Nagarkot

Nagarkot Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Nagarkot, Nepal’de Nagarkot Belediyesi’ne bağlı olan, 2.000 metre yükseklikte bir köydür. Pastoral bir manzaranın tam kalbinde ve Himalayalar’ın zirvesini gören konumda yer almasıyla turistik açıdan tanınır olmuş ve yürüyüş rotasına dâhil edilmiştir. Ağaçlarla kaplı ormanlık tepeler ile çevrili olan Nagarkot, gün doğumu ve gün batımı manzaralarıyla büyülemektedir. Yüksek bir noktada bulunan Nagarkot, Katmandu Vadisi’ndeki en geniş Himalaya manzaralarından birine sahiptir. 

Temiz havası ve gece yanan ışıkların oluşturduğu atmosfer köyü çekici kılan diğer özelliklerdendir. Köydeki çoğu otel, yamaçlara doğa manzarasını güzel bir şekilde görebilecek konumda inşa edilmiş ve odaları da bu amaca uygun tasarlanmıştır. Tepede, yüksek standartlarda birçok otel ve tesis mevcuttur. Bulutların dağları örttüğü manzara büyüleyici bir etki yaratmaktadır. Havanın açık olduğu ve etrafın net bir şekilde görüldüğü dönemler ise yılın ekim-aralık ile mart-nisan ayları arasıdır.

Bölgede kış mevsimi çok soğuk geçmektedir. Ekim ayından itibaren ise hava ısınmaya başlamaktadır. Yeşil tepeler, pitoresk görüntüler ve büyülü atmosfer; köye kısa bir süre için gelenlerin ziyaretlerini uzatmasına sebep olmaktadır. Bu açılardan Nagarkot, kirli çevre ve hareketli şehir hayatından uzaklaşmak ve bambaşka bir deneyim yaşamak için ideal olarak kabul edilmektedir.

Doğa tutkunları ve açık hava meraklıları için çok çeşitli eşsiz aktivite imkânları da Nagarkot’ta dikkat çekmektedir. Nagarkot, doğayla iç içe, huzur verici, dinlendirici ve yenileyici etkisiyle unutulmaz deneyimlerin yaşanacağı imkânlar sunmaktadır.

Nagarkot Nerededir?

Nagarkot, Güney Asya’da yer alan Nepal Federal Demokratik Cumhuriyeti’nin Bagmati Bölgesi’nde, Bhaktapur ilçesinde, Nagarkot Belediyesi dâhilinde yer almaktadır. Nagarkot, ülkenin başkenti Katmandu’nun yalnızca 32 kilometre kuzeydoğusunda, Katmandu Vadisi’nin kuzeyinde konumlanmıştır. Ülkenin en turistik şehri Bhaktapur’a ise 20 kilometre mesafededir. 

Nagarkot’a Nasıl Gidilir?

Nagarkot’a girişte Güney Asya Bölgesel İşbirliği Örgütü’ne üye olmayan ülkelerden gelen turistlerden 339 rupi (ortalama 20 Türk lirası) ücret tahsil edilmektedir. Bu ücret Katmandu’dan Nagarkot’a giderken yol üzerindeki çeşitli noktalarda ödenebilmektedir. 

Nagarkot, ülkenin başkenti Katmandu’da bulunan Katmandu Uluslararası Havalimanı’na 28 kilometre mesafededir. Katmandu’dan Nagarkot’a ulaşmanın en kolay yolu ise otobüstür. Bakhtapur Otobüs Terminali’nden hareket eden araçlar yaklaşık 1 saat 30 dakika sonra Nagarkot’a varmaktadır.

Nagarkot’a özel araba veya taksi ile ulaşmak da tercih edilebilir. Uluslararası havalimanından Nagarkot’a yolculuk 40 dakika, şehir merkezinden ise ortalama 1 saat sürmektedir. Bu vesileyle Bhaktapur Antik Kenti görülebilir, yol boyunca uzanan köyler ve doğa manzaralarının tadına varmak mümkün olabilir.

Nagarkot’ta Yapılacak Aktiviteler

Nagarkot Görünüm Kulesi, turistler tarafından akın edilen, 30 metre yüksekliğe sahip bir kuledir. Kule, 2.100 metre yüksekte yer almaktadır. Katmandu Vadisi’nin panoramik görünümü buradan rahatça izlenebilmektedir. Metal kule, etraftaki doğal güzellikleri engelsiz bir şekilde görmek için idealdir. Doğa tutkunları, sabahın ilk saatlerinde güneşin doğuşunu yakalamak için bu noktayı tercih etmektedir. Kışın en yoğun geçtiği dönemlerde sıra dağların manzarası, Nagarkot’un en yüksek noktası Görünüm Kulesi’nden izlenebilen kuşbakışı vadi manzarası, köye gelen ziyaretçileri derinden etkilemektedir. Kule, doyurucu bir manzara seyri sunan eşsiz bir noktadır. 

Nagarkot ve çevresinde yürüyüş yapmak için birçok fırsat ve imkân mevcuttur. Doğa yürüyüşü parkuru ve Nagarkot panoramik yürüyüş parkuru doğa tutkunları arasında oldukça popülerdir. Panoramik parkur, nefes kesici Himalaya manzarası ile oldukça ferahlatıcı bir rotadır. Bu parkur kolay şartlara sahip olduğundan çocuklu ailelerin de tercihi olabilir. Parkur, 3 ile 3,5 saat arasında yürünebilmektedir. Sakin ve taze dağ havasında, çarpıcı manzaranın keyfini çıkarmak müthiş hissettirmektedir.

Nagarkot ayrıca yamaç paraşütü deneyimi yaşamak için oldukça güzel bir noktadır. Himalaya manzarası bu aktiviteyi eşsiz kılmaktadır.

Dağ bisikleti aktivitesi ise birçok turist tarafından tercih edilmektedir. Bhaktapur’dan Nagarkot’a giden bu maceralı yol, iki nokta arasında ulaşım sağlamak için de tercih edilmektedir.

Nagarkot ile İlgili

Nagarkot Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa