Google+

Lihtenştayn

AVRUPALihtenştayn
Lihtenştayn - : - / -
--℃
1 CHF=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon2.3℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon0.9℃
 • Nisweather-icon6℃
 • Mayweather-icon9.4℃
 • Hazweather-icon13.8℃
 • Temweather-icon16.2℃
 • Ağuweather-icon18.8℃
 • Eylweather-icon18.2℃
 • Ekiweather-icon15.5℃
 • Kasweather-icon11.3℃
 • Araweather-icon4.9℃
  Nüfus: 37.340 Dili: Almanca Para Birimi: İsviçre Frangı (CHF) İklim: Alp İklimi Big Mac Index: 0.99  

heidiland-and-liechtenstein-tour-from-zurich-two-countries-in-one-day-in-zurich-147518.jpg

Lihtenştayn (Almanca: Liechtenstein) ya da tam adı ile Lihtenştayn Prensliği, Orta Avrupa'da bir prensliktir. 160 kilometrekarelik yüzölçümüyle dünyanın altıncı küçük devletidir. Orta Avrupa'da, İsviçre ile Avusturya arasında yer almaktadır. Sınırları 76 km uzunluğundadır.

Ren Vadisi ülkenin yarısını kaplar. Diğer yarısı ise Alp bölgesinden oluşmaktadır. Hükümet merkezi, 25.000 nüfuslu Vaduz’dadır.

Lihtenştayn, Özbekistan ile birlikte kendisinin ve komşularının denize kıyısı bulunmayan iki ülkeden biridir. En yüksek noktası 2.599 metre yüksekliğindeki Grauspitz dağları, en alçak noktası ise 430 metre irtifadaki Ruggeller Riet’dir. Vaduz’da 2004 yılında ortalama sıcaklık 10 derece idi. Vaduz’da 2004 yılında ortalama yağış miktarı 891 milimetre olmuştur.

Lihtenştayn’ın nüfusu 2004 yılı itibarıyla yaklaşık 34.600'dür. Nüfus yoğunluğu kilometrekare başına 216 kişi, artış hızı 2004 yılsonu itibarıyla yüzde 0,9'dur. Ülkede ikamet eden yabancıların oranı takriben yüzde 34’tür. Bunlardan 885’i Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Lihtenştayn’daki 1.000 kişiden 6'sı göçmendir. Lihtenştayn halkının yaş ortalaması 38,2'dir.

Lihtenştayn, demokratik parlamenter monarşi ile idare edilmektedir. Devlet başkanı Prens II. Hans Adam'dır. Prensin siyasi yetkileri hayli geniştir. Kanunları veto edebilir, referanduma sunabilir, parlamentoyu dağıtarak seçimlere gidebilir. Parlamento 25 milletvekilinden oluşmaktadır. Başbakan Adrian Hasler`e bağlı dört bakan bulunmaktadır. Kabine, parlamentonun önerisi ile dört yıllığına göreve getirilir.

Parlamento 25 milletvekilinden oluşmaktadır. Başbakana bağlı dört bakan bulunmaktadır. Kabine, parlamentonun önerisi ile dört yıllığına göreve getirilir.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

30307803.jpg

Başkenti Vaduz şehri olan Lihtenştayn ülkesi 11 idari birime ayrılır. Bu birimlere “Gemeinde” denir. Genellikle tek bir kasaba ya da köyden oluşurlar. Bunların beşi, Eschen, Gamprin, Mauren, Ruggell, ve Schellenberg, Unterland isimli seçmen bölgesini oluşturur. Kalan altısı Balzers, Planken, Schaan, Triesen, Triesenberg ve Vaduz, Oberland seçmen bölgesini oluşturur.

Lihtenştayn, Orta Avrupa'dadır. 160 kilometrekarelik yüzölçümüyle dünyanın en küçük ülkelerinden biridir. İsviçre ve Avusturya arasında yer alır.

