Maykop'ta Gezilecek Yerler

Maykop fantastik doğası ve çok sayıda manzarasıyla her yıl binlerce turist ağırlamaktadır. Bölgenin kültür başkenti olan bu şehirde tiyatrolar, parklar ve kentin geçmişine ışık tutan ulusal bir müze yer alır.

Görülmesi gereken diğer yerler

St. George Kilisesi, Aziz Nicholas Anıtı, Maykop Park, Adıge Sanat Galerisi

Adıge Cumhuriyet Müzesi

ru_musei_adigei.jpg

Adıge tarihi ve kültürü hakkında geçmişe ışık tutan müze ziyaretçilerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biridir. Üç katlı müzede silah ve ev eşyalarından oluşan zengin bir koleksiyon yer almaktadır. Ülkenin ve kentin yaşam tarzını yansıtan birçok eserin yanı sıra tarihi kazılardan elde edilen bulguları da inceleyebilirsiniz. Kentin merkezinde yer alan bu müzenin giriş ücreti ise 50 Ruble'dir.

Maykop Katedrali Camii

Maykop Katedrali Camii dört minareli ve mavi kubbeli ihtişamlı bir eserdir. Maykop'un en büyük camisi olan bu ibadet merkezi 2001 yılında 18 ay gibi rekor bir sürede yapılmıştır. Birleşik Arap Emirliği veliaht prensi Halid Bin Saqr Al Qassimi tarafından Maykop'a hediye olarak sunulan camii dikkat çeken mimarisiyle Maykop'un simgesi haline gelmiştir.

St. Michael Manastırı

Maykop'un tarihi binalarından biri olan St. Michael Manastırı 2008 yılında açılışının 130. yıldönümünü kutlamıştır. Fiziabgo tepesinde yer alan bu ibadethane ülkenin en yüksek rakımlı manastırıdır. Etrafı gizli geçit ve mağaralarla dolu olan St. Michael'de kutsal emanetler ve rahiplere ait yeraltı resim atölyeleri bulunmaktadır.

Puşkin Devlet Drama Tiyatrosu

Maykop'un sayılı tarihi binalarından biri olan devlet drama tiyatrosu binası 1901 yılında inşa edilmiştir. Dönem dönem düzenlenen turnelerle buraya gelen sanatçılar ünlü yazarların oyunlarını sahnelemektedir. Anton Çehov'un “Söğüt Ağacı” isimli eserinin de sahnelendiği tiyatro binası adını ünlü Rus yazar Aleksandr Puşkin'den almıştır.