Kumburgaz’da Gezilecek Yerler

Savaş dönemlerinde yöredeki pek çok tarihi kalıntı yok olmuş, tarihi diye nitelendirilebilecek binalar tahrip edilmiştir. Bu nedenle Kumburgaz’ın sahili ve doğal alanları dışında gezilecek özel yeri pek yoktur. Tarihi eser sayılabilecek “Hanım Çiftliği” vardır. Surlarıyla dikkati çeken çiftlik de aslında harap durumdadır. Kurşunlu Han gibi çeşitli tarihi yapılar, ne yazık ki korunamamıştır. Ancak belde bu eksiği, doğanın cömertliğiyle kapatmakatadır. Kumburgaz, bu bölgenin en güzel kumsalına sahiptir. Son yıllarda hız verilen altyapı çalışmaları nedeniyle, denizi oldukça temiz. Yaz aylarında sadece denize girmek için değil, dalış, yelken ve sörf gibi su sporları için de çok uygun.

Mimar Sinan Köprüsü

Kumburgaz, Büyükçekmece’ye sadece 13 kilometre uzaklıktadır. Büyükçekmece Gölü üzerinde bulunan ve Mimar Sinan tarafından yaptırılan tarihi taş köprü, çevredeki en değerli tarihi anıtlardan biridir. 600 yaşındaki bu köprünün hemen yanında bulunan Kültür Park’ta, Mimar Sinan’ın ve bu köprüden geçerek Avrupa’da birçok sefere çıkan Kanuni Sultan Süleyman’ın heykelleri de bulunuyor.

Hanım Çiftliği

Harap olmuş bir çiftlik evinin yer aldığı mesire yeridir. Bugün piknikçilerin en çok rağbet ettikleri yerdir.

Silivri

Silivri.jpg

Kumburgaz’a yaklaşık yarım saat uzaklıkta bulunan Silivri, temiz havası, hala popüler olan yoğurdu ve cazip balık restoranlarıyla önemli bir seçenektir.