Miyajima Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan yüzen tapınakları ile ünlü Miyajima Adası, Japonya’nın ilk 3 güzel manzarası arasında yer almaktadır. Adanın asıl adı Itsukushima’dır. Popüler olarak kullanılan Miyajima ismi “Tapınak Adası” anlamına gelmektedir. Japon mimarisinin tipik örneklerini bünyesinde barındıran Miyajima Adası bu sebeple sıkı önlemlerle özenle korunmaktadır. Yılda yaklaşık yerli ve yabancı 4 milyon ziyaretçiyi ağırlayan adada, yalnızca 2 bin civarında kişi yaşamaktadır. Ülke topraklarının çoğu gibi bir zamanlar yanardağ olan Miyajima Adası, manevi ve ruhani atmosferi ile ziyaretçilerine etkileyici bir deneyim yaşatmaktadır.

Miyajima Adası, doğası ile antik çağlardan beri yerliler için büyük önem arz etmiştir. Gün içinde bile karanlık olan, Misen Dağı’ndaki ilk çağlara ait sık orman, insanlar için manevi bir anlam ifade etmiştir. Miyajima Adası, Japon tarihinde kutsal bir yer olma niteliğine sahiptir. M.S. 806 yılında keşiş Kōbō-Daishi, Misen Dağı’na tırmanarak burayı Budizm’in Şingon mezhebi için inziva yeri olarak belirlemiştir. Adadaki birbiriyle yakın ilişkide olan Şingon türbeleri ve Budist tapınakları kadim bir geçmişe sahiplerdir.

Miyajima Adası’na eskiden kadınları girmesi yasaklanmıştır. Eceli gelen yaşlılar ise başka yere nakledilmiş ve Miyajima Adası’na gömülmemişlerdir. Adanın kutsal ritüellerini meydana getiren bu tavrı, belli bir ruhu koruma amacı gütmüştür.

Japonya’nın en doğal bölgelerinden biri olan Miyajima Adası, Misen Dağı’nda korunmuş sayısız türbe, tapınak ve tarihi eserlerle gezilip görülmeye değer bir yerdir. Romantik ve tarihi Miyajima Adası, milyonlarca ziyaretçiyi kendine çekecek kadar ilginç özelliklere sahiptir.
 

Miyajima Adası Nerededir?

Doğu Asya ülkesi Japonya’nın Hiroşima prefektörlüğünün Saeki Bölgesi’nde yer alan Miyajima Adası, ülkenin güneybatı ucunda konumlanmaktadır.

Miyajima Adası’na Nasıl Gidilir?

Miyajima Adası ziyaretçileri genelde Hiroşima’dan günübirlik olarak gelen kişilerden oluşmaktadır. Hiroşima’nın 21 kilometre güneybatısında konumlanan Miyajimaguchi iskelesinden feribot ile Miyajima’ya ulaşmak yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Araba, motosiklet ve bisikletleri feribot ile ek ücret karşılığında taşımak mümkündür. Ancak adada park etmek zordur ve çoğu turistik yere araba ile ulaşılamamaktadır.

Hiroşima’dan Miyajimaguchi Feribot Terminali’ne ulaşmak için ise 25 dakika yolculuk süresine sahip tren kullanılabilir. Bir diğer seçenek olan tramvay ise yaklaşık 70 dakikada feribot terminaline gitmektedir. Tramvay hattı, Hiroşima’daki Barış Anıtı Parkı içinden geçmektedir.

Miyajima Adası’nda Görülecek Yerler

Suyun içine inşa edilmiş olan Itsukushima Tapınağı adaya ismini vermiştir. Fakat popüler olan Miyajima adı daha çok duyulmaktadır. Çok sayıda binadan oluşan tapınak kompleksinde birbirine tahta kaldırımlarla bağlanan ve suyun içinde sütunlarla desteklenen birkaç ibadet salonu ve Japon geleneklerini yansıtan Noh tiyatro sahnesi bulunmaktadır. Taira-no-Kiyomori tarafından 1168 yılında başlanan tapınağın inşa süreci birkaç yıl sürmüştür. Ana tapınak 37 binadan; sahilin her iki tarafından öne bakan dış tapınak ise 19 binadan oluşmaktadır. Tapınağı, geceleyin ışıklandırmalarla aydınlatıldığı zaman gezmek de oldukça keyifli bir deneyimdir.

Itsukushima Tapınağı’nın en çok bilinen yapısı olan ve kıyıdan yaklaşık 200 metre açıkta 1168’de inşa edilmiş O-torii Kapısı ruh ve insan dünyaları arasındaki geçişi temsil etmektedir. Gelgitin fazla olduğu zaman suyun üzerinde yüzüyormuş gibi görünen O-torii’yi Hitasaki’den görmek tavsiye edilmektedir. Gelgitin düşük olduğu zaman ise O-torii’nin ayaklarına kadar yürüyebilmek mümkündür. O-torii, tayfun ve deprem gibi doğa olaylarından etkilenmemektedir. Ayakları kuma gömülü olmayan kapı, kendi ağırlığı ile 6 sütun üzerinde güvenli bir şekilde durabilmektedir.

Miyajima Adası’nın en yüksek noktası olan 500 metrelik Misen Dağı, patikaları yürüyerek veya teleferikle tırmanılabilir. Patikadan yürüyerek yaklaşık 1,5-2 saate tırmanılmaktadır. Daisho-in adlı rota, tırmanış esnasında muhteşem manzara izleme olanağı da sunmaktadır. Kōbō-Daishi tarafından yapılan kutsal ritüelleri hatırlatan çeşitli noktalara sahip Misen Dağı’nın zirvesi olağanüstü güzel bir panoramik manzaraya sahiptir.

Kikyozan Hokoin olarak da bilinen Daiganji Tapınağı, müzik, bilgelik ve zenginlik tanrıçası Benzaiten’e adanmıştır. En ünlü üç Benzaiten tapınağından biri olarak bilinen bu kutsal mekânın kim tarafından kurulduğu bilinmemektedir.

Japonya’nın batısındaki en prestijli Şingon tapınaklarından biri olan Daishoin Tapınağı ise ziyaretçilerde hayranlık uyandıran binalar, heykeller ve dini objelere sahiptir. 88 simgeyle dolu olan bir mağaraya sahip Daishoin Tapınağı görülmeye değerdir.

Miyajima Adası ile İlgili

Miyajima Adası Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 5oC
  • Şub 5oC
  • Mar 8oC
  • Nis 13oC
  • May 18oC
  • Haz 22oC
  • Tem 26oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 23oC
  • Eki 17oC
  • Kas 12oC
  • Ara 7oC

Kısa Kısa