Katmandu Gezilecek Yerler


wikimedia.org

Katmandu’ya tapınaklar şehri diyebilir miyiz? Evet diyebiliriz. Katmandu Vadisi’nde UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan 7 adet tapınak bulunur. Katmandu halkı basit ve temel hayat standartlarında bir yaşam formunu benimsemiştir. O yüzden kentte konfor lüks bir gereksinim olarak görülür. Katmandu eşsiz bir kültüre sahiptir. Ancak bu talihsiz kent geçmişte birçok depremde ağır hasarlar almıştır. Bunlardan sonuncusu da Nisan 2015’de meydana geldi.
Katmandu’da Budizm günlük hayatın eksiksiz bir parçasıdır. Olmazsa olmalardandır. Burada her şey Budizm’in öğretileri doğrultusunda gerçekleşir.

Kentte suç oranı yüksektir. Bu yüzden gezilerinizde mümkün olduğunca tek dolaşmamanız ve ıssız sokaklara girmemeniz tavsiye edilmektedir. Ayrıca yanınızda yüksek miktarda nakit para taşımanız da güvenliğiniz açısında tehlike yaratabilir.
Kent polisler rüşvete karşı meyillidir. Herhangi bir suç vakasına dâhil olduğunuzda her şey aleyhinize bir şekil alabilir. Polise çok fazla güvenmeyin. 

Katmandu gezilecek yerler:

Swayambhunath Tapınağı


buddhism-foundation.org

Swayambhunath, bir Tibet Budist tapınağıdır. Tapınaktaki ikonografiler Vajrayana, Newar Budizm’i ekolünden gelmektedir. Ancak bu kompleks önemli bir okul vazifesini görür, bu yüzden Hindular tarafından saygın bir yere sahiptir.
Tapınak 15. yüzyılda inşa edilmiştir. İlk yenileme çalışması 1921’de, ardından Mayıs 2010’da yapılmıştır. Mabet yüksek bir kubbenin etrafında şekil almaktadır. Yapımında 20 kg altın kullanılan kubbenin alt bölümünde Buda’nın renkli gözleri tasvir edilmiştir. Gözler dört bir köşeden görülebilir. Yapı mimari olarak Kübik forumdadır. Aynı zamanda Nepal’in en eski kült merkezi olma özelliğine sahiptir. Şayet yapımına MS 5. yüzyılda başlanmış ve 640’da tamamlanmıştır.
Tapınağın diğer bir özelliği ise kalabalığın olmadığı zamanlarda ortaya çıkan çok sayıda maymuna ev sahipliği yapmasıdır.

 • Adres: Swoyambhunath Temple Marg, 44600, Nepal

 Narayanhiti Sarayı


wikimedia.org

Narayanhiti Sarayı uzun yıllar boyunca Nepal’in monarşisine ev sahipliliği yapmıştır. Bu yapı ülkenin en çok ziyaret edilen turistik noktası olma özelliğine sahiptir. Etnografik olarak ismini “narayan” ve “hiti” kelimelerinden türemiştir. Narayan ismi Hinduizm’de Tanrı Vishnu’nun vücut bulması olayına verilen isimdir. Hristiyanlıkta Tanrı’nın İsa olarak yeryüzüne inmesi olayının bir başka versiyonudur bu.  “Hiti” kelimesi ise “su ağzı” anlamına gelir. Bu isim sarayın bahçesinde fışkıran suyun da adıdır.

Sarayın doğu girişi birçok yerel efsaneye sahne olmuştur. Tarihsel süreçte 1920’de yapılan eski Narayanhiti Sarayı 1958’de yıkılmış, 1970’de Kral Mahendra’nın emri ile yeniden yapılmıştır. Yeni saray eski sarayın mimari özelliklerini taşımamaktadır.

Saray bugün müze olarak kullanılmaktadır. Burada krallığa ait değerli eşyalar, arşiv dokümanları vb. gibi tarihsel nitelik taşıyan eserler sergilenmektedir.

 • Adres: Kathmandu, Nepal
 • Ziyaret Saatleri: 11:00 – 16:00
 • Ücret: Rs 500

Rato Machhendranath Tapınağı


sansara.net.ua

Matseyendranath erken 10. yüzyılda yaşamış olan Hindu geleneğinde ve Budizm’de önemli bir azizdir. Hatha Yoga’da en eski metinlerin yazarıdır. Matseyendranth Katmandu yakınlarında Bungamati’de doğmuştur. 16. yüzyılda adına adanmış olan Matseyendranath Tapınağı, Katmandu’da inşa edilmiştir. Matseyendranath, Nepal’in en eski tapınaklarından biridir. Yapı Asya mimarisine özgü pagoda çatısıyla birçok Bhutan ve Hint yapısına ilham olmuştur. Tapınağın yapımında tahmini 1 milyon kiremit kullanılmış ve her bir kiremidin üzerine Buda sembolü işlenmiştir. Bunun bir sonucu olarak da halk arasında “milyonlarca Buda tapınağı” ismi verilmiştir. Bugünkü yapı asıl yapının 1934 de çökmesi ile yerine yeniden inşa edilmiş halidir.

