz tatillerinin favori adresleri arasında yerini alıyor. 13 kilometrelik plaj bölgesi ve Karadeniz’in kendine has muhteşem doğasıyla konuklarına harika bir tatil ortamı sunuyor.

Devamını Oku

Köstence Otelleri

Romanya’nın Karadeniz kenarında yer alan tarihi kentlerinden biri olan Köstence, tarihi eserleri, mimari incelikleri ve doğal güzellikleriyle öne çıkıyor. Karadeniz’in en büyük limanına sahip olan şehir çok sayıda plaj bölgesi ve keyifli şehir yaşantısıyla turistik bir çekim yaratıyor. Yaz aylarının favori destinasyonlarından biri olan Köstence turistleri Karadeniz’in mavi ve yeşil büyüsüyle dolu, unutulmaz bir tatile davet ediyor.

Binlerce yıllık tarihiyle köklü bir geçmiş barındıran Köstence, bu özelliğiyle de tarih ve kültür gezilerini seven turistler için keyifli bir durak oluyor. Çok sayıda turun düzenlendiği kent yaz aylarında oldukça yoğun talep alıyor.

Devamını Oku

Köstence’de Gezilecek Yerler

Köstence, hem yüzyıllara dayanan tarihi güzellikleri, hem eşsiz doğası ve plajı hem de bir liman kenti oluşuyla turistler için gezilecek pek çok yer vaad ediyor.

Köstence’de görülmesi gereken diğer yerler

Sanat Müzesi, Büyük Sinagog, Büyük Mahmudiye Camii, Arkeolojik Park, Roman Mozaiği, Zafer Anıtı, Ovidius Meydanı, St. Mina Ortodoks Kilisesi, Ion Jalea Müzesi, Tarih ve Arkeoloji Müzesi, Romanya Denizcilik Müzesi, Akvaryum.

Devamını Oku

 Köstence Şehir İçi Ulaşım

1.jpg

Köstence’de gelişmiş bir otobüs hattı mevcuttur. Dilediğiniz pek çok noktaya 3 Romen Leyi ödeyerek ulaşabilirsiniz. Üstelik bu bileti iki kez kullanabiliyorsunuz. Mamaia’ya gitmek için 301 numaralı minivanlara binebilirsiniz. Tek yön için 2 Rumen Leyi ödemeniz yeterli ancak yaz aylarında kalabalık olduğunu unutmayın. Bir diğer ulaşım seçeneği olan sarı taksileri kullanırken taksimetreyi açtırmaya dikkat edin.

Köstence Mutfağı

Tüm Roman mutfağında olduğu gibi Köstence yemeklerinde de Balkan mutfağının, Yunan, Bulgar ve Türk lezzetlerinin etkileri görülür. Yerel dilde “ciorba” olarak adlandırılan envai çeşit çorba tüketilir. "mititei” olarak adlandırılan köfte türü, mısırdan yapılan bir tür lapa olan “mamaliga” ve “sarma” olarak adlandırdıkları yaprak sarma ana yemek olarak en çok tercih edilenler arasında.

Popüler restoranlar

Nikos Greek Restaurant, Marco Polo, Restaurant Chevalet, Toscana, Manarola, Pizzico, On Plonge, Irish Pub, Taverna El Greco.

Bahşiş

Köstence ve Romanya’nın genelinde, mekân sahipleri garsonlara az ücret ödemektedirler. Çünkü temennileri, müşterilerin çalışanlara bahşiş bırakmasıdır. Bu sebeple garsonlar, hesabın en az yüzde 10’unu bahşiş olarak vermenizi beklemektedirler.

Köstence’de Alışveriş

Köstence’de küçük mağazalardan ziyade alışveriş merkezleri ön plandadır. Çoğu Ştefan cel Mare sokağında toplanan AVM’ler arasında Tomis Mall, Ciry Park Mall ve Maritimo öne çıkımaktadır. Bu alanlarda hem uluslararası zincir mağazaları hem de yerel butikleri bulmanız mümkün. Rascoala sokağında ise yerel meyve, peynir ya da sebzeleri bulabileceğiniz büyük bir açık alan pazarı mevcut. Yöresel hediyelik eşyalardan almak isteyenlerse boyanmış küçük yumurta, farklı desenlerde deri kemer ya da rengârenk çömleklerden seçebilir.

Köstence Gece Hayatı

Turizmin etkili olduğu Köstence’de gece hayatı da oldukça hareketlidir. Kentte onlarca bar, pub, restoran ya da gece kulübü görmek mümkündür. 2009 yılında Köstence’nin en iyi barı seçilen Friends, akşam saatlerinde içki içip sohbet etmek için tercih edilirken, ilerleyen saatlerde karaoke bara dönüşür. Daha hareketli bir mekân arayanlar ise Fratelli Club’ı tercih ediyor. Bunlar dışında Doors Club, Bellagio Club, Old Fashioned Cocktail Bar ve Zig Zag Pub, tercih edilen mekânlar arasındadır.

Köstence Festivaller

Vama Veche Salsa Week & Kizomba (Ağustos)

Ağustos ayında 7 gün boyunca düzenlenen festivalde, dünyanın dört bir yanında dansçılar, Latin danslarını sergilemektedir. Dileyenler atölye çalışmalarına da katılabilmektedir.

IPIFF (Aralık)

Uluslararası Bağımsız Yapımcılar Film Festivali olarak da anılan festivalde tüm dünyadan filmler gösterilirken, en iyiler ödüllendirilmektedir.

Köstence Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1-2 Ocak)

Birleşme Günü (24 Ocak)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Ortodoks Paskalya Günü

St. Mary Günü (15 Ağustos)

St. Andrew Günü (30 Kasım)

Ulusal Bayram (1 Aralık)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Köstence İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Köstence Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Köstence’ye girmek için vize alması gerekmektedir.

Köstence Türkiye Dış Temsilcilikleri

KÖSTENCE BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: B-DUL FERDINAND, 82, 900704, CONSTANTA / ROMANIA

Telefon: 00 40-241 607 910; 607 218

Faks: 00 40-241 615 367

[email protected]

http://kostence.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Constanta, Tulcea, Galati, Braila ve Calaraşi vilayetleri

Köstence Para Birimi

Romanya ülkesindeki Köstence şehrinin para birimi Romen Leyi’dir. 1 TL yaklaşık 1,41 Romen Leyi’dir.

Köstence Resmi Dili

Romanya ülkesinde bulunan Köstence’nin resmi dili Romence’dir. Ülkede bunlar dışında ana dili Almanca, Ukraynaca ve Türkçe olan bir kesim de yaşamaktadır.

Köstence Saat Farkı

Köstence (GMT +3) ile Türkiye (GMT +2) arasında zaman farkı bulunmamaktadır.

Köstence Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 1oC
  • Şub 1oC
  • Mar 5oC
  • Nis 10oC
  • May 15oC
  • Haz 20oC
  • Tem 22oC
  • Agu 21oC
  • Eyl 18oC
  • Eki 13oC
  • Kas 7oC
  • Ara 3oC

Kısa Kısa

Nüfus: 283,872 / Dil: Romence / Para Birimi: Romen Leyi (RON) / İklim: Subtropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün