Vaduz’da Gezilecek Yerler

Vaduz tüm sevimliliği ve tarihi dokusuyla dikkat çekse de, bir hayli küçük olduğu için şehirde 2 saatten fazla dolaşma şansınız pek yok. Bu küçük şehrin merkezindeki Liechtensteiniches Müzesi, Kunst müzesi ve posta müzesi ilgi çekici olabilir.

Vaduz’da görülmesi gereken diğer yerler

Augstenberg, Spitz, Alpspitz, Galinakopf, Gorfion

Schloss Vaduz

Şehrin ve belki de ülkenin sembolü, prensin de halen içinde yaşadığı Schloss Vaduz. Burası bir şatodur. Şehrin ardındaki Alplerin yamaçlarına yerleşmiş bu görkemli yapı tüm ülkeye tepeden bakıyor.

Şatonun yakınına kadar gitmeniz mümkün ancak iç tarafa geçemiyorsunuz prensin evi olduğu için. Kapısında zaten ‘Özel Mülkiyettir’ tabelasını göreceksiniz. 15 Ağustos’ta yani ülkenin milli bayramı kutlanırken, buradan havai fişek gösterileri düzenleniyor ve hatta bu günde prens ziyaretçilerine şarap ikram ediyor.

Kale, 12. yüzyılda inşa edilmiştir. 1499'daki Schwaben Savaşı sonucunda çıkan bir yangın sonucu yıkılan kale, bu dönemde tekrar yapılmıştır. 360 derecelik bir görüşe sahip olacak ve topçulara herhangi bir noktaya atış yapabilme olanağı sağlayacak biçimde inşa edilmiştir.

1712 yılından beri prensin mülkü olan kale, 1938 yılından itibaren prens ve ailesine ev sahipliği yapmaktadır. Günümüzde, Lihtenştayn Prensi II. Hans Adam'ın ikametgâhı olan Vaduz Kalesi, halka kapalıdır. Sadece, Lihtenştayn'ın ulusal bayramı olan 15 Ağustos günü halka açılır ve bu gün prens, tüm ülke halkını saraya davet eder.

c6def1f711.jpg

Vaduz Katedrali

Vaduz Cathedral, veya Cathedral of St. Florin (Almanca: St. Florinskirche in Vaduz veya Kathedrale St. Florin), Vaduz kentinde yer alan Neo-Gotik bir kilisedir. Vaduz Roma Katolik Başdiyosezliği’nin de merkezidir. Normalde bir kasaba kilisesi statüsü olan kilise 1997 yılında katedral unvanına kavuşmuştur.

1874 yılında Friedrich von Schmidt tarafından, orta çağa ait bir kilisenin temelleri üzerine inşa edilmiştir. Koruyucu azizi Florinus of Remüs (Florin) isminde, 9.yy’da Vinschgau vadisinde yaşadığı bilinen bir azizdir. .

Vaduz Başdiyosezliği Papa 2. Jean Paul tarafından 2 Aralık 1997 yılında ilan edilmiştir. Ondan önceki dönemde Lihtenştayn ülkesi İsviçre Diyosezliği’ne bağlı bir alt birimdi. 12 Aralık 1997 yılında yapılan resmi törenle başdiyosezlik ilanı kutlandı ve o zamana kadar kasaba kilisesi unvanında olan Vaduz kilisesi, katedral unvanını aldı.

Prens 2. Franz Joseph II ve eşi Kontes Georgina von Wilczek 1989 yılında bu katedralde gömüldüler. Elisabeth von Gutmann da burada gömülen önemli kişiler arasındadır.

cathedral-of-st-florin.jpg

Lihtenştayn Sanat Müzesi

Lihtenştayn Sanat Müzesi (Almanca: Kunstmuseum Liechtenstein, İngilizce: Liechtenstein Art Museum) Vaduz'da bulunan kamuya ait sanat müzesidir. Müze binası İsviçreli mimar Meinrad Morger, Christian Kerez, Heinrich Degelo tarafından Kasım 2000'de tamamlanmıştır. Müzede uluslararası modern sanat çalışmalarının yanı sıra Lihtenştayn'a ait ulusal sanat çalışmaları da sergilenmektedir. 1968 yılında Lihtenştayn 10 tabloyu hediye olarak aldı. Ertesi yıl Lihtenştayn Devlet Sanat Koleksiyonu kuruldu. Bu koleksiyon gittikçe genişledi. Bugünkü anlamıyla Lihtenştayn Sanat Müzesi, özel katkılarla birlikte kuruldu. Lihtenştayn ve Vaduz şehri yönetimleri müzenin inşaatına başladı. Müze, ülkede Milenyum hediyesi olarak anons edildi ve müze 12 Kasım 2000'de resmi olarak açıldı.

Müzenin koleksiyonunda eseri olan sanatçılar arasında Richard Artschwager, Bill Bollinger, Donald Judd, Gary Kuehn, Fabian Marcaccio, Steven Parrino, David Reed, Richard Serra, Keith Sonnier ve Jessica Stockholder vardır.

Kunstmuseum_Liechtenstein,_Vaduz.jpg