Monument Valley

Monument Valley Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Monument Valley, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir vadidir. Vadi geniş gökyüzü ve devasa kaya manzarasıyla büyülemektedir. 1930’dan beri çeşitli biçimlerde medyada yer alan Monument Valley’de vadiden 300 metreye kadar yükseklikte büyük kumtaşı blokları bulunmaktadır. Vadi tabanı ise deniz seviyesinden 1.500 ile 1.800 metre arasında yükseklikte yer almaktadır. Canlı kırmızı rengin hâkim olduğu vadi, “Güneş Gözü” dâhil ünlü birçok büyük taş yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Monument Valley’nin geniş alanı içinde Monument Valley Navajo Kabile Parkı’nın büyük bir kısmı da yer almaktadır. 

Arkeolojik buluntulara göre, bölgede 1300’lü yıllarda Anasaziler yaşam sürdürmüştür. Buluntular arasında antik çağlardan kalma 100’den fazla harabe ve kaya oymaları mevcuttur. Gene 1300’lerde Anasaziler bölgeyi terk etmiştir ve Navajolar gelene kadar vadi boş kalmıştır. Navajo kültürü ise İspanyollar 1581’de bölgeye gelmeden önce kök salmıştır.

Vadinin bitki örtüsü ise oldukça çeşitlidir. Bitkiler, Navajo halkı tarafından ilaç yapımında ve dünyaca ünlü halı dokumasında renk olarak kullanmaktadır. Bu bitkiler arasında Juniper ağaçları, yucca çiçeği, Rus devedikeni ve Navajo çayı sayılabilir.
Monument Valley bir anıt ve milli park değildir. Vadi, ortalama 700 yıllık tarihe açılan bir pencere niteliğindedir. Navajo halkının tarihi, yaşam biçimi, mutfak kültürü, sanatı, el yapımı takıları ve dokuma halıları keşfedilmeye değer unsurlardır. Monument Valley kültürü, kumlu çöl alanı, ormanlı dağları ve derin vadileriyle birçok ziyaretçiyi kendine çekmektedir. 

Monument Valley Nerededir?

Monument Valley, Kuzey Amerika kıtasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona ve Utah eyaletleri sınırında yer almaktadır. Four Corners alanına yakın, Colorada Yaylası’nda konumlanmaktadır. 

Monument Valley’ye Nasıl Gidilir?

Monument Valley’ye ulaşmak için kullanılabilecek tek araç arabadır. Araba ile 163. Otoyol kullanılarak Monument Valley’ye ulaşılabilmektedir. 

Monument Valley’de Yapılacaklar

Monument Valley’nin coğrafi özellikleri çeşitli olduğundan, yürüyüş imkânları da oldukça çeşitlidir. Ormanlık alanlar, dağlar, kumlu araziler, derin vadiler zemin özellikleri ve manzarasıyla farklı yürüyüş deneyimleri yaşatmaktadır. Yürüyüş için takip edilebilecek yolların ortak özelliği ise Anasazilerin kaya sanatı ve yapılarına uğramasıdır. 

Vadide bulunan San Juan Nehri ise rafting aktivitesi için elverişlidir. Powell Gölü’nden Colorado Nehri’ne katılan San Juan, Colorado’nun en heyecan verici nehirlerinden biri olarak değerlendirilmektedir. Nehirde grup veya bireysel olarak ideal bir gezi planlama imkânı mevcuttur. Bir günlük geziler 34 kilometre uzunluğa sahiptir. Çoğu tur rehberi şişme bot kullanarak ziyaretçinin de kürek çekmesine vesile olmaktadır. Nehirde 2 ila 7 gün arasında süren geziler de düzenlenmektedir. Bu gezilerin iyi tarafı, grubun talebine göre şekillendirilebilmeleridir. Nehir kenarında kamp yapmak, Yerli Amerikan mirası, fosiller ve manzara oldukça ilgi çekicidir. Nehir aile gezileri için de elverişlidir. Nehrin sakin atmosferi, çocuklu aileler için nehir gezisini cazip kılmaktadır. Şişme botlarda kürek çekmek ise çocukları oldukça eğlendirmektedir. San Juan Nehri 20 ile 28 kişilik grupların gazi düzenlediği de bir yerdir. Gezinin içeriği talebe göre şekillenebilmektedir. Özellikle grupların eğitim içerikli gezi taleplerini karşılayabilmek üzere San Juan Nehri, antik yerleşim, fosiller ve parlak kırmızı kaya duvarları gibi çok sayıda veriye sahiptir.

Monument Valley’de yapılabilecek bir diğer aktivite ise kampçılıktır. Kamp yaparak doğanın tadına doyasıya varılabilir.

Monument Valley ile İlgili

Monument Valley Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa