Pokhara’da Gezilecek Yerler

Pokhara, birçok gezgin için Nepal’de Katmandu’dan sonra gidilecek yerler sıralamasında ilk sırada gelir. Görülecek doğal yerler ve yapılacak şeyler listesi epey uzundur. Doğa yürüyüşçüleri, rafting ve kanocular için Nepal’in nehir merkezi, dağ bisikletçileri içinse dünyanın en güzel noktalarından biridir.

Görülmesi gereken diğer yerler: Gurkha Müzesi, Gupteswar Mahadev Mağarası, Mahendra Mağarası

Devamını Oku

Pokhara nerededir?

e28c756d3ce48fece6f0fb9acd256bd2.jpg

Güney Asya'da Çin Halk Cumhuriyeti ile Hindistan arasında yer alan Nepal’in batı eyaletinde, Katmandu’dan 200 kilometre batıda yer almaktadır. Nepal’in üçüncü büyük şehridir

Pokhara’ya Ne Zaman Gidilir?

pokhara-188231.jpg

Pokhara’da trekking yapmak isteyenler için ekim ve kasım ayları önerilir. Bu dönemde henüz çamur başlamamış olduğu için rahatça yürüyebilirsiniz. Eğer yürüyüşten ziyade Nepal’in güzel dağ manzaralarını görmek istiyorsanız, ocak, şubat ve mart ayı yağışın az olduğu ancak sıcaklıkların düştüğü bir dönem olarak sizin için en doğru tercih olacaktır. Mayıs, haziran ve temmuz aylarında ise hem sıcaklık hem de yağışlar artmaktadır. Bu yüzden Pokhara’da yaz döneminde turizm çok hareketli değildir.

Pokhara’ya Nasıl Gidilir?

Pokhara’ya uçakla da, otobüsle de ulaşmak isteseniz yolunuz Katmandu’dan geçmektedir. Otobüsle gitmek isteyenler; İstanbul’dan aktarmasız Katmandu Tribhuvan Havalimanına ulaştıktan sonra her 15 dakikada bir kalkan turist otobüs ve minibüsleriyle 6-7 saat süren bir yolculuk sonrasında Pokhara’ya ulaşabilmektedir.

Uçakla gitmek isteyen yolcular ise yine Katmandu Tribhuvan Havalimanından gerçekleşen 40 dakikalık uçuşlarla Pokhara Havaalanına ulaşabilmektedir.

Pokhara’da Nerede Kalınır?

Pokhara’da turistik hayat Phewa Gölü çevresinde yer aldığı için mümkün olduğunca göl çevresinde olmakta fayda var. Ayrıca Phewa Gölü manzaralı otellerin çoğu aynı zamanda göz alıcı bir dağ manzarasına da sahip olacaktır. Bu yüzden bu civardan bir otel seçilmesi tavsiyemizdir. Hotel Middle Path&Spa ve Da Yatra Courtyard Hotel önerebileceğimiz oteller arasındadır; hem Phewa Gölü hem de büyüleyici bir dağ manzarasına sahip olmaları, üstelik Pokhara Havaalanı’na 10 dakika mesafede yer almaları bu otelleri oldukça çekici kılmaktadır. Hotel Lakefront ise yemyeşil bahçesi ve eşsiz manzarasıyla başka bir tercih alanıdır. Yine Phewa Gölü kenarında bulunan Blue Heaven Guest House ise düşük bütçeli bir tatil için en uygun seçenek olacaktır.

Pokhara İçi Ulaşım

Pokhara.jpg

Pokhara büyük bir şehir olmadığı için şehri yürüyerek gezmeniz önerilir. Zaten görmeniz gereken yerler arasında motorlu taşıtların ve bisikletlerin ulaşamayacağı yerler de vardır.

Devamını Oku

Pokhara Mutfağı

Pokhara-Nepal-17.jpg

Himalaya, Çin, Hindistan ve daha birçok etnik grubun kültürlerinin iç içe geçtiği Pokhara’da çok farklı lezzetler bulmak mümkündür. Bu kültür sentezine ait lezzetlere özellikle Phewa Gölü çevresindeki restoranlarda ulaşabilirsiniz. Sizin için bölgedeki en popüler restoranları ve buralarda tadabileceğiniz lezzetleri derledik.

Popüler restoranlar

Devamını Oku

Pokhara Gece Hayatı

Pokhara’nın gece hayatı Lake-Side adı verilen ‘Göl-Kenarı’nda yoğunlaşmış durumdadır. Burada canlı müzik dinleyebileceğiniz barlar ve dans edebileceğiniz kulüpler olmak üzere iki farklı tipte eğlence mekânları vardır. Tabii ki bu canlı müzik barlarında dans edemeyeceğiniz anlamına gelmez. Şehirde üç ünlü canlı müzik mekânı vardır. Buralarda yerli ve yabancı müzikler yapan gruplar sahne alır. Bunlar arasında en popüleri şüphesiz Busy Bee’dir. Busy Bee, Bon Jovi, Guns n Roses ve Pink Floyd dinleyebileceğiniz ve genç popülasyona hitap eden bir bardır. Club Amsterdam ise biraz daha sakin bir atmosfere sahiptir. Ancak burası da gençler tarafından yoğun ilgi görmektedir. All That Jazz ise, adından da anlaşılacağı üzere, caz ve blues gruplarının çaldığı bir mekandır. Kalabalığı daha çok orta yaş ve üzerindeki kişiler oluşturur. Ancak yerliler tarafından “havalı” bulunan ve meşhur bir mekandır. Dolayısıyla bir gecenizi burada geçirmek sizin için farklı bir deneyim olacaktır.

Pokhara Festivaller

Pokhara Sokak Festivali (Aralık):

Aralığın sonunda gerçekleşen bu festivale yeni yıl şenliği de denebilir. Phewa Gölü kıyısında yer alan festivalde danslar, geçitler, karnaval yürüyüşleri, yerel yiyecekler ile yılbaşı kutlanır.

Phewa Festivali (Ocak) :

Pokhara Oteller Birliği tarafından gerçekleştirilen bu festival, turizmi güçlendirmek amacıyla düzenleniyor olsa da yerel halkın da katılımıyla büyük bir eğlence haline gelmektedir.

Annapurna Festivali (Nisan)

Pokhara’da Alışveriş

Pokhara’da ATM’ler genelde Lake-Side’da yer almaktadır. Her işlem için 400 NPR işlem ücreti almaktadırlar ve en yüksek para çekim miktarı 35.000 NPR’dir.

Pokhara’da hediyelik eşyalar fazlasıyla pahalıdır. Özellikle fabrikada basılmış olmalarına rağmen satılan resimlere yüzlerce dolar fiyat biçebiliyorlar. Ancak sokaklarda, ürünlerini kimi zaman çantalarında, kimi zaman battaniyelerinde sergileyen Tibetli kadınlardan el yapımı takılar satın alabilirsiniz. İlk başta fiyatlar şişirilmiş gelebilir; ancak pazarlığa açıklar.

Devamını Oku

Pokhara Saat Farkı

Pokhara (UTC +5.45) ile Türkiye (UTC +3) arasında 2 saat 45 dakika fark vardır.

Pokhara Resmi Dili

Pokhara’da farklı etnik gruplardan halklar yaşamaktadır. Ülkenin üçüncü büyük şehri olması sebebiyle Pokhara’da Nepal’in resmi dillerinin büyük bir kısmı konuşulmaktadır. Nepali, Gurung ve Magar bunların başlıcaları ve en çok konuşulanlarıdır.

Hindu dilini şehirde yaşayan birçok insan konuşmaktadır. Özellikle turist merkezlerinde, restoranlarda, otellerde, mağazalarda ve gençler arasında İngilizce de yaygın konuşulan bir dildir.

Pokhara Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Magh Sankrati (14 Ocak)

Şehitler Günü (28 Ocak)

Yeni Çin Yılı /Tet/Losar (28 Ocak)

Hindu Festivali (13 Aralık)

Tamu Lhosar (30 Aralık)

Pokhara Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 10.2oC
  • Şub 11.5oC
  • Mar 16.6oC
  • Nis 20.4oC
  • May 22.4oC
  • Haz 23.8oC
  • Tem 24oC
  • Agu 23.8oC
  • Eyl 22.7oC
  • Eki 19.5oC
  • Kas 15oC
  • Ara 11.2oC

Kısa Kısa

Nüfus: 353,841 / Dil: Nepali, Gurung, Magar  / Para Birimi: Nepal Rupisi (NPR) / İklim: Ilıman Dönencealtı İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün