Google+

Arama formu

Lalitpur

Nepal’in üçüncü büyük şehri olan Lalitpur, birçok Budist tapınağına ev...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 NPR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃

Lalitpur Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Nepal’in üçüncü büyük şehri olan Lalitpur, birçok Budist tapınağına ev sahipliği yapmaktadır. Patan adı ile de anılan şehir, özellikle kültürel mirası, sanat ve zanaat alanındaki gelenekleri ile dikkat çekmektedir. Göz kamaştırıcı dinî ve tarihî eserler şehirde geçmişin ve günümüzün kültürünü yansıtmaktadır. Şehir, geçmişten getirdiği miras ile ziyaretçilerini cezbetmektedir. Yüzyıllar boyunca birçok sanatçı ve zanaatçının bolca üretim yaptığı Lalitpur’da tapınaklar, saraylar ve anıtlar ülkenin en iyi örneklerini oluşturmaktadır. Asya’nın en yoksul ülkelerinden biri olan bir ülkede yer almasına rağmen Lalitpur’da turistler için zengin bir deneyim sunulmaktadır.

Lalitpur’un MÖ 3. yüzyılda Kirat hanedanlığı tarafından kurulduğuna inanılmaktadır. 6. yüzyılda Licchavis tarafından genişletilip Orta Çağ’da da Mallas tarafından daha da geliştirilmiştir. Lalitpur’un M.S. 299 yılında Kral Veer Deva tarafından kurulduğuna dair yaygın bir düşünce olsa da bilim insanları yerleşimin antik dönemlere kadar dayandığını söylemektedir. Katmandu Vadisi’nde yer alan şehrin, birçok efsanenin yanı sıra tarihi kayıtlara göre de vadinin en eski yerleşimi olduğu bilinmektedir.

Lalitpur Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lalitpur, sahip olduğu mimari ile göz kamaştırmaktadır. Hindu tapınakları, Budist Viharaları, karmaşık oymalara sahip kapı ve pencereler, zarif ikonalar, kraliyet sarayı gibi yerleşik miras şehrin güzelliğini artırmaktadır. Şehir tüm bu öğelerle birlikte açık hava müzesine benzemektedir. 

Nepal Vizesi

Umuma mahsus pasaport sahibi (Bordo Pasaport) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Nepal seyahatlerinde vizeye tabidir.
 
Hususi pasaport (Yeşil Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Nepal seyahatlerinde vizeye tabidir.
 
Hizmet pasaport (Gri Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Nepal seyahatlerinde vizeye tabidir.

Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Nepal seyahatlerinde vizeye tabidir.