Google+

Arama formu

Vaduz

Lihtenştayn mutfağında, Alman ve İsviçre etkileri görülmektedir. En...
Devamı oku
Küçük bir şehir olan Vaduz’da gece hayatı çok hareketli değildir. Şehir...
Devamı oku
Lihtenştayn’dan sevdikleriniz için alabileceğiniz hediyeler İsviçre...
Devamı oku
Opera Festivali (Mart-Nisan-Mayıs) Film Festivali (Temmuz)...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Epifani Hazreti Meryem Yortusu St. Joseph Günü...
Devamı oku
Avrupa’daki Lihtenştayn ülkesinde yer alan Vaduz, ülkenin başkentidir....
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 118 Polis: 117
Devamı oku
Lihtenştayn sınırları içerisinde yer alan Vaduz’un para birimi İsviçre...
Devamı oku
Avrupa’daki Lihtenştayn ülkesinde yer alan Vaduz, ülkenin başkentidir...
Devamı oku
Lihtenştayn sınırları içinde yer alan Vaduz’un resmi dili Almanca’dır.
Devamı oku
Vaduz (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saatlik zaman farkı...
Devamı oku
BERN BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: Lombachweg 33, 3006 Bern-İsviçre Telefon:...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Vaduz’a gidebilmeleri için vizesi...
Devamı oku
Okyanus ikliminin hâkim olduğu Vaduz şehrinde yazlar ılık, kışlar ise...
Devamı oku
Türkiye’den Vaduz’a ve hatta Lihtenştayn ülkesine bile direkt uçuş...
Devamı oku
Vaduz’da konaklama için büyük, yıldızlı oteller mevcut değildir. Oteller...
Devamı oku
Vaduz, 17,3 kilometrekarelik çok küçük bir şehirdir. Dolayısıyla...
Devamı oku
Vaduz tüm sevimliliği ve tarihi dokusuyla dikkat çekse de, bir hayli...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 CHF = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 2.3℃
Şub 0℃
Mar 0.9℃
Nis 6℃
May 9.4℃
Haz 13.8℃
Tem 16.2℃
Ağu 18.8℃
Eyl 18.2℃
Eki 15.5℃
Kas 11.3℃
Ara 4.9℃
Kısa Kısa...

 

Nüfus: 5,429 / Dil: Almanca / Para Birimi: İsviçre Frangı (CHF) / İklim: Okyanus / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Vaduz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

vaduz-009.jpg

Avrupa’daki Lihtenştayn ülkesinde yer alan Vaduz, ülkenin başkentidir. Ülkenin batısında, İsviçre sınırında yer alan şehir Ren Nehri boyunca kurulmuştur. Lihtenştayn ailesinin kendi isimlerini taşıyan bu ülkeyi kurmadan önce ele geçirdikleri ilk yer Vaduz kontluğu olmuştur. Bu nedenle şehrin ülkedeki manevi değeri büyüktür.

schloss-vaduz-3.jpg

5.429 kişilik nüfusu ve 17,3 kilometrekarelik alanıyla küçük ama sempatik bir şehir Vaduz. 3 ay süren opera festivali, film festivali, kalesi ve doğal güzellikleriyle turistlerin ilgisini çeker. Okyanus ikliminin hâkim olduğu Vaduz şehrinde yazlar ılık, kışlar ise soğuk geçer. Yılın en sıcak ayı Temmuz’dur ve en yüksek hava sıcaklığı 25 derece iken en düşük hava sıcaklığı 14 derecedir. Kış ayları oldukça soğuk ve yağışlı geçtiğinden daha çok yaz aylarında ziyaret edilir.
 

Tanıtım Videosu:

Vaduz’da Gezilecek Yerler

Vaduz tüm sevimliliği ve tarihi dokusuyla dikkat çekse de, bir hayli küçük olduğu için şehirde 2 saatten fazla dolaşma şansınız pek yok. Bu küçük şehrin merkezindeki Liechtensteiniches Müzesi, Kunst müzesi ve posta müzesi ilgi çekici olabilir.

Vaduz’da görülmesi gereken diğer yerler

Augstenberg, Spitz, Alpspitz, Galinakopf, Gorfion

Schloss Vaduz

Şehrin ve belki de ülkenin sembolü, prensin de halen içinde yaşadığı Schloss Vaduz. Burası bir şatodur. Şehrin ardındaki Alplerin yamaçlarına yerleşmiş bu görkemli yapı tüm ülkeye tepeden bakıyor.

Şatonun yakınına kadar gitmeniz mümkün ancak iç tarafa geçemiyorsunuz prensin evi olduğu için. Kapısında zaten ‘Özel Mülkiyettir’ tabelasını göreceksiniz. 15 Ağustos’ta yani ülkenin milli bayramı kutlanırken, buradan havai fişek gösterileri düzenleniyor ve hatta bu günde prens ziyaretçilerine şarap ikram ediyor.

Kale, 12. yüzyılda inşa edilmiştir. 1499'daki Schwaben Savaşı sonucunda çıkan bir yangın sonucu yıkılan kale, bu dönemde tekrar yapılmıştır. 360 derecelik bir görüşe sahip olacak ve topçulara herhangi bir noktaya atış yapabilme olanağı sağlayacak biçimde inşa edilmiştir.

1712 yılından beri prensin mülkü olan kale, 1938 yılından itibaren prens ve ailesine ev sahipliği yapmaktadır. Günümüzde, Lihtenştayn Prensi II. Hans Adam'ın ikametgâhı olan Vaduz Kalesi, halka kapalıdır. Sadece, Lihtenştayn'ın ulusal bayramı olan 15 Ağustos günü halka açılır ve bu gün prens, tüm ülke halkını saraya davet eder.

Schloss Vaduz

Vaduz ehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Park-Hotel Sonnenhof, Residence Hotel, Penthouse Apartment in Vaduz. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hotel Gasthof Löwen, Hotel Vaduzerhof, Landhaus am Giessen gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hotel Vaduzerhof, Landhaus am Giessen, Hotel Gasthof Löwen tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Vaduz aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Vaduz Katedrali

Vaduz Cathedral, veya Cathedral of St. Florin (Almanca: St. Florinskirche in Vaduz veya Kathedrale St. Florin), Vaduz kentinde yer alan Neo-Gotik bir kilisedir. Vaduz Roma Katolik Başdiyosezliği’nin de merkezidir. Normalde bir kasaba kilisesi statüsü olan kilise 1997 yılında katedral unvanına kavuşmuştur.

1874 yılında Friedrich von Schmidt tarafından, orta çağa ait bir kilisenin temelleri üzerine inşa edilmiştir. Koruyucu azizi Florinus of Remüs (Florin) isminde, 9.yy’da Vinschgau vadisinde yaşadığı bilinen bir azizdir. .

Vaduz Başdiyosezliği Papa 2. Jean Paul tarafından 2 Aralık 1997 yılında ilan edilmiştir. Ondan önceki dönemde Lihtenştayn ülkesi İsviçre Diyosezliği’ne bağlı bir alt birimdi. 12 Aralık 1997 yılında yapılan resmi törenle başdiyosezlik ilanı kutlandı ve o zamana kadar kasaba kilisesi unvanında olan Vaduz kilisesi, katedral unvanını aldı.

Prens 2. Franz Joseph II ve eşi Kontes Georgina von Wilczek 1989 yılında bu katedralde gömüldüler. Elisabeth von Gutmann da burada gömülen önemli kişiler arasındadır.

Vaduz Katedrali

Lihtenştayn Sanat Müzesi

Lihtenştayn Sanat Müzesi (Almanca: Kunstmuseum Liechtenstein, İngilizce: Liechtenstein Art Museum) Vaduz'da bulunan kamuya ait sanat müzesidir. Müze binası İsviçreli mimar Meinrad Morger, Christian Kerez, Heinrich Degelo tarafından Kasım 2000'de tamamlanmıştır. Müzede uluslararası modern sanat çalışmalarının yanı sıra Lihtenştayn'a ait ulusal sanat çalışmaları da sergilenmektedir. 1968 yılında Lihtenştayn 10 tabloyu hediye olarak aldı. Ertesi yıl Lihtenştayn Devlet Sanat Koleksiyonu kuruldu. Bu koleksiyon gittikçe genişledi. Bugünkü anlamıyla Lihtenştayn Sanat Müzesi, özel katkılarla birlikte kuruldu. Lihtenştayn ve Vaduz şehri yönetimleri müzenin inşaatına başladı. Müze, ülkede Milenyum hediyesi olarak anons edildi ve müze 12 Kasım 2000'de resmi olarak açıldı.

Müzenin koleksiyonunda eseri olan sanatçılar arasında Richard Artschwager, Bill Bollinger, Donald Judd, Gary Kuehn, Fabian Marcaccio, Steven Parrino, David Reed, Richard Serra, Keith Sonnier ve Jessica Stockholder vardır.

Lihtenştayn Sanat Müzesi

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Vaduz Nerededir?

Avrupa’daki Lihtenştayn ülkesinde yer alan Vaduz, ülkenin başkentidir. Ülkenin batısında, İsviçre sınırında yer alan şehir Ren Nehri boyunca kurulmuştur.

 Vaduz Ne Zaman Gidilir?

Okyanus ikliminin hâkim olduğu Vaduz şehrinde yazlar ılık, kışlar ise soğuk geçer.

Yılın en sıcak ayı Temmuz’dur ve en yüksek hava sıcaklığı 25 derece iken en düşük hava sıcaklığı 14 derecedir. Yılın en soğuk ayı ise Ocak’tır. En yüksek hava sıcaklığı 3, en düşük hava sıcaklığı -3 derecedir. Kente gitmek için en uygun dönem yaz dönemidir.

Vaduz’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Vaduz’a ve hatta Lihtenştayn ülkesine bile direkt uçuş bulunmamaktadır.

Bu sebeple İsviçre’nin Zürih kentine veya Almanya’nın Friedrichshafen kentine uçarak buradan tren ya da kara yoluyla ülkeye ulaşabilirsiniz. En yakın havalimanları bu iki şehirde yer almaktadır.

Vaduz şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Vaduz’da Nerede Kalmalı?

Vaduz’da konaklama için büyük, yıldızlı oteller mevcut değildir. Oteller genellikle bölgeye özgü küçük villa ya da binalarda yer almaktadır. Geniş bahçeli ve özel dekorasyonlu harika ortamlar sunarlar. Alışılmış hostel anlayışının dışına çıkılan Vaduz’da buralarda konaklamak da farklı olabilir. Hem ucuzluğuyla hem de bir oteli aratmayacak hizmetleriyle ünlü olan hostellerde de konaklayabilirsiniz.

Vaduz pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Vaduz Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Vaduz Otelleri
En Uygun Fiyatlı Vaduz Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Vaduz Otelleri
Vaduz Ev Kiralama

 Vaduz İçi Ulaşım

vaduz13.jpg

Vaduz, 17,3 kilometrekarelik çok küçük bir şehirdir. Dolayısıyla şehir merkezini ve hatta çevresini yürüyerek gezmek çok zor olmayacaktır. Otomobille bile baştan sona seyahat etmek 30 dakikanızı alacaktır.

Vaduz Mutfağı

titelbild-kaesknoepfle-2272.jpg

Lihtenştayn mutfağında, Alman ve İsviçre etkileri görülmektedir. En meşhur yemekleri “Käsknöpfle mit Apfelmus", elmalı sosla servis edilen erimiş peynirli makarnadır. Bir diğer popüler yemek ise “Ribel" isimli mısır nişastası temelli bir yemektir ve genellikle süt, sütlü kahve ya da ekşi peynir ile servis edilir.

"Tatsch/Kratzete" isimli pankekleri de meşhurdur. Lihtenştayn 100’den fazla şaraphaneye sahiptir. Ülkede çok ciddi seviyelerde ve çok yüksek kalitede şarap üretimi yapılmaktadır. En meşhur şaraplar, yerel olarak yetiştirilen Pinot Noir ve Müller-Thurgau üzümlerinden yapılanlardır.

Popüler restoranlar

Old Castle Inn, Torkel, Adler Vaduz.

Bahşiş

Lihtenştayn’da eğer hizmetten memnun kaldıysanız toplam hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakmanız uygun olacaktır.

Vaduz Gece Hayatı

Küçük bir şehir olan Vaduz’da gece hayatı çok hareketli değildir. Şehir merkezinde birkaç pub ve bar mevcuttur.

Vaduz Festivaller

Opera Festivali (Mart-Nisan-Mayıs)

Film Festivali (Temmuz)

Lihtenştayn Ulusal Günü Kutlamaları (15 Ağustos)

Vaduz’da Alışveriş

Lihtenştayn’dan sevdikleriniz için alabileceğiniz hediyeler İsviçre yapımı saat ve çikolata, el yapımı porselen kuklalar, leziz Lihtenştayn şarabı, İsviçre çakısı, el yapımı dolma kalem, biblo, Lihtenştayn pulları, seramik, cam, ahşap ve porselen, dekoratif ürünler ve tekstil ürünleri olabilir. Şehirde bu tür ürünlerin satıldığı pek çok hediyelik eşya dükkânı mevcuttur.

Vaduz Saat Farkı

Vaduz (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saatlik zaman farkı vardır.

Vaduz Para Birimi

Lihtenştayn sınırları içerisinde yer alan Vaduz’un para birimi İsviçre Frangı’dır. 1 TL yaklaşık 0,32 İsviçre Frangıdır.

Vaduz Resmi Dili

Lihtenştayn sınırları içinde yer alan Vaduz’un resmi dili Almanca’dır.

Vaduz Türkiye Dış Temsilciliği

BERN BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Lombachweg 33, 3006 Bern-İsviçre

Telefon: 00 41-31 359 70 70

Faks: 00 41-31 352 88 19

E-posta: botschaft.bern@mfa.gov.tr

Website: http://bern.be.mfa.gov.tr

Vaduz Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani

Hazreti Meryem Yortusu

St. Joseph Günü

Paskalyadan önceki pazartesi

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi’nin 40. Günü

Hamsin Yortusu

Katolik Yortusu

Lihtenştayn Ulusal Günü (15 Ağustos)

Tüm Azizler Günü

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Vaduz İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 118

Polis: 117

Vaduz Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Vaduz’a gidebilmeleri için vizesi almaları gerekmektedir. Schengen ülkesi olan Lihtenştayn ile ilgili vize işlemlerinizi danışmanlık firmaları aracılığıyla yapabilirsiniz.

Lihtenştayn Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.