Şarm El Şeyh Hakkında Bilinmesi Gerekenler

sharm-800x445.jpg

Şarm El Şeyh, Kızıldeniz’de, Sina Yarımadası’nın tam ucunda yer alan, Mısır’ın son zamanlarda en çok tercih edilen ve sevilen tatil kentlerinden biridir. Şarm el Şeyh için Mısır’da hatta bulunduğu bölgede en başarılı şehir diyebiliriz. UNESCO’nun Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü tarafından barış ve güzellik açısından dünyanınen iyi şehri kabul edilen Şarm El Şeyh doğal güzellikleri, berrak denizi, zengin sualtı habitatı, mercan resifleriyle ve politik açıdan konumuyla dünyanın çeşitli yerlerinden birçok insanı ağırlamaktadır.

Osmanlı yönetimi altındayken Şarm-üş Şeyh, İsrail işgali sırasında Ofira olarak adlandırılan şehir günümüzde Arapaçada “Şeyh Körfezi” anlamına gelen Şarm el Şeyh (Sharm El Sheikh) olarak anılır. Şehrin kimi zaman “Barış Şehri” olarak da anıldığını duyabilirsiniz. Şehir, Orta Doğu bölgesinde adalet ve kapsamlı barış prensiplerinin kurulmasında önemli bir rol oynamıştır ve uluslararası bir alanda barış şehri unvanını kazanmıştır. Bu unvanından ötürü güvenli olarak görülen bölgede sadece 3S denilen deniz-kum-güneş turizmi değil konferansların, anlaşmaların gerçekleştiği iş turizmi de oldukça gelişmiş durumdadır. Şehir anlaşmak isteyen iki taraf arasındaki sorunları çözmek adına en uygun konum olarak barış elçiliği görevini üstlenmiş durumdadır.

Şehrin tarihine baktığımız zaman balıkçı köyü olarak kurulan bölge, bir burnun ucunda yer almasından ötürü zamanla Mısır donanması için önemli bir konum haline gelmiştir. Mısırlılar için önemli bir liman ve deniz üssü haline gelen şehir zamanında İsrail-Mısırarasında kriz bölgesi olarak kalmıştır. Zaman zaman İsrail yönetiminde kalan şehir cezbedici konumundan ötürü üzerine çektiği ilgi ve koyları, körfezleriyle birlikte zaman içerisinde bir metropol haline dönüşmüştür. İsrailliler bölgeye hükmettiği dönemde Sharm El Maya Körfezi ve Nesima Bölgesi’ne bakan Ofira kasabasını inşa ettiler ve şehre 6 kilometre uzaklıkta ilk turistik tesisi kurdular. Marina Oteli, doğa sahası okulu, dalış kulüpleri, gezi rotalarının kurulmasıyla şehir dalış alanı için özel bir yer haline gelmiştir. Şarm El Şeyh’e yabancı şirketlerin de yatırım yapmaya başlamasıyla belli çevresel imar yasaları konularak bölgenin çevresel değeri korunmaya başlanmıştır. Günümüzde hâlâ yüksek binalarla değil tatil kasabalarıyla anılan şehir, turizmin en canlı noktalarından biri olmuştur.

Şehirde dört mevsim iklim turizm için uygundur. Yıl boyunca deniz sıcaklığı dahi 20 derecenin altına inmez. Şarm El Şeyh’in Avrupa ülkelerine yakın olan konumu ve yıl boyunca sahip olduğu sıcaklık değerleri on iki ay boyunca turizmi canlı tutmaktadır, dolayısıyla herhangi bir mevsimde deniz kum ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Rengârenk dağlarıyla dünyanın en büyüleyici manzaralarına sahip olan şehir yine dünyanın en güzel su altı mercan resiflerinden birine sahiptir. Balıkları ve renkli deniz canlılarıyla bilinen bölgede müthiş bir flora ve fauna çeşitliliği bulunmaktadır. Çöl dağları ile çevrili olan Şarm El Şeyh bu dağlar sayesinde güçlü rüzgârlardan korunmaktadır. Turizm şehri haline gelmiş Şarm El Şeyh’te birçok otel, restoran ve tesis bulunmaktadır. Konaklama açısından zengin bir ölçeğe sahip olan şehirde kamp kurma gibi aktivitelerin de yapılabileceği bölgeler de mevcuttur. Şehrin en büyüleyici özelliğinden bahsedecek olursak elbette plajlarıdır. Deniz suyu oldukça temiz ve şeffaftır. Su altı hazineleriyle dolu, kum plajlara sahip bu denizde şnorkelle dalış, dalış, rüzgâr sörfü, tekne sürme, jet ski sürme, güneşlenme gibi aktiviteler oldukça keyifli geçmektedir. Dalış için çok uygun bir bölge olan Şarm El Şeyh’te dalış dersleri verilmektedir. Dalış için en çok tavsiye edilen bölgeler Tiran Kayalıkları ve Ras Muhammed’dir.

Şarm El Şeyh gibi bir turistik noktada elbette geceleri de canlı geçmektedir. Bunun için en ünlü bölge Na’ama Körfezi’dir. Şehrin en ünlü kafe, bar, restoran, gece kulüpleri bu bölgededir. Bir metropol olan şehrin en canlı yerinin bu körfez olduğunu söyleyebiliriz. Bölgede yapılabilecek diğer aktivitelerden birisi de şehir çevresindeki çölleri bir rehber ilegezmektedir. Şehrin eski bir bedevi yerleşim alanı oluşu kültürel zenginlik açısından da gezip görülecek yerler sağlamaktadır. Develer ile gerçekleştirilen bu gezilerde Renkli Kanyon ve Sina Dağı görülebilir. Çöllerde kurulan gece kamplarında konaklamayı da deneyimleyebilirsiniz.

Deniz, kum ve güneşin en güzel hali, muhteşem dağları, çölleri, Mısır kültürünü bir tatil beldesinde tanımak için en iyi tercih, Şarm El Şeyh...

Tanıtım Videosu: