Şarm El Şeyh Gezilecek Yerler

Akabe Körfezi’nin güney sahili, Tiran Adası ve Ras Muhammed Milli Parkı arasında yer alan dünyanın en güzel su altı manzaralarınasahip bu turizm şehrinde elbette yapılacak en iyi şey dalış için farklı konumlar deneyimleyip Kızıldeniz’in bin bir çeşit balık türüyle tanışmak olacaktır. Bunun yanında dağların önünde yer alan şehirde bir çöl gezisine katılıp Bedevilerintarihini öğrenme ve develerle tanışmafırsatı da bulabilirsiniz. Kültürel ve tarihî açıdan da gezilecek yerlere sahip bu küçük şehirde oldukça doyurucu vakit geçireceğinizden emin olabilirsiniz.

Şarm El Şeyh Gezilecek Yerler

Şarm El Şeyh tarihî ve doğal açıdan görülmeye değer yerlere sahiptir. Kumsallar, Renkli Kanyon, Ras Muhammed Milli Parkı, El-Mustafa Camii, Tiran Adası, Old Market, Thistlegorm, Sina Dağı, Aziz Katerina Manastırı, Naama Bay Şarm El Şeyh’in görülmeye değer yerlerinden sadece birkaçıdır.
Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Şarm El Şeyh Kumsalları

Şarm El Şeyh’in bu denli büyük bir turistik alana dönüşmesindeki en büyük etken şüphesiz Kızıldeniz’in en güzel kıyısı olmasıdır. Bin bir çeşit, sadece burada bulunan balıklarla yüzmek, tüm gün temiz bir denizin tadını çıkarmak, güneşlenmek, dalış yapmak, maviye doymak şüphesiz seyahatinizin en büyük kısmını oluşturacaktır. Uzun, altın kumsalların en ünlüsü Naama Bay’dır. Birçok restoran ve mağazanın bulunduğu bu bölgede çeşitli oyun ve etkinliklere katılabilir, at binebilirsiniz. Sessiz bir plaj istiyorsanız Nabq Kumsalı ya da Shark’s Kumsalı’nı deneyimleyebilirsiniz, bu kumsallar Naama Bay’a göre biraz daha merkeze uzak oluşuyla bilinir. Dalış için en uygun yer ise Ras Um Sid’dir. Bunun dışında yine dalış için en çok tercih edilen bölgelerden birisi Şarm El Maya’dır.

Renkli Kanyon

Şarm El Şeyh’teki günlük gezilerin en popülerlerinden biri Renkli Kanyongezileridir. Bir zamanlar suyun altında yer alan bu kanyonlar renkli taşlarıyla oldukça ilgi çekmektedir. Dünyanın en etkileyici doğal manzaralarından birine sahip olan kanyon yaklaşık 800 metre uzunluğundadır. Şehir merkezine 2 saat uzaklıkta olan kanyonun havasını solumak ve dik taşlarını görmek eşsiz bir deneyim olacaktır. Rehberli turlarda yürüyüşe katılabilir, off-road araçlarla araziyi keşfedebilirsiniz. Kanyonun sakinliği turistleri oldukça cezbetmektedir dolayısıyla deniz kum güneş sefanıza ara vermek için en ideal konumlardan biridir. Özellikle sabah saatlerinde, güneş doğarken müthiş manzaraya sahip olan kanyona erkenden gitmenizi tavsiye ederiz. Yürümesi kolay olan bu kanyonlarda fotoğraf makinalarınıza en iyi görüntüleri ekleyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Ras Muhammed Milli Parkı

fish-2659613_960_720.jpg

Ras Muhammed Milli Parkı, Sina Yarımadası’nın güneyinde yer alan Şarm El Şeyh’in en önemli uğrak noktalarından biri olan bir milli parktır. Süveyş Körfezi ve Akabe Körfezi’nin birleştiği yerde bulunan park Kızıldeniz’in mercan resifleri ve Sina Çölü arasında uzanır. Dalış yapmak için şiddetle önerilen Ras Muhammed Milli Parkı, Mısırlılar için Avustralya’daki Büyük Mercan Resifleri’nden sonra dalış için en iyi noktadır. 250’den fazla mercan türüne ev sahipliği yapan milli parkta 1.000’den fazla endemik balık yaşamaktadır. Park içerisinde ortalama 60 dolar olan tekne turları düzenlenmektedir, bu tekneler dörtten fazla noktada insanların dalış yapması için durmaktadır. Tiran ve Sanafir adalarını da içinde bulunduran milli park görsel bir şölen yaratacak niteliktedir.

El-Mustafa Camii

Seyahatinize yerel bir uğrak noktası eklemek istiyorsanız Şarm El Şeyh’in en ünlü camilerinden biri olan El-Mustafa Camii’yi ziyaret edebilirsiniz. 2.500 kişilik bu cami kendine özgü bir yapıya sahiptir. Müslüman olmayanların sadece avluyu gezebildiği ve avluda edilen duaları dinleyebildiği bu cami etkileyici mermer cephesi, görkemli kubbesi, çok sayıda bulunan uzun minareleri ile kendisini gören turistlere huzur dolu bir görüntü vermektedir. Turistik gezi dışında ibadete de açık olan bu cami oldukça temiz tutulan ve içi ferah olan bir camidir. Mısırlıların İslam kültürünün bir yansıması olan camide Şarm El Şeyh yerlisiyle bir arada onları tanıma fırsatı yakalayabilirsiniz. Özellikle tanıdık bir kültürden gelen Türkler burada kendilerini rahat hissedebilirler.

Tiran Adası

207180_4fff32d91cfa9cb6c5b66094b687c20f_large.jpg

Dalış için en uygun alanlardan biri olan Tiran Adası’nda yerleşim bulunmamaktadır. Birkaç askerî binanın bulunduğu adaya teknelerle gitmek mümkündür. Ada üzerindeki plajların mayınlı olduğu söylenir dolayısıyla karaya çıkılmasına izin verilmez. Karadan kalkan tekneler ada etrafında bazı yerlerde dalış için dururlar. Ortalama 1 saat süren tekne turundan sonra Tiran’ın maviliklerine kendinizi atabilir, ister şnorkelle ister direkt dalabilirsiniz. 1.800 metreye kadar ulaşan derinliğiyle Tiran Adası çevresi birçok endemik balığın ve deniz bitkisinin yaşadığı ve gözlemlenebildiği bir alandır. Adanın hemen yakınında yine benzer coğrafik özelliklere sahip Sanafir Adası bulunmaktadır. Turistik açıdan çok önemli olan bu iki nokta Şarm El Şeyh’e gidince görülmesi gereken en güzel konumlardandır.

Old Market

Her şehirde olduğu gibi Şarm El Şeyh’te de yerel birçok ürün ve yiyecek bulabileceğiniz bir halk pazarı bulunmaktadır. Mısır mimarisiyle inşa edilmiş evlerin çevrelediği halk pazarı turistik açıdan canlı tutulacak halde işletilmektedir. Şehirdeki kültürel açıdan en zengin ve cazibeli alışveriş merkezidir. Mısır kültürüne ait birçok şey bulabileceğiniz pazarda hediyelik eşyalar, geleneksel tekstil ve süs eşyaları, popüler Mısır mutfağı ürünleri bulabilirsiniz. Şehirdeki ATM, eczane gibi birçok nokta da bu pazar etrafında konumlanmıştır, dolayısıyla şehrin en merkezî ve canlı alanıdır diyebiliriz. Yine bu halk pazarı-eski pazar, şehir hakkında bilgi edinmek için en iyi konumlardan biridir, çünkü birçok tur şirketi ya da turizm ofisine de buradan erişim sağlayabilirsiniz. Old Market, Mısır halkının kültürünü tanımak ve seyahatinizi zenginleştirmek için uğrayabileceğiniz en iyi yerlerden biridir.

SS Thistlegorm

thistlegorm-3d.jpg

SS Thistlegorm II. Dünya Savaşı sırasında üretilmiş bir İngiliz Silahlı Deniz Kuvvetleri Donanması gemisiydi. Savaş esnasında birçok kamyon, zırhlı araç, telsiz ekipman, uçak parçası, lokomotif parçası vs. taşıyan gemi Mısır açıklarındayken bölgede bulunan Alman birliklerince bombalandı ve ağır hasar alarak 6 Ekim 1941’de Ras Muhammed açıklarında battı. Şarm El Şeyh turizm alanı haline gelince bu batık gemi bir dalış tesisine dönüştürüldü. İngiliz gemisinin taşıdığı birçok araç hâlâ batık içerisindedir. Çevre Koruma Derneği tarafından korunan batık ve içerisindeki tüm mallar olabildiğince aynı tutulmaya çalışılıyor. Su altında geçmişe ait böyle bir gemi görmek, keşif yüzüşüne çıkmak seyahatinizi farklı bir boyuta taşıyacaktır.

Sina Dağı

Sina Dağı, Sina Yarımadası’nda bulunan 2.285 metre yüksekliğindeki bir dağdır. Sina Dağı tarihte İbraniler için büyük önem taşıyan bir dağ olmuştur. Söylentilere göre Tanrı, Musa ile bu dağda konuşmuştur ve “On Buyruk” olarak adlandırılan, İbranilerin ahlaki ve dini inançlarının köşesini oluşturan levhalar buraya indirilmiştir. Dağ içerisinde en çok tercih edilen yollardan biri Musa Yolu’dur. Bu yolda bulunan 4.000 adım merdiveni tırmanarak Sina Dağı’nın tepesine çıkabilirsiniz. Farklı bir yoldan ise birazdan bahsedeceğimiz Aziz Katerina Kilisesi’ne çıkmak mümkündür. Zirveye ulaştığınız vakit Baba, Oğul ve Kutsal Ruh Şapeli’ni ziyaret edebilir ve Sina Dağı’nın tepesinden müthiş bir manzarayı kucaklayabilirsiniz. Ayrıca bölgede tırmanış ekipleri de bulunmaktadır, tırmanışa bir ilginiz varsa burada deneyimleyebilirsiniz.

 

Aziz Katerina Manastırı

st-catherines-monastery-174446_960_720.jpg

Aziz Katerina Manastırı, Sina Dağı’nın 1.500 metre yüksekliğindeki eteğinde bulunur. Hristiyanlık, Musevilik ve İslam dinlerince kabul edilen manastırda eski lahitler bulunmaktadır. En eski Hristiyan manastırı olarak bilinen Aziz Katerina, el yazması, çeşitli sanat yapıtları, arkeolojik bulgu gibi birçok görülmeye değer eşyaya ev sahipliği yapmaktadır. Erken Bizans dönemi mimarisini yansıtan binanın duvarlarındaki resimler ve ince ayrıntıları mutlaka görülmelidir. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Aziz Katerina Manastırı’na isim veren kişi ise 1347-1380 yılları arasında yaşamış, dönemin en yaygın hastalığı vebayı iyileştiren kişi olarak bilinir. Kilise girişinde Aziz Katerina’nın parmağıyla insanları iyileştirmesinin hikayeleştirildiği bir tablo bulunur. Tarihî açıdan önem taşıyan bu manastır seyahatinizi çeşitlendirecek ve ilginizi çekebilecek bir noktadır.

Naama Bay

Sharm_el-Sheikh_-_Naama_bay.jpg

Yazımız boyunca ismini birçok kez andığımız Naama Bay yani Naama Körfezi bölgesi, Şarm El Şeyh’in en canlı yeridir. En iyi otellerin, restoranların, kafelerin bulunduğu bölge tüm ihtiyaçlarınızı gidermeniz ve alışveriş yapmanız için de oldukça renkli ve çeşitli bir bölgedir. Naama Bay’da yer alan Naama Plajı özellikle turistler tarafından oldukça tercih edilen bir yerdir. Naama Bay içerisinde birçok bilinen restoran zinciri ve özel mutfakların yemeklerini bulabileceğiniz birçok kaliteli restoran bulunmaktadır. Özellikle King Of Bahrain Caddesi Naama Bay’ın en canlı caddesidir. Yine sevilen caddelerden biri olan Al Sultan Qabous Caddesi birçok bar ve kafeye ev sahipliği yapan bir yerdir. Gece hayatının canlı olduğu bu bölgede keyifli bir akşam geçirebilirsiniz.