Nebraska Hakkında Temel Bilgiler

Amerika Birleşik Devletleri’nin orta batısında yer alan bir eyalet olan Nebraska, yaklaşık olarak 1,9 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Birçok tarihi döneme sahne olmuş ve çok sayıda etnik grubu bünyesinde barındırmıştır. Günümüzde ise hala çok farklı etnik grupların bir arada yaşadığı bölgedir. Çoğu Amerikan eyaletinde olduğu gibi Nebraska’nın kültürü de çoğunlukla Avrupa’dan göç etmiş toplulukların getirdiği kültürel alışkanlıklarla harmanlanarak oluşmuştur. Till Plains ve Great Plains denilen iki büyük araziden oluşur. Yumuşak tepelerle çevrili, sığır otlatmaya uygun çayırlıklara sahiptir. Eyalet tarım sektöründe oldukça ileri bir seviyededir. Mısır ve soya fasulyesinin önemli bir üreticisi olan Nebraska’nın dikkat çeken bir diğer özelliği ise domuz ve sığır yetiştiricisi olmasıdır.

 

Devamını Oku

Nebraska ile İlgili

Nebraska Nerededir?

Amerika Birleşik Devletleri’nin orta batı bölgesine doğru yer alan bir eyalettir. Nebraska’nın kuzeyi Kuzey Dakota, doğusunda Iowa eyaleti güneydoğusunda ise Missouri eyaleti ve nehri bulunmaktadır. Kansas güneyi sınırlamakta, güneybatıyı Kolorado, batıyı ise Wyoming sınırlamaktadır.

Nebraska’ya Nasıl Gidilir?

Uçak ile Nebraska’ya gidilebilir. İstanbul’dan Nebraska’ya direkt uçuş bulunmamaktır. Nebraska’ya yakın eyaletleri tercih ederek aktarmalı olarak eyalete ulaşmak mümkündür. Eğer tercihiniz yakın eyaletlerden yana olacaksa otobüs ve tren kullanarak Nebraska’ya ulaşabilirsiniz. Daha uzak eyaletleri tercih ettiyseniz de eyaletin çeşitli kentlerinde aktarmayla ulaşabileceğiniz havaalanları vardır.

Nebraska’ya Ne Zaman Gidilir?

omaha-364191__340.jpg

İki ana iklim özelliklerine sahip olan Nebraska, yağış ve sıcaklık bakımından oldukça büyük değişimler yaşar. Ortalama olarak yazın sıcak ve genellikle soğuk kışlara sahiptir. Nem, doğudan batıya doğru önemli ölçüde azalır. Az miktarda kar yağışı alan eyalet en yüksek sıcaklığı temmuz ayında yaşar. Şiddetli fırtına ve kasırgalara özellikle ilkbahar yaz aylarında rastlanması, bu dönemlerdeki seyahatlerde hava durumunun gidilmeden önce kontrol edilmesinin önemi göstermektedir. Ziyaret için en ideal dönem ise temmuzdan eylül sonuna kadar olan zaman aralığıdır.

Nebraska Mutfağı

Amerikan mutfağının en gözde yiyeceği olan etin bin bir çeşidini Nebraska’da deneyebilirsiniz. Nitekim burada hayvancılık önemli bir yer tutmakta ve eyalet en çok da lezzetli ve sağlıklı et üretmekle ön plana çıkmaktadır. En popüler tüketim biçimi olarak barbekü veya hamburger gösterilebilir. Domuz bonfile sandviç eyaletin en çok tüketilen yiyeceğidir. Yerel restoranlarda bambaşka yorumlamalarıyla her seferinde farklı tat veren bir lezzettir.

Rocky Mountain istiridyeleri, Nebraska’nın tüm çiftliklerinde bulunmaktadır. Böylece halkın favori yiyeceklerinden biri olan kızarmış istiridyeyi çok rahat her yerde bulabilirsiniz.

Nebraska’da her Amerikan eyaletinde olduğu gibi soslar fazlasıyla sevilmektedir. Özellikle patates, tavuk, balık, sebze, biftek, sandviç üzerinde deneyebileceğiniz Dorothy Linch sosları en popüler soslardandır.

Nebraska’daki her festivalde istisnasız olarak rastlayabileceğiniz, yerel bir üretim olan Kool-Aid, Amerikan tarzda yapılan ‘puch’ın dondurulmasıyla elde edilir.

Kuru üzüm pastası, bu bölgenin en önemli tatlılarındandır. Özellikle büyükannelerin yaptığı fuar tatlısı olarak yerel halkın gönlünde nostaljik bir yeri vardır. Nebraska’ya gitmişken bu tatlıyı yememek olmaz.

Nebraska da tabii ki her Amerikan eyaleti gibi barbekü kültürüne sahiptir; ancak diğerleri kadar popüler değildir. Ancak barbekü kaburga, çokça tüketilen bir lezzettir.

Kızarmış ızgara peynir sandviçlerinden oluşan Cheese Frenchees, çok lezzetli bir atıştırmalıktır. Ayrıca Nebraska’ya özgü olan ‘Reuben Sandviçi’ ülke çapında oldukça popüler bir lezzettir. Bu büyük sandviçler esas olarak et ve peynirden yapılmakta ve oldukça lezzetlidir.

Her türlü pizzayı yemişsinizdir ama cheeseburger pizza, Nebraska’ya ait bir lezzettir. Bu iki yiyeceğin kombinasyonundan oluşan bu yiyecek, alıştığımız tatların farklı bir birleşimidir.

Yine Amerika’nın her yerinde popüler olan ‘Butter Brickle Ice-cream’ bir Nebaska buluşudur. Marketlerden rahatlıkla bulacağınız bir atıştırmalık olan bu dondurma, Amerika halkının vazgeçilmezlerindendir.

Alman göçmenlerin Nebraska mutfağına kattığı Runza, şu anda eyalette en çok tüketilen fast-food türlerinden biridir. Runza; içi kıyma, soğan ve lahanayla doldurulmuş bir tür sandviçtir.

Ülkede en iyi mısırların yetiştirildiği Nebraska eyaletine gittiğinizde, haşlanmış mısırları denemenizi öneriyoruz. Her festivalde karşınıza çıkacak olan mısırları bulmanız pek de zor olmayacak.

Nebraska’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· Yeni Yıl (1 Ocak),

· MLK Jr’ın Doğum Günü (16 Ocak),

· Başkanlık Günü (20 Şubat),

· Anma Günü (29 Mayıs),

· Bağımsızlık Günü (4 Temmuz),

· İşçi Bayramı (4 Eylül),

· Kolomb Günü (9 Ekim)

· Şükran Günü (23 Kasım),

· Noel (25–26 Aralık)

Nebraska’da Konuşulan Diller

Resmi dili İngilizcedir. Toplam nüfusun yaklaşık yüzde 7,9’u İngilizceden farklı diller konuşmaktadır. Örneğin Nebraska’da nüfusun yüzde 4,9’u İspanyolca konuşmaktadır. Diğer diller ise yüzde 3 oranında konuşulmaktadır.

Nebraska’nın Ekonomisi

omaha-978445__340.jpg

2004 yılında kişi başına düşen gelir sıralamasında ülkenin 25.’si olan Nebraska, oldukça büyük bir tarım sektörüne sahiptir ve sığır eti, mısır, domuz eti, soya fasulyesi ürünlerinin önemli üreticisi konumundadır. Diğer önemli sektörler arasında ise demiryolu, kamyonla yük taşımacılığı, imalat, telekomünikasyon, bilgi teknolojisi ve sigorta yer almaktadır. Her yıl ağustosun ikinci haftasında kutlanan Kool-Aid Günleri’nin başrolü Kool-Aid bu eyaletin resmi içeceğidir. Ticarette oldukça büyük katkılar sağlamaktadır. Kuzey Platte’de bulunan Bailey İstasyonu ise dünyanın en büyük tren istasyonu olarak bilinmektedir. Eyaletteki en büyük demiryolları ise; BNSF Demiryolu, Amtrak, Kanada Ulusal Demiryolları ve Iowa Eyaletlerarası Demiryolları’dır. 2015 yılındaki işsizlik oranlarına bakılarak Nebraska yüzde 2,5’lik bir oranla ülkenin en düşük işsizliğine sahiptir.

Nebraska’nın Kısa Tarihi

Eyalet geneline ilk yerleşim binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Avrupalılar burayı ilk keşfettikleri zamanlarda bölgede yaşayan birkaç tane yerli Amerikan kabilesi vardı. Batıda Cheyenne ve Lakota Sioux kabileleri bulunmakta, onlara yiyecek, giysi ve barınak sağlayan bizon sürüleriyle birlikte hareket etmektelerdi. Doğu bölgesinde ise Omaha, Pawnee ve Otoe kabileleri vardı. Bu kabileler batıdakilere göre biraz daha yerleşik düzende küçük tarımsal faaliyetlere sahiplerdi. Bufalo avlayarak ya da yetiştirdikleri, mısır, fasulye ve kabaklardan besleniyorlardı.

