Oakland gezilecek yerler bakımından oldukça zengindir. Parkları ve doğal alanları ile birçok gezip görülecek alana sahiptir. San Francisco Körfezi’nin kıyısında bulunan şehir, San Francisco’ya oldukça yakındır. Bu yüzden özellikle San Francisco üzerinden her yıl binlerce turist çekmektedir. Oakland’ı tam anlamıyla gezmek için 4 gün ayırmanız gerekebilir. 

Oakland Gezilecek Yerler

Oakland'da Merritt Gölü, Kaliforniya Oakland Müzesi, Tarihi Tiyatrolar, Redwood Bölgesi Parkı ve Oakland Hayvanat Bahçesi gibi mekanları ziyaret edebilirsiniz.

Detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Merritt Gölü

Bereketli ağaçlar ve yemyeşil çimler ile çevrili olan Merritt Gölü, şehrin kalbindeki bir pastoral parktır. İçinde birde Victoria tarzıyla 1876’da inşa edilmiş olan Camron-Stanford House bulunmaktadır. Bu yapı bahar ve yaz aylarında Pazar günleri halka açıktır. Eğer erken rezervasyon yaptırırsanız Camron-Stanford House’da yemek, gelenekel tatlı servisinden sonra birer bardak çay içebilirsiniz bile.
Merritt Gölü’nün çevresinde ki parkta sıcak havalarda yürüyüş yapmak ve frizbi oynamak çok popülerdir. Göl yürüyüş ve koşu parkurları, br kayıkhane ve doğa merkezini içine alan 6 kilometrelik doğal bir yol il çevrilidir. Tüm bunların yanında ayrıca gölün üzerinde Venedik gondollarına binebilir ve romantik bir zaman geçirebilirsiniz.

Kaliforniya Oakland Müzesi

Oakland Müzesi, Kaliforniya’nın zengin tarihini ve kültürünü yansıtan önemli müzelerden biridir. Müzede bulunan çekici sergiler ve kapsamlı daimi koleksiyonlar sayesinde doğa bilimleri, tarih ve sanat konusunda ziyaretçilere birçok yeni bilgi sunulmaktadır. Müzede odak olan özel bir topluluk vardır. Bu topluluk sık sık kentin sosyal adalet hareketlerinin yanı sıra siyasi aktivizm tarihiyle ilgili sergiler açmaktadır. Bunun yanında müzede cuma günleri dans dersleri, oyunlar ve aile sanat faaliyetleri düzenlenmektedir. Kaliforniya Oakland Müzesi sanat serverlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yerdir.

Tarihi Tiyatrolar

Oakland’ın tarihi tiyatroları ziyaretçilerine bir oyun performansına izleyici olarak katılarak geçmiş dönemin cazibesini canlı olarak yaşayabilme fırsatı sunmaktadır. 1931 yılında inşa edilen Paramount Tiyatrosu, kent merkezinde bir Deco sanatının dönüm noktasıdır. Burada tiyatro gösterilerinin yanı sıra müzikal performanslar, senfoni, bale gösterileri ve komedi gösterileri de sahnelenmektedir.
Merritt Gölü yakınında ki bir diğer tarihi tiyatro olan Grand Lake Theater ise 1926 yıllarında sadece sessiz bir film evi olarak faaliyet göstermiştir. Buranın Art Deco sinema salonlarında tipik Mısır ve Mağribi mimari unsurları dikkat çeker. Toplam 2.800 ampülle aydınlatılan ve 72 fit olan yüksekliği görülmeye değerdir.

Redwood Bölgesi Parkı

Bozulmamış bir sekoya ormanı olan Redwood Bölgesi Parkı şehir merkezinin birkaç mil dışında bulunan, kafa dinleyebileceğiniz ve tertemiz havayı içinize çekebileceğiniz oldukça doğal bir alandır. Ormandaki sekoya ağaçlarının çoğunun boyu 150 fit yani yaklaşık 50 metredir.  Daha önceden yapı malzemesi yapımı için birçok ağaç kesilse de kısa süre sonra yeni ağaçlar dikilmiş ve orman yine eski ihtişamına kavuşmuştur. İçinde yürüyüş parkurları ve bir park alanı bulunan Redwood her ne kadar geçmişte sıkıntılar yaşasa da günümüzde korunmaktadır. Parkın 1.830 dönümlük ormanlık alanında geyik, sincap ve tavşan gibi hayvanlarda bulunur. Bunların yanında kamp alanları, su çeşmeleri, piknik alanları ve birkaç tuvalette bulunan Redwood Bölgesi Parkı; Oakland’da mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

  • Adres: 7867 Redwood Road, Oakland

Oakland Hayvanat Bahçesi

Merritt Gölü’ün yakınındaki 490 dönümlük Knowland Parkı’nın içinde yer alan Oakland Hayvanat Bahçesi, Amerikan sarı bizonu, mavi Amerika papağanı ve Afrika fili dâhil olmak üzere 660 yerli ve egzotik hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Oakland Hayvanat Bahçesi’nin en önemli özelliklerinden biri Yaban Hayatı Koruma Programı için destekte bulunarak bünyesinde nesli tükenmekte olan hayvanları barındırmaktadır. Hayvanat bahçesinde ayrıca çocuklar için hayvan temalı ya da doğa temalı film gösterimi, doğum günü partileri ve aile safarileri gibi özel etkinliklerde düzenlenmektedir.