Google+

Arama formu

SU ALTI CENNETİ SHARM EL SHEİKH

Bu yazı Gezimanya üyesi Pınar Bulut tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Cennetin En Yakın Yolu Cehennem Zebanilerinden Geçer, madem Araplar’dan bu kadar gıcık kaptın neden 5. seferdir Mısır’a gidiyorsun diye sormazlar mı adama. Evet ama cennete gitmek için de zebanilerin yanından geçmeyecek miyiz zaten? Beni asıl üzen bu sefer gördüğüm şeyleri artık bizim memlekette de görür olmamdı galiba.

Sharm El Sheikh (Şarm El Şeyh)

Sharm El Sheikh (Şarm El Şeyh)-1

Aslında 3 Mısır var dünyada bana göre. Biri o kitaplarda okuduğumuz, piramitleri tapınakları muhteşem hazinelerle süslü yer altı mezarlarının olduğu Mısır. Bunları ülkenin güneyinde Luxor Krallar Vadisi'nde ve Kahire’de görebilirsiniz ama bu aralar terör ve iç karışıklıklar olduğundan asla gitmenizi tavsiye etmem.

Sharm El Sheikh (Şarm El Şeyh) bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Sharm El Sheikh (Şarm El Şeyh)-2

Sharm El Sheikh (Şarm El Şeyh)-3

İkincisi o kadim kültürün hak etmediği halde hala ekmeğini yiyen Mısır. Turistik yörelere sadece "eğitilmiş" Mısırlıları soktukları halde bu adamlar genel zihniyetleri gereği sizi her fırsatta aldatmak üzeredirler. İçinde avaz avaz arabesk şarkı misali Kuranı Kerim çalınan dükkanlarında 5 liralık mala 55 lira derler, sizi kazıkladıkları yetmezmiş gibi sırnaşık ve laubai tavırlarıyla size sarkıntılık ederler. Etleri açıkta satılır. Üstüne binlerce sinek konar ve bundan hiç rahatsız olmazlar. Taksi pazarlık usulüdür. Direkt normalın 5 katını isterler pazarlık etmezseniz. Kısacası en eğitilmişleriyle bile fazla muhattap olmayın, mümkün olduğunca az kazıklanmaya çalışın.

Sharm El Sheikh (Şarm El Şeyh) şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Tolip Inn Sharm, Four Seasons Resort Sharm El Sheikh, Sinai Old Spices B&B. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz berry homes riviera 2 bed rooms, Berry Homes Diar Rabwa, Apartment For Rent in Sharm El Sheikh gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Sharks Bay Oasis Resort, The Mo Place El Montaza, Falcon Naama Star Hotel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Sharm El Sheikh (Şarm El Şeyh) aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Sharm El Sheikh (Şarm El Şeyh)-4

Sharm El Sheikh (Şarm El Şeyh)-5

Üçüncüsü Mısır'ın yani Kızıldeniz'in muhteşem sualtı dünyasıdır ki tüm bu cehennem zebanilerine katlanıp bu cennete ulaşmak için yanıp tutuşmamıza sebep budur.

Sharm El Sheikh (Şarm El Şeyh)-6

Kızıldeniz; rengarenk balıklar, mercanlar, türlü güzel su altı cenneti demektir. Bu güzel dünyaya misafir olmak onları saatlerce izlemek için bir deniz gözlüğü yeter size. Hiç yüzme bilmeseniz bile otelin hemen önünde belinize kadar gelen suda bu muhteşem dünyanın konuğu olabilirsiniz. O güzelim renkleriyle o muhteşem şekilleriyle insanı "Allahın bu güzellikleri nasıl yarattın? Hadi onu yarattın da bunlar dururken bu çirkin insanoğlunu nasıl yeryüzüne hakim kıldın?" diye düşündürür.

Sharm El Sheikh (Şarm El Şeyh)-7

Böyle güzel bir cennetten sonra bundan sonra hiç bir denizden keyif alamama tehlikesi kuvvetle mevcuttur. Üstelik bu güzel sualtı cennetine Türkiye’den hem ucuz hem de çabuk gidebilmek mümkün. Yalnızca bir ay evvelden aldığımız 199 €’luk THY bileti ve Booking’den uzun araştırmalar sonucu bulduğumuz Hilton Shark Bay (herşey dahil) rezervasyonu toplam kişi başı 1100 TL tuttu (4 gece 4 gün). Gerçi ismine kanıp Hilton’u iyi bir şey sandık ama yanılmışız. Bu fiyatlara o civarda onlarca otel var. Siz herşey dahil değil yarım pansiyon sistemiyle yine 4-5 yıldızlı otelde daha bile ucuza kalabilirsiniz.

Sharm El Sheikh (Şarm El Şeyh)-8

Hem THY hem Pegasus Sharm’a gece 3 civarı iniyor. Gece o saatte otele sadece yatmak için gidiyorsunuz ve 1 gün kaybınız varmış gibi geliyor. Ancak son gün öğlen odayı boşaltıp gece yarısına kadar oteli, denizi ve çarşı pazarın olduğu Naama Bay semtini ya da SOHO'yu yaşama imkanınız oluyor. Yani 4 gece 4 günü tam olarak kullanıyorsunuz. Yurt içinde deniz tatili yapmaktan daha hesaplı.

Sharm El Sheikh (Şarm El Şeyh)-9

İşte size güzel bir Sharm El Sheikh tatili için pratik bir "Yap-Yapma listesi". Ayrıntılar ve anlaşılmayan yerler için yorumlarda istediğiniz her şeyi sorabilirsiniz.

Sharm El Sheikh (Şarm El Şeyh)-10

Sharm El Sheikh (Şarm El Şeyh)-11

YAP-YAPMA LİSTESİ

#Mısır, bizlerden vize istiyor. Çok fazla evrağa gerek yok basit birkaç evrak ve 180 TL karşılığı vizenizi alabilirsiniz ancak kimi zaman 2, hatta 3 haftayı buluyor. O yüzden heyecan yaşamamak için 1 ay evvelden müracaatını yap.

#Rezervasyon yaparken otelin deniz kıyısı olduğundan emin ol. Kimi otellerin 2 bölümü var. Hesaplı olacak derken çöl ortasında bir otelde de kalabilirsin. Bunu teyid ettirmeden rezervasyon yapma.

#Uçak bileti 00.15 gibi abuk bir saatte olduğundan hangi günün gece yarısı gidilecek hangi tarihte dönülecek aman çok dikkat et. Ufak bir kafa karışıklığı senin bir önceki günün biletiyle havaalanında şok yaşamana sebep olmasın.

#Gecenin bir vakti uçaktan indiğinde eğer otelinden servis istemediysen taksiciye 15 dolardan fazla verme. Normalde şehrin her yerine 10$’a giderler ama max 15$ dan fazlası fena kazıklanıyorsunuz demektir.

#Otele vardığında odan tam bir hayal kırıklığıysa sakın resepsiyonun "valla en iyi odayı size verdim" yalanına kanma. Ertesi gün odanı değiştirmekten asla çekinme.

#Günlük öğle yemekli tekne turları tam bir vakit kaybıdır. Saatlerce limanda bekleşip pislik içinde bir öğle yemeği ve nerede olduğu belirsiz koylara "İşte Ras Muhammed" demelerine kanma 3 kez denize gireceğim diye kişi başı 25$ verme. Onun yerine otelin sürat teknesiyle anlaşıp (bizimki saatliği 75$ dı ama 8 kişilik) çok daha süratli konforlu enfes yerlerde (Tiran Adası veya Ras Muhammed Resifi) yüzebilirsin. Üstelik yolda sana yunusların eşlik etmesi de bonus olur.

#Geceleri renkli ışıklı müzikli Mısır eğlencelerini yaşamak için Naama Bay’e mutlaka uğra. Ücretsiz otel servisi taksiyle yoksa her yer için fiyat 10$ unutma. Taksici verdiğin 10$’ı elinde değiştirip bu 1$ diye iddia ederse en yakın turizm polisine şikayetle etmekle tehdit et ve gerekirse bunu yapmaktan çekinme.

#Ülkede Mısır Pound’u kullanılır. Doları her yerde pounda çevirebilirsin ama poundu bir daha $’a çeviremezsin. Üstelik pek çok şeyi $ ile almam mümkün. Çok fazla dolar bozdurup dönüşte elinde gereksiz poundlarla kalma.

#Asla tek bir mercan, tek bir balık veya herhangi bir deniz canlısını dönüşte yanına alma. Normali yeterince kaba ve küstahken bir de bu memleketin polisiyle hapisiyle muhattap olmak istemezsin değil mi?

#İlk defa gidiyorsan ve biraz tırstıysan tur şirketleriyle gidebilirsin. Ama orada terör-savaş filan diyen eşi dostu umursama, Sharm’da bişeycik yok. Rahat ol.

#Nisan-Mayıs ve Eylül-Ekim-Kasım arası en güzel zamanıdır, bir kerecik olsun görmeye yaşamaya değer. Kesinlikle bu cenneti kaçırma!

Sharm El Sheikh (Şarm El Şeyh)-12


Pınar Bulut kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Pınar Bulut

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin yağını hesaplayıp sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayanların sayfası. Öyle çok fazla ansiklopedik bilgi yok. (Bir Wikipedia değilim yani) Açık bir vizyonu, gizli bir misyonu var. Gizli görev şu; Ben gezdim sen de gez, sen gördün o da...