Google+

Arama formu

Sharm El Sheikh (Şarm El Şeyh)

Kızıldeniz’e uzanan Sina Yarımadası’nın en uç kısmında yer alan Şarm El...
Devamı oku
Şarm El Şeyh gece hayatı, akşam eğlenceleri, kumarhaneleri, bar ve...
Devamı oku
Şarm El Şeyh, sene boyunca ziyaretçilerine çeşitli festivaller sunan...
Devamı oku
Şarm El Şeyh, Türkiye’ye göre 1 saat geridedir.
Devamı oku
Şarm El Şeyh’in para birimi Mısır lirasıdır. 1 Türk lirası 4,35 Mısır...
Devamı oku
Şarm El Şeyh’in resmi dili Arapçadır. Ülke ve şehir genelinde İngilizce...
Devamı oku
7 Ocak: Kıpti Noel’i 25 Ocak: Tahrir Devrimi Günü / Polis Günü 25...
Devamı oku
İtfaiye: 180 Polis: 160 Ambulans: 123
Devamı oku
Kızıldeniz’in incisi Şarm El Şeyh, Mısır’ın turizm merkezlerinden biri...
Devamı oku
Şarm El Şeyh’te birçok çarşı, alışveriş merkezi çevresinde çok çeşitli...
Devamı oku
Akabe Körfezi’nin güney sahili, Tiran Adası ve Ras Muhammed Milli...
Devamı oku
Şarm El Şeyh, bir Afrika ülkesi olan Mısır’da, Kızıldeniz kenarında yer...
Devamı oku
Şarm El Şeyh, Kızıldeniz’de, Sina Yarımadası’nın tam ucunda yer alan...
Devamı oku
Sıcak ve kuru bir çöl iklimine sahip olan Şarm El Şeyh yıl boyunca...
Devamı oku
Türkiye’den Şarm El Şeyh’e haftanın dört günü direkt uçuş...
Devamı oku
Şarm El Şeyh küçük bir yerleşim alanı olduğu için şehir içi ulaşımın...
Devamı oku
Geleneksel Mısır mutfağı, bölgedeki en özgün mutfaklardan birine...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EGP = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 17.5℃
Şub 18.1℃
Mar 20.6℃
Nis 24.9℃
May 28.8℃
Haz 31.8℃
Tem 32.1℃
Ağu 32.8℃
Eyl 30.9℃
Eki 27.4℃
Kas 22.9℃
Ara 19.1℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 73.000 / Dil: Arapça, Mısırca / Para Birimi: Mısır lirası / İklim: Tropikal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Şarm El Şeyh Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Şarm El Şeyh Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Şarm El Şeyh, Kızıldeniz’de, Sina Yarımadası’nın tam ucunda yer alan, Mısır’ın son zamanlarda en çok tercih edilen ve sevilen tatil kentlerinden biridir. Şarm el Şeyh için Mısır’da hatta bulunduğu bölgede en başarılı şehir diyebiliriz. UNESCO’nun Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü tarafından barış ve güzellik açısından dünyanın en iyi şehri kabul edilen Şarm El Şeyh doğal güzellikleri, berrak denizi, zengin sualtı habitatı, mercan resifleriyle ve politik açıdan konumuyla dünyanın çeşitli yerlerinden birçok insanı ağırlamaktadır.

Tanıtım Videosu:
 

Şarm El Şeyh Gezilecek Yerler

Şarm El Şeyh Gezilecek Yerler

Akabe Körfezi’nin güney sahili, Tiran Adası ve Ras Muhammed Milli Parkı arasında yer alan dünyanın en güzel su altı manzaralarına sahip bu turizm şehrinde elbette yapılacak en iyi şey dalış için farklı konumlar deneyimleyip Kızıldeniz’in bin bir çeşit balık türüyle tanışmak olacaktır. Bunun yanında dağların önünde yer alan şehirde bir çöl gezisine katılıp Bedevilerin tarihini öğrenme ve develerle tanışma fırsatı da bulabilirsiniz. Kültürel ve tarihî açıdan da gezilecek yerlere sahip bu küçük şehirde oldukça doyurucu vakit geçireceğinizden emin olabilirsiniz.

Şarm El Şeyh Nerededir?

Şarm El Şeyh, bir Afrika ülkesi olan Mısır’da, Kızıldeniz kenarında yer alan Sina Yarımadası’nın ucunda konumlanmış bir şehirdir.

Şarm El Şeyh’e Ne Zaman Gidilir?

diving-1808717_960_720.jpg

Sıcak ve kuru bir çöl iklimine sahip olan Şarm El Şeyh yıl boyunca yüksek sıcaklıklara sahip bir şehirdir. Şarm El Şeyh’te yaz ve kışın farkı, güneşin ortalama havada kalma süresi, ortalama yağış süresi ve deniz sıcaklığıdır. Serin deniz esintisi ve Akdeniz’den gelen rüzgârlar aşırı sıcaklıkları engeller dolayısıyla herhangi bir mevsimde bunaltıcı bir sıcaklıkla karşılanmaz. Yaz mevsimi olan haziran-ağustos aylarında sıcaklıklar 28-33 derece arasındadır, bölgede nem oranının en düşük olduğu sezon yaz sezonudur. Yaz sezonu boyunca hiç yağış almayan Şarm El Şeyh’te güneş 13 saat boyunca tepede kalmaktadır. Yaz sezonu boyunca şehir oldukça kalabalıktır, eğer bu dönemde bir seyahat düşünüyorsanız mutlaka erken rezervasyon yaptırmalısınız aksi halde yer bulmak mümkün olmayabilir ve fiyatlar el yakabilir. İlkbahar ve sonbahar aylarında sıcaklıklar 23 derece etrafında seyreder, bu dönem denizin en açık renge sahip olduğu dönemdir dolayısıyla dalış için ilkbahar ve sonbahar ayları en uygun aylardır diyebiliriz. Kış mevsiminde sıcaklıklar 18 dereceye düşebilir lakin deniz diğer sezonlardaki sıcaklığını kaybetmez. Kış mevsimlerinde bile çok az yağış alan Şarm El Şeyh’te serin bir tatil geçirmek istiyorsanız kış mevsimini tercih edebilirsiniz. Yine bu dönem otel ve uçak bileti açısından en uyguna bilet bulabileceğiniz dönemdir. Nisan ayında yapılan Deve Yarışları oldukça renkli geçen yılbaşı kutlamaları, haziran ayında Nil’in yükselişinin kutlandığı Leylet-en Nuktah Festivali ve içeriğimizin devamında detaylı bir şekilde vereceğimiz festival tarihlerini de seyahatinize denk getirmek isteyebilirsiniz.

Şarm El Şeyh Nasıl Gidilir?

4-Sharm-El-Sheikh-Airport.jpg

Türkiye’den Şarm El Şeyh’e haftanın dört günü direkt uçuş bulunmaktadır. Direkt uçuşlar ortalama 2 saat 15 dakika sürmektedir. Bunun haricinde Kahire aktarmalı olarak da şehre ulaşabilirsiniz.

Sharm El Sheikh (Şarm El Şeyh) şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Şarm El Şeyh’te Nerede Kalınır?

Kızıldeniz’in incisi Şarm El Şeyh, Mısır’ın turizm merkezlerinden biri olarak tüm dünyanın beğenisini topluyor. Eşsiz mercan resifleri ile birlikte rengârenk su altı zenginliklerinin yanı sıra Sina Çölü de bölgenin popülerliğini arttırıyor. Kış mevsiminin yaz sıcaklığında geçtiği bu coğrafyada, her an denize girebilmek gibi bir lüks yaşanıyor. Kumarhaneleri, restoranları, plajları, otelleri, çöl turları, dalış okulları ile son derece keyifli bir tatil için gereken alt yapıya da sahip olan Şarm El Şeyh aynı zamanda uluslararası bir liman kenti.

Şarm El Şeyh’te Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Şarm El Şeyh otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Şarm El Şeyh Otelleri

Kızıldeniz’e uzanan Sina Yarımadası’nın en uç kısmında yer alan Şarm El Şeyh, Mısır’ın en keyifli tatil şehri olarak tüm tatilcilerin beğenisini topluyor. UNESCO barış ve güzellik açısından şehri dünya birincisi ilan etmiş bulunuyor. Mısır’ın en popüler turistik kenti olan Şarm El Şeyh, iki binli yıllara doğru hayata geçirilen turizm yatırımları ile günümüzde yüksek standartta tatil turizmi vadeden bir tatil beldesi olarak büyük ilgi görüyor.

Şarm El Şeyh Otelleri

İsmi “Şeyhin Koyu” anlamına gelen şehir, doğal güzellikleri ile göz kamaştırıyor. Hemen hemen 12 ay denize girilebilen şehrin yer üstü ve yer altı manzarası eşsiz güzellikte. Bir yanı çöl, bir yanı deniz olan Şarm El Şeyh, sahip olduğu yüksek standartlı işletmeleri ile de her yıl binlerce misafire hayallerindeki tatili yaşatıyor. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Şarm El Şeyh otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Şarm El Şeyh Şehir İçi Ulaşım

Şarm El Şeyh Şehir İçi Ulaşım

Şarm El Şeyh küçük bir yerleşim alanı olduğu için şehir içi ulaşımın çok fazla gelişmediğini ve çok fazla alternatifinizin olmadığını söyleyebiliriz.

 

Şarm El Şeyh Mutfağı

Şarm El Şeyh Mutfağı

Geleneksel Mısır mutfağı, bölgedeki en özgün mutfaklardan birine sahiptir. Akdeniz ve Kızıldeniz’e kıyısı olması, Nil Deltası’nda bulunması, ülkenin sosyo ekonomik durumu gibi sebeplerden ötürü mutfak kültürleri epey çeşitlidir. Kıyı şeridinde yer alan Mısır deniz mahsulleri açısından tüm balık çeşitlerini içeriyor diyebiliriz. Nil Deltası’nda üretilen pirinç ve yaygın olan pirinç yemekleri Mısır mutfağını Asya kültürüne yaklaştırmaktadır. Mısır’daki Kızıldeniz limanları zamanında Avrupa’ya baharatların ana giriş noktasıydı. Bu yüzden başta kimyon olmak üzere kişnişkakulekırmızıbiberanasondefneyaprağıtarçın ve nane gibi birçok baharat Mısır mutfağının vazgeçilmezlerindendir. Et her zaman Mısırlılar için pahalı bir ürün olmuştur dolayısıyla mutfak içerisinde vejetaryen yiyecekler gelişmiştir diyebiliriz. En çok tükettikleri etler arasında ise tavşangüvercintavuk ve ördek sayılabilir. Bunun yanında Mısırlılar sakatat ve inekkoyun beyni tüketmeyi de severler.

Şarm El Şeyh’te Gece Hayatı 

Şarm El Şeyh’te Gece Hayatı 

Şarm El Şeyh gece hayatı, akşam eğlenceleri, kumarhaneleri, bar ve gece kulüpleriyle bilinen bir yerdir diyebiliriz. Gündüz deniz güneş ve kumun tadını çıkardıktan sonra akşamına eğlence eklemek için birçok yer mevcuttur. Gece hayatının en yoğun olduğu bölge Naama’dır. Şarm El Şeyh’te bulunan tüm mekânlarda klasik içkiler bulunmaktadır bunun yanında yerel, egzotik içecekleri de deneyimleyebilirsiniz. Şarm El Şeyh’te güneş batar ve eğlence başlar. Sizin için Şarm El Şeyh’in en çok tercih edilen gece mekânlarını derledik.

Şarm El Şeyh Festivalleri

Şarm El Şeyh Festivalleri

Şarm El Şeyh, sene boyunca ziyaretçilerine çeşitli festivaller sunan güzel bir kenttir. Burada deve yarışlarından Noel kutlamalarına kadar değişik festivallere tanık olabilirsiniz. Festival zamanlarında kente gitmeyi düşünüyorsanız, mutlaka otel rezervasyonlarını önceden yaptırmalısınız çünkü festival zamanlarında otellerin doluluk oranı da epey artmaktadır. Sizin için seçtiğimiz birkaç festivali aşağıda bulabilirsiniz.

Şarm El Şeyh Saat Farkı

Şarm El Şeyh, Türkiye’ye göre 1 saat geridedir.

Şarm El Şeyh Para Birimi

Şarm El Şeyh’in para birimi Mısır lirasıdır. 1 Türk lirası 4,35 Mısır lirasına tekabül eder.

Şarm El Şeyh’in Resmi Dili

Şarm El Şeyh’in resmi dili Arapçadır. Ülke ve şehir genelinde İngilizce yaygın bir dildir. Birçok yerde İngilizce konuşan insan bulabilirsiniz.

Şarm El Şeyh Resmi Tatiller

7 Ocak: Kıpti Noel’i

25 Ocak: Tahrir Devrimi Günü / Polis Günü

25 Nisan: Sina’nın Kurtuluşu

1 Mayıs: İşçi Bayramı

23 Temmuz: Devrim Bayramı, Mısır Milli Günü

6 Ekim: Silahlı Kuvvetler Günü

1 Kasım: Hz. Muhammed’in Doğum Günü

Mısır Vizesi

Mısır Vizesi Nasıl Alınır?

Mısır’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, umuma mahsus pasaport sahibi iseler vizeye başvurmaları gerekmektedir. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri 90 gün süresince olmak üzere vizeden muaftırlar. Kısa süreli vize başvuruları, Türkiye’deki Mısır dış temsilciliklerine ve vize merkezlerine yapılabilir. Ayrıca Mısır’daki kapı vizesi uygulaması 2013 yılından itibaren geçerliliğini yitirmiştir.