Murcia Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İspanya'nın Murcia özerk bölgesinde bir şehir olan Murcia, Murcia Özerk Topluluğunun da başkentidir. Murcia, Iberik Yarımadası'nın güney-batısında Segura Irmağı’nın kıyısında kurulmuştur. Kent iklimi tipik Akdeniz iklimi özelliği göstermektedir. Şehrin 2010 sayımına göre toplam nüfusu 441.345’dir. Şehir geçiminin büyük bir bölümünü turizmden sağlamaktadır. Costa blanca, costa del azahar ve costa calida gibi sahillere sahip olması, Murcia’nın yaz turizminde oldukça ilgi çekici olmasını beraberinde getirmiştir.
 
Murcia’nın tarihi Orta Çağ dönemlerine kadar uzanmaktadır. Bunun en büyük kanıtı ise Monteagudo Kalesi'dir. 11. yüzyılda bir hapishaneye dönüştürülen kale, 15. yüzyılda tekrar savunma amaçlı kullanıldı. Bu tarihten itibaren ise kale, hiçbir zarar görmeden varlığını devam ettirmiştir. Arkeolojik birçok kalıntının bulunması şehirdeki yaşantının çok uzun dönemlere uzandığını göstermektedir. Cebelitarık boğazından İspanyaya girmiş Araplar olan Mağribiler’den önce bölgede Yunanlılar, Fenikililer, Kartacalılar ve Romalılar yaşamıştır. Bu toplulukların en büyük geçim kaynağı ise denizcilik ve balıkçılık olmuştur. Şehir bu geçim kaynaklarını günümüzde de devam ettirmektedir. Ticaretin oldukça geliştiği şehirde Romalılardan kalma oldukça büyük tarihi kalıntılar bulunmaktadır. Kıyıları ve sahilleri ile ünlü olan şehir, su sporları yapmak isteyen turistler için de oldukça dikkat çekicidir. Her yıl farklı su sporlarını denemek amacıyla birçok turist şehri ziyaret etmektedir. Şehir bunun yanında tarihî yapılar ve doğal güzellikleri ile de görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Murcia, sıcakkanlı insanlarıile de ünlü bir şehirdir. Tipik Akdeniz insanının karakteristik özelliklerini görebileceğiniz Murcia insanı oldukça yardımsever ve güler yüzlüdür. Turistler şehir ile ilgili merak ettiği bilgileri yerli insanlardan edinebilir ve ülke yemekleri ile ilgili ipuçları alabilirsiniz. Şehirde bir özel bir de devlet üniversitesi bulunmaktadır. Bunlardan biri Universidad de Murcia bir diğeri ise Universidad Católica San Antonio de Murcia üniversiteleridir. Şehir sahip olduğu bu iki üniversite sayesinde birçok öğrencinin buraya gelmesini sağlamaktadır. Ayrıca şehrin en bilindik özelliklerinden birisi ünlü tasavvuf yazarı İbn Arabi’nin bu şehirde doğmuş olduğudur. Bu özelliğinden dolayı şehir ayrıca büyük bir ilgi görmektedir.

Murcia, antik dağlık bir bölgede yer aldığı için oldukça bakir bir bölgedir. Dağlara uzaklığı ise 25 kilometredir. Bölge tarım ve turizm açısından oldukça gelişmiştir. 8. yüzyılda şehirde yapay sulama sisteminin oluşturulması tarımın şehirdeki köklü tarihini oluşturmuş ve günümüze dek getirmiştir. Bu durum şehrin tarım alanında önde gelen şehirlerden biri olmasını sağlamıştır. Şehre gelenlerin keşfetmesi gereken en önemli yerler arasında ise büyüleyici dağ köyleri, geleneksel balıkçı restoranları, yeşil kırsal alanları ve günümüzde henüz el değmemiş plajları yer almaktadır.

Murcia, tüm bütçelere uygun bir tatil planlaması sunmaktadır. Şehirde sayısız tatil köyü ve küçük butik oteller bulunmaktadır. Turizmin oldukça önemli katkıları bulunan şehir, özellikle yaz döneminde turist akınına uğramaktadır. Şehir, oldukça küçük olduğu için her yerde rahatlıkla yürüyerek gezebilirsiniz. Şehrin merkezinde sıra dışı tarihi binaları görebilirsiniz. Şehrin sokakları her zaman birçok insanla doludur, bu yüzden trafik problemini şehirde yaşamanız mümkün değildir. Murcia, birçok antik saray ve kilise ile sizleri büyüleyecek şehirlerden birisidir. Barok tarzının sahip olduğu şehir mimarisinin en ilginç özelliği hepsinin Rönesans döneminde yapılmış olmasıdır. Aydınlanma ve yeniliği temsil eden bu tarihi binalar, turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Şehirdeki müzeler ise dikkat çeken diğer mekânlar arasında yer almaktadır. Müzelerin çoğu 18. yüzyıla ait mimari eserlerdir.

Yeşilin, mavinin ve tarihin buluştuğu eşsiz bir mekân olan Murcia, yoğun bir nüfusa sahip olmadığı için oldukça sessiz ve sakin bir şehirdir. Kalabalıklardan ve gürültüden sıkılmış herkes için ideal bir şehir olan Murcia, hem dinlenmek hem de gezmek amacıyla gidebileceğiniz en ideal yerlerden birisidir. Murcia’nın plajları, dağları ve doğası şehrin İspanya’nın en önemli bölgelerinden biri olmasını sağlamıştır. Birçok turistin gözde noktalarından birisi olan Murcia, doğal yapısı, mimarisi ve kültürel çeşitliliği ile en çok tercih edilen turistik mekânlar arasında yer almaktadır. Yolu İspanya’ya düşenlerin mutlaka uğraması gereken bir şehir olan Murcia, farklı yerler keşfetmek ve yeni kültürlerle tanışmak isteyenler oldukça ideal bir şehirdir. Özellikle İlkbahar ve yaz aylarında şehri ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.