Lalitpur Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Nepal’inüçüncü büyük şehri olan Lalitpur, birçok Budist tapınağına ev sahipliği yapmaktadır. Patan adı ile de anılan şehir, özellikle kültürel mirası, sanat ve zanaat alanındaki gelenekleri ile dikkat çekmektedir. Göz kamaştırıcı dinî ve tarihî eserler şehirde geçmişin ve günümüzün kültürünü yansıtmaktadır. Şehir, geçmişten getirdiği miras ile ziyaretçilerini cezbetmektedir. Yüzyıllar boyunca birçok sanatçı ve zanaatçının bolca üretim yaptığı Lalitpur’da tapınaklar, saraylar ve anıtlar ülkenin en iyi örneklerini oluşturmaktadır. Asya’nın en yoksul ülkelerinden biri olan bir ülkede yer almasına rağmen Lalitpur’da turistler için zengin bir deneyim sunulmaktadır.

Lalitpur’un MÖ 3. yüzyılda Kirat hanedanlığı tarafından kurulduğuna inanılmaktadır. 6. yüzyılda Licchavis tarafından genişletilip Orta Çağ’da da Mallas tarafından daha da geliştirilmiştir. Lalitpur’un M.S. 299 yılında Kral Veer Deva tarafından kurulduğuna dair yaygın bir düşünce olsa da bilim insanları yerleşimin antik dönemlere kadar dayandığını söylemektedir. Katmandu Vadisi’nde yer alan şehrin, birçok efsanenin yanı sıra tarihi kayıtlara göre de vadinin en eski yerleşimi olduğu bilinmektedir.Lalitpur, sahip olduğu mimari ile göz kamaştırmaktadır. Hindu tapınakları, Budist Viharaları, karmaşık oymalara sahip kapı ve pencereler, zarif ikonalar, kraliyet sarayı gibi yerleşik miras şehrin güzelliğini artırmaktadır. Şehir tüm bu öğelerle birlikte açık hava müzesine benzemektedir. 

Nepal’in en yüksek sayıda sanatçı ve en iyi ustaları yetiştirmiş şehri olan Lalitpur, ziyaretçiler için görsel bir şölendir.

Lalitpur Nerededir?

Lalitpur, Güney Asya’da yer alan Nepal Federal Demokratik Cumhuriyeti’nde Katmandu Vadisi’nde yer almaktadır. Nepal’in başkenti Katmandu’nun 5 kilometre güney doğusunda, ülkenin merkezine yakın bir konumda bulunan şehir, Bagmanti Nehri’nin karşısında yer almaktadır.

Lalitpur’a Nasıl Gidilir?

Lalitpur’a en yakın uluslararası havalimanı Hindistan’ın Bhopal şehrinde yer almaktadır. Raja Bhoj Havalimanı, Lalitpur’a yaklaşık 5 saat sürüş mesafesindedir. Havalimanının Ahmedabad, Chennai, Delhi, Kalkota, Mumbai ve Raipur gibi birçok şehir ile bağlantısı bulunmaktadır.

Lalitpur, birçok büyük şehirler ile demir yolu bağlantısına sahiptir. Ana tren istasyonuna sahip olan şehir Hindistan’ın Utak Paradesh ve Madhya Paradesh eyaletlerindeki Nagpur, Kanpur ve Lucknow gibi şehirleriyle tren vasıtası ile bağlıdır.
Otobüs de Lalitpur’a ulaşmak için kullanılabilecek vasıtalardan bir diğeridir. 39 kilometre mesafedeki Chanderi, 76 kilometre uzaklıktaki Mungaoli gibi şehirlerden Lalitpur’a otobüsün yanı sıra özel araç veya taksi ile ulaşım sağlamak mümkündür.

Lalitpur’a Ne Zaman Gidilir?

Şehir, yaz, kış, muson, ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde değişik hava şartları yaşamaktadır. Lalitpur’a ziyaret gerçekleştirmek için tercih edilebilecek en uygun dönem kasım ile mart ayları arası olarak değerlendirilmektedir. Nisan ayı da şehirde vakit geçirmek için hoş hava şartlarına sahiptir. Mayıs ayının ortasından haziran ayına kadar olan dönemde sıcaklık 40 dereceye ulaşabilmektedir. Ayrıca muson mevsimi de Lalitpur ziyareti için en uygun dönemlerden biridir. 

Lalitpur’da Görülecek Yerler

Durbar Meydanı

Lalitpur’un turistler tarafından en çok ziyaret edilen yeri Durbar Meydanı’dır. Meydanda geleneksel tapınaklar, saraylar ve anıtlar yer almaktadır. Toplu olarak UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak belirlenen yapıları zengin bir tarihî ve kültürel mirasın örnekleridir. 2015 yılında gerçekleşen büyük depremde yapılar harap olsa halen görülmeye değerdir. Meydandaki ana tapınak ve saray başlıca cazibe merkezleridir.

Durbar Meydanı’nda aynı zamanda çok sayıda kafe ve restoranın yanı sıra hediyelik eşya dükkânları da yer almaktadır. 

Mahaboudha Tapınağı

Durbar Meydanı’na 5-10 dakika yürüme mesafesinde olan fayanslar ile kaplı taş bir yapı olan Mahaboudha Tapınağı, 1008 adet Buda imgesi ile dikkat çekmektedir.

Rudravarna Mahavihar Tapınağı

Uku Bahal olarak da bilinen Rudravarna Mahavihar Tapınağı, Mahaboudha Tapınağı’na yakın bir konumdadır fakat daha az kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Fakat ilginç heykelleri bünyesinde barındıran bu dini yapı, Katmandu Vadisi’nin en eski tapınaklardan biri olduğu için görülmeye değerdir.

Hiranayavarna Makavikar

Hiranayavarna Makavikar (Altın Tapınak) ise çok sayıdaki altın ve gümüş kaplı süslemesi ve bronz heykeli ile şehirde görülmesi gereken başlıca tapınaklardan biridir. Yapımı 1400’lere dayanan yapının bazı parçaları milattan önceki tarihlere de dayanmaktadır.

Lalitpur ile İlgili

Lalitpur Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa