Google+

Vaduz

Vaduz - : - / -
--℃
1 CHF=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon2.3℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon0.9℃
 • Nisweather-icon6℃
 • Mayweather-icon9.4℃
 • Hazweather-icon13.8℃
 • Temweather-icon16.2℃
 • Ağuweather-icon18.8℃
 • Eylweather-icon18.2℃
 • Ekiweather-icon15.5℃
 • Kasweather-icon11.3℃
 • Araweather-icon4.9℃
  Nüfus: 5,429 / Dil: Almanca / Para Birimi: İsviçre Frangı (CHF) / İklim: Okyanus / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

vaduz-009.jpg

Avrupa’daki Lihtenştayn ülkesinde yer alan Vaduz, ülkenin başkentidir. Ülkenin batısında, İsviçre sınırında yer alan şehir Ren Nehri boyunca kurulmuştur. Lihtenştayn ailesinin kendi isimlerini taşıyan bu ülkeyi kurmadan önce ele geçirdikleri ilk yer Vaduz kontluğu olmuştur. Bu nedenle şehrin ülkedeki manevi değeri büyüktür.

schloss-vaduz-3.jpg

5.429 kişilik nüfusu ve 17,3 kilometrekarelik alanıyla küçük ama sempatik bir şehir Vaduz. 3 ay süren opera festivali, film festivali, kalesi ve doğal güzellikleriyle turistlerin ilgisini çeker. Okyanus ikliminin hâkim olduğu Vaduz şehrinde yazlar ılık, kışlar ise soğuk geçer. Yılın en sıcak ayı Temmuz’dur ve en yüksek hava sıcaklığı 25 derece iken en düşük hava sıcaklığı 14 derecedir. Kış ayları oldukça soğuk ve yağışlı geçtiğinden daha çok yaz aylarında ziyaret edilir.
 

Tanıtım Videosu:

Vaduz tüm sevimliliği ve tarihi dokusuyla dikkat çekse de, bir hayli küçük olduğu için şehirde 2 saatten fazla dolaşma şansınız pek yok. Bu küçük şehrin merkezindeki Liechtensteiniches Müzesi, Kunst müzesi ve posta müzesi ilgi çekici olabilir.

Vaduz’da görülmesi gereken diğer yerler

Augstenberg, Spitz, Alpspitz, Galinakopf, Gorfion

Schloss Vaduz

818 Kas 2016Gezilecek Yerler

Şehrin ve belki de ülkenin sembolü, prensin de halen içinde yaşadığı Schloss Vaduz. Burası bir şatodur. Şehrin ardındaki Alplerin yamaçlarına yerleşmiş bu görkemli yapı tüm ülkeye tepeden bakıyor.

Şatonun yakınına kadar gitmeniz mümkün ancak iç tarafa geçemiyorsunuz prensin evi olduğu için. Kapısında zaten ‘Özel Mülkiyettir’ tabelasını göreceksiniz. 15 Ağustos’ta yani ülkenin milli bayramı kutlanırken, buradan havai fişek gösterileri düzenleniyor ve hatta bu günde prens ziyaretçilerine şarap ikram ediyor.

Kale, 12. yüzyılda inşa edilmiştir. 1499'daki Schwaben Savaşı sonucunda çıkan bir yangın sonucu yıkılan kale, bu dönemde tekrar yapılmıştır. 360 derecelik bir görüşe sahip olacak ve topçulara herhangi bir noktaya atış yapabilme olanağı sağlayacak biçimde inşa edilmiştir.

1712 yılından beri prensin mülkü olan kale, 1938 yılından itibaren prens ve ailesine ev sahipliği yapmaktadır. Günümüzde, Lihtenştayn Prensi II. Hans Adam'ın ikametgâhı olan Vaduz Kalesi, halka kapalıdır. Sadece, Lihtenştayn'ın ulusal bayramı olan 15 Ağustos günü halka açılır ve bu gün prens, tüm ülke halkını saraya davet eder.

Schloss Vaduz

-

Vaduz lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Park-Hotel Sonnenhof, Residence Hotel, Penthouse Apartment in Vaduz. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Hotel Gasthof Löwen, Landgasthof Mühle gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Residence Apartment, Apartment Auring, Landhaus am Giessen otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Vaduz aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Vaduz Katedrali

718 Kas 2016Gezilecek Yerler

Vaduz Cathedral, veya Cathedral of St. Florin (Almanca: St. Florinskirche in Vaduz veya Kathedrale St. Florin), Vaduz kentinde yer alan Neo-Gotik bir kilisedir. Vaduz Roma Katolik Başdiyosezliği’nin de merkezidir. Normalde bir kasaba kilisesi statüsü olan kilise 1997 yılında katedral unvanına kavuşmuştur.

1874 yılında Friedrich von Schmidt tarafından, orta çağa ait bir kilisenin temelleri üzerine inşa edilmiştir. Koruyucu azizi Florinus of Remüs (Florin) isminde, 9.yy’da Vinschgau vadisinde yaşadığı bilinen bir azizdir. .

Vaduz Başdiyosezliği Papa 2. Jean Paul tarafından 2 Aralık 1997 yılında ilan edilmiştir. Ondan önceki dönemde Lihtenştayn ülkesi İsviçre Diyosezliği’ne bağlı bir alt birimdi. 12 Aralık 1997 yılında yapılan resmi törenle başdiyosezlik ilanı kutlandı ve o zamana kadar kasaba kilisesi unvanında olan Vaduz kilisesi, katedral unvanını aldı.

Prens 2. Franz Joseph II ve eşi Kontes Georgina von Wilczek 1989 yılında bu katedralde gömüldüler. Elisabeth von Gutmann da burada gömülen önemli kişiler arasındadır.

Vaduz Katedrali

-

Lihtenştayn Sanat Müzesi

718 Kas 2016Gezilecek Yerler

Lihtenştayn Sanat Müzesi (Almanca: Kunstmuseum Liechtenstein, İngilizce: Liechtenstein Art Museum) Vaduz'da bulunan kamuya ait sanat müzesidir. Müze binası İsviçreli mimar Meinrad Morger, Christian Kerez, Heinrich Degelo tarafından Kasım 2000'de tamamlanmıştır. Müzede uluslararası modern sanat çalışmalarının yanı sıra Lihtenştayn'a ait ulusal sanat çalışmaları da sergilenmektedir. 1968 yılında Lihtenştayn 10 tabloyu hediye olarak aldı. Ertesi yıl Lihtenştayn Devlet Sanat Koleksiyonu kuruldu. Bu koleksiyon gittikçe genişledi. Bugünkü anlamıyla Lihtenştayn Sanat Müzesi, özel katkılarla birlikte kuruldu. Lihtenştayn ve Vaduz şehri yönetimleri müzenin inşaatına başladı. Müze, ülkede Milenyum hediyesi olarak anons edildi ve müze 12 Kasım 2000'de resmi olarak açıldı.

Müzenin koleksiyonunda eseri olan sanatçılar arasında Richard Artschwager, Bill Bollinger, Donald Judd, Gary Kuehn, Fabian Marcaccio, Steven Parrino, David Reed, Richard Serra, Keith Sonnier ve Jessica Stockholder vardır.

Lihtenştayn Sanat Müzesi

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Avrupa’daki Lihtenştayn ülkesinde yer alan Vaduz, ülkenin başkentidir. Ülkenin batısında, İsviçre sınırında yer alan şehir Ren Nehri boyunca kurulmuştur.

Geolocation

Okyanus ikliminin hâkim olduğu Vaduz şehrinde yazlar ılık, kışlar ise soğuk geçer.

Yılın en sıcak ayı Temmuz’dur ve en yüksek hava sıcaklığı 25 derece iken en düşük hava sıcaklığı 14 derecedir. Yılın en soğuk ayı ise Ocak’tır. En yüksek hava sıcaklığı 3, en düşük hava sıcaklığı -3 derecedir. Kente gitmek için en uygun dönem yaz dönemidir.

Türkiye’den Vaduz’a ve hatta Lihtenştayn ülkesine bile direkt uçuş bulunmamaktadır.

Bu sebeple İsviçre’nin Zürih kentine veya Almanya’nın Friedrichshafen kentine uçarak buradan tren ya da kara yoluyla ülkeye ulaşabilirsiniz. En yakın havalimanları bu iki şehirde yer almaktadır.

Vaduz’da konaklama için büyük, yıldızlı oteller mevcut değildir. Oteller genellikle bölgeye özgü küçük villa ya da binalarda yer almaktadır. Geniş bahçeli ve özel dekorasyonlu harika ortamlar sunarlar. Alışılmış hostel anlayışının dışına çıkılan Vaduz’da buralarda konaklamak da farklı olabilir. Hem ucuzluğuyla hem de bir oteli aratmayacak hizmetleriyle ünlü olan hostellerde de konaklayabilirsiniz.

Vaduz onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Vaduz Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Vaduz Otelleri

En Uygun Fiyatlı Vaduz Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Vaduz Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Vaduz Otelleri

vaduz13.jpg

Vaduz, 17,3 kilometrekarelik çok küçük bir şehirdir. Dolayısıyla şehir merkezini ve hatta çevresini yürüyerek gezmek çok zor olmayacaktır. Otomobille bile baştan sona seyahat etmek 30 dakikanızı alacaktır.

titelbild-kaesknoepfle-2272.jpg

Lihtenştayn mutfağında, Alman ve İsviçre etkileri görülmektedir. En meşhur yemekleri “Käsknöpfle mit Apfelmus", elmalı sosla servis edilen erimiş peynirli makarnadır. Bir diğer popüler yemek ise “Ribel" isimli mısır nişastası temelli bir yemektir ve genellikle süt, sütlü kahve ya da ekşi peynir ile servis edilir.

"Tatsch/Kratzete" isimli pankekleri de meşhurdur. Lihtenştayn 100’den fazla şaraphaneye sahiptir. Ülkede çok ciddi seviyelerde ve çok yüksek kalitede şarap üretimi yapılmaktadır. En meşhur şaraplar, yerel olarak yetiştirilen Pinot Noir ve Müller-Thurgau üzümlerinden yapılanlardır.

Popüler restoranlar

Old Castle Inn, Torkel, Adler Vaduz.

Bahşiş

Lihtenştayn’da eğer hizmetten memnun kaldıysanız toplam hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakmanız uygun olacaktır.

Küçük bir şehir olan Vaduz’da gece hayatı çok hareketli değildir. Şehir merkezinde birkaç pub ve bar mevcuttur.

Opera Festivali (Mart-Nisan-Mayıs)

Film Festivali (Temmuz)

Lihtenştayn Ulusal Günü Kutlamaları (15 Ağustos)

Lihtenştayn’dan sevdikleriniz için alabileceğiniz hediyeler İsviçre yapımı saat ve çikolata, el yapımı porselen kuklalar, leziz Lihtenştayn şarabı, İsviçre çakısı, el yapımı dolma kalem, biblo, Lihtenştayn pulları, seramik, cam, ahşap ve porselen, dekoratif ürünler ve tekstil ürünleri olabilir. Şehirde bu tür ürünlerin satıldığı pek çok hediyelik eşya dükkânı mevcuttur.

Vaduz (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saatlik zaman farkı vardır.

Lihtenştayn sınırları içerisinde yer alan Vaduz’un para birimi İsviçre Frangı’dır. 1 TL yaklaşık 0,32 İsviçre Frangıdır.

Lihtenştayn sınırları içinde yer alan Vaduz’un resmi dili Almanca’dır.

BERN BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Lombachweg 33, 3006 Bern-İsviçre

Telefon: 00 41-31 359 70 70

Faks: 00 41-31 352 88 19

E-posta: botschaft.bern@mfa.gov.tr

Website: http://bern.be.mfa.gov.tr

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani

Hazreti Meryem Yortusu

St. Joseph Günü

Paskalyadan önceki pazartesi

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi’nin 40. Günü

Hamsin Yortusu

Katolik Yortusu

Lihtenştayn Ulusal Günü (15 Ağustos)

Tüm Azizler Günü

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 118

Polis: 117

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Vaduz’a gidebilmeleri için vizesi almaları gerekmektedir. Schengen ülkesi olan Lihtenştayn ile ilgili vize işlemlerinizi danışmanlık firmaları aracılığıyla yapabilirsiniz.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.