Tahminen Nebraska’ya varan ilk Avrupalı kaşifler İspanyollardı. Daha sonra Fransızların gelmesi ile arazi hakkı iddia edildi. Bu topraklar, Fransız, İspanyol ve İngilizler arasında savaşa sebep oldu. 1800’lerde eyalet yakınında genişçe bir araziyi kontrol altına alan Fransızlar, 1803’te bu bölgeyi Birleşik Devletler’e sattı. Bundan sonra bazı Amerikan kaşifler bölgeye giderek burayla ilgili raporlar hazırladılar. Nebraska eyaleti oluşturulduktan sonra bu bölgeye yerleşimler artmaya başladı. Nüfus arttıkça yerli Amerikalılar itildi, çatışmalar arttı. Sığır çiftliklerinin de taşınmasıyla tarım yapmak isteyen çiftçiler burada üretime başladılar, çiftliklerini kurdular.

Nebraska’da İklim ve Hava Durumu

valentine-166746__340.jpg

Eyaletin batısı nemli karasal iklim özelliklerini göstermekte, doğusu ise çöl olduğundan yarı kurak iklim özelliklerini göstermektedir. Bu sebepten ötürü yaz ve kış arasında oldukça yüksek sıcaklık farkları görülmektedir. İlkbahar yaz ayları şiddetli kasırgalar görülen eyalette bazen de sonbahar aylarında bile kasırgaya rastlanabilir. Az miktarda kar yağışı alan Nebraska, yağmur bakımından batıdan doğuya doğru bir azalmaya sahiptir.

Nebraska’da Din ve İnanç

Nebraska’nın yüzde 90’ını Hristiyanlar oluşturmaktadır. Katoliklerin ağırlıkta olduğu coğrafyada yüzde 1 oranına sahip Yahudi, Müslüman, Budist gibi diğer dinlere mensup kişiler yaşamakta; Ateist, deist, agnostik ve inançsız kişiler ise nüfusun yüzde 9’unu oluşturmaktadır.

Nebraska’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

fremont-391190__340.jpg

Nebraska, 93 ile sahip bir eyalettir. Eyaletin başkenti olan Lincoln, aynı zamanda büyük şehirlerden biridir. Eyaletin şehirleri genel olarak farklı özellikleriyle bilinir. Turistik, ekonomiye katılan değer, üretim ve doğal güzellikleriyle çeşitli niteliklere sahipleridir. Lincoln dışında diğer bilinen şehirler ise Omaha, Bellevue, Grand Island’tır.

Lincoln, yaklaşık 280 binlik nüfusu ile eyaletin en kalabalık ikinci şehridir. Yakınlarındaki Beatrica, hem kültürel hem de ekonomik olarak en büyük katkı sağlayıcısıdır. Şehir Lancasterköyünde 1856 yılında kurulmuştur. Bu bölge tuz bataklıklarına ev sahipliği yapmaktadır. Ekonomik faaliyetler hizmet ve imalat sektörlerinden gelmektedir. Diğer başlıklar ise finans, sigorta, yayıncılık, ilaç ve demiryollarıdır. Şehir 2013’te Pinnacle Bank Arena’nın açılışından itibaren “Müzik Şehri” olarak anılacak duruma gelmiştir. Çeşitli gösteriler, müzik dinletileri, tiyatrolara sahip olan bölgede çok sayıda kültür sanat aktivitesi yapılmaktadır.

Eyaletin en büyük şehri olan Omaha, Missouri Nehri üzerinde yer almaktadır. Nüfusu yaklaşık 410 bin civarındadır. Tarih, spor, açık alanlar, kültürel deneyimler gibi birçok turistik etmene sahiptir. Henry Doorly Hayvanat Bahçesi, Coolege World Series şehirdeki başlıca turistik mekanlardır. Bunun dışında birçok gösteri, fuar ve festival burada düzenlenmektedir. Eski Pazar denilen tarihi bölgesi de mutlaka gezilmesi gereken yerlerdendir. Bu bölgeden yerli bir sanatçının yaptığı resimler anı veya hediye olarak alınabilir.

Nebraska Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 1.907.116 Dili: İngilizce Para Birimi: USD İklim: Nemli Karasal İklim / Yarı Kurak İklim