Katmandu Hakkında Bilinmesi Gerekenler


prasannaholidays.com

Katmandu, Nepal’in başkenti ve en büyük şehridir. Aynı zamanda Güney Asya Bölgesel İşbirliği Örgütü (SAARC)’nün de merkezidir. Katmandu gayri resmi olarak “KTM” veya “tri-city” isimleriyle de anılmaktadır. Tarihsel süreçte Katmandu Vadisi ve civarı antik konfederasyon Nepal Mandala’nın sınırlarını oluşturmuştur. 15. yüzyıla kadar Bhaktapur başkentken diğer iki başkent Katmandu ve Lalitpur kurulmuştur. Rana ve Shah dönemlerinde İngiliz tarihçiler vadiyi “Nepal Proper” olarak adlandırmıştır. Günümüzde Katmandu sadece Nepal Federal Demokratik Cumhuriyetinin başkenti değildir aynı zamanda Bagmati Bölgesi’nin ve Nepal Bölgesel Gelişim Merkezi’nin de idari merkezidir.

Katmandu ülkede turizmin ana kapısıdır. Bununla beraber ekonomik merkezidir. Nepal’in hiçbir kentinde gelişmiş bir endüstri ve altyapı mevcut değildir. Ekonomi turizm üzerine odaklanmıştır. Önceki dönemlerde Katmandu politik huzursuzluklardan dolayı turizme kapılarını kapatmış olsa da bugün Asya’da en turistik 10 şehirden biri olmayı başarmıştır.

Devamını Oku

Katmandu Nerededir?

Katmandu, Güney Asya’da Nepal’in başkentidir. Katmandu Vadisi’nin kuzeybatısında, Bagmati Nehri’nin ise kuzeyinde 50,67 km²’lik bir alanda yer alır. Kâse biçimindeki vadinin içinde yaklaşık 1,400 metre yükseklikte bulunan şehir, Shivapuri, Phulchoki, Nagarjun ve Chandragiri tepeleri ile çevrelenmektedir. Katmandu Vadisi’nde Katmandu ile beraber üç şehir yükselmektedir.

Katmandu Para Birimi

Nepal’in resmi para birimi Rupi'dir. Rs kısaltması ile gösterilir. Uluslararası kodu NPR’dir. Rupinin alt birimi paisadır. 

Katmandu Resmi Dili

Nepal’in resmi dili Nepali’dir. Bununla birlikte Newar, Tharu, Gurung, Tamang, Magar, Awadhi, Sherpa, Kiranti, Rai, Limbu, Maithili, Bhojpuri, Bodo yerel dilleri de devlet tarafından tanınmıştır. Nepali dili Devanagari alfabesi ile yazılmaktadır. Ülkede turistik bölgelerde İngilizce dil desteği mevcuttur.

Katmandu Saat Farkı

Katmandu UTC+5:45 saat diliminde yer alır. Yaz saat uygulaması yoktur. Türkiye’deki kış saatine (UTC+2) göre 3:45, yaz saatine (UTC+3) göre 2:45 öndedir.

Katmandu Vize işlemleri

Nepal, Bordo, Yeşil, Gri ve Siyah tüm Türkiye Cumhuriyeti pasaportlarına vize uygulamaktadır. Nepal sınır kapısında 25$ ve 1 adet fotoğraf karşılığında 15 günlük vize alınabilmektedir.

Katmandu'ya Nasıl Gidilir?

Havayolu şirketi haftanın her günü karşılıklı olarak İstanbul – Kathmandu seferleri düzenlemektedir.
Uçuş süresi; İstanbul – Katmandu 7 saatten az sürüyor ve akşam seferine binildiğinde saat farkı da eklenerek sabah erkenden şehirde olunabiliyor.
 

Katmandu'da Nerede Kalınır?

Nepal’in turistik incisi Katmandu, adını aldığı Katmandu Vadisi’nde yer alıyor. Aynı zamanda Nepal’in başkenti olan şehir, dünyanın her tarafından turistlere kültürünü tanıtmak için kapılarını açıyor. Düşünüldüğü kadar büyük bir şehir değil, ancak her köşesinde keşfedilecek yeni bir unsur barındırıyor. Katmandu’da şaşırtıcı bir şekilde şehir merkezinden uzaklaştıkça otel fiyatları artıyor. Bunun sebebi şehir merkezinde daha küçük oteller ve hostellere yetecek yer olması, dışarı açıldıkça büyük ve lüks tesislerin kendilerine yer bulabilmesidir. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Katmandu otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Katmandu Şehir İçi Ulaşım


blog.nepaladvisor.com

Katmandu'da ulaşım  için yolcu taşımalı bisikletler yaygındır. Dar sokaklarda ve kalabalık caddelerde bu bisikletler oldukça işlevsel olduğundan kısa mesafeli seyahatlerde tercih edilmektedir. Kathmandu’da trafik sistemi oldukça karışıktır. Trafik kurallarını ihlal oranı yüksektir. Trafik akışı soldandır. Şehir içi ulaşımda otobüsler hizmet verir. Onun haricinde yerel minibüsler de banliyöler arası ulaşımda önemli rol oynamaktadır. Toplu taşıma ağı geniştir. Şehrin tamamına yayılır. Ancak oldukça kalabalıktır. Toplu taşıma kullanmadan önce iki kere düşünülmesi gerekir. Kentte en kolay ulaşım yöntemi taksilerdir. Taksiler beyaz renklidir ve fiyatları oldukça yüksektir. Havalimanından şehir merkezine taksi ile ulaşım yaklaşık 300 – 400 RS tutarındadır. 

Devamını Oku

Katmandu Gezilecek Yerler


wikimedia.org

Katmandu’ya tapınaklar şehri diyebilir miyiz? Evet diyebiliriz. Katmandu Vadisi’nde UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan 7 adet tapınak bulunur. Katmandu halkı basit ve temel hayat standartlarında bir yaşam formunu benimsemiştir. O yüzden kentte konfor lüks bir gereksinim olarak görülür. Katmandu eşsiz bir kültüre sahiptir. Ancak bu talihsiz kent geçmişte birçok depremde ağır hasarlar almıştır. Bunlardan sonuncusu da Nisan 2015’de meydana geldi.
Katmandu’da Budizm günlük hayatın eksiksiz bir parçasıdır. Olmazsa olmalardandır. Burada her şey Budizm’in öğretileri doğrultusunda gerçekleşir.

Kentte suç oranı yüksektir. Bu yüzden gezilerinizde mümkün olduğunca tek dolaşmamanız ve ıssız sokaklara girmemeniz tavsiye edilmektedir. Ayrıca yanınızda yüksek miktarda nakit para taşımanız da güvenliğiniz açısında tehlike yaratabilir.
Kent polisler rüşvete karşı meyillidir. Herhangi bir suç vakasına dâhil olduğunuzda her şey aleyhinize bir şekil alabilir. Polise çok fazla güvenmeyin. 

Katmandu gezilecek yerler:

Swayambhunath Tapınağı


buddhism-foundation.org

Swayambhunath, bir Tibet Budist tapınağıdır. Tapınaktaki ikonografiler Vajrayana, Newar Budizm’i ekolünden gelmektedir. Ancak bu kompleks önemli bir okul vazifesini görür, bu yüzden Hindular tarafından saygın bir yere sahiptir.
Tapınak 15. yüzyılda inşa edilmiştir. İlk yenileme çalışması 1921’de, ardından Mayıs 2010’da yapılmıştır. Mabet yüksek bir kubbenin etrafında şekil almaktadır. Yapımında 20 kg altın kullanılan kubbenin alt bölümünde Buda’nın renkli gözleri tasvir edilmiştir. Gözler dört bir köşeden görülebilir. Yapı mimari olarak Kübik forumdadır. Aynı zamanda Nepal’in en eski kült merkezi olma özelliğine sahiptir. Şayet yapımına MS 5. yüzyılda başlanmış ve 640’da tamamlanmıştır.
Tapınağın diğer bir özelliği ise kalabalığın olmadığı zamanlarda ortaya çıkan çok sayıda maymuna ev sahipliği yapmasıdır.

 • Adres: Swoyambhunath Temple Marg, 44600, Nepal

 Narayanhiti Sarayı


wikimedia.org

Narayanhiti Sarayı uzun yıllar boyunca Nepal’in monarşisine ev sahipliliği yapmıştır. Bu yapı ülkenin en çok ziyaret edilen turistik noktası olma özelliğine sahiptir. Etnografik olarak ismini “narayan” ve “hiti” kelimelerinden türemiştir. Narayan ismi Hinduizm’de Tanrı Vishnu’nun vücut bulması olayına verilen isimdir. Hristiyanlıkta Tanrı’nın İsa olarak yeryüzüne inmesi olayının bir başka versiyonudur bu.  “Hiti” kelimesi ise “su ağzı” anlamına gelir. Bu isim sarayın bahçesinde fışkıran suyun da adıdır.

Sarayın doğu girişi birçok yerel efsaneye sahne olmuştur. Tarihsel süreçte 1920’de yapılan eski Narayanhiti Sarayı 1958’de yıkılmış, 1970’de Kral Mahendra’nın emri ile yeniden yapılmıştır. Yeni saray eski sarayın mimari özelliklerini taşımamaktadır.

Saray bugün müze olarak kullanılmaktadır. Burada krallığa ait değerli eşyalar, arşiv dokümanları vb. gibi tarihsel nitelik taşıyan eserler sergilenmektedir.

 • Adres: Kathmandu, Nepal
 • Ziyaret Saatleri: 11:00 – 16:00
 • Ücret: Rs 500

Rato Machhendranath Tapınağı


sansara.net.ua

Matseyendranath erken 10. yüzyılda yaşamış olan Hindu geleneğinde ve Budizm’de önemli bir azizdir. Hatha Yoga’da en eski metinlerin yazarıdır. Matseyendranth Katmandu yakınlarında Bungamati’de doğmuştur. 16. yüzyılda adına adanmış olan Matseyendranath Tapınağı, Katmandu’da inşa edilmiştir. Matseyendranath, Nepal’in en eski tapınaklarından biridir. Yapı Asya mimarisine özgü pagoda çatısıyla birçok Bhutan ve Hint yapısına ilham olmuştur. Tapınağın yapımında tahmini 1 milyon kiremit kullanılmış ve her bir kiremidin üzerine Buda sembolü işlenmiştir. Bunun bir sonucu olarak da halk arasında “milyonlarca Buda tapınağı” ismi verilmiştir. Bugünkü yapı asıl yapının 1934 de çökmesi ile yerine yeniden inşa edilmiş halidir.

 • Adres: Bungamati 44700, Nepal

Durbar Meydanı


nepaladvisor.com

Şehrin en hareketi mekânı olan Durbar Meydanı UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır. Meydan Nepal kralları tarafından inşa ettirilmiş saraylar, tapınaklar, mabet ve avlularla doludur. Meydanda görülmesi gereken başlıca yapılar; Eski Kraliyet Sarayı, Kasthamandap Tapınağı ve Narayanhity Durbar Müzesi’dir. Meydanda yer alan yapıların girişleri ayrı ayrı ücretlendirilmiş olup her gün 08:00 -17:00 saatleri arası ziyarete açık bulunmaktadır.

 • Adres: Ganga Path, Kathamndu 44600, Nepal

Kumari Ghar


asianart.com

“Yaşayan Tanrıça” Kumari bu anlama gelmektedir. Tanrıça Kumari burada yaşamaktadır. Şimdilik genç bir kadın. Bir kez Kumari seçilen bir kimse ölene kadar evlenemez. Kumarilik makamı ergenlik çağına kadar sürmektedir ergenlikten sonra artık saflığın ve temizliğin bittiğine inanılıp yerine yenisi seçilmektedir. Dini festivallerde, Kumari’nin alnı yaratıcılık enerjisinin simgesi olan kırmızı renge boyanmaktadır.

Kumari’lerin okula gitmesi yasaktır. Konuşması yasaktır. Oyun oynaması, gezmesi, gülmesi yasaktır. Din adına, hem de birilerinin uydurduğu din adına dinler adına. Ancak yine de Kumari seçilmek bir onur olarak kabul ediliyor. Tanrıça oluyor, sarayından dışarı çıkamayan tanrıça. Günümüzde Nepal’de on tane Kumari adayı bulunmaktadır.

 • Adres: Durbar Square, Kathmandu, Nepal

Swapna Bagaicha (en:Garden of Dreams)  (tr:Düşler Bahçesi)


kathmandu.im

Düşler Bahçesi, şehrin içinde huzur verici ve rahatlatıcı bir ortam sunmaktadır. Bahçe, 1920’de Nepalli Mareşal Kaiser Sumsher Rana tarafından sarayının karşısına yaptırılmıştır. Tasarımı Kishore Narshingh tarafından planlanmıştır. 6,895 m²’lik bir alana yayılan bahçe Edward dönemi stilini yansıtmaktadır. İçerisinde birçok türde ağaç ve bitkinin bulunmasının haricinde; sanat galerisi, kafe ve dinlenme alanları mevcuttur. 1960’ların ortasında Kaiser Sumsher Rana’nın ölmesiyle ihmal edilen bahçe Avusturya hükümetinin desteği ile restore edilmiştir. Burası herkese açıktır.

 • Adres: Tridevi Sadak, 44600, Nepal
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 22:00
 • Web sitesi için tıklayınız.

