Libreville Genel Bilgiler / Rehber

Libreville, Gabon’un başkenti ve en büyük şehri olup Batı Afrika’daki turizm sektörünün merkezidir. Kentin ismi Fransızca “özgür şehir” anlamına gelmektedir. Libreville, kölelik dönemi boyunca esir alınanların gemilere bindirilmek üzere tutuldukları bir kıyı kenti yer olarak bilinmekte.
 
Komşu ülkelerin şehirleriyle karşılaştırıldığında Libreville, daha lüks ve rafine bir kent. Libreville’de kozmopolitan yaşam tarzı; canlı gece hayatı, lüks alışveriş merkezleri ve spor arabalar ile kendini göstermektedir. Şehir büyüleyici bir kültürel lokasyon olmasıyla birlikte, Sahra Altı Afrika’nın en pahalı şehirlerinden biri.
 
Libreville’ye Leon M’ba Uluslararası Havalimanı’nı kullanarak ile ulaşmak mümkün. Birçok havayolu firması Libreville’ye düzenli uçuşlar gerçekleştiriyor. Havalimanından şehre ulaşmanın en kısa yolu taksiler. Ancak araç kiralamak da iyi bir seçenek olabilir. Taksi ücretleri mesafeye göre değişiyor, saat 21:00’den sonraysa iki katına çıkıyor. Toplu taşıma araçları pratik olmakla birlikte oldukça bakımsız durumdalar. Minibüsleri uzun mesafeler için kullanabilirsiniz.
 
Libreville, tropik mason iklimine ait olup, uzun süren bir yağışlı sezona ve kısa süren bir kuru sezona sahiptir. Libreville tatili için en uygun zaman haziran ve ağustos ayları veya kısa kuru iklim sezonunun sürdüğü aralık ve ocak aylarıdır.
 
Bu kentte zamanı planlamak için endişelenmenize hiç gerek yok. Şehrin tadını acele etmeden çıkarmak en doğrusu. Çünkü Libreville gerçekten çokkültürlü bir şehir ve halkı oldukça misafirperver.

Libreville’in yerel biraları olan Rehab, Beaufort ve Castel oldukça iyi. Yerel limonata olan Djino ise gerçekten müthiş bir lezzet olup, Orangina ile karşılaştırılabilir.
 

Libreville Gezilecek Yerler:

 
Pointe Denis Beach: Libreville’nin tam karşısında bulunan adanın kıyısındaki bu plaja 30 dakikalık bir tekne gezisi ile ulaşabilirsiniz. Plajda deniz, kum ve güneşin tadını çıkarırken şnorkelle yüzme, kürek çekme gibi su sporlarını deneyimlemek mümkün. Libreville’nin ilginç manzaralarını bu plajda yakalayabilirsiniz.
 
Palais Presidentiel: Görkemli bir yapı olan Palais Presidentiel, Başkan Bongo tarafından 1970’de inşa edilmiştir. Şehrin kalbinde bulunan bu yapı muhteşem bir mimariye sahip ancak içeriye ziyaretçi kabul edilmiyor.
 
L’Eglise St. Michel: Libreville için önemli bir dönüm noktası olan St. Michel Kilisesi olağanüstü bir başyapıt. Libreville seyahati sırasında mutlaka görülmesi gereken kilise, 31 adet uzun ahşaptan oyma sütunları ile ünlü.
 
Ministry of Forestry and Environment: Orman ve Çevre Bakanlığı’nın rengarenk yapıdaki binası görülmeye değer yerlerden. Burası Gabon kültürünün ve doğanın en güzel yansımalarını içeriyor. Turistler şehir gezileri sırasında fotoğraf çekmek için sıklıkla bu binanın önünü tercih ediyorlar.
 
Ministry of Mines and Petrol: Şehirdeki bir diğer dikkat çekici yapı da Maden ve Petrol Bakanlığı’nın binası. Yapının eşsiz dokusu ve renklendirilmesi onu şehirdeki en fotojenik nokta hâline getiriyor.
 
Boulevard Triomphal: Triomphal Bulvarı üzerinde mutlaka yürüyüş yapılmalı. Burada en dikkat çekici olan yapılar ve devlet binaları sıralanmıştır. Oteller, restoranlar ve hipermarketler de bulvarın önemli ögeleri arasında. Fransız Kültür Merkezi, Maden ve Petrol Bakanlığı, Orman ve Çevre Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Senato, Merkez Bankası ve daha fazlasını barındıran bulvarda Gabon’un mühendislik harikaları gözler önüne serilmiştir.
 
Arboretum de Sibang: Korunmuş bir yağmur ormanı parkı olan Arboretum de Sibang, Libreville’den 5 km uzaklıkta konumlanır. Parkta bir yandan Gabon’un ağaç türleri sergilenirken, bir yandan da rehberli turlar düzenlenmekte. Gabon yüksek oranda doğal kaynakları ile bilinen bir Afrika şehri. Sibang Arboretumu, ziyaretçilerine temiz hava ve vahşi doğaya daha yakın olma imkânı sunuyor.
 
Seaside Boulevard: Şehrin sahil bulvarında geniş bir çim yolu mevcut. Koy boyunca soluklanabileceğiniz koltuklar, ağaçlar, mini parklar ve benzersiz heykeller bulunuyor. Dinlenmek, bisiklet sürmek ve keyifli vakit geçirmek için sahil bulvarı tercih edilebilir.

Libreville ile İlgili

Libreville Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 27oC
  • Şub 27oC
  • Mar 27oC
  • Nis 27oC
  • May 27oC
  • Haz 25oC
  • Tem 24oC
  • Agu 25oC
  • Eyl 25oC
  • Eki 26oC
  • Kas 26oC
  • Ara 26oC

Kısa Kısa