Lihtenştayn

Lihtenştayn Hakkında Temel Bilgiler

Lihtenştayn (Almanca: Liechtenstein) ya da tam adı ile Lihtenştayn Prensliği, Orta Avrupa'da bir prensliktir. 160 kilometrekarelik yüzölçümüyle dünyanın altıncı küçük devletidir. Orta Avrupa'da, İsviçre ile Avusturya arasında yer almaktadır. Sınırları 76 km uzunluğundadır.

Ren Vadisi ülkenin yarısını kaplar. Diğer yarısı ise Alp bölgesinden oluşmaktadır. Hükümet merkezi, 25.000 nüfuslu Vaduz’dadır.

Lihtenştayn, Özbekistan ile birlikte kendisinin ve komşularının denize kıyısı bulunmayan iki ülkeden biridir. En yüksek noktası 2.599 metre yüksekliğindeki Grauspitz dağları, en alçak noktası ise 430 metre irtifadaki Ruggeller Riet’dir. Vaduz’da 2004 yılında ortalama sıcaklık 10 derece idi. Vaduz’da 2004 yılında ortalama yağış miktarı 891 milimetre olmuştur.

Lihtenştayn’ın nüfusu 2004 yılı itibarıyla yaklaşık 34.600'dür. Nüfus yoğunluğu kilometrekare başına 216 kişi, artış hızı 2004 yılsonu itibarıyla yüzde 0,9'dur. Ülkede ikamet eden yabancıların oranı takriben yüzde 34’tür. Bunlardan 885’i Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Lihtenştayn’daki 1.000 kişiden 6'sı göçmendir. Lihtenştayn halkının yaş ortalaması 38,2'dir.

Lihtenştayn, demokratikparlamenter monarşi ile idare edilmektedir. Devlet başkanı Prens II. Hans Adam'dır. Prensin siyasi yetkileri hayli geniştir. Kanunları veto edebilir, referanduma sunabilir, parlamentoyu dağıtarak seçimlere gidebilir. Parlamento 25 milletvekilinden oluşmaktadır. Başbakan Adrian Hasler`e bağlı dört bakan bulunmaktadır. Kabine, parlamentonun önerisi ile dört yıllığına göreve getirilir.

Parlamento 25 milletvekilinden oluşmaktadır. Başbakana bağlı dört bakan bulunmaktadır. Kabine, parlamentonun önerisi ile dört yıllığına göreve getirilir.

Lihtenştayn ile İlgili

Editörün Kaleminden

Lihtenştayn Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Başkenti Vaduz şehri olan Lihtenştayn ülkesi 11 idari birime ayrılır. Bu birimlere “Gemeinde” denir. Genellikle tek bir kasaba ya da köyden oluşurlar. Bunların beşi, Eschen, Gamprin, Mauren, Ruggell, ve Schellenberg, Unterland isimli seçmen bölgesini oluşturur. Kalan altısı Balzers, Planken, Schaan, Triesen, Triesenberg ve Vaduz, Oberland seçmen bölgesini oluşturur.

Lihtenştayn Nerededir?

Lihtenştayn, Orta Avrupa'dadır. 160 kilometrekarelik yüzölçümüyle dünyanın en küçük ülkelerinden biridir. İsviçre ve Avusturya arasında yer alır.

Lihtenştayn’a Nasıl Gidilir

Türkiye’den Lihtenştayn ülkesine direkt uçuş bulunmamaktadır. İsviçre’nin Zürih kentine veya Almanya’nın Friedrichshafen kentine uçarak buradan tren ya da kara yoluyla ülkeye ulaşabilirsiniz. En yakın hava limanları bu iki şehirdedir.

Lihtenştayn’a Ne Zaman Gidilir?

Tipik bir Alp ülkesi olan Lihtenştayn kış turizmi ile ünlüdür. Ülkeyi gezmek için en uygun dönem ocak-Şubat ayıdır.

Lihtenştayn Kültürü

Lihtenştayn Futbol Birliği, Lichtenstein’da üye sayısı en fazla olan spor kuruluşudur: 7 kulüpte toplam 2.500 üyesi vardır. Her 20 Lihtenştaynlıdan biri aktif futbol oyuncusudur.

Kayak, Lihtenştayn’ın ulusal sporudur. Lihtenştayn Kayak Birliği 1936 yılında kurulmuştur. Bu birlik sekiz adet kulübü ve yaklaşık 2.500 üyesi ile Lihtenştayn'da üye sayısı en fazla spor derneklerinden biridir. Lihtenştayn toplam 9 olimpiyat madalyası kazanmıştır; bu madalyaların hepsi de Alp disiplini kayak branşında kazanılmıştır. Böylece her 3.845 de Lihtenştaynlıya olimpiyat madalyası düşmektedir. Malbun’daki Lihtenştayn Kayak Merkezi, toplam 21 km uzunluğunda kayak pistine sahiptir.

Son derece huzurlu ve barışçıl bir ülke olan Lihtenştayn’ın ülkeyi korumak ve sınırları gözetmek için kurduğu küçük bir askerî birlik de vardır. Bu askeri birlik 125 kişiden oluşmaktadır.

Lihtenştayn’da yaşayan Türk uyruklular, İsviçrelilerden, Avusturyalılardan, İtalyanlardan ve Almanlardan sonra en büyük beşinci yabancı grubunu oluştururlar.

Lihtenştayn Mutfağı

Ülke mutfağı, Alman ve İsviçre etkileri taşır. En meşhur yemekleri “Käsknöpfle mit Apfelmus", elmalı sosla servis edilen erimiş peynirli makarnadır. Bir diğer popüler yemek ise “Ribel" isimli mısır nişastası temelli bir yemektir ve genellikle süt, sütlü kahve ya da ekşi peynir ile servis edilir. "Tatsch/Kratzete" isimli yemekleri (pancakes) da meşhurdur. Lihtenştayn 100’den fazla şaraphaneye sahiptir. Ülkede çok ciddi seviyelerde ve çok yüksek kalitede şarap üretimi yapılmaktadır. En meşhur şarapları, yerel olarak yetiştirilen Pinot Noir ve Müller-Thurgau üzümlerinden yapılanlardır.

 

Lihtenştayn Festivalleri

Lihtenştayn Avrupa’nın en zengin festival ülkelerinden biridir. Yılda bir düzenlenen bu etkinliklerde müzik önemli bir rol oynar. Ama aynı zaman da dans, yemek ve tarih de festivallerin kaçınılmaz unsurlarındandır. Ülkede, 15 Ağustos’ta kutlanan ulusal gün döneminde son derece şaşalı kutlamalar yapılır. Bir diğer önemli etkinlik de Schaan şehrinde yapılan Monster Concert isimli etkinliktir. Mart ayında gerçekleşen etkinlik Fasching kutlamalarının bir parçasıdır; 1958 yılından beri kutlanmaktadır. Balzers ve Vaduz şehirlerinde, Ocak sonu başlayıp Mart ortasına kadar devam eden 3 aylık opera festivali Liechtenstein Operettas gerçekleşir.

Triesenberg Spring isimli etkinlik ise Mart ayının son hafta sonunda gerçekleşir ve sıcak havaların gelişi kutlanır. Festival kapsamında klasik müzik konserleri düzenlenir.

Bargar-Fruahlig-Mountain Spring festivali ise Nisan ve Mayıs aylarında kutlanır ve odak noktası yemektir. Café Guflina ve Restaurant Kainer, muhteşem bahar yemeklerini bu etkinlikte sergiler.

LGT Alpine Marathon ise ülkede en önemli spor etkinliğidir. Haziran 16’da başlayan maratona Avrupa ve Birleşik Krallık’tan pek çok atlet katılır.

Vaduz Film Festivali, Temmuz ayında süren iki haftalık bir etkinliktir. Başkentte açık hava sinemalarında yerel ve uluslararası filmler sergilenir.

Lihtenştayn Gitar Günleri ise, Temmuz ayında bir hafta süren bir etkinliktir ve dünyanın her köşesinden en iyi gitar müzisyenleri katılıp performanslar sergiler.

Lihtenştayn’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani

Hazreti Meryem Yortusu

St. Joseph Günü

Paskalyadan önceki pazartesi

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi’nin 40. Günü

Hamsin Yortusu

Katolik Yortusu

Lihtenştayn Ulusal Günü (15 Ağustos)

Tüm Azizler Günü

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Lihtenştayn’da İklim ve Hava Durumu

1

Lihtenştayn tipik bir Alp İklim bölgesidir. 1000-1500 metreden yüksek bölgede bulunan Alp İkliminin en önemli özelliği soğuk ve uzun kış dönemi, ortalama sıcaklığı 0 derecenin altında olması ve kar yağışıdır. Yazları kısa ve serin olan iklimin ortalama sıcaklığı 15 derecedir. Yağışlar oldukça yoğun olup yıllık ortalama 1000 mm civarındadır. İlkbahar ve sonbaharda yağışlar artarken, kışın da azalarak devam etmesine karşın yazın çoğunlukla bulutludur.

Lihtenştayn’ın Kısa Tarihi

Mecliste temsil edilmek aileye büyük bir güç sağlayacağından Liechtenstein'lar bunu kendilerine hedef olarak belirlediler. Bu nedenle, arada bir derebeyi olmaksızın, doğrudan Kutsal Roma İmparatoru'na bağlı bir toprak aramaya başladılar.

23 Ocak 1719'da satın alma işlemleri tamamlandığında, Kutsal Roma İmparatoru 6. Charles, Vaduz ve Schellenberg'in birleştiğini açıkladı ve siyasi konumunu da "gerçek kulu Anton Florian Liechtenstein" onuruna Liechtenstein ismini verip, Fürstentum (prenslik) seviyesine çıkardı. O gün, Liechtenstein Kutsal Roma İmparatorluğu’nun özerk bir üyesi haline gelmiş oldu. Ancak, bu siyasi manevranın bir fırsatçılık örneği olduğunu kanıtlarcasına, Liechtenstein prensleri daha 120 yıl boyunca yeni prensliğe adım atmayacaktı.

1806'da Kutsal Roma İmparatorluğu'nun büyük bölümü I. Napolyon tarafından işgal edildi. Lihtenştayn için bu durum ciddi sonuçlar doğurdu: İmparatorluğun siyasi ve hukuki mekanizmaları çöktü, İmparator II. Franz tahtı bıraktı. Bundan kısa süre sonra, 20 Haziran 1815'te, Lihtenştayn başkanlığı Avusturya-Macaristan İmparatoru tarafından Alman Konfederasyonu'na katıldı ve 24 Ağustos 1866'ya kadar üyesi kaldı. 1866'da Avusturya-Prusya Savaşı patlayıp sona erdikten sonra Lihtenştayn üzerinde siyasi bir baskı oluştu: Prusya, savaşla ilgili referandumda oyların yanlış sayıldığı iddiasıyla savaşın sorumlusu olarak Lihtenştayn'ı gösteriyordu. I. Dünya Savaşı'nın sonuna kadar Lihtenştayn, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'na sıkıca bağlı kaldı. Avusturya Macaristan İmparatorluğu'nun dağılmasıyla birlikte, Lihtenştayn'ın eski bir Kutsal Roma İmparatorluğu derebeyliği olarak artık Avusturya'ya bağlı olmadığı görüşü ortaya atıldı. Zira Avusturya, o günlerde yeni kurulmakta olan bir ülkeydi ve İmparatorluğun hukuki mirasçısı olduğunu reddediyordu. Böylece Lihtenştayn, Avrupa'nın bağımsızlığını son kazanan egemen ülkesi haline geldi.

