Napoli Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İtalya'nın güneyinde, Campania Bölgesi'nin başkenti olan Napoli aynı zamanda İtalya’nın nüfus bakımından üçüncü büyük kentidir. Şehrin nüfusu 2012 sayımlarına göre 960.079’dur ve ülkenin başkenti Roma'ya 250 kilometre uzaklıktadır. Tahminlere göre M.Ö. 7. yüzyılda Yunanlar tarafından kurulan şehrin ismi Neapolis olarak seçilmiştir. Neapolis "yeni şehir" anlamına gelmektedir ve  bu kelime zaman içinde Napoli kelimesine dönüşmüştür. İtalya’nın 2.800 yıllık geçmişine sahip Napoli, köklü tarihi içinde barındırır. Napoli’nin tarihi görüntüsü, dar sokakları ve kültürel dokusu ziyaretçilerine farklı bir dünyanın kapısını açar. Napoli’nin eski şehir merkezi UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yerini almıştır. Bu eski şehir kısmı Avrupa'daki en büyük eski şehirlerden birisidir. Ayrıca yine UNESCO tarafından Edebiyat Şehri ilan edilmiştir.

Hıristiyanlığın en önemli isimlerinden havariler Peter ve Paul'ün İtalya'da önce Napoli'ye geldiğine ve burada dua ettiklerine inanılır. Uzun yıllar boyunca Roma İmparatorluğu'na bağlı olan Napoli, imparatorluk döneminde kurucuları olan Yunanlar'ın Hellenistik kültürünü de korumayı başarmıştır. Roma döneminde de hızla gelişen şehirde günümüzde ulaşabilen bu döneme ait eserler de mevcuttur. Roma İmparatorluğu'nun yıkılışıyla şehir çalkantılı bir döneme girmiştir. Jeopolitik konumu ve gelişmişliği nedeniyle Bizans İmparatorluğu ve Avrupa krallıkları arasında paylaşılamayan bir şehir olmuştur. Orta Çağ'da çeşitli hanedanların yönetiminde düklükten krallığa geçmiştir. 1282'de kurulan Napoli Krallığı İtalya ve Avrupa siyasetinde önemli rol oynayan bir ülke olmuştur. 1282'den 1861'de İtalyan devletlerinin birleşmesine kadar geçen uzun dönemde İtalya'nın güneyine hükmeden Napoli Krallığı, Napoli şehrine pek çok tarihi ve kültürel miras bırakmıştır. 2. Dünya Savaşı'nda ağır bombardıman altında kalan şehir hızlı restorasyon çalışmalarıyla eski haline dönebilmiştir.

Dünyanın en önemli tarih, kültür ve sanat miraslarına sahip şehirlerinden biri olan Napoli aynı zamanda dünyanın eski laik devlet üniversitesi olan Napoli II. Federico Üniversitesi'ne ev sahipliği yapmaktadır. 1224 yılında kurulan üniversite İtalya'nın en iyi üniversitelerinden birisidir ve tarih boyunca politika, bilim, hukuk, mimari gibi alanlarda pek çok önemli insanı yetiştirmiştir.

Venüz Yanardağı, antik kentler ve Capri Adası Napoli’yi turizm bakımından değerli kılmaktadır.  Pompei şehirde gezilmesi gereken en önemli antik kenttir. Görülmesi gereken yerlerin dışında yemek kültürü açısından da çok önemli bir şehirdir. Pizzanın ana vatanı olarak anılır ve Napoli’de neredeyse her restoranda nefis pizzalara yer verilir. Ayrıca İtalya'da en çok Michelin yıldızı verilmiş şehirdir. Hızla gelişen bu şehirde genç nüfus fazladır ve bu nedenle hareketli bir gece hayatına da sahiptir. Ayrıca Napoli halkı için aynı zamanda futbol oldukça önemli yere sahiptir. Önemli maç zaferleri festivallerle kutlanır. Özellikle Maradona’ya büyük ilgi ve hayranlık vardır. 

Napoli halkı kendilerini İtalyan olarak kabul etmez. İnsanlar İtalyan olduklarını söylemek yerine Napoliliyim derler. İtalya'nın kuzeyi ve güneyi arasındaki kültür farkını kuzeyde bir şehir gördükten sonra Napoli'ye gelince anlaşılır. Ayrıca meşhur İtalyan mafyaları güney bölgesinde ve özellikle Napoli şehrinde yoğunlaşmıştır. Ancak turistler için diğer Avrupa şehirleri kadar güvenli bir şehirdir.

Tanıtım Videosu: