Chitwan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Chitwan, Nepal’de bulunan bir ulusal parktır. 1973 yılında kurulan park, 1984’te UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilmiştir. Zengin bir doğal alan olan Chitwan, yıl boyunca on binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Ulusal park, özellikle tek boynuzlu gergedana, Kraliyet Bengal kaplanına ve Hint gavyaline ev sahipliği yapması ile tanınmaktadır. 932 kilometrekareden fazla ormanlık alanı, bataklık ve büyük hayvan nüfusunu içeren otlak alanları ile Chitwan, Asya kıtasında yaban hayatını seyretmek için ziyaret edilebilecek en iyi millî parklardan biridir.
 
19. yüzyılın sonlarından 1950’lere kadar Chitwan, toplumun belli kesimlerinin avlandığı doğal bir alan olmuştur. 1950 yılında ise orman alanı 2.600 kilometrekareden fazla genişlemiştir. Daha sonra Chitwan Vadisi’ne gelen çiftçiler ekilebilir alanlar açmışlardır. Ardından buraların yerleşim bölgesi olarak inşa edilmesi ile yaban hayatı avlanma faaliyetleri artış göstermiştir. 1957 yılında çıkarılan koruma kanunu ile birlikte ise bu durumun önüne geçilmeye çalışılmıştır. 1960’ların sonunda Chitwan ormanlarının %70’i kaybolmuş, bataklıklardaki sıtma yok edilmiş ve binlerce kişi buraya yerleşmiştir. Bunun sonucunda ise bölgede yaşayan gergedan sayısında dramatik bir azalma gerçekleşmiştir. Bu durum hükümeti harekete geçirmiş ve bölgenin ilk olarak 544 kilometrekarelik alanı korunarak, ulusal park ilan edilmiştir.
 
Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Chitwan’ı gezerken, 500’den fazla kuş türünü, gergedan, maymun ve geyikleri görmek mümkündür. Leopar, vahşi bir fil veya ayı görme şansının da bulunduğu Chitwan, Asya yaban hayatını keşfetmek için görülebilecek yerlerden biridir. 

Chitwan Nerededir?

Chitwan, Güney Asya’da yer alan Nepal Federal Demokratik Cumhuriyeti’nin orta-güneyinde, Nawalparasi, Parsa, Chitwan ve Makwanpur bölgelerindeki subtropikal İç Terai Ovaları’nda yer almaktadır. 

Chitwan’a Nasıl Gidilir?

Chitwan’a ana ulaşım yolu, Hindistan’ın Bharatpur eyaletinin Narayangarh şehrinden sağlanmaktadır. Narayangarh’dan otobüs vasıtasıyla Chitwan’a ulaşılabilmektedir.
 
Chitwan Ulusal Parkı’na en yakın havalimanı ise 10 kilometre uzaklıkta, Bharatpur’da hizmet vermektedir. Havalimanından taksi ile Chitwan’a kolayca ulaşılabilmektedir.
 
Chitwan’a Nepal’in başkenti Katmandu’dan ise otobüs vasıtası ile ulaşım sağlanabilmektedir. Otobüs, Chitwan’a ulaşmak için tercih edilen başlıca araçtır. 

Chitwan’ın Bitki ve Hayvan Çeşitliliği

Park’ta, 68 tür memeli, 544 kuş türü, 56 sürüngen ve amfibi türü ve 126 balık türü kayıt altına alınmıştır.
 
Millî Park alanının yaklaşık %70’ini kaplayan ormanı meydana getiren başlıca ağaç türü Himalaya subtropikal geniş yapraklı ağaçlardır. Çam ağaçları, küçük çiçekli ağaç, belerik, gül ağacı, aksel ağaç görülen bazı ağaç türleridir. Savan ve otlaklar ise parkın yaklaşık %20’sini kaplamaktadır. Bu alanda, dünyanın en yüksek otları arasında yer alan; Saccharum ravennae adlı dev çimler, dev kamış, kharga kamış ve 50’den fazla çim türü bulunmaktadır.
 
68 memeli türüne ev sahipliği yapan Chitwan’da “ormanın kralı” Bengal kaplanıdır. Dünyanın en iyi kaplan yaşam alanı olan Chitwan, aynı zamanda kaplanlarla ilgili araştırmaların yapıldığı da bir merkezdir. Bir diğer dikkat çekici tür olan leoparlar ise parkın kenar alanlarında yaşamaktadır. 200 - 250 arasındaki nüfusu ile de Chitwan’daki tembel ayıların, bu bölgede en yoğun nüfusa sahip olduğu düşünülmektedir. Su samurları ise derelerde yaşamaktadır. Bengal tilkileri ve bal porsukları da avlarını yakalayabilmek için ormanda arayışa çıkmaktadır. Chria Tepeleri’nin güney yamaçlarına ise çizgili sırtlanlar hâkimdir. 2011 yılında kameralar yardımıyla yapılan araştırmada ise güney ve batı kısımlarda yabanî köpeklerin yanı sıra, altın çakallar, balıkçı kedileri, orman kedileri, leopar, büyük ve küçük Hint misk kedisi ve sarı boğazlı sansarlar gözlenmiştir.
 
2006 yılında Chitwan’da 543 kuş türü tespit edilmiştir. Bu yüksek sayı, Nepal’in diğer korunan alanlarından çok daha fazla miktardadır. Park’ın alüvyal çayırları, nesli tehdit altında olan Bengal florican gibi kuş türleri için oldukça önemli bir habitattır. Mevsimsel şartlara göre kuş türlerine ev sahipliği yapan Chitwan Ulusal Parkı, kuş gözlemcileri için eşsiz bir alandır. 

Chitwan’da Yapılacaklar

Chitwan’da kaplan görme ihtimali oldukça düşüktür. Çünkü kaplanlar geceleri, parkın ziyarete kapalı olduğu saatlerde avlanmak için ortaya çıkarlar. Parkı tanıtan ortalama bir rehber bile ancak birkaç ayda bir kaplan görebilmektedir.
 
Orman yürüyüşü sırasında, birçok kuş türü, gergedan, vahşi fil, maymun, yaban domuzu ve geyik gibi hayvanlar görülebilmektedir. Bu hayvanlar tehlikeli olduğundan, sertifikalı bir rehber eşliğinde bu gezi gerçekleştirilmelidir.
 
Fil safarisi ise bu devasa hayvanın sırtından geniş bir alanı görme imkânı sunmaktadır. Bu vasıtayla yüksek otların arasındaki hayvanlar görülebilmektedir.
 
Orman gezilerinin ardından ise Rapti Nehri’nde yüzerek gezi sonlandırılabilmektedir.

Chitwan ile İlgili

Chitwan’da Nerede Kalınır?

Nepal’in iki büyük şehri Katmandu ile Pokhara arasında bulunan Terrai sınırlarındaki bölge, doğal vahşi yaşam alanı ve Chitwan Milli Parkı diye adlandırılıyor. Nepal’in en büyük ve gerçekten ünlü olan bu doğal yaşam alanı 932 kilometrekarelik bir alan ve çok çeşitli bir vahşi yaşam bulunuyor.

Bölgenin sık, derin ormanlık yapısı, ziyaretçilerin içinde bulunduğu vahşi hayatı daha da inanılmaz bir his ile deneyimlemesini sağlıyor. Bölgeyi ziyaret eden turistler, çeşitli etkinliklere katılma şansına sahip bulunuyor. Cip ve fil safariler unutulmaz bir tecrübe yaratıyor. Nehirde kanolar ile yapılan geziler, turistlere timsahların doğal yaşamlarını en yakından gözleme imkânı veriyor.

Chitwan Milli Parkı’nın en kıymetli hizmeti ise nesli tükenme tehlikesi yaşayan çeşitli cinsleri koruma altına almış olması. Bengal kaplanları da bunların en önde geleni oluyor.

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Chitwan otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.
 

Chitwan’da Nerede Kalınır - Chitwan’ın Bölgeleri


Chitwan bölgesi büyük bir milli park alanı olduğu için, koruma altında bulunuyor. Bu bölgenin merkezinde konaklama tesisleri açısından fazla alternatif bu nedenle bulunmuyor. Konukların bu bölgede bulunan tesislerin dolu olması veya beklentileri karşılaması durumunda aldıkları bir diğer aksiyon da Sauraha otellerinde geceleyip, gündüz turlar için Chitwan’a dönmek oluyor.

Sizin Chitwan’da yer alan otelleri bölgesel olarak incelediğimiz bu yazımızda bu durumu da göz önünde bulundurarak, hem Chitwan otellerini hem de 11 kilometre mesafede yer alan Sauraha bölgesi otellerini seçenekler arasında sunuyoruz.

 

Chitwan Milli Parkı’na ulaşım Katmandu veya Pokhara’dan kalkan Chitwan otobüsleri ile mümkün olabiliyor. Ancak bölgenin uygunsuz ve dağlık yol koşulları nedeni ile 160 kilometre olan yol 5 - 6 saati bulan zorlu bir yolculuğa dönüşüyor.

Park gezisi konusunda izlenebilecek en mantıklı yol, buraya gelmeden önce alınacak paket turlar aslında. Katmandu veya Pokhara’dan hareket eden turlarda; bölgeye ulaşım, konaklama, park girişi, fil-jeep veya kano safari turları ile yerel yaşamın devam ettiği Tharu Kültür Köyü gezisi fiyatın içinde oluyor. Kaç gün kalacağınıza karar verip tadını çıkarmaktan başka yapmanız gereken bir şey kalmıyor geriye…

Chitwan’da yer alan Oteller


Milli Park çevresinde çok fazla tesis bulunmasa da gene de bu alanda konaklama deneyimi yaşamak isteyen okuyucularımız olabilir. Bu sebeple Chitwan’da bulunan bütün konaklama işletmelerine yer veriyoruz. İçlerinden istediğiniz kriterleri karşılayacak bir işletme olabilir diye düşünerek verdiğimiz bu listede aradığınızı bulamazsanız da alternatifsiz değilsiniz. Yazının devamında Sauraha bölgesinde yer alan en iyi tesislerden oluşan ikinci listemizi de incelemenizi öneriyoruz.

 • Hotel Star Banquet
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, bar
  Konum: East - West Highway
  Fiyat: Geceliği 30 € -42 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Star Banquet

 • Safari Wildlife Lodge And Camp
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, sigara içilmeyen oda, aile odası, bar, kahvaltı, havalimanı servisi
  Konum: Sauraha Chitwan
  Fiyat: Geceliği 6 € - 10 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Elephant Camp & Korean Restaurant
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, bar, kahvaltı, aile odası, sigara içilmeyen oda
  Konum: Sauraha, Gaida Chowk
  Fiyat: Geceliği 21 € - 30 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Sweet Home
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, aile odası, bar, sigara içilmeyen oda
  Konum: Forest Road
  Fiyat: Geceliği 22 € - 30 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Sweet Home

 • Hotel Happy Home
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, havaalanı hizmeti, bar
  Konum: Pulchowk Narayangharh
  Fiyat: Geceliği 13 € - 22 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • CG Retreat
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, havalimanı servisi, bar, kahvaltı, çay/kahve makinesi
  Konum: Devchuli
  Fiyat: Geceliği 85 € - 94 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Chital lodge
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, bar, havaalanı hizmeti
  Konum: Bharatpur-27 meghauli
  Fiyat: Geceliği 10 € - 13 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Chital lodge

Sauraha Bölgesinde yer alan Chitwan Otelleri


Sauraha, Chitwan Ulusal Parkı Rapti Nehri'nin karşısında yer alıp, parkın doğu çıkışı denilebilir. Bu kasaba, konaklama ihtiyacının oluşması ile birlikte önce birkaç bungalov sonra kafeler, derken oteller yapılarak gelişme göstermiş bulunuyor. Bugün artık internet kafelerden hediyelik eşya satıcılarına kadar gelişmiş, kasaba görüntüsüne fazlasıyla kavuşmuş bulmanız mümkün.

Chitwan Milli Parkı etkinlikleri dışında kalan vaktinizde, fillere banyo yaptırmaktan Fil Polo izlemeye kadar pek çok etkinliğe katılıp, 20 bin gölden oluşmuş kuş gözlem alanında uçan canlıların hayatını izleyebilirsiniz. 

