Kumburgaz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

kumburgaz-bocek-ilaclama-garantiilaclama.jpg

Kumburgaz, İstanbul'un Avrupa yakasında ve Marmara Denizi’nin kıyısında, Büyükçekmece’ye bağlı bir beldedir. 1.892 hektarlık bir alana kurulmuş olan Kumburgaz, 8 kilometre uzunluğunda bir sahil şeridine sahiptir. 1988 yılına kadar Çatalca ilçesine bağlı olan Kumburgaz, 1988’de Büyükçekmece'nin ilçe olmasıyla, bu ilçeye bağlanmıştır.

Rumlar’ın yaşadığı dönemlerde, kumunun bol olması nedeniyle Kumburgaz’a “Konumyo” denirmiş. Mübadeleden sonra da köyün adı Kumburgaz olarak değiştirilmiş. Nisan 1924’te Kumburgaz’a Trakya Türkleri yerleştirilmiştir. Selanik’te toplanan Trakyalı Türkler, Kumburgaz’da yerleşik olarak bulunan Rumlar’la yer değiştirmiş. Daha sonra Romanya’dan da Türkler gelmiş ve o yıllarda beldenin önemli merkezlerinden biri olan Hanım Çiftliği çevresine yerleştirilmişler.

Büyükçekmece Belediyesi’ne bağlı Celaliye-Kamiloba ve Mimarsinan-Güzelce beldelerine komşu olan Kumburgaz, 1970-80’li yıllarda İstanbul’un en popüler sayfiye bölgesiydi. Yaz aylarında İstanbul ve Ankara’dan bölgeye akın eden yazlıkçılarla nüfusu kalabalıklaşır, kışın ise sessizliğe bürünürdü. Ancak şehrin batıya doğru genişlemesi ve TEM otoyolunun açılmasıyla, yaz-kış oturulan bir belde konumuna geldi. Özellikle sahil boyunca sıralanan yazlık sitelerde, artık kışın da oturan pek çok nüfus bulunuyor. Bu durum, mimari ve altyapı sorunlarını da beraberinde getirdi. 90’lardan itibaren eski popülaritesini kaybetmeye başladı. Bugün, eski günlerine geri dönmek için özellikle bağlı bulunduğu Büyükçekmece Belediyesi’nin büyük gayretleri var. Altyapı sorununun büyük ölçüde çözüldüğü belirtiliyor.

Kumburgaz’ın kurulduğu yıllarda İstanbul’da yaşanan nüfus artışı, inşaat sektörünü harekete geçirdiği için, sahillerden gemilerle kum çekilmiş. Kumburgaz da bundan nasibini almış ve genişliği 50 metreyi geçen kumsal, kumların taşınmasıyla 10 metreye kadar gerilemiş. Bugün sahilin bazı bölümlerinin 10 metreden de dar olduğu gözlenmektedir.