Masada Genel Bilgiler / Rehber

İsrail'e gittiğinizde görmeden geçemeyeceğiniz noktalardan biri de Romalılara karşı gösterilen direnişin sembolü olan Masada'dır. Burası Ölü Deniz'e tepeden bakan, büyüleyici bir güzelliğe sahip Necef/Yahudi Çölü'nün ortasında, doğal bir kaledir. İsrail'İn güney bölgesinde yer alan Masada, izole edilmiş bir kaya platosunun üzerine konumlanmıştır. İbranice masada kelimesinin Türkçe karşılığı kale demektir zaten. 2001 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yerini bulmuştur.
 
Arkeolojik kısmı Masada Ulusal Parkı'nın içinde bulunmakta. Ayrıca Masada'nın tarihinin anlatıldığı bir müze 2007 yılından bu yana ziyaretçilerine kapılarını açmıştır. MS 73 yılında Kral Herod'un inşa ettirdiği ve İsrail'in en eski krallık sembolü olan bu mükemmel yapı, günümüze büyük tahribatlar ile ulaşmıştır..Saray kompleksi olarak inşa edilmiş olan yapı klasik tarzda bir mimariye sahipti. Yahudi halkının Roma ordusundan korunduğu bir kalenin çevresinde yer alan kamplar, saldırı rampaları ve güçlendirme ögeleri korunarak günümüze kadar ulaşmıştır. Romalılardan kaçaanların sığındığı bu tepe oldukça kanlı bir tarihe sahiptir aslında. Romalılar tarafından öldürülmemek amacıyla, sığınmacılar arasında toplu intihar kararı verilmiş ve aralarından 10 kişi seçilmiştir. Bu 10 kişi sırayla insanları ve sonra da kendilerini öldürmüşler ve bu şekilde 960 kişi intihar etmiştir. Aralarında sadece 7 kişinin kurtulduğu rivayet edilmektedir..
 
Masada'ya ulaşmak için iki yol vardır ki bunlardan ilki olan Yılan Yolu oldukça diktir. Bu yüzden spor ayakkabızı giymenizde fayda var. Bu yol Masada deneyiminin bir parçası olarak görülmekte. Çünkü diğer ulaşım teleferik ile sağlanmakta. Yılanlı Yol ot ve taşla dolu, 300 metre uzunluğunda bir mesafeden oluşuyor. Ancak yukarıya tırmanırkenki manzara görülmeye değer. Yanınızda yeteri kadar su olmalı tabii. Çünkü hava sıcaklığı yaz aylarında 43 dereceyi aşabiliyor. Bu nedenle  insanlar geneldegün doğumundan önce Masada'ya tırmanmayı ve güneşin doğuşunu izlemeyi orada tercih ediyorlar. Eğer teleferiği tercih ederseniz, tepe hakkında kısa bir film ve büyüleyici manzaralar sizi bekliyor olacak. 
 
Masada hakkındaki tek önemli bilgi kaynağı, Josephus'un yazılarıdır.Edinilen tüm bilgiler bu kaynaktan geliyor. Tarihî Masada 1838 yılında keşfedilmiştir. Herod'un uçurum kenarına inşa ettirdiği Kuzey Sarayı muhteşem bir yapı. Üç katmanlı olarak inşa edilen bu yapının en üstü konaklama için ayrılmışken, diğer bölümler eğlence ve zevk amaçlı olarak tasarlanmıştır. Duvarlar ve tavanlar fresklerle süslenmiş ve bu freskler taş ve mermerle örülmüş. Josephus bile duvarların mermerle kaplandığına inanmıştır. Fresklerin çoğu günümüze korunarak ulaşmış durumdadır. Buradaki önemli ve görülmesi gereken antik kalıntılar ise Kral Herod tarafından yaptırılmış olan, birçok kavanoz ve şarap şişesinin yer aldığı, 15 büyük depodan oluşan Masada Depoları; Kral Herod'a özel olan, 200 sütunlu,ısıtmalı duvarları ve göz alıcı bir zemine sahip olan Herod'un Hamamı; Masada ve Roma kamplarına sınır olan, 7 mil uzunluğunda ve 6 feet kalınlığındaki Kuşatma Kampı; tapınak ve sikkelerin de içerisinde bulunduğu, 1. yüzyıla ait olan sinagogdur.
 
Akşam saatlerinde konser, açık hava sineması, tiyatro gibi çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.
 

Masada'ya Nasıl Gidilir?

Çoğu kişi Masada'ya ulaşmak için Ölü Deniz kıyılarının yakınından geçen yolu tercih etmekte. Otobüsle Kudüs'ten veya Ein Gedi'den 486 numaralı hat ile Masadan'a veya Tel Aviv Arlozorov'dan 421 numaralı hatla ulaşım sağlanabiliyor. Masada'ya gelen birçok ziyaretçi Kudüs'ten, Tel Aviv'den ve Eilat'tan her gün buraya düzenlenen günlük turdan birini kullanarak siteyi ziyaret ediyor. Masada'ya çıkmak içinse iki yol bulunuyor: Yılanlı Yol veya teleferik. Günlük tur ile gelirseniz büyük ihtimalle teleferik ücreti turunuza dâhil edilir ve en yukarıya nasıl ulaşcağınıza gerek kalmayacaktır. Bununla birlikte, yürüyüş yapmayı seviyorsanız ya da Yahudilerin binlerce yıl önce yaptığı gibi Masada'yı yürüyerek kat etmek istiyorsanız, Yılanlı Yol'u tercih edebilirsiniz. 400 metrelik bu yolu yaya olarak tırmanmak 40 dakika kadar sürebiliyor. 3 dakika kadar süren teleferik yolculuğu ise her 15 dakikada bir gerçekleştiriliyor.

Masada ile İlgili

Masada Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa