Google+

Arama formu

Nepal

Ocak 15- Maghe Sankranti           Ocak 30-Shahid Diwas              ...
Devamı oku
Dünyanın 8,848.13 metre uzunluğuyla en yüksek noktası olan Everest...
Devamı oku
Nepal’in başkenti, ekonomik ve tarihi merkezi Kathmandu şehridir. Bir...
Devamı oku
Hindistan’ın kuzeyinde ve Çin’in Tibet özerk bölgesinin güneyinde...
Devamı oku
Hindu ve Tibet dillerinin yerel diller ile etkileşiminden ortaya çıkan...
Devamı oku
Nepal halkının büyük çoğunluğu (yüzde 81,3) Hindu dinine inanmaktadır...
Devamı oku
Budizm’in Kurucusu Gautama, Buddha’nın M.Ö. 6. yüzyılda bölgede etkili...
Devamı oku
Nepal’de, hazirandan eylül ayına kadar olan periyod muson yağmurlarının...
Devamı oku
Nepal’de coğrafi yapısının Himalayalara endeksli olmasından dolayı...
Devamı oku
Nepal’in tarihini ve dolayısıyla ekonomisini büyük ülkelerin kesişim...
Devamı oku
Nepal’in ulusal yemeği daal bhaat tarkaari’dir: Baharatlı mercimeğin...
Devamı oku
DaşainTanrıça Durga’nın şeytan Mahisaşur’u yenmesinin kutlanmasıdır....
Devamı oku
Genelde Budist tanrılarının resimlerinin yapıldığı Thangka pamuk veya...
Devamı oku
Ülkeye, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Kathmandu şehrine aktarmasız...
Devamı oku
Kathmandu’daki şehirleşmeye rağmen bir kırsal alan ülkesi olan Nepal...
Devamı oku
YENİ DELHİ BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: 50-N, Nyaya Marg, Chanakyapuri, New...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 NPR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 10℃
Şub 12℃
Mar 15℃
Nis 19℃
May 21℃
Haz 23℃
Tem 23℃
Ağu 23℃
Eyl 22℃
Eki 19℃
Kas 15℃
Ara 11℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 26,494,504

Dili: Nepalce

Para Birimi: Nepal Rupeesi

İklim: Tropik – Artkik iklim

Big Mac Index: 1.86

Nepal Hakkında Temel Bilgiler

Dünyanın 8,848.13 metre uzunluğuyla en yüksek noktası olan Everest Tepesi’yle ünlü Nepal, Hindistan’dan aldığı muson havasıyla Himalayalar’ın yüksek ve sert havasının tüm zıtlıklarını bünyesinde taşır. Nepal düşük geliriyle gelişmekte olan ülkeler sınıfındadır ve İnsani Gelişme Göstergesi’nde 145. sırayla gerilerde yer alır. Fakat bu durum Nepal’in doğal ve merak uyandırıcı havasından bir şey kaybettirmez.

janaki-temple-388863_960_720.jpg

Ülkenin ismi bölgenin yerel halklarından olan Newarlardan geldiği düşünülmektedir. Himalayalar’ın hemen yamacındaki Kathmandu Vadisi’nde neolitik çağlardan bu yana yaşam var olmuştur. Aynı zamanda bu vadi, bölgenin medeniyet havzasıdır denilebilir, Nepal’in kalbi olan bu bölgede çok sayıda tarihi anıt ve tapınak bulunmaktadır.

Nepal’in Başkenti ve Şehirleri

Nepal’in başkenti, ekonomik ve tarihi merkezi Kathmandu şehridir. Bir milyonu aşkın bir nüfusa sahip olan Kathmandu diğer bölgelerin kimliğini belirleyen bir medeniyet merkezidir. Ülkede 217 şehir bulunmakla beraber 2014 senesine kadar bu sayı 58’di. Kathmandu’nun yanında bazı önemli şehirler şunlardır: Pokhara, Lalitpur, Bharatpur, Biratnagar, Nepalganj, Birganj, Janakpur,Butwal, Itahari, Dharan ve Dhangadi.

Ülkenin yerel idari yönetimi 2015 yılında kabul edilen yeni anayasaya göre 7 vilayet ve 75 bölge üzerinden yürütülmektedir. Yeni anayasa Nepal’i çok-dilli, çok-dinli ve çok-kültürlü bir ülke olarak tanımlamakta ve şehirlere bu noktada haklar vermektedir. Vilayetleri belirleyen diğer faktörler ise coğrafi koşullar ile ilgilidir.

Nepal Nerededir?

Hindistan’ın kuzeyinde ve Çin’in Tibet özerk bölgesinin güneyinde bulunan Nepal, Hindistan ile Avrasya kara parçalarının birleştiği noktadadır. Bu kesişimin sonucu olarak ortaya çıkan Himalayalar ülkenin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Bangladeş ve Butan ülkelerine olan sınırlarını küçük bir Hindistan kara parçası keser.

Nepal’de Konuşulan Diller

Hindu ve Tibet dillerinin yerel diller ile etkileşiminden ortaya çıkan Nepalce ülkenin resmi dilidir. Bu dili anadil olarak benimseyen nüfusun oranı yüzde 45 olmakla beraber Maithili, Bhojpuri, Tharu, Thamang, Nepal Bhasa, Bajjika, Magar, Doteli, Urdu ve Sunwar gibi diller ülkede konuşulmaktadır. Ayrıca ülkede dört farklı işaret dili de kullanılmaktadır.

Selam!: नमस्ते - namastē

Günaydın!: शुभ प्रभात - śubha prabhāta

İyi günler!: शुभ दिन - śubha dina

İyi akşamlar!: शुभ रात्री - śubha rātrī

Hoşgeldiniz!: स्वतगम् - svatagam

Nasılsın?: सञ्चै ? - sañcai?

Nasılsınız? (polite): आरम हुनुहुन्छ ? - Ārama hunuhuncha?

İyiyim teşekkür ederim!: मलाईआराम छ, धन्यवाद ! - Malā'ī'ārāma cha, dhan'yavāda!

Siz nasılsınız?: नि तपाईलाई? - Ani tapā'īlā'ī?

İyiyim: सन्चै छ। / आरामै छ। - Sancai cha. / Ārāmai cha.

Kötüyüm: सन्चो छैन। - Sancō chaina.

Mutluyum: खुशी - Khuśī

Üzgünüm: दुखी - dukhī

Teşekkür ederim!: धन्यवाद - dhan'yavāda

İyi geceler!: शुभ रात्रि - śubha rātri

Görüşürüz!: पछि भेटौला - pachi bhēṭaulā

İyi tatiller!: शुभ यात्रा - śubha yātrā

Nepal’de Din ve İnanç

Nepal’de Din ve İnanç

Nepal halkının büyük çoğunluğu (yüzde 81,3) Hindu dinine inanmaktadır. Ülkenin koruyucu tanrısı olan Shiva’nın (Şiva) Nepal’de bolca tapınağı bulunmaktadır. Şiva’ya adanan en ünlü yer olan Pashupatinath Tapınağı’na hac için tüm dünyadan Hindular buraya gelmektedir. Diğer bir ünlü tanrıça olan Sita, Nepal toprakları için önem arz eder.

Nepal’in Kısa Tarihi

Budizm’in Kurucusu Gautama, Buddha’nın M.Ö. 6. yüzyılda bölgede etkili olduğu Nepal, küçük krallık ve konfederasyonların hüküm sürdüğü bir bölgedir. M.Ö. 250 yıllarında Hindistan’ın büyük bölümüne hâkim olan Maurya İmparatorluğu’nun egemenliğine giren Nepal toprakları M.S. 4. yüzyıldan itibaren yine bir Hindu gücünün, Gupta İmparatorluğu’nun hâkimiyetinde kalır. Zamanla Kathmandu Vadisi’nden doğan yerli bir güç olan Licchavi Krallığı Nepal’i kendi bünyesinde toparlar. Tibet İmparatorluğu tarafından hâkimiyetini kaybeden Licchavi Krallığı’nın yerini farklı güçler alır. Bugünkü Nepal’in temelleri ise Nepal Krallığı’nın kurucusu Prithvi Narayan Şah tarafından krallıkları birleştirerek atılır. Günümüzde ise 20 yıl içerisinde krallıktan anayasalı monarşiye, sonrasında ise cumhuriyete geçiş yapmıştır.

Nepal’e Ne Zaman Gidilir?

Nepal’de, hazirandan eylül ayına kadar olan periyod muson yağmurlarının ve sıcak havanın etkili olduğu zaman dilimidir. Bunun yanında ocak ve mart arası tarihler 0 dereceye yaklaşan soğukların hissedildiği zamanlardır. Bunun yanında, Nepal’de farklı iklim kuşakları hâkim olduğu için en meşhur gezi noktası Kathmandu bölgesi ılıman iklim kuşağındadır ve yılın her zamanı ziyaret için müsattir. Yaz aylarındaki muson yağmurları rahatsız edici bulunursa, ekim ayından mayıs ayına kadar olan zaman dilimi Kathmandu için idealdir. Himalayalar’a tırmanmak isteyenler kış ayları sert ve karlı olduğu için tercih edilmese de, yılın her mevsimi kutup ikliminde geçen bölge için pek fark olmayacaktır.

Nepal’e Nasıl Gidilir?

Ülkeye, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Kathmandu şehrine aktarmasız seferler düzenlemektedir. Yaklaşık yedi buçuk saat süren bu seferlerin yanında aktarmalı olarak havayolu şirketlerini kullanarak farklı şekillerde ulaşabilmek mümkündür.

Nepal şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Nepal’in İklim ve Hava Durumu

Nepal’de coğrafi yapısının Himalayalara endeksli olmasından dolayı yükseklikle oranlı olarak beş çeşit iklim türü görülür: Yüksekliğin 1200 metreye kadar uzandığı coğrafyada Hindistan’dan gelen tropik ve tropik-altı iklim etkilidir. 1200-2400 metre arası yükseklikteki coğrafyada ılıman iklim hissedilirken, 2400-3600 metrede soğuk ve sert hava koşulları etkisini göstermeye başlar. 3600-4400 metrede arktik-altı ve 4400 metre üstü bölgede ise kutup iklimi etkili olur.

Nepal’in Ekonomisi

Nepal’in tarihini ve dolayısıyla ekonomisini büyük ülkelerin kesişim noktasında bulunması belirlemiştir. Bölgesel olarak üretken topraklara sahip olduğu için Nepal bir tarım halkıdır. Bunun yanında, Kathmandu Vadisi bir geçiş noktası olması nedeniyle aynı zamanda ticaret merkezidir. Bu bölge İpek Yolu’nın geçiş güzergâhlarından biri olarak bilinir. Dolayısıyla Kathmandu, Nepal’in yönetim ve ticari anlamda kalbidir. Bazı yerel üretimler dışında, bugünlerde Nepal’in ekonomisinin dayandığı başka bir alan ise turizmdir. İki büyük din için hacılar ağırlayan ve birçok tapınağı olan bu ülkenin aynı zamanda Himalayalar ve Everest Tepesi odaklı doğa turizmi ekonomiye katkı sağlamaktadır.

 

Nepal Kültürü

Kathmandu’daki şehirleşmeye rağmen bir kırsal alan ülkesi olan Nepal kırsal nüfusu yüksek bir ülkedir. Alçak kırsal kesimlerde evler bambu ağaçlarından ve çamur-tezek karışımlarından, yüksek kırsal kesimlerde ise topraktan yapılmaktadır. Fakirliğin ve orman yok etmenin en önemli sorunlardan olduğu ülkede yakıt malzemesi olarak odun kullanılmaktadır.

Nepal Mutfağı

Nepal’in ulusal yemeği daal bhaat tarkaari’dir: Baharatlı mercimeğin ve kaynamış pirincin sebzeler ve bölgesel bir sebze olan tarkari ile sunulmasından yapılır. Ev yemeği olarak yapılan bu yemeği restoranlarda da bulabilirsiniz. Bölgesel olarak pirincin kıt olduğu dönemlerde tam buğdaydan üretilen un ile yapılabilir ve yoğurt ile servis edilebilir. Hindu adetlerinin ve yasaklarının büyük çoğunluğunun toplumun yemek kültürünü belirlediğini varsayarsak, inek-sığır eti çoğunlukla tüketilmez; fakat yine de bulunabilir. Domuz eti toplumun üst kesimleri tarafından tercih edilmez, genellikle vejetaryen bir menüye sahiplerdir.

 

Nepal’in Festivalleri

Nepal’in Festivalleri

Daşain
Tanrıça Durga’nın şeytan Mahisaşur’u yenmesinin kutlanmasıdır.

Tihar
Işığın ve renklerin tanrıça Laxmi’ye adanışıdır. Bu iki festival ülkenin tamamı tarafından kutlanır.

Buddha Jayanti
Buda’nın doğum günü olarak Mayıs veya Haziran ayına denk gelen günlerde Budistler Lumbini’ye hacca gelirler ve yerel halk ve Budistler bu festivali Buda’yı anarak büyük şölenlerle kutlarlar.
 

Nepal’den Alınacak Hediyelik Eşyalar

Genelde Budist tanrılarının resimlerinin yapıldığı Thangka pamuk veya ipekten işlenen iyi bir hediyelik eşya olabilir. Bunun yanında, eski zamanlarda sağlık ve meditasyon için kullanılan ses çıkartan tahta çanakları düşünebilirsiniz. Bir çeşit şal olan Paşmina veya pirinçten üretilen kâğıtları incelemeniz iyi olacaktır.

Nepal’de Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

YENİ DELHİ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 50-N, Nyaya Marg, Chanakyapuri,

New Delhi- 110021, INDIA

Telefon: (00 91 11) 2688 9053

Faks: (00 91 11) 2410 1974

embassy.newdelhi@mfa.gov.tr

http://yenidelhi.be.mfa.gov.tr/ContactInfo.aspx

Görev Bölgesi: Hindistan, Nepal, Maldivler

KATMANDU FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Adres: Laxmi Plaza, Hattisar, Kathmandu, PO Box 6156

Telefon: 444 6400/1/2/3

Faks: 444 6405

mtcn@khetan.com.np

Nepal’deki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Ocak 15- Maghe Sankranti          
Ocak 30-Shahid Diwas              
Şubat 9-Sonam Losar             
Şubat 13-Saraswati Puja             
Şubat 19-Prajatantra Diwas 
Mart 7-Maha Shivaratri           
Mart 8-Kadınlar Günü 
Mart 22-Fagu Purnima 
Nisan 7-Ghode Jatra    
Nisan 13-Nava Barsa      
Nisan 15-Ram Nawami   
Mayıs 1-Majdur Diwas   
Mayıs 21-Buddha Jayanti
Mayıs 28-Ganatantra Diwas 

                   

Nepal Vizesi

Umuma mahsus pasaport sahibi (Bordo Pasaport) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Nepal seyahatlerinde vizeye tabidir.
 
Hususi pasaport (Yeşil Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Nepal seyahatlerinde vizeye tabidir.
 
Hizmet pasaport (Gri Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Nepal seyahatlerinde vizeye tabidir.

Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Nepal seyahatlerinde vizeye tabidir.