Pashupatinath Tapınağı


wikimedia.org

Pashupatinath Tapınağı 1979’dan beri UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer alır. Bir Hinduizm tapınağı olmasıyla birlikte Hinduizm tanrısı Şiva’nın tapınağı olarak kabul edilir. Bu tapınak oldukça ünlüdür. Kente gelen ziyaretçilerin ilk uğrak noktalarından biri olma özelliğine sahiptir. Tapınak 15. yüzyılda eski bir yapının yerine Lichhavi Kralı Shupuspa tarafından yaptırılmıştır. Ancak içerideki bazı yazıtlar ve plastik sanat eserleri yapıdan daha önceki dönemlere aittir.
Pashupatinath Tapınağı Hinduizm’in en kutsal mekânlarından biridir. Burada her yıl düzenlenen festival binlerce hacıyı ağırlar. Tapınağın yanındaki Bagmati Nehri’nin liturjik özelliği vardır. Çoğu dinde olduğu gibi suyla arınma vazifesini görür.

Tapınağın içerisine Hinduizm mensubu olmayanlar kabul edilmemektedir. Ancak bahçe bölümü tüm ziyaretçilere açıktır.

 • Adres: Pashupati Nath Road, Kathmandu 44621, Nepal
 • Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

​Katmandu gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Katmandu Gece Hayatı


nepaladvisor.com

Katmandu’da gece hayatı Thamel bölgesinde yoğunlaşır. Neyse ki bu bölge 2015 depreminde en az hasar gören bölgelerden biriydi. Patan’daki Pulchowk’da da birçok bar kümesi bulunmaktadır. Ancak burası depremden oldukça etkilenmiş ve birçok hasar meydana gelmiştir. Doğrusu Katmandu birkaç yıldan daha az bir zamanda 2015 depreminin hasarını kapatabilecek bir durumda değildir.

Yasalara göre kentte saat 22:00’dan sonra kamusal alanlarda müzik kapanmaktadır. Yine de birçok bar gece yarısına kadar açıktır. 

Devamını Oku

Katmandu'da Alışveriş


nepaltravelportal.com

Katmandu pirinçten yapılmış süs eşyaları, tahtadan oyma heykelleri, Nepal çayı, gümüş mücevherleri, kaşmir şalları, el işi kâğıt ürünleri ve Tibet Budistlerinin geleneksel kıyafetlerini boyadıkları thangkas boyaları ile ünlüdür.

Devamını Oku

Katmandu Resmi Tatiller

 • 15 Ocak – Maghe Sankranti (Dini)
 • 30 Ocak – Shahid Diwas (Milli)
 • 31 Ocak – Sonam Losar (Dini)
 • 4 Şubat – Saraswati Puja (Dini)
 • 19 Şubat – Prajatantra Diwas (Milli)
 • 27 Şubat – Maha Shivaratri (Dini)
 • 8 Mart – Dünya Kadınlar Günü
 • 16 Mart – Fagu Purnima (Dini)
 • 30 Mart – Ghode Jatra (Dini)
 • 8 Nisan – Ram Nawami (Dini)
 • 14 Nisan – Navabarsha (Milli)
 • 24 Nisan – Loktantra Diwas (Milli)
 • 1 Mayıs – İşçi Bayramı
 • 4 Mayıs – Buddha Jayanti (Dini)
Devamını Oku

Katmandu Otelleri

Güney Asya’da, Çin ile Hindistan arasında yer alan küçük ülke Nepal’in başkenti Katmandu, son yıllarda gezginlerin gözdelerinden biri. Adını aldığı Katmandu Vadisi’nde yaklaşık 1.400 metre yükseklikte yer alan bu mistik şehir, her iki komşusundan da kültürel olarak bolca etkilenmiştir. Nüfusunun çoğu Hindu olan, tapınaklarla dolu Katmandu’da konaklamak muhtemelen her bütçeye uygun olacaktır. 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Katmandu otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Katmandu Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 10oC
  • Şub 12oC
  • Mar 15oC
  • Nis 19oC
  • May 21oC
  • Haz 23oC
  • Tem 23oC
  • Agu 23oC
  • Eyl 22oC
  • Eki 19oC
  • Kas 15oC
  • Ara 11oC

Kısa Kısa

Ülke: Nepal
Nüfus: 2,5 Milyon (2011)
Resmi Dil: Nepali
Para Birimi: Nepal Rublesi (NPR)
İklim: Ilıman Dönencealtı İklimi
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 Gün
Big Mac Index: $ 1.89 (Türkiye $ 3.87)