Maykop Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Maykop Rusya Federasyonu'na bağlı olanAdıge Cumhuriyeti'nin başkentidir. 1857 yılında General Kozlovsky tarafından kurulan kent tarihi boyunca birçok istilaya ve savaşa tanıklık etmiştir. Günümüzde nüfusunun yüzde 72'sini Ruslar, yüzde 16'sını ise Adıgeliler oluşturur. Kentteki diğer azınlıklar ise Ermeniler, Ukraynalılar, Tatarlar ve Rumlar'dır.

Kuzey Kafkasya'nın en güzel kentlerinden biri olan Maykop, geniş sokakları, yeşil ağaçları ve meydanlarıyla ünlüdür. Adıge halkı arasında “elma ağacı vadisi” anlamına gelen Maykop aynı zamanda büyük bir ulaşım merkezidir. Karadeniz kıyısına yolcu taşıyan yerel trenlere sahip olan kentte en çok kullanılan ulaşım aracı ise troleybüslerdir.

Kentin ekonomik kaynaklarını gıda, ahşap işleme, kağıt ve kağıt hamuru, metal işleme ve hafif endüstriler oluşturur. Bunların yanı sıra Maykop, mineralli su kaynakları sayesinde kaplıcalar ve termal tesisler merkezi haline gelmiştir.

Tanıtım videosu:https://www.youtube.com/watch?v=lpy0_SxZ1Go

Maykop ile İlgili

Maykop Nerededir?

Maykop, Karadeniz'in kuzeydoğusunda, Rusya'nın güneybatısında bulunan Adıge Cumhuriyeti'nin merkezinde yer alır.

Maykop'a Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Maykop'a direkt uçuş yapılmamaktadır. Kente gitmek isteyen turistlerin öncelikle Rusya'nın Krasnodar kentine gitmeleri gerekmektedir. Krasnodar ile Maykop arasında 130 kilometrelik mesafe vardır. Krasnodar Havalimanı'ndan kalkan minibüsler ile Maykop'a 2 saat içinde ulaşmak mümkündür.

Maykop Ne Zaman Gidilir?

caption.jpg

Karasal iklimesahip olan Maykop'a gitmek içinen uygun dönem yaz mevsimidir. Kışları sert ve soğuk geçen kentin bu mevsimdeki ortalama sıcaklığı 0°C civarında seyreder. Yaz aylarının ortalama sıcaklığı ise 20 derecedir.

Maykop’ta Nerede Kalmalı?

HI286877508.jpg

Küçük bir şehir olan Maykop'ta lüks otellerden düşük bütçeli otellere kadar birçok konaklama alternatifi mevcuttur. Kalinina Caddesi'nde yer alan pansiyonların birçoğu ücretsiz wifi hizmeti ve barbekü olanakları sunar. Pansiyonların günlük ücretleri ise ortalama 25 Türk Lirası civarındadır. Orta ve yüksek bütçeli bir tatil planı yaptıysanız şehir merkezinde günlük ücreti 70 TL'den 150 TL'ye değişen otellerde konaklayabilirsiniz. Lüks otellerde verilen hizmetler arasında ücretsiz otopark, yemek servisleri, eşsiz şehir manzarası gösterilebilir.

Maykop'ta Gezilecek Yerler

Maykop fantastik doğası ve çok sayıda manzarasıyla her yıl binlerce turist ağırlamaktadır. Bölgenin kültür başkenti olan bu şehirde tiyatrolar, parklar ve kentin geçmişine ışık tutan ulusal bir müze yer alır.

Görülmesi gereken diğer yerler

St. George Kilisesi, Aziz Nicholas Anıtı, Maykop Park, Adıge Sanat Galerisi

Devamını Oku

 Maykop Şehir İçi Ulaşım

84416852.jpg

Maykop'ta şehir içi ulaşım troleybüsler, otobüsler, minibüsler ve ticari taksilerle yapılır. Kentteki en çok kullanılan ulaşım aracı troleybüstür. Araç kiralama ofislerinden kiralanan otomobillerle de şehir içinde kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Maykop Mutfağı

131205.jpg

Çerkes kültürünün yemekler üzerindeki yansıması Maykop mutfağında görülebilir. Kırmızı et ve hamur işi ürünlerinin oldukça sık tüketildiği Maykop mutfağında Çerkes tavuğu ve Çerkes mantısı en popüler yemeklerin başında gelir. Kafkas mutfağında büyük öneme sahip olan “şıpsi paste” bir çeşit tavuk yemeğidir. “Velibah adı verilen bir diğer önemli yiyecek ise bir tür gözlemedir. Ayrıca ülkenin en ünlü yiyeceklerinden biri olan Çerkes peynirini de mutlaka denemelisiniz. Maykop'ta Çerkes Peyniri Festivali de düzenlenmektedir.

