Pokhara’da Gezilecek Yerler

Pokhara, birçok gezgin için Nepal’de Katmandu’dan sonra gidilecek yerler sıralamasında ilk sırada gelir. Görülecek doğal yerler ve yapılacak şeyler listesi epey uzundur. Doğa yürüyüşçüleri, rafting ve kanocular için Nepal’in nehir merkezi, dağ bisikletçileri içinse dünyanın en güzel noktalarından biridir.

Görülmesi gereken diğer yerler: Gurkha Müzesi, Gupteswar Mahadev Mağarası, Mahendra Mağarası

Shanti Stupa

Pokhara Shanti Stupa, Ananda tepesinde bulunan Pagoda-stili bir Budist tapınağıdır. Shanti Sanskritçede barış anlamına gelmektedir. Ayrıca Nepali ve Hintçede sıkça kullanılan Shanti Stupa, Barış Pagodası anlamına gelmektedir. Pagoda, Budistlerin dinî yapılarına verilen addır. Pagodalar çoğunlukla taştan, bazen tuğladan ve çok nadir olarak da tahtadan yapılır. Shanti Stupa, dünya barışını simgelemek amacıyla inşa edilmiş bir tapınaktır.

Dünyadaki 80 barış pagodasından ikisi Nepal’de bulunmaktadır. Bunlardan biri Shanti Stupa’dır; diğeri ise Buddha’nın doğum yeri olan Lumbini’de bulunur.

Ananda tepesinin üzerinde yer alan Shanti Stupa, ziyaretçilere Pokhara Vadisi’nin manzarasını sunmaktadır. Himalayaların, Phewa Gölü’nün ve Pokhara şehrinin net bir şekilde izlemek istiyorsanız buraya mutlaka çıkmalısınız.

Pagodada turistler ve dindar insanlar için ayrı iki kat bulunmaktadır. İkinci katta farklı ülkelerden hediyelik eşya olarak sunulan dört adet Buddha heykeli bulunmaktadır. Her heykel Buddha ile ilgili önemli bir olayı ve gerçekleştiği yeri simgeliyor.

Phewa Gölü

pokhara-1.jpg

Phewa Gölü, Phewa Tal veya Fewa Gölü, Pokhara şehrinin bulunduğu Pokhara Vadisi'nin güneyinde bulunan tatlı su gölüdür. Göl üzerinde baraj olan bir akarsu ile beslenir; bu nedenle yarı doğal bir tatlı su gölü olarak sınıflandırılır. Nepal'in ikinci büyük gölüdür.

Gölün maksimum kapasitesi yaklaşık 43.000.000 metreküptür. Göl ayrıca, Machhapuchhre dağının ve Annapurna ve Dhaulagiri dağlarının yüzeyinde yarattığı yansımalarla ünlüdür. Taal Barahi Tapınağı göldeki bir adada bulunmaktadır.

Pokhara şehri, Phewa Gölü ve sağladığı su sporları imkânlarıyla ünlü bir şehirdir. Gölün kuzey kıyısı, genelde ‘Göl-Kenarı’ olarak adlandırılan bir turistik bölge haline gelmiştir ve turistlerin ihtiyaçlarını otel, restoran ve barlarla karşılamaktadır.

Phewa Gölü'nün merkezinde bulunan Tal Barahi Tapınağı, Pokhara'nın en önemli dini anıtıdır. Bu iki katlı pagodanın, Vishnu olarak bilinen Hindu tanrılarından birine ithaf edildiğine inanılmaktadır. Cumartesi günleri çoğunlukla kalabalık olur.

Baidam, Phewa Gölünün doğu bölümüdür ve burası da Lake-Side olarak bilinir. Bu bölüm sayısız otel, kitapçı, restoran, bar, hediyelik eşya dükkanına sahiptir. Burası Nepal’in en popüler turistik bölgesidir. Pokhara turlarının başlangıç noktası da genellikle burasıdır.

Uluslararası Dağ Müzesi

maxresdefault.jpg

1 Kasım 1973'te kurulan Nepal Dağcılık Derneği (NMA), Pokhara'da Uluslararası Dağ Müzesi'nin (IMM) kurucusudur. Uluslararası Dağ Müzesi’nin kuruluşunun temel amacı, dünyanın dağcılık geçmişini kayıt altına almak, belgelemek ve tarihçesini yazmaktır. Bunun yanı sıra dünyadaki dağcılık faaliyetlerinin gelişimini ve özellikle de dağcılık tarihinde Himalaya zirvelerinde elde edilen önemli başarıları takip eder ve gözler önüne serer. IMM'nin temel taşı 1 Aralık 1995 tarihinde atıldı, resmi açılışını ise 5 Şubat 2004 tarihinde yaptı.

Dünyadaki birçok kişi Nepal denen küçük Asya ülkesini bilmese de Everest Dağı’nı bilmektedir. Sadece dünyanın en yüksek zirvesi olan bu dağ değil; en yüksek 15 dağın 8’i Himalayalar’da bulunmaktadır. Himalayalar, milyarlarca insanın su ihtiyacını karşılayan kaynaklara ve bilinen/bilinmeyen binlerce türe ev sahipliği yapmaktadır.

8000 kişinin başarılı işbirliğiyle Himalayaların eteklerinde kurulan ve bölgenin faunasını gözler önüne seren Uluslarası Dağ Müzesi Pokhara’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Müzenin dıştan görünümü dik ve sivri zirvesiyle Himalayalar’ı anımsatmakta.

Backstreet Academy

5090670_orig.jpg

Backstreet Academy Katmandu merkezli bir atölye ve sosyal eğitim ağıdır. Aynı zamanda Pokhara’da da düzenlenen oturumlarıyla gerçekten şehri ve kültürü deneyimleyebileceğiniz bir ortam sunar. Öyle ki bu deneyimler sonunda pek çok kişiye “Keşke dünyanın gezip görülen her yerinde böyle atölyeler olsa!” dedirtir. Pokhara’da yaşayan yerli halkın günlük yaşantısını, yediklerini, danslarını, dillerini, kültürlerini öğrenmek için harika bir fırsattır.

Yerliler ziyaretçileri kendi evlerinde ya da atölyelerinde ağırlar. Bu atölyeler ve kurslar oldukça geniş bir yelpazede düzenlenmektedir. Nepal yemeklerinin nasıl yapılacağından (Her bir yemeğin ayrı bir kursu bulunuyor) küçük hayvan maskotların yapımına, çanta tasarımından elbise dikimine birçok tasarım ve el işi dersi bulmak mümkündür. Daha uzun süreli kalmak isterseniz dövüş kursu, dans kursu, masaj ve yoga kursu da bulabilirsiniz.

İnternet sitesinden bütün kursları, kaç kişilik olduklarını, fiyatlarını ve yerlerini öğrenmeniz mümkün. Pokhara’ya yapacağınız ziyaret öncesinde www.backstreeracademy.com sitesinden yapacağınız rezervasyonlarla, kurslara katılabilirsiniz.

Sarangkot

Sarangkot, Pokhara çevresindeki güzel bir köy ve popüler bir turistik mekândır. Köy Himalaya manzaralı, 1600 metre yükseklikteki bir dağın sırtında yer almaktadır. Sarangkot'un pek çok yerinden Dhaulagiri görülebilir. Aynı tarafta hava berrak olduğunda Annapurna da görünür. Köyün güneyi Pokhara şehir merkezine ve Phewa Gölü’ne bakmaktadır.

Burası aynı zamanda Pokhara’ya trekking için gidenler için mükemmel bir ısınma ve başlangıç noktasıdır. Sarangkot’a çıkmaya öğleden sonra başlarsanız eğer (kendinizi hazırlayın; dik ve zorlu bir tırmanış olacak) kendinizi gün batışından önce sıcak bir konuk evinde bulacaksınız. Bu tırmanış sırasında göreceğiniz muhteşem manzara karşısında fotoğraf çekmeye doyamayacaksınız.