Lihtenştayn’ın  Ekonomisi

2001 yılında Lihtenştayn’ın gayri safi yurt içi hasılası 4,2 milyar İsviçre Frangı idi. Lihtenştayn’da 250’den fazla çalışanı olan 15 işletme vardır. Ticari şirketlerin yüzde 70’inden fazlası 1 ila 9 kişi arasında kişi çalıştıran küçük işletmelerdir. Pek çok Lihtenştayn firması araştırma ağırlıklı alanlarda uzmanlaşmış olup, küresel pazar liderleridir.

Devamını Oku

Lihtenştayn’da Din ve İnanç

Bu mikro ülkede resmi din Hristiyanlığın Katoliklik mezhebidir. Ancak ülke tüm farklı inanç sahiplerinin özgürlüklerini korumak konusunda sıkı bir kanun uygulamaktadır. Lihtenştayn okullarında hem Katolik hem de Protestan mezhebine yönelik dini eğitim sağlanmaktadır.

2010 yılında yapılan nüfus sayımına göre tüm toplumun yüzde 85.8’i Hristiyandır. Bunların da yüzde 75.9’u Katolik mezhebine bağlıdır. En büyük dini azınlık grubu ise toplumun yüzde 5.4’ olan Müslümanlardır.

Lihtenştayn’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

Bern Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir.

Lihtenştayn’da Konuşulan Diller

Lihtenştayn’ın resmi dili Almanca’dır. Ancak yerel halkın konuştuğu bu Almanca, Almanya’da görülmeyen, daha ziyade Avusturya ve İsviçre’de konuşulan Almanca’yı andıran bir diyalekttir. Triesenberg komününde belediyenin konuşulmasını teşvik ettiği başka bir diyalekt konuşulmaktadır. Ancak İsviçre Almancası da ülkede anlaşılmakta ve pek çok vatandaş tarafından konuşulmaktadır.

Lihtenştayn'da Nerede Kalınır?

Dünyanın altıncı en küçük devleti olan Lihtenştayn, Orta Avrupa’da, Avusturya ve İsviçre arasında bulunur. Alplerin eteklerinde bulunan ülke, mükemmel bir manzaraya ve doğaya sahiptir. Tarihî ve turistik açıdan çok zengin olan Lihtenştayn; müzeleri, kültürel etkinlikleri, festivalleri ve mutfağıyla dikkat çeker. Lihtenştayn’da kısıtlı sayıda konaklama imkânı vardır. Tesislerin sayısı az olmasına rağmen birçok lüks otel, daire veya konukevi bulmanız mümkündür. Ancak tesislerin çabuk dolabileceğini göz önünde bulundurmalısınız. 

1

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Lihtenştayn otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Lihtenştayn’da Nerede Kalınır – Lihtenştayn Bölgeleri


Lihtenştayn 11 idari bölüme ayrılmıştır. Bu bölgelerden konaklama için en uygun olanları Malbun, Triesenberg, başkent Vaduz, Triesen & Balzers ve Eschen bölgeleridir. Bu şehirler hem tarihî eser açısından hem de sosyalleşme açısından en avantajlı bölgelerdir.

 

Lihtenştayn’da taksiyle veya araba kiralayarak kolayca ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Toplu taşımayı tercih etmek isterseniz, otobüsleri veya Avusturya demir yoluna bağlı treni tercih edebilirsiniz. Otobüsler hem uygun fiyatlıdır hem de ulaşım için kolay bir yoldur.

Malbun Bölgesindeki Oteller


Triesenberg bölgesinde bulunan Malbun, ülkenin doğusundadır. Lihtenştayn’ın tek kayak merkezi olan Malbun, Avusturya sınırına çok yakındır. Mükemmel manzarası ve lüks otelleriyle Malbun, ideal konaklama bölgesidir.

 • Hotel Falknerei Galina
  Özellikler:
  Park yeri, engelli konuklar için olanaklar, teras, hiking, kayak, restoran
  Fiyat: Geceliği 113 € - 148 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

   
  Hotel Falknerei Galina

 • JUFA Hotel Malbun Alpin Resort
  Özellikler:
  Park yeri, teras, bahçe, spa ve sağlık merkezi, fitness merkezi, engelli konuklar için olanaklar, kafe, bar, restoran, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 100 € - 181 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Gorfion-das Familienhotel
  Özellikler:
  Park yeri, teras, bahçe, yüzme havuzu, kafe, bar, restoran, transfer ve havaalanı servisi, engelli konuklar için olanaklar, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 30 € - 98 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Vögeli Alpenhotel Malbun
  Özellikler:
  Park yeri, teras, yüzme havuzu, sauna, bar, restoran, aile odaları, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 119 € - 198 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Familien & Sporthotel TURNA Malbun Superior
  Özellikler:
  Park yeri, teras, bahçe, yüzme havuzu, spa ve sağlık merkezi, transfer ve havaalanı servisi, engelli konuklar için olanaklar, restoran, büfe, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 125 € -220 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Familien & Sporthotel TURNA Malbun Superior

Triesenberg Bölgesindeki Oteller


Lihtenştayn’ın en büyük belediyesi olan Triesenberg, farklı kültürü ve lehçesiyle dikkat çeker. İçinde Malbun Kayak Merkezi’ni de bulunduran bölgede St. Joseph Kilisesi’ni kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

 • Berggasthaus Sücka
  Özellikler:
  Park yeri, restoran, transfer servisi, hiking, kayak, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 74 € - 114 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Berggasthaus Sücka

 • Appartement Fernsicht Triesenberg
  Özellikler:
  Park yeri, aile odaları, teras, bahçe
  Fiyat: Geceliği 59 € - 80 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Appartement Du Toit
  Özellikler:
  Park yeri, aile odaları, teras, hiking, kayak
  Fiyat: Geceliği 95 € - 174 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Appartement Rietli
  Özellikler:
  Park yeri, hiking, kayak
  Fiyat: Geceliği 77 € - 101 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Restaurant Kulm
  Özellikler:
  Park yeri, restoran, engelli konuklar için olanaklar, teras, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 59 € - 128 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Restaurant Kulm

Vaduz Bölgesindeki Oteller


Lihtenşayn’ın başkenti olan Vaduz, Ren Nehri’nin kıyısındadır. Vaduz Kalesi, Hükümet Binası, St. Florin Katedrali, Rathaus, sanat galerisi ve müzeleriyle gezilecek birçok yer bulunduran Vaduz, sizi harika manzarasıyla da etkileyecektir.

 • Hotel Gasthof Löwen
  Özellikler:
  Park yeri, bar, restoran, teras, bahçe, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 188 € - 320 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Gasthof Löwen

 • Residence Hotel
  Özellikler:
  Park yeri, engelli konuklar için olanaklar, bar, restoran, fitness merkezi, havaalanı servisi, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 27 € - 61 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Penthouse Apartment in Vaduz
  Özellikler:
  Park yeri, hiking, kayak, balkon, teras, aile odaları
  Fiyat: Geceliği 64 € - 91 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Landhaus am Giessen
  Özellikler:
  Park yeri, teras, bahçe, hiking, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 110 € - 155 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Park-Hotel Sonnenhof
  Özellikler:
  Park yeri, teras, bahçe, yüzme havuzu, spa ve sağlık merkezi, transfer ve havaalanı servisi, restoran, snack bar, golf sahası, tenis kortu, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 325 € - 477 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Park-Hotel Sonnenhof

Triesen & Balzers Bölgesindeki Oteller


Triesen bölgesi, Lihtenştayn’ın en büyük bölgelerinden biridir. 15. yüzyıldan kalan birçok kiliseye ve değirmene ev sahipliği yapar. Oldukça hareketli ve popüler bir bölge olan Balzers’da ise Gutenberg Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

 • Hotel Schlosswald
  Özellikler:
  Park yeri, engelli konuklar için olanaklar, bar, hiking, teras, bahçe, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 144 € - 162 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Schlosswald

 • Hotel Meierhof
  Özellikler:
  Park yeri, engelli konuklar için olanaklar, bar, fitness merkezi, teras, hiking, kayak, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 149 € - 343 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Schatzmann
  Özellikler:
  Park yeri, engelli konuklar için olanaklar, snack bar, teras, bahçe, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 144 € - 218 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • 2,5 Zimmer Ferienwohnung mit Küche/Bad
  Özellikler:
  Park yeri, tenis kortu, golf sahası, sigara içilmeyen odalar, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 99 € - 112 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Hofbalzers
  Özellikler:
  Park yeri, engelli konuklar için olanaklar, bar, fitness merkezi, teras, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 104 € - 147 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Hofbalzers

Eschen Bölgesindeki Oteller


Ülkenin kuzeyinde bulunan Eschen şehri, ülkenin dördüncü en büyük şehridir. Eschen Kilisesi’ni ziyaret edebileceğiniz bölgede çok sayıda restoran, mağaza, eğlence mekânı ve otel bulunur.

 • b_smart hotel
  Özellikler:
  Park yeri, teras, bahçe, fitness merkezi, engelli konuklar için olanaklar, bar, restoran, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 140 € - 212 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


   b_smart hotel

 • Bed & Breakfast Fernsicht
  Özellikler:
  Park yeri, teras, bahçe, kafe, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 144 € - 183 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Annette
  Özellikler:
  Park yeri, teras, bahçe, sigara içilmeyen odalar
  Fiyat: Geceliği 46 € - 79 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Bed and Breakfast Krone
  Özellikler:
  Park yeri, hiking, teras, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 47 € - 129 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Weinstube
  Özellikler:
  Park yeri, teras, bahçe, bar, restoran, kayak okulu, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 128 € - 166 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Weinstube


Lihtenştayn’da bölgelere konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınızı oteli bulamadıysanız Lihtenştayn Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Lihtenştayn otellerini görmek için tıklayın.

Lihtenştayn pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Lihtenştayn Otelleri

İsviçre ve Avusturya arasında bulunan dünyanın en küçük ülkelerinden biri olan Lihtenştayn; Orta Avrupa’da bir prensliktir. Başkenti Vaduz olan ülke, özellikle mükemmel dağ manzarası ve kış sporları imkânlarıyla dikkat çeker. Tarihi Neolitik Çağ’a kadar uzanan Lihtenştayn, kültürel olarak da komşu ülkelerden oldukça etkilenmiştir. Müzeleri, festivalleri, kaleleri, sarayları ve kiliseleriyle dolu dolu bir ülke olan Lihtenştayn’da masal gibi bir seyahat geçirebilirsiniz.

 

Lihtenştayn oldukça küçük bir ülke olduğu için otel sayısı da azdır. Yaklaşık 40 otelin bulunduğu Lihtenştayn’da kalacağınız tesise dikkatli karar vermelisiniz. Otel sayısının aksine, oteller çok çeşitlidir ve her bütçeye uygun seçenek sunar. Ancak daha uygun fiyatlara konaklamak ve otellerde yer bulabilmek için erken rezervasyon yaptırmanız önemlidir.

Devamını Oku

Lihtenştayn Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 2.3oC
  • Şub 0oC
  • Mar 0.9oC
  • Nis 6oC
  • May 9.4oC
  • Haz 13.8oC
  • Tem 16.2oC
  • Agu 18.8oC
  • Eyl 18.2oC
  • Eki 15.5oC
  • Kas 11.3oC
  • Ara 4.9oC

Kısa Kısa

 
Nüfus: 37.340
Dili: Almanca
Para Birimi: İsviçre Frangı (CHF)
İklim: Alp İklimi
Big Mac Index: 0.99