Google+

Arama formu

Bhaktapur

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 NPR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 7.7℃
Şub 9.2℃
Mar 13.3℃
Nis 17.1℃
May 20℃
Haz 21.5℃
Tem 21.7℃
Ağu 21.4℃
Eyl 20.7℃
Eki 17.2℃
Kas 12.8℃
Ara 9℃
Genel Bilgiler / Rehber

Bhaktapur, Nepal'in Madhyamanchal/Bagmanti bölgesinde yer alan bir şehirdir. Nepal’in orta doğusunda bulunur. Bhaktapur, UNESCO tarafından korumaya alınmış şehirlerdendir. Ayrıca bu şehir, Nepal'de bulunan Katmandu Vadisi'nin de üçüncü büyük şehridir.

Nüfus : 72.543
İklim / Hava Durumu

Subtropikal bir iklim görülen şehirde yazlar sıcak, kışlar ise sert geçer. Eylül-aralık arası ılık bir hava görülürken, ocak-mart arası oldukça soğuktur. Nisan ayında havalar ısınmaya başlar. Nisan - Eylül döneminde gündüz hava sıcaklıkları yaklaşık 26-28 derece civarındadır. Yaz aylarında muson yağmurlarının etkisindedir. Bu yağmurlar Haziran - Eylül arası görülür.

Nasıl Gidilir?

Uluslararası havayolu şirketleri ile aktarmalı olarak Kathmandu'ya uçabilirsiniz. Buradan karayoluyla Bhaktapur’a varılır. Ortalama yolculuk 17-20 saat arası sürmektedir.

Bhaktapur Turları
Ne Zaman Gidilir?

Muson yağmurlarının sona ermesiyle başlayan dönem olan Eylül-Kasım arası ve kış soğuklarının sona ermesiyle Nisan - Mayıs dönemi Bhaktapur'u ziyaret etmek için en uygun dönemdir.

Nerede Kalınır?

Bhaktapur Hosteller

 • Shiva Guest House1&2,
 • Himalaya Guest House,
 • Siddhi Laxmi Guest House,
 • Sunny Guest House

Bhaktapur Oteller

 • Planet Bhaktapur Hotel,
 • Club Himalaya Hotel,
 • Hotel Heritage,
 • Heritage Inn
Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Bhaktapur'a gittiğinizde mutlaka burada yapılan ve çok ünlü olan yoğurtlarını denemelisiniz. Nepalliler bu yoğurdu kendi yapımları olan bal ile karıştırarak yerler ve çok lezzetlidir. Bu lezzete "Juju-dhau" derler. Diğer bilinen ismi ise “King of all yogurt”tur. Durbar meydanında turistlere yönelik çok sayıda restoran bulunmaktadır. Kasaba yollarında giderken çok sayıda küçük lokal restorana rastlayabilirsiniz. Ancak bunlar sadece çay, kahve ve bu bölgenin yemeği olan "Dhal Bhat Takari" servis ederler. Bu yemek pirinç, mercimek ve sebze körisinden hazırlanır. Ayrıca Asya mutfağından yemekler sunan restoranlar da şehirde bulunmaktadır.

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
 • Golden Gate (Altın Kapı) ve 55 Window Palace (55 Pencereli Saray),
 • Nyatapola Tapınağı,
 • Bhairabnath Tapınağı,
 • Dattatreya Tapınağı,
 • Pujari Math,
 • Vatsala Durga Tapınağı ve Taleju Çanı,
 • Tadhunchen Bahal,
 • Siddhi Lakshmi Tapınağı,
 • Woodcarving Museum (Ahşap oymacılık müzesi)
Ne Yapılır?

Bhaktapur tarihi eserleriyle ünlü bir Nepal şehridir. Çok sayıda tapınak, saray, müze ve mimari yapı ziyaretçilere zengin bir tarihi gezi fırsatı sunmaktadır. Altın Kapı adı verilen saray Unesco koruması altındaki dünyadaki önemli tarihi yapılardandır. Şehirde yapabileceğiniz en önemli aktivite uzun yürüyüşlerle şehirdeki pek çok tarihi yapıyı ve otantik yerleri gezmektir.

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Nepal gece hayatı kültürü pek gelişmemiştir. Bhaktapur'da bir kaç kafe ve bar dışında çok fazla seçenek bulunmamaktadır.

Alışveriş / Ne Alınır?

Bhaktapur'da alışverişin en önemli ürünü çanak ve çömlektir. Hemen her yerde bu ürünlerin satıldığını görürsünüz. Bununla birlikte maskeler de alışveriş esnasında sıkça karşılaşacağınız hediyelik ürünlerdir. Maskeler,çeşitli tanrı tasvirlerinde ve festivallerde çok önem taşımaktadır. Yerel mağazalar ve küçük pazarlarda ülkeye özgü pek çok şeyi bulabilirsiniz.

Festival / Fuar

Ülke genelinde olduğu gibi kentte de dini festivaller büyük bir çoşku ile kutlanmaktadır. Bunlar arasında en önemlisi Tihar ışık festivalidir. Ekim sonu ve Kasım başında başlayan festival aynı zamanda “Deepawali” olarak bilinmektedir. Mart ayında ise Holi festivali kutlanmaktadır. Bu festivalde insanlar birbirine su ve renkli tozlar fırlatırlar. Bunun da şans getirdiğine inanırlar.

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Sarı Humma, Hepatit A, Hepatit B gibi hastalıklara karşı mutlaka önlem almanız gerekir. Ülke genelinde olduğu gibi Bhaktapur'da da taksi fiyatları oldukça ucuzdur. Ancak geceleri taksi bulmak oldukça zordur.

Nepal Vizesi

Umuma mahsus pasaport sahibi (Bordo Pasaport) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Nepal seyahatlerinde vizeye tabidir.
 
Hususi pasaport (Yeşil Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Nepal seyahatlerinde vizeye tabidir.
 
Hizmet pasaport (Gri Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Nepal seyahatlerinde vizeye tabidir.

Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Nepal seyahatlerinde vizeye tabidir.