Marsa Alam

Marsa Alam Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Burası Mısır'da bulunan, daha çok yabancı turist çeken, dalışlarıyla ünlü olan bir şehirdir. Marsa Alam, Mısır'ın güneydoğusunda bulunmaktadır ve Kızıldeniz'e kıyısı vardır. Ünlü plajları vardır ve insanlar dalış yapmak, resifleri keşfetmek için çok uzak yollardan buraya gelirler. Deniz canlıları açısından çok çeşitliliğe sahiptir ve Kızıldeniz olması açısından da merak uyandıran bir yerdir. Eski zamanlarda balıkçı kasabasıyken günümüzde turistik bir kasabadır. Yeni yeni gelişmeye başlamış, turist potansiyeli yeni oturmaya başlamıştır. Havaalanı da açıldıktan sonra buraya gelen turist sayısında ciddi artışlar söz konusu olmuştur. Kızıldeniz'in batı kıyısını kaplayan Marsa Alam, popülerliğini arttırmaya devam etmektedir.

Marsa Alam'ın pek çok ünlü plajı bulunmaktadır, fakat en ünlüsü Abu Dabab Plajı’dır. Burada canlı çeşitliliği çok fazladır. Dalış için genellikle burası tercih edilmektedir. Ayrıca burada diğer plajlardan farklı olarak küçük kaplumbağalar da bulunmaktadır. 

Marsa Alam'a Nasıl Ulaşılmaktadır? 

Uçak ile ulaşılmak istenirse en az 1 tane aktarma ile Marsa Alam'a ulaşılabilmektedir. Bu aktarma genellikle Kahire'den olmaktadır. Aktarmalar Prag, Umman ve Moskova olarak da değişebilmektedir. Kahire aktarmalı uçuşlar genellikle 10 saat civarı olmaktadır ve aktarmasına bağlı olarak 18 saate kadar çıkabilmektedir.

Daha ekonomik olması açısından uçak ile Kahire'ye uçtuktan sonra, otobüs ile Marsa Alam'a ulaşılabilmektedir. Kahire ile Marsa Alam arası yaklaşık 750 kilometredir ve yolculuk 8 saat civarı sürmektedir. 

Marsa Alam İklimi 

Marsa Alam, tipik çöl iklimine sahiptir. Genellikle gündüzleri çok sıcak ve nemli, akşamları ise serindir. Yaz ve kış ayları sıcaktır ve genellikle soğuk kış yaşamayan şehirlerdendir. Marsa Alam bir sahil kasabası olduğu için burada akşamları daha sıcaktır. Deniz sıcaklığı da yeterli olarak sıcaktır ve insan vücudu için ılık denilebilir. Deniz sıcaklıkları genellikle yaklaşık 22 - 25 dereceleri arasındadır. Yıl boyunca hava 22 - 40 derece arasında değişmektedir. Minimum sıcaklığı gördüğü zaman genellikle ocak ayı olmaktadır. 

Marsa Alam Görülmesi Gereken Yerler 

Wadi Hammamat: Marsa Alam kasabasına yaklaşık 2 saat uzaklıkta olan Wadi Hammamat görülmesi gereken yerlerdendir. Burada MÖ 4000 yılına uzanan Mısır yazıtları bulunmaktadır. Ayrıca Kızıldeniz'den Nil'e giden en uzun antik yol yani İpek Yolu da burada görülebilmektedir. Ayrıca bazı kaleler ve kutsal kalıntılar da bulunmaktadır.
 
Emerald Mine (Zümrüt Madeni): Marsa Alam'da çok eski zamandan kalma bir Zümrüt Madeni bulunmaktadır. Zümrütün çok değerli olduğuna inanan halk için burası da çok değerli bir yerdir. Yürüyerek keşfedilmektedir.
 
Shaab Marsa Alam: Burada dalışlar için çok fazla alternatif bulabilirsiniz. Shaab Marsa Alam, Marsa Alam'ın doğusunda bulunmaktadır. Küçük köpekbalıkları, farklı mercan resifleri bulmak isteyenlerin ilk uğrak noktası burasıdır. Ayrıca burada su içinde çok fazla mağara ve kanyonlar bulunmaktadır.
 
Elphinstone Reef: Genellikle dalışların gerçekleştiği resif burasıdır. Burada dalmak için kurslar alabilirsiniz ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca rehber eşliğinde de dalışlar ayarlanabilmektedir. Ayrıca maceracı dalgıçlar burada çekiç balıklı köpekbalıklarıyla karşılaşabilmektedir. Ayrıca Elphinstone Reef'te tekne turuna katılıp denizin derinliklerindeki dalış turlarından da faydalanılabilmektedir. Fury Shoal ve Gota Sharm gibi farklı resifler ve balıklar keşfedebileceğiniz duraklar bulunmaktadır ve bu duraklarda dalış deneyimlemek kıyıdakinden çok daha farklı bir deneyim olacaktır.
 
Abu Dabbab Plajı: Abu Dabbab, Marsa Alam'ın en ünlü plajıdır. Burada insanlar dalış yaparlar ve güneşlenmeye vakit bulabilirler. Abu Dabbab Plajı genellikle gece dalışı yapanları ağırlamaktadır. Sahil kenarında eğitmen kulübeleri bulunmaktadır ve dalış için burada eğitim alınabilmektedir. Bu plajda ayrıca yeni başlayanlar için de dalış alanları bulunmaktadır. 

Marsa Alam'da Ne Yenir? 

Marsa Alam, deniz kenarında bir kasabadır ve dalışlarıyla ünlüdür. Turistik bir kasaba olmadan önce burası ünlü bir balıkçı kasabasıydı. Hâlâ bu balıkçılık izlerini sürdürmektedir. Burada genellikle deniz ürünleri tüketilmektedir. Et ürünleri de tüketilmektedir ve pirinç de tüketilen yiyeceklerin başında gelmektedir. 

Marsa Alam'da Nerede Yemek Yenir? 

Sofra Restaurant: Burası Marsa Alam'ın en ünlü restoranıdır. Genellikle deniz ürünleri, karides salataları bulunmaktadır. Menüde farklı olarak ızgara kuzu eti ve pilav bulunmaktadır.
 
Sharma El Luli: Sharma El Luli, sahilde kumlar üzerinde bir bedevi sofrasıdır. Kumun üzerinde yer sofraları bulunmaktadır. Lüks bir yer değildir, ufak tefek atıştırmalıklar vardır. Genel olarak burada deniz ürünleri bulunmaktadır.

Marsa Alam ile İlgili

Marsa Alam Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 17.8oC
  • Şub 18.9oC
  • Mar 21.7oC
  • Nis 25oC
  • May 27.8oC
  • Haz 30oC
  • Tem 30.6oC
  • Agu 30.6oC
  • Eyl 29.4oC
  • Eki 27.2oC
  • Kas 22.8oC
  • Ara 20oC

Kısa Kısa