 • Hotel National Park
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, sigara içilmeyen oda, kahvaltı, bar, aile odası
  Konum: Sauraha
  Fiyat: Geceliği 9 € - 13 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel National Park

 • Hotel Wildlife Camp
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, havaalanı hizmeti, havuz, bar
  Konum: Bachhauli
  Fiyat: Geceliği 30 € - 38 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Sauraha Nana Hotel
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, SPA, kahvaltı, havaalanı hizmeti, bar, sigara içilmeyen oda, restoran
  Konum: Malpur Road
  Fiyat: Geceliği 13 € - 20 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Evergreen Ecolodge
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, bar, havaalanı hizmeti, sigara içilmeyen oda
  Konum: Sauraha
  Fiyat: Geceliği 6 € - 10 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Evergreen Ecolodge

 • Hotel Rhino Land
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, havaalanı hizmeti, sigara içilmeyen oda, bar
  Konum: Ratanager-6, Sauraha
  Fiyat: Geceliği 10 € - 14 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Sapana Village Lodge
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, SPA, kahvaltı, bar, havaalanı hizmeti, sigara içilmeyen oda
  Konum: Sauraha
  Fiyat: Geceliği 49 € - 57 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Jungle Wildlife Camp
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, bar, havalimanı servisi, aile odası
  Konum: Sauraha
  Fiyat: Geceliği 30 € - 35 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Jungle Wildlife Camp

 • Hotel Parkside
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, havalimanı servisi, kahvaltı, bar, aile odası
  Konum: Bachhauli-6, Hattisar, Sauraha
  Fiyat: Geceliği 47 € - 57 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Monalisa Chitwan
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, havaalanı hizmeti, sigara içilmeyen oda, havuz, bar
  Konum: Bachhauli-3
  Fiyat: Geceliği 30 € - 35 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Rapti Village Resort
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, havaalanı hizmeti, sigara içilmeyen oda, bar
  Konum: Bhandara-6
  Fiyat: Geceliği 17 € - 28 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Rapti Village Resort

 • Hotel Nature Heritage
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, havaalanı hizmeti, kahvaltı, bar, sigara içilmeyen oda, SPA
  Konum: Rapti River Bank Sauraha
  Fiyat: Geceliği 21 € - 32 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Tharu Community Home Stay
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, havaalanı hizmeti, bar, sigara içilmeyen oda
  Konum: Ratnanagar-5, Gothauli
  Fiyat: Geceliği 15 € - 25 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Parkland
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, havuz, aile odası, bar, sigara içilmeyen oda
  Konum: Sauraha
  Fiyat: Geceliği 81 € - 98 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Parkland

 • Maruni Sanctuary by KGH Group
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, havalimanı servisi, kahvaltı, bar, aile odası, sigara içilmeyen oda
  Konum: Sauraha
  Fiyat: Geceliği 34 € - 42 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Traveller Jungle Camp
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, bar, sigara içilmeyen oda
  Konum: Sauraha
  Fiyat: Geceliği 20 € - 32 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Chitwan Village Resort
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, havaalanı hizmeti, kahvaltı, aile odası, bar
  Konum: Sauraha
  Fiyat: Geceliği 20 € - 30 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Chitwan Village Resort

 • Jungle World Resort
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, havaalanı hizmeti, kahvaltı, aile odası, bar
  Konum: Badreni Road
  Fiyat: Geceliği 30 € - 38 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hidden World Resort and Spa
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, havaalanı hizmeti, kahvaltı, aile odası, bar
  Konum: Ratnanagar - 6
  Fiyat: Geceliği 38 € - 43 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hidden World Resort and Spa
   

Chitwan Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 14.2oC
  • Şub 16oC
  • Mar 21.3oC
  • Nis 25.4oC
  • May 27.4oC
  • Haz 28.2oC
  • Tem 27.8oC
  • Agu 27.6oC
  • Eyl 26.9oC
  • Eki 24.1oC
  • Kas 19.5oC
  • Ara 15.2oC

Kısa Kısa