Google+

Maykop

Maykop05:49 AM
15℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0.2℃
 • Şubweather-icon0.1℃
 • Marweather-icon5.7℃
 • Nisweather-icon11.8℃
 • Mayweather-icon15.7℃
 • Hazweather-icon19.4℃
 • Temweather-icon22.3℃
 • Ağuweather-icon21.9℃
 • Eylweather-icon17.5℃
 • Ekiweather-icon11.3℃
 • Kasweather-icon4.9℃
 • Araweather-icon1.3℃
Nüfus: 154,740 / Dil: Rusça ve Batı Çerkesçesi / Para Birimi: Rus Rublesi (RUB) / İklim: Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Maykop Rusya Federasyonu'na bağlı olan Adıge Cumhuriyeti'nin başkentidir. 1857 yılında General Kozlovsky tarafından kurulan kent tarihi boyunca birçok istilaya ve savaşa tanıklık etmiştir. Günümüzde nüfusunun yüzde 72'sini Ruslar, yüzde 16'sını ise Adıgeliler oluşturur. Kentteki diğer azınlıklar ise Ermeniler, Ukraynalılar, Tatarlar ve Rumlar'dır.

Kuzey Kafkasya'nın en güzel kentlerinden biri olan Maykop, geniş sokakları, yeşil ağaçları ve meydanlarıyla ünlüdür. Adıge halkı arasında “elma ağacı vadisi” anlamına gelen Maykop aynı zamanda büyük bir ulaşım merkezidir. Karadeniz kıyısına yolcu taşıyan yerel trenlere sahip olan kentte en çok kullanılan ulaşım aracı ise troleybüslerdir.

Kentin ekonomik kaynaklarını gıda, ahşap işleme, kağıt ve kağıt hamuru, metal işleme ve hafif endüstriler oluşturur. Bunların yanı sıra Maykop, mineralli su kaynakları sayesinde kaplıcalar ve termal tesisler merkezi haline gelmiştir.

Tanıtım videosu:https://www.youtube.com/watch?v=lpy0_SxZ1Go

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Maykop'ta Gezilecek Yerler

Maykop fantastik doğası ve çok sayıda manzarasıyla her yıl binlerce turist ağırlamaktadır. Bölgenin kültür başkenti olan bu şehirde tiyatrolar, parklar ve kentin geçmişine ışık tutan ulusal bir müze yer alır.

Görülmesi gereken diğer yerler

Adıge Cumhuriyet Müzesi

730 Eyl 2016Gezilecek Yerler

Maykop'ta Gezilecek Yerler-1

Adıge tarihi ve kültürü hakkında geçmişe ışık tutan müze ziyaretçilerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biridir. Üç katlı müzede silah ve ev eşyalarından oluşan zengin bir koleksiyon yer almaktadır. Ülkenin ve kentin yaşam tarzını yansıtan birçok eserin yanı sıra tarihi kazılardan elde edilen bulguları da inceleyebilirsiniz. Kentin merkezinde yer alan bu müzenin giriş ücreti ise 50 Ruble'dir.

Maykop lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Biba Hotel, Versal Hotel, Edem. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Gostevoy Dvor Dvenadtsat Mesiatsev, Hotel Nadezhda gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Maykop aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Maykop Katedrali Camii

1130 Eyl 2016Gezilecek Yerler

Maykop'ta Gezilecek Yerler-2

Maykop Katedrali Camii dört minareli ve mavi kubbeli ihtişamlı bir eserdir. Maykop'un en büyük camisi olan bu ibadet merkezi 2001 yılında 18 ay gibi rekor bir sürede yapılmıştır. Birleşik Arap Emirliği veliaht prensi Halid Bin Saqr Al Qassimi tarafından Maykop'a hediye olarak sunulan camii dikkat çeken mimarisiyle Maykop'un simgesi haline gelmiştir.

St. Michael Manastırı

1130 Eyl 2016Gezilecek Yerler

http://тур-по од.рф/images/111/sv.jpg

Maykop'un tarihi binalarından biri olan St. Michael Manastırı 2008 yılında açılışının 130. yıldönümünü kutlamıştır. Fiziabgo tepesinde yer alan bu ibadethane ülkenin en yüksek rakımlı manastırıdır. Etrafı gizli geçit ve mağaralarla dolu olan St. Michael'de kutsal emanetler ve rahiplere ait yeraltı resim atölyeleri bulunmaktadır.

Maykop Turistik Gezi Biletleri

Maykop şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

maykop-city-scenery.jpg

Maykop, Karadeniz'in kuzeydoğusunda, Rusya'nın güneybatısında bulunan Adıge Cumhuriyeti'nin merkezinde yer alır.

Geolocation

caption.jpg

Karasal iklime sahip olan Maykop'a gitmek için en uygun dönem yaz mevsimidir. Kışları sert ve soğuk geçen kentin bu mevsimdeki ortalama sıcaklığı 0°C civarında seyreder. Yaz aylarının ortalama sıcaklığı ise 20 derecedir.

Maykop'a Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Maykop'a direkt uçuş yapılmamaktadır. Kente gitmek isteyen turistlerin öncelikle Rusya'nın Krasnodar kentine gitmeleri gerekmektedir. Krasnodar ile Maykop arasında 130 kilometrelik mesafe vardır. Krasnodar Havalimanı'ndan kalkan minibüsler ile Maykop'a 2 saat içinde ulaşmak mümkündür.

HI286877508.jpg

Küçük bir şehir olan Maykop'ta lüks otellerden düşük bütçeli otellere kadar birçok konaklama alternatifi mevcuttur. Kalinina Caddesi'nde yer alan pansiyonların birçoğu ücretsiz wifi hizmeti ve barbekü olanakları sunar. Pansiyonların günlük ücretleri ise ortalama 25 Türk Lirası civarındadır. Orta ve yüksek bütçeli bir tatil planı yaptıysanız şehir merkezinde günlük ücreti 70 TL'den 150 TL'ye değişen otellerde konaklayabilirsiniz. Lüks otellerde verilen hizmetler arasında ücretsiz otopark, yemek servisleri, eşsiz şehir manzarası gösterilebilir.

84416852.jpg

Maykop'ta şehir içi ulaşım troleybüsler, otobüsler, minibüsler ve ticari taksilerle yapılır. Kentteki en çok kullanılan ulaşım aracı troleybüstür. Araç kiralama ofislerinden kiralanan otomobillerle de şehir içinde kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

131205.jpg

Çerkes kültürünün yemekler üzerindeki yansıması Maykop mutfağında görülebilir. Kırmızı et ve hamur işi ürünlerinin oldukça sık tüketildiği Maykop mutfağında Çerkes tavuğu ve Çerkes mantısı en popüler yemeklerin başında gelir. Kafkas mutfağında büyük öneme sahip olan “şıpsi paste” bir çeşit tavuk yemeğidir. “Velibah adı verilen bir diğer önemli yiyecek ise bir tür gözlemedir. Ayrıca ülkenin en ünlü yiyeceklerinden biri olan Çerkes peynirini de mutlaka denemelisiniz. Maykop'ta Çerkes Peyniri Festivali de düzenlenmektedir.

Popüler restoranlar

Dodo Pizza: Şehrin en çok tercih edilen mekanlarından biridir. Çocuklu aileler tarafından sıkça gidilen mekanın en önemli özelliği ucuz olmasıdır.

Restaurant 1882: Biralarıyla ünlü olan bu mekan diğerlerine göre biraz daha pahalı olsa da özel biralarını denemek için gelen ziyaretçilerin akınına uğrar.

Minami: Japonya ve Brezilya mutfağından yemekler sunan bu mekanda uygun fiyata oldukça lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Restoranın en ünlü yemeği ise suşidir.

Diğer restoranlar: Excelsior, Aristokrat, Grand Hall Restaurant

major-maikop.jpg

Maykop seyrek nüfusundan dolayı hareketli bir gece hayatına sahip değildir. Şehir merkezinde yer alan bar ve publarda zaman zaman partiler düzenlenir. Müzik ve dans eşliğinde eğlenmenin yanı sıra dinlenmek de istiyorsanız Maykop'taki rahat mekanlar size yardımcı olabilir.

morning_picdump_317_13-530x331.jpg

· Çerkes Peyniri Festivali

· Kamil Pşine Festivali

· Boya Festivali (Eylül)

842b7fd77f09295905ec9629eaeeab53.jpg

Kafkas şehri olan Maykop'ta alınacak ürünlerin başında muhakkak Kafkas kültürüne ait eşyalar gelir. Butik tuhafiyelerde ve dükkanlarda Kafkasya'nın yerel kıyafetli bez bebeklerini bulabilirsiniz. Ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği ürünlerden bir diğeri ise Kafkas kalpağıdır. Ayrıca kentte alışveriş yapabileceğiniz modern alışveriş merkezleri de bulunur.

Maykop ile Türkiye aynı zaman diliminde yer aldığından dolayı arada saat farkı bulunmamaktadır.

banknote-500-rubles--1997--front.jpg

Adıge Cumhuriyeti'nin resmi para birimi Rus Rublesi'dir. 1 Türk Lirası yaklaşık olarak 21 Rus Rublesi'ne denk gelmektedir.

adyghe-traditional-costume-circassians.jpg

Maykop'un resmi dili Rusça ve Batı Çerkesçesi'dir. Kentte en çok kullanılan dil Rusçadır. Halkının yüzde16'sı Adıgeli olan Maykop'ta Batı Çerkezcesi ise ikinci popüler dildir.

Maykop'ta herhangi bir Türkiye temsilciliği bulunmamaktadır.

MOSKOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: 7.ROSTOVSKIY PEREULOK 12 119121 MOSCOW/RUSSIAN FEDERATION Telefon: 00 (7 495) 994 4808 - 00 (7 495) 994 9359 (Konsolosluk) Faks: 00 (7 495) 956 55 97 embassy.moscow@mfa.gov.tr http://moskova.be.mfa.gov.tr Görev Bölgesi: Kazan, Novorossisk ve S.T. Petersburg Başkonsoloslukları görev bölgesi hariç Rusya Federasyonu ve (De Facto)

· Yılbaşı (1 Ocak)

· Anavatanı Savunma Günü (23 Şubat)

· Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)

· Bahar ve İşçi Bayramı (1 Mayıs)

· Zafer Bayramı (9 Mayıs)

· Rusya Günü (12 Haziran)

· Adıge Cumhuriyet Günü (5 Ekim)

· Milli Birlik Günü (4 Kasım)

Acil Yardım: 103

Yangın: 101

Polis: 102

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Maykop'a gidebilmeleri için Rusya vizesine sahip olmaları gerekmektedir.