Google+

Arama formu

Pokhara

Yeni Yıl (1 Ocak) Magh Sankrati (14 Ocak) Şehitler Günü (28 Ocak)...
Devamı oku
Acil yardım: 102 Yangın: 101 Polis: 100
Devamı oku
Pokhara, Nepal’in üçüncü büyük şehridir. Ülkenin başkenti Katmandu’dan...
Devamı oku
Güney Asya'da Çin Halk Cumhuriyeti ile Hindistan arasında yer alan...
Devamı oku
Pokhara’nın para birimi Nepal Rupisi (NPR) dir.
Devamı oku
Pokhara’da farklı etnik gruplardan halklar yaşamaktadır. Ülkenin üçüncü...
Devamı oku
Pokhara (UTC +5.45) ile Türkiye (UTC +3) arasında 2 saat 45 dakika fark...
Devamı oku
KATMANDU FAHRİ BAŞKONSOLOSLUĞU Adres: Khetan Group, Laxmi Bank Complex...
Devamı oku
Pokhara’da trekking yapmak isteyenler için ekim ve kasım ayları...
Devamı oku
Pokhara’ya uçakla da, otobüsle de ulaşmak isteseniz yolunuz Katmandu’dan...
Devamı oku
Pokhara’da turistik hayat Phewa Gölü çevresinde yer aldığı için mümkün...
Devamı oku
Pokhara büyük bir şehir olmadığı için şehri yürüyerek gezmeniz...
Devamı oku
Pokhara, birçok gezgin için Nepal’de Katmandu’dan sonra gidilecek yerler...
Devamı oku
Himalaya, Çin, Hindistan ve daha birçok etnik grubun kültürlerinin iç...
Devamı oku
Pokhara’nın gece hayatı Lake-Side adı verilen ‘Göl-Kenarı’nda...
Devamı oku
Pokhara’da ATM’ler genelde Lake-Side’da yer almaktadır. Her işlem için...
Devamı oku
Pokhara Sokak Festivali (Aralık): Aralığın sonunda gerçekleşen bu...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 NPR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 10.2℃
Şub 11.5℃
Mar 16.6℃
Nis 20.4℃
May 22.4℃
Haz 23.8℃
Tem 24℃
Ağu 23.8℃
Eyl 22.7℃
Eki 19.5℃
Kas 15℃
Ara 11.2℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 353,841 / Dil: Nepali, Gurung, Magar  / Para Birimi: Nepal Rupisi (NPR) / İklim: Ilıman Dönencealtı İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Pokhara Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Pokhara, Nepal’in üçüncü büyük şehridir. Ülkenin başkenti Katmandu’dan 200 kilometre batıda yer almaktadır. Dünyanın en yüksek 10 dağı arasında gösterilen Dhaulagiri, Annapurna I ve Manaslu şehre yaklaşık 50 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Pokhara, ülkenin en büyük turistik noktalarından biridir. Himalayalara giden yolları ve İngiliz Gurkha askerlerine ev sahipliği yapması sayesinde aynı zamanda ülkenin en pahalı şehri olarak bilinir.

Geniş macera sporları imkanı ile adeta bir ekstrem sporlar cenneti sayılabilir. Tartışmasız dünyanın en iyi yamaç paraşütü mekânı ve dağ yürüyüşü yollarıyla Pokhara, doğaseverler için bambaşka bir deneyim sunmaktadır.

Pokhara, çevresindeki yerleşim yerlerine dışarıdan gelen ürünler için önemli bir dağıtım merkezi görevi görmektedir. Pokhara, aynı zamanda Nepal’in Kaski bölgesine yapılan ithalatın ana giriş noktasıdır. Böyle bir ticaret köprüsü görevi görmesi, Katmandu’daki hava ve çevre kirliliği yüzünden insanların Pokhara’ya kaçması ve yurtdışında yaşayan Nepallilerin kendilerine Pokhara’dan ev ve arsa alması gibi sebeplerle şehrin nüfusu ve ekonomisi gün geçtikçe büyümekte ve artmaktadır. Bir yandan da turizm endüstrisi ve yerel işletmeler Pokhara çevresindeki köyleri ve diğer yerleşim yerlerini gelişmesine önayak olmaktadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=Z5yPRzpbLnQ

Pokhara’da Gezilecek Yerler

Pokhara, birçok gezgin için Nepal’de Katmandu’dan sonra gidilecek yerler sıralamasında ilk sırada gelir. Görülecek doğal yerler ve yapılacak şeyler listesi epey uzundur. Doğa yürüyüşçüleri, rafting ve kanocular için Nepal’in nehir merkezi, dağ bisikletçileri içinse dünyanın en güzel noktalarından biridir.

Görülmesi gereken diğer yerler: Gurkha Müzesi, Gupteswar Mahadev Mağarası, Mahendra Mağarası

Shanti Stupa

Pokhara Shanti Stupa, Ananda tepesinde bulunan Pagoda-stili bir Budist tapınağıdır. Shanti Sanskritçede barış anlamına gelmektedir. Ayrıca Nepali ve Hintçede sıkça kullanılan Shanti Stupa, Barış Pagodası anlamına gelmektedir. Pagoda, Budistlerin dinî yapılarına verilen addır. Pagodalar çoğunlukla taştan, bazen tuğladan ve çok nadir olarak da tahtadan yapılır. Shanti Stupa, dünya barışını simgelemek amacıyla inşa edilmiş bir tapınaktır.

Dünyadaki 80 barış pagodasından ikisi Nepal’de bulunmaktadır. Bunlardan biri Shanti Stupa’dır; diğeri ise Buddha’nın doğum yeri olan Lumbini’de bulunur.

Ananda tepesinin üzerinde yer alan Shanti Stupa, ziyaretçilere Pokhara Vadisi’nin manzarasını sunmaktadır. Himalayaların, Phewa Gölü’nün ve Pokhara şehrinin net bir şekilde izlemek istiyorsanız buraya mutlaka çıkmalısınız.

Pagodada turistler ve dindar insanlar için ayrı iki kat bulunmaktadır. İkinci katta farklı ülkelerden hediyelik eşya olarak sunulan dört adet Buddha heykeli bulunmaktadır. Her heykel Buddha ile ilgili önemli bir olayı ve gerçekleştiği yeri simgeliyor.

Pokhar şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Jayagau Homestay and Aroma yoga,Meditation Retreat, Travellers Home, Top choice guest home güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Sunshine Resort Pokhara, Hotel Aarjan, Mangal homestay. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz OYO 527 Myagdi Lodge & Restaurant, Hotel Day Break, Annapurna Eco Village gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Aroma Tourist Hostel, Pushkar Backpackers Hostel Pokhara, Tranquil Water Guest House tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Pokhara aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Phewa Gölü

Phewa Gölü

Phewa Gölü, Phewa Tal veya Fewa Gölü, Pokhara şehrinin bulunduğu Pokhara Vadisi'nin güneyinde bulunan tatlı su gölüdür. Göl üzerinde baraj olan bir akarsu ile beslenir; bu nedenle yarı doğal bir tatlı su gölü olarak sınıflandırılır. Nepal'in ikinci büyük gölüdür.

Gölün maksimum kapasitesi yaklaşık 43.000.000 metreküptür. Göl ayrıca, Machhapuchhre dağının ve Annapurna ve Dhaulagiri dağlarının yüzeyinde yarattığı yansımalarla ünlüdür. Taal Barahi Tapınağı göldeki bir adada bulunmaktadır.

Pokhara şehri, Phewa Gölü ve sağladığı su sporları imkânlarıyla ünlü bir şehirdir. Gölün kuzey kıyısı, genelde ‘Göl-Kenarı’ olarak adlandırılan bir turistik bölge haline gelmiştir ve turistlerin ihtiyaçlarını otel, restoran ve barlarla karşılamaktadır.

Phewa Gölü'nün merkezinde bulunan Tal Barahi Tapınağı, Pokhara'nın en önemli dini anıtıdır. Bu iki katlı pagodanın, Vishnu olarak bilinen Hindu tanrılarından birine ithaf edildiğine inanılmaktadır. Cumartesi günleri çoğunlukla kalabalık olur.

Baidam, Phewa Gölünün doğu bölümüdür ve burası da Lake-Side olarak bilinir. Bu bölüm sayısız otel, kitapçı, restoran, bar, hediyelik eşya dükkanına sahiptir. Burası Nepal’in en popüler turistik bölgesidir. Pokhara turlarının başlangıç noktası da genellikle burasıdır.

Uluslararası Dağ Müzesi

Uluslararası Dağ Müzesi

1 Kasım 1973'te kurulan Nepal Dağcılık Derneği (NMA), Pokhara'da Uluslararası Dağ Müzesi'nin (IMM) kurucusudur. Uluslararası Dağ Müzesi’nin kuruluşunun temel amacı, dünyanın dağcılık geçmişini kayıt altına almak, belgelemek ve tarihçesini yazmaktır. Bunun yanı sıra dünyadaki dağcılık faaliyetlerinin gelişimini ve özellikle de dağcılık tarihinde Himalaya zirvelerinde elde edilen önemli başarıları takip eder ve gözler önüne serer. IMM'nin temel taşı 1 Aralık 1995 tarihinde atıldı, resmi açılışını ise 5 Şubat 2004 tarihinde yaptı.

Dünyadaki birçok kişi Nepal denen küçük Asya ülkesini bilmese de Everest Dağı’nı bilmektedir. Sadece dünyanın en yüksek zirvesi olan bu dağ değil; en yüksek 15 dağın 8’i Himalayalar’da bulunmaktadır. Himalayalar, milyarlarca insanın su ihtiyacını karşılayan kaynaklara ve bilinen/bilinmeyen binlerce türe ev sahipliği yapmaktadır.

8000 kişinin başarılı işbirliğiyle Himalayaların eteklerinde kurulan ve bölgenin faunasını gözler önüne seren Uluslarası Dağ Müzesi Pokhara’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Müzenin dıştan görünümü dik ve sivri zirvesiyle Himalayalar’ı anımsatmakta.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Pokhara nerededir?

e28c756d3ce48fece6f0fb9acd256bd2.jpg

Güney Asya'da Çin Halk Cumhuriyeti ile Hindistan arasında yer alan Nepal’in batı eyaletinde, Katmandu’dan 200 kilometre batıda yer almaktadır. Nepal’in üçüncü büyük şehridir

Pokhara’ya Ne Zaman Gidilir?

pokhara-188231.jpg

Pokhara’da trekking yapmak isteyenler için ekim ve kasım ayları önerilir. Bu dönemde henüz çamur başlamamış olduğu için rahatça yürüyebilirsiniz. Eğer yürüyüşten ziyade Nepal’in güzel dağ manzaralarını görmek istiyorsanız, ocak, şubat ve mart ayı yağışın az olduğu ancak sıcaklıkların düştüğü bir dönem olarak sizin için en doğru tercih olacaktır. Mayıs, haziran ve temmuz aylarında ise hem sıcaklık hem de yağışlar artmaktadır. Bu yüzden Pokhara’da yaz döneminde turizm çok hareketli değildir.

Pokhara’ya Nasıl Gidilir?

Pokhara’ya uçakla da, otobüsle de ulaşmak isteseniz yolunuz Katmandu’dan geçmektedir. Otobüsle gitmek isteyenler; İstanbul’dan aktarmasız Katmandu Tribhuvan Havalimanına ulaştıktan sonra her 15 dakikada bir kalkan turist otobüs ve minibüsleriyle 6-7 saat süren bir yolculuk sonrasında Pokhara’ya ulaşabilmektedir.

Uçakla gitmek isteyen yolcular ise yine Katmandu Tribhuvan Havalimanından gerçekleşen 40 dakikalık uçuşlarla Pokhara Havaalanına ulaşabilmektedir.

Pokhara şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Pokhara’da Nerede Kalınır?

Pokhara’da turistik hayat Phewa Gölü çevresinde yer aldığı için mümkün olduğunca göl çevresinde olmakta fayda var. Ayrıca Phewa Gölü manzaralı otellerin çoğu aynı zamanda göz alıcı bir dağ manzarasına da sahip olacaktır. Bu yüzden bu civardan bir otel seçilmesi tavsiyemizdir. Hotel Middle Path&Spa ve Da Yatra Courtyard Hotel önerebileceğimiz oteller arasındadır; hem Phewa Gölü hem de büyüleyici bir dağ manzarasına sahip olmaları, üstelik Pokhara Havaalanı’na 10 dakika mesafede yer almaları bu otelleri oldukça çekici kılmaktadır. Hotel Lakefront ise yemyeşil bahçesi ve eşsiz manzarasıyla başka bir tercih alanıdır. Yine Phewa Gölü kenarında bulunan Blue Heaven Guest House ise düşük bütçeli bir tatil için en uygun seçenek olacaktır.

Pokhara pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Pokhara Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Pokhara Otelleri
En Uygun Fiyatlı Pokhara Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Pokhara Otelleri

Pokhara İçi Ulaşım

Pokhara.jpg

Pokhara büyük bir şehir olmadığı için şehri yürüyerek gezmeniz önerilir. Zaten görmeniz gereken yerler arasında motorlu taşıtların ve bisikletlerin ulaşamayacağı yerler de vardır.

Yine de bir yerden bir yere geçerken toplu taşımaya ihtiyacınız olursa minibüsleri kullanabilirsiniz. Kalabalık ve rahatsız olmalarının dışında ucuzdurlar ve öğrencilere ücretin yarısı kadar bir indirim uygulamaktadır. Motosiklet ve bisiklet kiralamak da bu şehirde yapabileceğiniz aktivitelerden biridir. Başlı başına bir aktivite olmasının yanı sıra şehirdeki ulaşımınızı sağlamak amacıyla da motosiklet ve bisiklet kiralama seçeneğini düşünebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra şehirde kolayca bulunabilecek sayıda taksi de bulunmaktadır.

Pokhara Mutfağı

Pokhara-Nepal-17.jpg

Himalaya, Çin, Hindistan ve daha birçok etnik grubun kültürlerinin iç içe geçtiği Pokhara’da çok farklı lezzetler bulmak mümkündür. Bu kültür sentezine ait lezzetlere özellikle Phewa Gölü çevresindeki restoranlarda ulaşabilirsiniz. Sizin için bölgedeki en popüler restoranları ve buralarda tadabileceğiniz lezzetleri derledik.

Popüler restoranlar

Tibetian Pema Restaurant: Küçük ve uygun fiyatlı bu Tibet restoranı, vejetaryen yemekleri ile Pokhara’daki Tibet kültürünün iyi bir yansımasıdır.

Natssul: Harika bir atmosfere sahip bu Kore restoranı, lezzetli yemekleriyle size Asya’daki kültür buluşmasını deneyimleme imkânı veriyor.

Hau-Han: Mükemmel Kung Pao tavuğu ile bu ünlü Çin restoranı, bir Çin lokantasından beklenen her şeyi sunuyor. Lezzetli yemekleri ama yüksek fiyatlarıyla dikkat çeken restoran, güler yüzlü ve yardımsever çalışanlara sahip.

Diğer restoranlar: Everest Steak House, Pokhara Thakali Kitchen, German Bakery, Merhaba, Black&White Cafe

Bahşiş

Pokhara’da bir restorana gittiğinizde sizden beklenen bahşiş miktarı yüzde 10’dur.

Pokhara Gece Hayatı

Pokhara’nın gece hayatı Lake-Side adı verilen ‘Göl-Kenarı’nda yoğunlaşmış durumdadır. Burada canlı müzik dinleyebileceğiniz barlar ve dans edebileceğiniz kulüpler olmak üzere iki farklı tipte eğlence mekânları vardır. Tabii ki bu canlı müzik barlarında dans edemeyeceğiniz anlamına gelmez. Şehirde üç ünlü canlı müzik mekânı vardır. Buralarda yerli ve yabancı müzikler yapan gruplar sahne alır. Bunlar arasında en popüleri şüphesiz Busy Bee’dir. Busy Bee, Bon Jovi, Guns n Roses ve Pink Floyd dinleyebileceğiniz ve genç popülasyona hitap eden bir bardır. Club Amsterdam ise biraz daha sakin bir atmosfere sahiptir. Ancak burası da gençler tarafından yoğun ilgi görmektedir. All That Jazz ise, adından da anlaşılacağı üzere, caz ve blues gruplarının çaldığı bir mekandır. Kalabalığı daha çok orta yaş ve üzerindeki kişiler oluşturur. Ancak yerliler tarafından “havalı” bulunan ve meşhur bir mekandır. Dolayısıyla bir gecenizi burada geçirmek sizin için farklı bir deneyim olacaktır.

Pokhara Festivaller

Pokhara Sokak Festivali (Aralık):

Aralığın sonunda gerçekleşen bu festivale yeni yıl şenliği de denebilir. Phewa Gölü kıyısında yer alan festivalde danslar, geçitler, karnaval yürüyüşleri, yerel yiyecekler ile yılbaşı kutlanır.

Phewa Festivali (Ocak) :

Pokhara Oteller Birliği tarafından gerçekleştirilen bu festival, turizmi güçlendirmek amacıyla düzenleniyor olsa da yerel halkın da katılımıyla büyük bir eğlence haline gelmektedir.

Annapurna Festivali (Nisan)

Pokhara’da Alışveriş

Pokhara’da ATM’ler genelde Lake-Side’da yer almaktadır. Her işlem için 400 NPR işlem ücreti almaktadırlar ve en yüksek para çekim miktarı 35.000 NPR’dir.

Pokhara’da hediyelik eşyalar fazlasıyla pahalıdır. Özellikle fabrikada basılmış olmalarına rağmen satılan resimlere yüzlerce dolar fiyat biçebiliyorlar. Ancak sokaklarda, ürünlerini kimi zaman çantalarında, kimi zaman battaniyelerinde sergileyen Tibetli kadınlardan el yapımı takılar satın alabilirsiniz. İlk başta fiyatlar şişirilmiş gelebilir; ancak pazarlığa açıklar.

Yine Lake-Side’da yer alan Kriayt Sosyal Tesisleri’nden el yapımı ürünler satın alabilirsiniz. Burası Nepalli kadınların geçimlerini sağlamak için tezgâh kurdukları bir pazar alanıdır.

Pokhara Saat Farkı

Pokhara (UTC +5.45) ile Türkiye (UTC +3) arasında 2 saat 45 dakika fark vardır.

Pokhara Para Birimi

Pokhara’nın para birimi Nepal Rupisi (NPR) dir.

Pokhara Resmi Dili

Pokhara’da farklı etnik gruplardan halklar yaşamaktadır. Ülkenin üçüncü büyük şehri olması sebebiyle Pokhara’da Nepal’in resmi dillerinin büyük bir kısmı konuşulmaktadır. Nepali, Gurung ve Magar bunların başlıcaları ve en çok konuşulanlarıdır.

Hindu dilini şehirde yaşayan birçok insan konuşmaktadır. Özellikle turist merkezlerinde, restoranlarda, otellerde, mağazalarda ve gençler arasında İngilizce de yaygın konuşulan bir dildir.

Pokhara Türkiye Temsilciliği

KATMANDU FAHRİ BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: Khetan Group, Laxmi Bank Complex, Hattisar, 6156, Kathmandu

Telefon: (+977) 1 444 6400 - (+977) 1 444 6401 - (+977) 1 444 6402 - (+977) 1 444 6403

Faks: (+977) 1 444 6405

E-mail: cp@khetan.com.np

mtcn@khetan.com.np

http://yenidelhi.be.mfa.gov.tr/

Pokhara Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Magh Sankrati (14 Ocak)

Şehitler Günü (28 Ocak)

Yeni Çin Yılı /Tet/Losar (28 Ocak)

Hindu Festivali (13 Aralık)

Tamu Lhosar (30 Aralık)

Pokhara İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 102

Yangın: 101

Polis: 100

Nepal Vizesi

Umuma mahsus pasaport sahibi (Bordo Pasaport) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Nepal seyahatlerinde vizeye tabidir.
 
Hususi pasaport (Yeşil Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Nepal seyahatlerinde vizeye tabidir.
 
Hizmet pasaport (Gri Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Nepal seyahatlerinde vizeye tabidir.

Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Nepal seyahatlerinde vizeye tabidir.