 • Adres: Bungamati 44700, Nepal

Durbar Meydanı


nepaladvisor.com

Şehrin en hareketi mekânı olan Durbar Meydanı UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır. Meydan Nepal kralları tarafından inşa ettirilmiş saraylar, tapınaklar, mabet ve avlularla doludur. Meydanda görülmesi gereken başlıca yapılar; Eski Kraliyet Sarayı, Kasthamandap Tapınağı ve Narayanhity Durbar Müzesi’dir. Meydanda yer alan yapıların girişleri ayrı ayrı ücretlendirilmiş olup her gün 08:00 -17:00 saatleri arası ziyarete açık bulunmaktadır.

 • Adres: Ganga Path, Kathamndu 44600, Nepal

Kumari Ghar


asianart.com

“Yaşayan Tanrıça” Kumari bu anlama gelmektedir. Tanrıça Kumari burada yaşamaktadır. Şimdilik genç bir kadın. Bir kez Kumari seçilen bir kimse ölene kadar evlenemez. Kumarilik makamı ergenlik çağına kadar sürmektedir ergenlikten sonra artık saflığın ve temizliğin bittiğine inanılıp yerine yenisi seçilmektedir. Dini festivallerde, Kumari’nin alnı yaratıcılık enerjisinin simgesi olan kırmızı renge boyanmaktadır.

Kumari’lerin okula gitmesi yasaktır. Konuşması yasaktır. Oyun oynaması, gezmesi, gülmesi yasaktır. Din adına, hem de birilerinin uydurduğu din adına dinler adına. Ancak yine de Kumari seçilmek bir onur olarak kabul ediliyor. Tanrıça oluyor, sarayından dışarı çıkamayan tanrıça. Günümüzde Nepal’de on tane Kumari adayı bulunmaktadır.

 • Adres: Durbar Square, Kathmandu, Nepal

Swapna Bagaicha (en:Garden of Dreams)  (tr:Düşler Bahçesi)


kathmandu.im

Düşler Bahçesi, şehrin içinde huzur verici ve rahatlatıcı bir ortam sunmaktadır. Bahçe, 1920’de Nepalli Mareşal Kaiser Sumsher Rana tarafından sarayının karşısına yaptırılmıştır. Tasarımı Kishore Narshingh tarafından planlanmıştır. 6,895 m²’lik bir alana yayılan bahçe Edward dönemi stilini yansıtmaktadır. İçerisinde birçok türde ağaç ve bitkinin bulunmasının haricinde; sanat galerisi, kafe ve dinlenme alanları mevcuttur. 1960’ların ortasında Kaiser Sumsher Rana’nın ölmesiyle ihmal edilen bahçe Avusturya hükümetinin desteği ile restore edilmiştir. Burası herkese açıktır.

 • Adres: Tridevi Sadak, 44600, Nepal
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 22:00
 • Web sitesi için tıklayınız.

Pashupatinath Tapınağı


wikimedia.org

Pashupatinath Tapınağı 1979’dan beri UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer alır. Bir Hinduizm tapınağı olmasıyla birlikte Hinduizm tanrısı Şiva’nın tapınağı olarak kabul edilir. Bu tapınak oldukça ünlüdür. Kente gelen ziyaretçilerin ilk uğrak noktalarından biri olma özelliğine sahiptir. Tapınak 15. yüzyılda eski bir yapının yerine Lichhavi Kralı Shupuspa tarafından yaptırılmıştır. Ancak içerideki bazı yazıtlar ve plastik sanat eserleri yapıdan daha önceki dönemlere aittir.
Pashupatinath Tapınağı Hinduizm’in en kutsal mekânlarından biridir. Burada her yıl düzenlenen festival binlerce hacıyı ağırlar. Tapınağın yanındaki Bagmati Nehri’nin liturjik özelliği vardır. Çoğu dinde olduğu gibi suyla arınma vazifesini görür.

Tapınağın içerisine Hinduizm mensubu olmayanlar kabul edilmemektedir. Ancak bahçe bölümü tüm ziyaretçilere açıktır.

 • Adres: Pashupati Nath Road, Kathmandu 44621, Nepal
 • Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

​Katmandu gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.