Google+

Arama formu

Chitwan

  Chitwan, Nepal’de bulunan bir ulusal parktır. 1973 yılında kurulan...
Devamı oku
Nepal’in iki büyük şehri Katmandu ile Pokhara arasında bulunan Terrai...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 NPR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 14.2℃
Şub 16℃
Mar 21.3℃
Nis 25.4℃
May 27.4℃
Haz 28.2℃
Tem 27.8℃
Ağu 27.6℃
Eyl 26.9℃
Eki 24.1℃
Kas 19.5℃
Ara 15.2℃

Chitwan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Chitwan, Nepal’de bulunan bir ulusal parktır. 1973 yılında kurulan park, 1984’te UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilmiştir. Zengin bir doğal alan olan Chitwan, yıl boyunca on binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Ulusal park, özellikle tek boynuzlu gergedana, Kraliyet Bengal kaplanına ve Hint gavyaline ev sahipliği yapması ile tanınmaktadır. 932 kilometrekareden fazla ormanlık alanı, bataklık ve büyük hayvan nüfusunu içeren otlak alanları ile Chitwan, Asya kıtasında yaban hayatını seyretmek için ziyaret edilebilecek en iyi millî parklardan biridir.
 
19. yüzyılın sonlarından 1950’lere kadar Chitwan, toplumun belli kesimlerinin avlandığı doğal bir alan olmuştur. 1950 yılında ise orman alanı 2.600 kilometrekareden fazla genişlemiştir. Daha sonra Chitwan Vadisi’ne gelen çiftçiler ekilebilir alanlar açmışlardır. Ardından buraların yerleşim bölgesi olarak inşa edilmesi ile yaban hayatı avlanma faaliyetleri artış göstermiştir. 1957 yılında çıkarılan koruma kanunu ile birlikte ise bu durumun önüne geçilmeye çalışılmıştır. 1960’ların sonunda Chitwan ormanlarının %70’i kaybolmuş, bataklıklardaki sıtma yok edilmiş ve binlerce kişi buraya yerleşmiştir. Bunun sonucunda ise bölgede yaşayan gergedan sayısında dramatik bir azalma gerçekleşmiştir. Bu durum hükümeti harekete geçirmiş ve bölgenin ilk olarak 544 kilometrekarelik alanı korunarak, ulusal park ilan edilmiştir.
 
Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Chitwan’ı gezerken, 500’den fazla kuş türünü, gergedan, maymun ve geyikleri görmek mümkündür. Leopar, vahşi bir fil veya ayı görme şansının da bulunduğu Chitwan, Asya yaban hayatını keşfetmek için görülebilecek yerlerden biridir. 

Chitwan Nerededir?

Chitwan, Güney Asya’da yer alan Nepal Federal Demokratik Cumhuriyeti’nin orta-güneyinde, Nawalparasi, Parsa, Chitwan ve Makwanpur bölgelerindeki subtropikal İç Terai Ovaları’nda yer almaktadır. 

Chitwan’a Nasıl Gidilir?

Chitwan’a ana ulaşım yolu, Hindistan’ın Bharatpur eyaletinin Narayangarh şehrinden sağlanmaktadır. Narayangarh’dan otobüs vasıtasıyla Chitwan’a ulaşılabilmektedir.
 
Chitwan Ulusal Parkı’na en yakın havalimanı ise 10 kilometre uzaklıkta, Bharatpur’da hizmet vermektedir. Havalimanından taksi ile Chitwan’a kolayca ulaşılabilmektedir.
 
Chitwan’a Nepal’in başkenti Katmandu’dan ise otobüs vasıtası ile ulaşım sağlanabilmektedir. Otobüs, Chitwan’a ulaşmak için tercih edilen başlıca araçtır. 

Chitwan’ın Bitki ve Hayvan Çeşitliliği

Park’ta, 68 tür memeli, 544 kuş türü, 56 sürüngen ve amfibi türü ve 126 balık türü kayıt altına alınmıştır.
 
Millî Park alanının yaklaşık %70’ini kaplayan ormanı meydana getiren başlıca ağaç türü Himalaya subtropikal geniş yapraklı ağaçlardır. Çam ağaçları, küçük çiçekli ağaç, belerik, gül ağacı, aksel ağaç görülen bazı ağaç türleridir. Savan ve otlaklar ise parkın yaklaşık %20’sini kaplamaktadır. Bu alanda, dünyanın en yüksek otları arasında yer alan; Saccharum ravennae adlı dev çimler, dev kamış, kharga kamış ve 50’den fazla çim türü bulunmaktadır.
 
68 memeli türüne ev sahipliği yapan Chitwan’da “ormanın kralı” Bengal kaplanıdır. Dünyanın en iyi kaplan yaşam alanı olan Chitwan, aynı zamanda kaplanlarla ilgili araştırmaların yapıldığı da bir merkezdir. Bir diğer dikkat çekici tür olan leoparlar ise parkın kenar alanlarında yaşamaktadır. 200 - 250 arasındaki nüfusu ile de Chitwan’daki tembel ayıların, bu bölgede en yoğun nüfusa sahip olduğu düşünülmektedir. Su samurları ise derelerde yaşamaktadır. Bengal tilkileri ve bal porsukları da avlarını yakalayabilmek için ormanda arayışa çıkmaktadır. Chria Tepeleri’nin güney yamaçlarına ise çizgili sırtlanlar hâkimdir. 2011 yılında kameralar yardımıyla yapılan araştırmada ise güney ve batı kısımlarda yabanî köpeklerin yanı sıra, altın çakallar, balıkçı kedileri, orman kedileri, leopar, büyük ve küçük Hint misk kedisi ve sarı boğazlı sansarlar gözlenmiştir.
 
2006 yılında Chitwan’da 543 kuş türü tespit edilmiştir. Bu yüksek sayı, Nepal’in diğer korunan alanlarından çok daha fazla miktardadır. Park’ın alüvyal çayırları, nesli tehdit altında olan Bengal florican gibi kuş türleri için oldukça önemli bir habitattır. Mevsimsel şartlara göre kuş türlerine ev sahipliği yapan Chitwan Ulusal Parkı, kuş gözlemcileri için eşsiz bir alandır. 

Chitwan’da Yapılacaklar

Chitwan’da kaplan görme ihtimali oldukça düşüktür. Çünkü kaplanlar geceleri, parkın ziyarete kapalı olduğu saatlerde avlanmak için ortaya çıkarlar. Parkı tanıtan ortalama bir rehber bile ancak birkaç ayda bir kaplan görebilmektedir.
 
Orman yürüyüşü sırasında, birçok kuş türü, gergedan, vahşi fil, maymun, yaban domuzu ve geyik gibi hayvanlar görülebilmektedir. Bu hayvanlar tehlikeli olduğundan, sertifikalı bir rehber eşliğinde bu gezi gerçekleştirilmelidir.
 
Fil safarisi ise bu devasa hayvanın sırtından geniş bir alanı görme imkânı sunmaktadır. Bu vasıtayla yüksek otların arasındaki hayvanlar görülebilmektedir.
 
Orman gezilerinin ardından ise Rapti Nehri’nde yüzerek gezi sonlandırılabilmektedir.

Chitwan’da Nerede Kalınır?

Nepal’in iki büyük şehri Katmandu ile Pokhara arasında bulunan Terrai sınırlarındaki bölge, doğal vahşi yaşam alanı ve Chitwan Milli Parkı diye adlandırılıyor. Nepal’in en büyük ve gerçekten ünlü olan bu doğal yaşam alanı 932 kilometrekarelik bir alan ve çok çeşitli bir vahşi yaşam bulunuyor.

Bölgenin sık, derin ormanlık yapısı, ziyaretçilerin içinde bulunduğu vahşi hayatı daha da inanılmaz bir his ile deneyimlemesini sağlıyor. Bölgeyi ziyaret eden turistler, çeşitli etkinliklere katılma şansına sahip bulunuyor. Cip ve fil safariler unutulmaz bir tecrübe yaratıyor. Nehirde kanolar ile yapılan geziler, turistlere timsahların doğal yaşamlarını en yakından gözleme imkânı veriyor.

Chitwan Milli Parkı’nın en kıymetli hizmeti ise nesli tükenme tehlikesi yaşayan çeşitli cinsleri koruma altına almış olması. Bengal kaplanları da bunların en önde geleni oluyor.

 Chitwan’da Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Chitwan otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Chitwan pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Chitwan Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Chitwan Otelleri
En Uygun Fiyatlı Chitwan Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Chitwan Otelleri
Chitwan Ev Kiralama

Nepal Vizesi

Umuma mahsus pasaport sahibi (Bordo Pasaport) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Nepal seyahatlerinde vizeye tabidir.
 
Hususi pasaport (Yeşil Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Nepal seyahatlerinde vizeye tabidir.
 
Hizmet pasaport (Gri Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Nepal seyahatlerinde vizeye tabidir.

Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Nepal seyahatlerinde vizeye tabidir.