Geolocation

Lihtenştayn’ın resmi dili Almanca’dır. Ancak yerel halkın konuştuğu bu Almanca, Almanya’da görülmeyen, daha ziyade Avusturya ve İsviçre’de konuşulan Almanca’yı andıran bir diyalekttir. Triesenberg komününde belediyenin konuşulmasını teşvik ettiği başka bir diyalekt konuşulmaktadır. Ancak İsviçre Almancası da ülkede anlaşılmakta ve pek çok vatandaş tarafından konuşulmaktadır.

CZ0169_LuzeChlumek_01.jpg.jpg

Bu mikro ülkede resmi din Hristiyanlığın Katoliklik mezhebidir. Ancak ülke tüm farklı inanç sahiplerinin özgürlüklerini korumak konusunda sıkı bir kanun uygulamaktadır. Lihtenştayn okullarında hem Katolik hem de Protestan mezhebine yönelik dini eğitim sağlanmaktadır.

2010 yılında yapılan nüfus sayımına göre tüm toplumun yüzde 85.8’i Hristiyandır. Bunların da yüzde 75.9’u Katolik mezhebine bağlıdır. En büyük dini azınlık grubu ise toplumun yüzde 5.4’ olan Müslümanlardır.

Mecliste temsil edilmek aileye büyük bir güç sağlayacağından Liechtenstein'lar bunu kendilerine hedef olarak belirlediler. Bu nedenle, arada bir derebeyi olmaksızın, doğrudan Kutsal Roma İmparatoru'na bağlı bir toprak aramaya başladılar.

23 Ocak 1719'da satın alma işlemleri tamamlandığında, Kutsal Roma İmparatoru 6. Charles, Vaduz ve Schellenberg'in birleştiğini açıkladı ve siyasi konumunu da "gerçek kulu Anton Florian Liechtenstein" onuruna Liechtenstein ismini verip, Fürstentum (prenslik) seviyesine çıkardı. O gün, Liechtenstein Kutsal Roma İmparatorluğu’nun özerk bir üyesi haline gelmiş oldu. Ancak, bu siyasi manevranın bir fırsatçılık örneği olduğunu kanıtlarcasına, Liechtenstein prensleri daha 120 yıl boyunca yeni prensliğe adım atmayacaktı.

1806'da Kutsal Roma İmparatorluğu'nun büyük bölümü I. Napolyon tarafından işgal edildi. Lihtenştayn için bu durum ciddi sonuçlar doğurdu: İmparatorluğun siyasi ve hukuki mekanizmaları çöktü, İmparator II. Franz tahtı bıraktı. Bundan kısa süre sonra, 20 Haziran 1815'te, Lihtenştayn başkanlığı Avusturya-Macaristan İmparatoru tarafından Alman Konfederasyonu'na katıldı ve 24 Ağustos 1866'ya kadar üyesi kaldı. 1866'da Avusturya-Prusya Savaşı patlayıp sona erdikten sonra Lihtenştayn üzerinde siyasi bir baskı oluştu: Prusya, savaşla ilgili referandumda oyların yanlış sayıldığı iddiasıyla savaşın sorumlusu olarak Lihtenştayn'ı gösteriyordu. I. Dünya Savaşı'nın sonuna kadar Lihtenştayn, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'na sıkıca bağlı kaldı. Avusturya Macaristan İmparatorluğu'nun dağılmasıyla birlikte, Lihtenştayn'ın eski bir Kutsal Roma İmparatorluğu derebeyliği olarak artık Avusturya'ya bağlı olmadığı görüşü ortaya atıldı. Zira Avusturya, o günlerde yeni kurulmakta olan bir ülkeydi ve İmparatorluğun hukuki mirasçısı olduğunu reddediyordu. Böylece Lihtenştayn, Avrupa'nın bağımsızlığını son kazanan egemen ülkesi haline geldi.

Tipik bir Alp ülkesi olan Lihtenştayn kış turizmi ile ünlüdür. Ülkeyi gezmek için en uygun dönem ocak-Şubat ayıdır.

Türkiye’den Lihtenştayn ülkesine direkt uçuş bulunmamaktadır. İsviçre’nin Zürih kentine veya Almanya’nın Friedrichshafen kentine uçarak buradan tren ya da kara yoluyla ülkeye ulaşabilirsiniz. En yakın hava limanları bu iki şehirdedir.

Lihtenştayn tipik bir Alp İklim bölgesidir. 1000-1500 metreden yüksek bölgede bulunan Alp İkliminin en önemli özelliği soğuk ve uzun kış dönemi, ortalama sıcaklığı 0 derecenin altında olması ve kar yağışıdır. Yazları kısa ve serin olan iklimin ortalama sıcaklığı 15 derecedir. Yağışlar oldukça yoğun olup yıllık ortalama 1000 mm civarındadır. İlkbahar ve sonbaharda yağışlar artarken, kışın da azalarak devam etmesine karşın yazın çoğunlukla bulutludur.

Economy.jpg

2001 yılında Lihtenştayn’ın gayri safi yurt içi hasılası 4,2 milyar İsviçre Frangı idi. Lihtenştayn’da 250’den fazla çalışanı olan 15 işletme vardır. Ticari şirketlerin yüzde 70’inden fazlası 1 ila 9 kişi arasında kişi çalıştıran küçük işletmelerdir. Pek çok Lihtenştayn firması araştırma ağırlıklı alanlarda uzmanlaşmış olup, küresel pazar liderleridir.

Lihtenştayn Ticaret ve Sanayi Odası’nda (LIHK) kayıtlı bulunan sanayi işletmeleri 2004 yılında araştırma ve geliştirme konularında yaklaşık 307 milyon İsviçre Frangı tutarında yatırım yapmıştır. Bu da kişi başına 8.900 İsviçre Frangından fazla bir rakama denk gelmektedir.

Lihtenştayn’daki bankalar 2004 yıl sonu itibarıyla 107 milyar İsviçre Frangı tutarında müşteri varlığını yönetmiştir. Bu bankaların toplam bilanço değeri takriben 34 milyar İsviçre Frangıdır. Komşu ülke İsviçre'nin bankaları ise aynı dönemde yaklaşık 3‚550 milyar İsviçre Frangı yönetmiştir.

Lihtenştayn 2004 senesinde yaklaşık 104.000 turisti misafir etmiş ve bu turistlerden 50.000'i konaklama yapmıştır.

Aralık 2005 verilerine göre Lihtenştayn’da işsizlik oranı %2,4’tür. Lihtenştayn, ağırlığını sanayi ürünleri ve imal edilmiş mamullerin oluşturduğu (gayri safi yurt içi hasılanın %40’ı) çeşitli mal ve hizmetler ihraç eden bir ülkedir. Lihtenştayn Ticaret ve Sanayi Odası’nda (LIHK) kayıtlı bulunan 32 sanayi şirketi, 2004 yılında 5,1 milyar İsviçre Frangının üzerinde ihracat gerçekleştirmiştir. Ülkenin kişi başına ihracatı yaklaşık 14.000 İsviçre Frangıdır.

Lihtenştayn’da 2004 yıl sonu verilerine göre 29.500 kişi istihdam edilmiştir. Kişi başına 0,85 çalışan düşmektedir. Çalışanlardan yaklaşık 15.600'ü Lihtenştayn’da ikamet etmektedir. 13.900 kişi ise yurt dışından (öncelikle Avusturya ve İsviçre’den ) ülkeye girip çalışmaktadır. Ülkedeki iş gücünün üçte ikisini yabancı uyruklular oluşturmaktadır. Bunlardan 850'si Türk vatandaşıdır.

Lihtenştayn Ticaret Odası’na kayıtlı (LIHK) sanayi işletmeleri, 2004 yılında yurt dışındaki yaklaşık 187 kuruluşta 28.400 kişiyi istihdam etmiştir.

Lihtenştayn Futbol Birliği, Lichtenstein’da üye sayısı en fazla olan spor kuruluşudur: 7 kulüpte toplam 2.500 üyesi vardır. Her 20 Lihtenştaynlıdan biri aktif futbol oyuncusudur.

Kayak, Lihtenştayn’ın ulusal sporudur. Lihtenştayn Kayak Birliği 1936 yılında kurulmuştur. Bu birlik sekiz adet kulübü ve yaklaşık 2.500 üyesi ile Lihtenştayn'da üye sayısı en fazla spor derneklerinden biridir. Lihtenştayn toplam 9 olimpiyat madalyası kazanmıştır; bu madalyaların hepsi de Alp disiplini kayak branşında kazanılmıştır. Böylece her 3.845 de Lihtenştaynlıya olimpiyat madalyası düşmektedir. Malbun’daki Lihtenştayn Kayak Merkezi, toplam 21 km uzunluğunda kayak pistine sahiptir.

Son derece huzurlu ve barışçıl bir ülke olan Lihtenştayn’ın ülkeyi korumak ve sınırları gözetmek için kurduğu küçük bir askerî birlik de vardır. Bu askeri birlik 125 kişiden oluşmaktadır.

Lihtenştayn’da yaşayan Türk uyruklular, İsviçrelilerden, Avusturyalılardan, İtalyanlardan ve Almanlardan sonra en büyük beşinci yabancı grubunu oluştururlar.

Ülke mutfağı, Alman ve İsviçre etkileri taşır. En meşhur yemekleri “Käsknöpfle mit Apfelmus", elmalı sosla servis edilen erimiş peynirli makarnadır. Bir diğer popüler yemek ise “Ribel" isimli mısır nişastası temelli bir yemektir ve genellikle süt, sütlü kahve ya da ekşi peynir ile servis edilir. "Tatsch/Kratzete" isimli yemekleri (pancakes) da meşhurdur. Lihtenştayn 100’den fazla şaraphaneye sahiptir. Ülkede çok ciddi seviyelerde ve çok yüksek kalitede şarap üretimi yapılmaktadır. En meşhur şarapları, yerel olarak yetiştirilen Pinot Noir ve Müller-Thurgau üzümlerinden yapılanlardır.

1a2738a9b05640a42f0ab5a4d452a24c.jpg

Lihtenştayn Avrupa’nın en zengin festival ülkelerinden biridir. Yılda bir düzenlenen bu etkinliklerde müzik önemli bir rol oynar. Ama aynı zaman da dans, yemek ve tarih de festivallerin kaçınılmaz unsurlarındandır. Ülkede, 15 Ağustos’ta kutlanan ulusal gün döneminde son derece şaşalı kutlamalar yapılır. Bir diğer önemli etkinlik de Schaan şehrinde yapılan Monster Concert isimli etkinliktir. Mart ayında gerçekleşen etkinlik Fasching kutlamalarının bir parçasıdır; 1958 yılından beri kutlanmaktadır. Balzers ve Vaduz şehirlerinde, Ocak sonu başlayıp Mart ortasına kadar devam eden 3 aylık opera festivali Liechtenstein Operettas gerçekleşir.

Triesenberg Spring isimli etkinlik ise Mart ayının son hafta sonunda gerçekleşir ve sıcak havaların gelişi kutlanır. Festival kapsamında klasik müzik konserleri düzenlenir.

Bargar-Fruahlig-Mountain Spring festivali ise Nisan ve Mayıs aylarında kutlanır ve odak noktası yemektir. Café Guflina ve Restaurant Kainer, muhteşem bahar yemeklerini bu etkinlikte sergiler.

LGT Alpine Marathon ise ülkede en önemli spor etkinliğidir. Haziran 16’da başlayan maratona Avrupa ve Birleşik Krallık’tan pek çok atlet katılır.

Vaduz Film Festivali, Temmuz ayında süren iki haftalık bir etkinliktir. Başkentte açık hava sinemalarında yerel ve uluslararası filmler sergilenir.

Lihtenştayn Gitar Günleri ise, Temmuz ayında bir hafta süren bir etkinliktir ve dünyanın her köşesinden en iyi gitar müzisyenleri katılıp performanslar sergiler.

Bern Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir.

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani

Hazreti Meryem Yortusu

St. Joseph Günü

Paskalyadan önceki pazartesi

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi’nin 40. Günü

Hamsin Yortusu

Katolik Yortusu

Lihtenştayn Ulusal Günü (15 Ağustos)

Tüm Azizler Günü

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.