Google+

Arama formu

NEPAL’E MERHABA...

Bu yazı Gezimanya üyesi TUĞÇE YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Havaalanına indiğimiz gibi formları doldurarak vize işlemlerine başladık. Nepal vizesini 25$ karşılığında kapıda 5 dakika içerisinde alabiliyorsunuz. Ancak girişte bir de resim gerekiyor. Yanınızda resim yoksa, vize alacağınız deskin karşısındaki fotoğrafçıda 5$ karşılığında hemen fotoğraf çektirebiliyorsunuz. Vize işlemlerimiz hiç ummadığınız bir çabuklukta oldu.

Valizlerimizi aldık ve havaalanından çıktık. Yerel acenta yetkilisi bizi dışarıda bekliyordu. Araca binerek havalanına çok yakın konumdaki Airport Otele yerleştik. 15-20 dakikalık bir moladan sonra Thamel Meydanı’na çarşı pazar dolaşmaya gittik. Nepal tam bir alışveriş cenneti. Fiyatlar çok ucuz. Ancak pazarlık şart. Nepal’in para birimi Nepal Rupisi olup, 1$ yaklaşık olarak 77 - 78 Nepal Rupisi’ne eşit.

Nepal’in yüzölçümü 147.181 km2. Nüfusu ise 30 milyon civarında. Nüfusun %80’i Hindu, %10-12’si Budist ve %5’i müslüman. Geri kalanları da azınlık dinler oluşturuyor. En önemli şehri, aynı zamanda da başkenti olan Kathmandu.

Nepal rehberimizin ifade ettiğine göre 3 bölgeye ayrılmakta;
a) Buzul dağlar,
b) Yeşil dağlar,
c) Şehir

Katmandu bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Buzul dağlar kısmı ülkenin kuzeyi boyunca uzanan Himalayalar bölgesiymiş. Bu kısım Tibet’e daha yakın olduğundan burada yaşayan nüfus Budist ağırlıklı. Aynı zamanda Everest’e ilk tırmanan Tenzing Norgay Sherpa da bu bölgeye dahil olan Everest dağı eteklerinde dünyaya gelmiş.

Yeşil dağlar kısmında yaşayanlar arasında ise Hinduizm daha yaygın olmakla birlikte düşük oranda Budizm inanışı da mevcut.

Hindistan’a yakın en güney bölgede yaşayan halkın ise neredeyse tamamı Hindu, az bir kısmı ise müslüman.

Katmandu şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Swagat homestay, Mums Homestay, Shine Homestay Famille Francophone güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Villa City Garden, Kathmandu Homestay, Joy Source Resort. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Kathmandu home, Hotel Maalaxmi Inn, Home way Home gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Artmandu Garden Hostel, Kasthamandap Traveller`s Home, Laughing Buddha Home & Villa tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Katmandu aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Kuzeyinde Tibet’le, doğusunda Çin’le, güney ve batısında Hindistan’la sınır komşusu olan Nepal, Dünyanın en yüksek noktası olan 8.848 m yükseklikteki Everest tepesine de ev sahipliği yapıyor. Nepal Himalayalar’la sınırlandırıldığı için deprem kuşağında yer alıyor. Son 150 sene içindeki en yıkıcı 2 deprem, 1833 ve 1934 yıllarında gerçekleşmiş.

Nepal sadece bir alışveriş cenneti olmanın çok çok önesinde. Her köşesinden tarih fışkıran barışçıl bir ülke.

Thamel meydanına yakın yemekleri çokça tavsiye edilen Hotel Mums Home ve eşsiz şehir manzarası sunan Kasthamandap Boutique Hotel otellerini konaklamak için tercih edebilirsiniz.

Etiketler


TUĞÇE YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur. 1997 - 1999 İstanbul Üniversitesi Piyasa Araştırmaları ve Reklamcılık, 1999 - 2000 İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakultesi Antropoloji ve 2000 – 2004 Marmara...