Popüler restoranlar

Dodo Pizza: Şehrin en çok tercih edilen mekanlarından biridir. Çocuklu aileler tarafından sıkça gidilen mekanın en önemli özelliği ucuz olmasıdır.

Restaurant 1882: Biralarıyla ünlü olan bu mekan diğerlerine göre biraz daha pahalı olsa da özel biralarını denemek için gelen ziyaretçilerin akınına uğrar.

Minami: Japonya ve Brezilya mutfağından yemekler sunan bu mekanda uygun fiyata oldukça lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Restoranın en ünlü yemeği ise suşidir.

Diğer restoranlar: Excelsior, Aristokrat, Grand Hall Restaurant

Maykop'ta Alışveriş

842b7fd77f09295905ec9629eaeeab53.jpg

Kafkas şehri olan Maykop'ta alınacak ürünlerin başında muhakkak Kafkas kültürüne ait eşyalar gelir. Butik tuhafiyelerde ve dükkanlarda Kafkasya'nın yerel kıyafetli bez bebeklerini bulabilirsiniz. Ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği ürünlerden bir diğeri ise Kafkas kalpağıdır. Ayrıca kentte alışveriş yapabileceğiniz modern alışveriş merkezleri de bulunur.

Maykop Gece Hayatı

major-maikop.jpg

Maykop seyrek nüfusundan dolayı hareketli bir gece hayatına sahip değildir. Şehir merkezinde yer alan bar ve publarda zaman zaman partiler düzenlenir. Müzik ve dans eşliğinde eğlenmenin yanı sıra dinlenmek de istiyorsanız Maykop'taki rahat mekanlar size yardımcı olabilir.

Maykop Festivaller

morning_picdump_317_13-530x331.jpg

· Çerkes Peyniri Festivali

· Kamil Pşine Festivali

· Boya Festivali (Eylül)

Maykop Resmi Tatiller

· Yılbaşı (1 Ocak)

· Anavatanı Savunma Günü (23 Şubat)

· Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)

· Bahar ve İşçi Bayramı (1 Mayıs)

· Zafer Bayramı (9 Mayıs)

· Rusya Günü (12 Haziran)

· Adıge Cumhuriyet Günü (5 Ekim)

· Milli Birlik Günü (4 Kasım)

Maykop İçin Faydalı Bilgiler

Acil Yardım: 103

Yangın: 101

Polis: 102

Maykop Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Maykop'a gidebilmeleri için Rusya vizesine sahip olmaları gerekmektedir.

Maykop Türkiye Dış Temsilciliği

Maykop'ta herhangi bir Türkiye temsilciliği bulunmamaktadır.

MOSKOVA BÜYÜKELÇİLİĞİAdres: 7.ROSTOVSKIY PEREULOK 12 119121 MOSCOW/RUSSIAN FEDERATION Telefon: 00 (7 495) 994 4808 - 00 (7 495) 994 9359 (Konsolosluk) Faks: 00 (7 495) 956 55 97 [email protected]http://moskova.be.mfa.gov.trGörev Bölgesi: Kazan, Novorossisk ve S.T. Petersburg Başkonsoloslukları görev bölgesi hariç Rusya Federasyonu ve (De Facto)

Maykop Para Birimi

banknote-500-rubles--1997--front.jpg

Adıge Cumhuriyeti'nin resmi para birimi Rus Rublesi'dir. 1 Türk Lirası yaklaşık olarak 21 Rus Rublesi'ne denk gelmektedir.

Maykop Resmi Dili

adyghe-traditional-costume-circassians.jpg

Maykop'un resmi dili Rusça ve Batı Çerkesçesi'dir. Kentte en çok kullanılan dil Rusçadır. Halkının yüzde16'sı Adıgeli olan Maykop'ta Batı Çerkezcesi ise ikinci popüler dildir.

Maykop Saat Farkı

Maykop ile Türkiye aynı zaman diliminde yer aldığından dolayı arada saat farkı bulunmamaktadır.

Maykop Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 0.2oC
  • Şub 0.1oC
  • Mar 5.7oC
  • Nis 11.8oC
  • May 15.7oC
  • Haz 19.4oC
  • Tem 22.3oC
  • Agu 21.9oC
  • Eyl 17.5oC
  • Eki 11.3oC
  • Kas 4.9oC
  • Ara 1.3oC

Kısa Kısa

Nüfus: 154,740 / Dil: Rusça ve Batı Çerkesçesi / Para Birimi: Rus Rublesi (RUB) / İklim: Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün