Mistik Mısır'dan İnciler: Sharm El Sheikh

Ağustos ayında Mısır'a gidilir mi gidilmez mi derken gittik sonuç olarak. Oralarda nem oranı yüksek olmadığı için 40 derece sıcak hava bile insanı öyle bunaltmadı açıkçası...

Bu arada vize almak için oldukça uzun zaman gerektiğini vurgulamam gerekiyor, Mısır'daki sıcaklık insanların iliklerine işlemiş durumda her işlerini de o rehavette yapıyor olmalılar ki 1 aydan biraz daha uzun bir vakit sonunda alabildik vizeyi yani bir sorun olduğu için değil sadece işler yavaş ilerliyor işte. Sonuç olarak gittiğimize değdi tabii ki... İnsanın ömrü hayatında bir kez de olsa göresi gereken güzellikte ve çeşitlilikte Kızıldeniz...

İlk önce insan bu kadar balıkla bir arada yüzemem diye düşünüyor açıkçası çünkü her yerdeler...

Hayranlıkla izlediğimiz balıklara zamanla alışıyoruz. Denize sahilde yürüyerek girme yasak çünkü resiflere basmak hem çok tehlikeli çünkü çok sert ve kaygan yüzeyleri var hem de onların zarar görememesi gerekiyor. Bu nedenle yüzer tip iskeleler mevcut resif kayalıkları bitinceye kadar iskele üzerinden ilerleyip sonra yaklaşık 7 metre derinliğe ulaşan denize girebiliyorsunuz.

Biz Sharks Bay bölgesinde konakladık yürüyüş mesafesinde yer alan Soho Square akşam için güzel bir alternatif. Turistler için yapılan bu alanda gündüz pek bir yaşam belirtisi olmasa da akşam çevredeki otellerde kalan turistlerin akınına uğruyor.

Otellerden kalkan ücretli servis ile old town olarak geçen Naama Bay'a gidebilirsiniz. Oldukça renkli ve hareketli bir yer. Soho Square'in modern tavrı bir anda kayboluyor hatırlatmak lazım.

Gündüz su altının keyfi sunan bu şehrin geceleri de oldukça hareketli bir hayatı var tabii eğer enerjiniz kalırsa... Gündüz aktivitelerinden biri de Ras Muhammed Milli Parkı'na gitmek. İster otobüsle ister tekneyle gidebilirsiniz. Görmeye değer bir su altı çeşitliliği var. Otobüs ile gitmeteyi tercih ettiyseniz aynı milli parkta yer alan Magic Lake'i de görebilirsiniz. Magic Lake deniz tuzundan iki kat daha tuzlu olan bir göl ve içinde balık yaşamadığı söyleniyor. Ancak girip yüzebilirsiniz.

Ras Muhammed Milli Park Giriş Kapısı

Magic Lake

Sina Çölü size farklı bir deneyim daha sunuyor; çöl safarisi. Sabah gün doğarken veya akşamüstü gün batarken katılabileceğiniz şekilde organize edilen turda bir eşarp ve güneş gözlüğü götürmek zorunludur çünkü çöl kumları buldukları her boşluktan içeri girecektir.

Tatilin sonuna yaklaşırken artık hediye alma vakti geldiyse Old Market tam aradığınız yer olacaktır. Olabilecek en ucuz ürünleri orada bulabilirsiniz. Old Market tropikal meyveleriyle dolu manavları, balıkçıları, baharatçıları ve hediyelik eşya dükkanları ile içi dolu bir açık hava alışveriş merkezi (mango ve yaş hurma yemeyi ihmal etmeyin).

Kızıldeniz dünyanın en tuzlu denizlerinden biri ve bu denizi besleyen tek bir akarsu bile yok. Bu kadar enteresan bir deniz altı yaşamını daha yakından görmek için mutlaka dalış yapmanız gerekmiyor. Yarı deniz altı tipindeki teknelerde size bu konuda yardımcı olacaktır.

Dönüş yolculuğunda alkol içermeyen parfümlerden almayı da ihmal etmeyin.

Ayrılırken insana hüzün veren bu sıcak memlekete tekrar geleceğinizden emin bir şekilde ayrılıyorsunuz.

Son olarak her yerde, her şekilde çok sıkı pazarlık yapmanız gerektiğini hatırlatmayı da bir borç bilirim.