Sharm El Sheikh (Şarm El Şeyh)

Şarm El Şeyh Hakkında Bilinmesi Gerekenler

sharm-800x445.jpg

Şarm El Şeyh, Kızıldeniz’de, Sina Yarımadası’nın tam ucunda yer alan, Mısır’ın son zamanlarda en çok tercih edilen ve sevilen tatil kentlerinden biridir. Şarm el Şeyh için Mısır’da hatta bulunduğu bölgede en başarılı şehir diyebiliriz. UNESCO’nun Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü tarafından barış ve güzellik açısından dünyanınen iyi şehri kabul edilen Şarm El Şeyh doğal güzellikleri, berrak denizi, zengin sualtı habitatı, mercan resifleriyle ve politik açıdan konumuyla dünyanın çeşitli yerlerinden birçok insanı ağırlamaktadır.

Tanıtım Videosu:
 

Devamını Oku

Sharm El Sheikh (Şarm El Şeyh) ile İlgili

Şarm El Şeyh Gezilecek Yerler

Akabe Körfezi’nin güney sahili, Tiran Adası ve Ras Muhammed Milli Parkı arasında yer alan dünyanın en güzel su altı manzaralarınasahip bu turizm şehrinde elbette yapılacak en iyi şey dalış için farklı konumlar deneyimleyip Kızıldeniz’in bin bir çeşit balık türüyle tanışmak olacaktır. Bunun yanında dağların önünde yer alan şehirde bir çöl gezisine katılıp Bedevilerintarihini öğrenme ve develerle tanışmafırsatı da bulabilirsiniz. Kültürel ve tarihî açıdan da gezilecek yerlere sahip bu küçük şehirde oldukça doyurucu vakit geçireceğinizden emin olabilirsiniz.

Şarm El Şeyh Gezilecek Yerler

Şarm El Şeyh tarihî ve doğal açıdan görülmeye değer yerlere sahiptir. Kumsallar, Renkli Kanyon, Ras Muhammed Milli Parkı, El-Mustafa Camii, Tiran Adası, Old Market, Thistlegorm, Sina Dağı, Aziz Katerina Manastırı, Naama Bay Şarm El Şeyh’in görülmeye değer yerlerinden sadece birkaçıdır.
Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Şarm El Şeyh Nerededir?

Şarm El Şeyh, bir Afrika ülkesi olan Mısır’da, Kızıldeniz kenarında yer alan Sina Yarımadası’nın ucunda konumlanmış bir şehirdir.

Şarm El Şeyh’e Ne Zaman Gidilir?

diving-1808717_960_720.jpg

Sıcak ve kuru bir çöl iklimine sahip olan Şarm El Şeyh yıl boyunca yüksek sıcaklıklara sahip bir şehirdir. Şarm El Şeyh’te yaz ve kışın farkı, güneşin ortalama havada kalma süresi, ortalama yağış süresi ve deniz sıcaklığıdır. Serin deniz esintisi ve Akdeniz’den gelen rüzgârlar aşırı sıcaklıkları engeller dolayısıyla herhangi bir mevsimde bunaltıcı bir sıcaklıkla karşılanmaz. Yaz mevsimi olan haziran-ağustos aylarında sıcaklıklar 28-33 derece arasındadır, bölgede nem oranının en düşük olduğu sezon yaz sezonudur. Yaz sezonu boyunca hiç yağış almayan Şarm El Şeyh’te güneş 13 saat boyunca tepede kalmaktadır. Yaz sezonu boyunca şehir oldukça kalabalıktır, eğer bu dönemde bir seyahat düşünüyorsanız mutlaka erken rezervasyon yaptırmalısınız aksi halde yer bulmak mümkün olmayabilir ve fiyatlar el yakabilir. İlkbahar ve sonbahar aylarında sıcaklıklar 23 derece etrafında seyreder, bu dönem denizin en açık renge sahip olduğu dönemdir dolayısıyla dalış için ilkbahar ve sonbahar ayları en uygun aylardır diyebiliriz. Kış mevsiminde sıcaklıklar 18 dereceye düşebilir lakin deniz diğer sezonlardaki sıcaklığını kaybetmez. Kış mevsimlerinde bile çok azyağış alan Şarm El Şeyh’te serin bir tatil geçirmek istiyorsanız kış mevsimini tercih edebilirsiniz. Yine bu dönem otel ve uçak bileti açısından en uyguna bilet bulabileceğiniz dönemdir. Nisan ayında yapılan Deve Yarışları oldukça renkli geçen yılbaşı kutlamaları, haziran ayında Nil’in yükselişinin kutlandığı Leylet-en Nuktah Festivali ve içeriğimizin devamında detaylı bir şekilde vereceğimiz festival tarihlerini de seyahatinize denk getirmek isteyebilirsiniz.

Şarm El Şeyh Nasıl Gidilir?

4-Sharm-El-Sheikh-Airport.jpg

Türkiye’den Şarm El Şeyh’e haftanın dört günü direkt uçuş bulunmaktadır. Direkt uçuşlar ortalama 2 saat 15 dakika sürmektedir. Bunun haricinde Kahire aktarmalı olarak da şehre ulaşabilirsiniz.

Şarm El Şeyh’te Nerede Kalınır?

Kızıldeniz’in incisi Şarm El Şeyh, Mısır’ın turizm merkezlerinden biri olarak tüm dünyanın beğenisini topluyor. Eşsiz mercan resifleri ile birlikte rengârenk su altı zenginliklerinin yanı sıra Sina Çölü de bölgenin popülerliğini arttırıyor. Kış mevsiminin yaz sıcaklığında geçtiği bu coğrafyada, her an denize girebilmek gibi bir lüks yaşanıyor. Kumarhaneleri, restoranları, plajları, otelleri, çöl turları, dalış okulları ile son derece keyifli bir tatil için gereken alt yapıya da sahip olan Şarm El Şeyh aynı zamanda uluslararası bir liman kenti.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Şarm El Şeyh otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Şarm El Şeyh Otelleri

Kızıldeniz’e uzanan Sina Yarımadası’nın en uç kısmında yer alan Şarm El Şeyh, Mısır’ın en keyifli tatil şehri olarak tüm tatilcilerin beğenisini topluyor. UNESCO barış ve güzellik açısından şehri dünya birincisi ilan etmiş bulunuyor. Mısır’ın en popüler turistik kenti olan Şarm El Şeyh, iki binli yıllara doğru hayata geçirilen turizm yatırımları ile günümüzde yüksek standartta tatil turizmi vadeden bir tatil beldesi olarak büyük ilgi görüyor.

İsmi “Şeyhin Koyu” anlamına gelen şehir, doğal güzellikleri ile göz kamaştırıyor. Hemen hemen 12 ay denize girilebilen şehrin yer üstü ve yer altı manzarası eşsiz güzellikte. Bir yanı çöl, bir yanı deniz olan Şarm El Şeyh, sahip olduğu yüksek standartlı işletmeleri ile de her yıl binlerce misafire hayallerindeki tatili yaşatıyor. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Şarm El Şeyh otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Şarm El Şeyh Mutfağı

maxresdefault.jpg

Geleneksel Mısır mutfağı, bölgedeki en özgün mutfaklardan birine sahiptir. Akdeniz ve Kızıldeniz’e kıyısı olması, Nil Deltası’nda bulunması, ülkenin sosyo ekonomik durumu gibi sebeplerden ötürü mutfak kültürleri epey çeşitlidir. Kıyı şeridinde yer alan Mısır deniz mahsulleri açısından tüm balık çeşitlerini içeriyor diyebiliriz. Nil Deltası’nda üretilen pirinç ve yaygın olan pirinç yemekleri Mısır mutfağını Asya kültürüne yaklaştırmaktadır. Mısır’daki Kızıldeniz limanları zamanında Avrupa’ya baharatların ana giriş noktasıydı. Bu yüzden başta kimyon olmak üzere kişnişkakulekırmızıbiberanasondefneyaprağıtarçın ve nane gibi birçok baharat Mısır mutfağının vazgeçilmezlerindendir. Et her zaman Mısırlılar için pahalı bir ürün olmuştur dolayısıyla mutfak içerisinde vejetaryen yiyecekler gelişmiştir diyebiliriz. En çok tükettikleri etler arasında ise tavşangüvercintavuk ve ördek sayılabilir. Bunun yanında Mısırlılar sakatat ve inekkoyun beyni tüketmeyi de severler.

Devamını Oku

Şarm El Şeyh’te Gece Hayatı 

Şarm El Şeyh gece hayatı, akşam eğlenceleri, kumarhaneleri, bar ve gece kulüpleriyle bilinen bir yerdir diyebiliriz. Gündüz deniz güneş ve kumun tadını çıkardıktan sonra akşamına eğlence eklemek için birçok yer mevcuttur. Gece hayatının en yoğun olduğu bölge Naama’dır. Şarm El Şeyh’te bulunan tüm mekânlarda klasik içkiler bulunmaktadır bunun yanında yerel, egzotik içecekleri de deneyimleyebilirsiniz. Şarm El Şeyh’te güneş batar ve eğlence başlar. Sizin için Şarm El Şeyh’in en çok tercih edilen gece mekânlarını derledik.

Devamını Oku

Şarm El Şeyh Festivalleri

Şarm El Şeyh, sene boyunca ziyaretçilerine çeşitli festivaller sunan güzel bir kenttir. Burada deve yarışlarından Noel kutlamalarına kadar değişik festivallere tanık olabilirsiniz. Festival zamanlarında kente gitmeyi düşünüyorsanız, mutlaka otel rezervasyonlarını önceden yaptırmalısınız çünkü festival zamanlarında otellerin doluluk oranı da epey artmaktadır. Sizin için seçtiğimiz birkaç festivali aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Şarm El Şeyh’de Alışveriş

Sharm-el-sheikh-Shopping-Tours.jpg

Şarm El Şeyh’te birçok çarşı, alışveriş merkezi çevresinde çok çeşitli Mısır hediyelik eşyalarını bulabilirsiniz. Şarm El Şeyh’teki popüler hediyelik eşyalar mücevher, deri eşyalar, boyanmış papyri’ler, kartpostallar, kilimler, ipek şallar, vazolar ve nargile borularıdır. Şarm El Şeyh’teki çoğu dükkân mücevherci, kıyafetçi, parfümeri ve diğer eşyalar olmak üzere dörde ayrılır. Genel olarak şehirde alışveriş yapmak unutulmaz bir deneyimdir çünkü yerli esnaf pazarlık esnasında size oldukça keyifli anlar yaşatacaktır. Bölgedeki esnaflar oldukça zeki satış teknikleri geliştirmiştir, İngilizce bir şey yazmanızı rica etmek için dükkâna çağırmak gibi. Onların şirin taktiklerini görmeden dilediğinizce dükkân gezebilirsiniz.

Dükkânlar genelde haftanın her günü açıktır fakat düşük sezonda pazar günleri birkaç mağazayı kapalı bulabilirsiniz. Yaz ayları genelde öğle saatlerinde dükkânlar kapanır çünkü çok fazla ziyaretçileri olmaz. Buna ek olarak gecenin ilerleyen saatlerine kadar birçoğunu açık bulabilirsiniz. Ramazan aylarında da yine benzer şekilde çalışırlar.

Şarm El Şeyh’teki en büyük mağaza ve alışveriş merkezi Naama Bay bölgesinde toplanmıştır. Mağazalar burada otellerin ve restoranların arasına dağılacak şekilde konumlanmıştır. Kalabalık Sharm Eski Pazarı (Gezilecek yerlerde bahsettiğimiz Old Market) yerel malzemeler bulmak ve pazarlık yapmak için en uygun yerdir. Yine alışveriş için yakınlarda bulunan Dahab köyüne de gidebilirsiniz. Şehir merkezindeki ürünlerin aynısı burada daha ucuz fiyata bulunabilir. Deniz için gerekli malzemelerinizi, mesela şnorkel malzemeleri gibi, Naama Alışveriş Merkezi’nden tedarik edebilirsiniz. Şarm El Şeyh alışverişiniz için bir uyarıda bulunacak olursak, aldığınız herhangi bir şeyin sahte olmadığına emin olun çünkü bölgede çok fazla yan sanayi vardır ve ürün orijinal fiyatına satılmaya çalışılır. Özellikle papirüs olduğu söylenilen kâğıtlara ve deri ürünlerine dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Şarm El Şeyh Para Birimi

Şarm El Şeyh’in para birimi Mısır lirasıdır. 1 Türk lirası 4,35 Mısır lirasına tekabül eder.

Şarm El Şeyh’in Resmi Dili

Şarm El Şeyh’in resmi dili Arapçadır. Ülke ve şehir genelinde İngilizce yaygın bir dildir. Birçok yerde İngilizce konuşan insan bulabilirsiniz.

Şarm El Şeyh Resmi Tatiller

7 Ocak: Kıpti Noel’i

25 Ocak: Tahrir Devrimi Günü / Polis Günü

25 Nisan: Sina’nın Kurtuluşu

1 Mayıs: İşçi Bayramı

23 Temmuz: Devrim Bayramı, Mısır Milli Günü

6 Ekim: Silahlı Kuvvetler Günü

1 Kasım: Hz. Muhammed’in Doğum Günü

Devamını Oku

Sharm El Sheikh (Şarm El Şeyh) Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 17.5oC
  • Şub 18.1oC
  • Mar 20.6oC
  • Nis 24.9oC
  • May 28.8oC
  • Haz 31.8oC
  • Tem 32.1oC
  • Agu 32.8oC
  • Eyl 30.9oC
  • Eki 27.4oC
  • Kas 22.9oC
  • Ara 19.1oC

Kısa Kısa

Nüfus: 73.000 / Dil: Arapça, Mısırca / Para Birimi: Mısır lirası / İklim: Tropikal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün