Google+

Arama formu

Acil Yardım, Yangın, Polis: 911
Devamı oku
Yeni yıl (1 Ocak) Anma Günü (Mart ayının son pazartesi) Bağımsızlık Günü...
Devamı oku
Oakland'e gelmeyi düşünenler festival tarihlerini göz önünde bulundurmalı...
Devamı oku
Oakland alışveriş açısından ziyaretçilerine birçok seçenek sunmaktadır....
Devamı oku
  Oakland’ın gece hayatı öğrencilerin etkisi altında olup oldukça...
Devamı oku
Oakland yemek kültürü bakımından San Francisco’ya çok benzemektedir....
Devamı oku
​ Oakland gezilecek yerler bakımından oldukça zengindir. Parkları ve...
Devamı oku
Oakland şehir içi ulaşım açısından oldukça gelişmiştir. Şehirde ana...
Devamı oku
Oakland’da konaklama tercihinizi gezeceğiniz yerlere göre belirlemeniz...
Devamı oku
Oakland’e aktarmasız uçuş bulunmamaktadır. Hava yolu ile Oakland’e...
Devamı oku
Oakland yıl boyunca ılıman bir iklime sahiptir. Yaz ayları 25 derecenin...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek...
Devamı oku
Oakland’a en yakın Türk Konsolosluğu Los Angeles şehrinde bulunmaktadır. T...
Devamı oku
Oakland (GMT -8) ile Türkiye (GMT +2) arasında 10 saat fark vardır. Yani...
Devamı oku
Oakland’ın resmi bir dili yoktur ancak nüfusun geneli İngilizce...
Devamı oku
Oakland’ta Amerikan Doları kullanılmaktadır. 
Devamı oku
Oakland, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinin kuzeyinde...
Devamı oku
Oakland, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletine bağlı...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 USD = 0.00
Priz Tipi Type B100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 10.7℃
Şub 12.3℃
Mar 13.4℃
Nis 14.6℃
May 15.9℃
Haz 17.3℃
Tem 17.8℃
Ağu 18.5℃
Eyl 18.7℃
Eki 17.2℃
Kas 13.8℃
Ara 10.8℃
Kısa Kısa...
Ülke: ABD / Nüfus: 400.000 / Resmi Dil: Resmi dil bulunmamaktadır. Genel olarak İngilizce konuşulmaktadır. / Para Birimi: Amerikan Doları / İklim: Karasal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün / Big Mac Index: $ 4.79 (Türkiye $ 3.96)

Oakland Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Oakland Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Oakland, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletine bağlı olup, San Francisco yarım adasının karşısında bulunan bir şehirdir. Oakland konum olarak San Francisco’nun da kıyısının bulunduğu San Francisco Körfezi’nin kıyısında bulunmaktadır. Adını bol sayıda bulundurduğu meşe koruları ve sekoya ağaçlarından almaktadır. Oakland ismi İngilizcede “Meşe arazisi” anlamına gelmektedir.

Kaliforniya’nın en gelişmiş şehirlerinde biri olan Oakland, San Francisco’ya olan yakın konumu nedeniyle hızlı bir şekilde gelişmiş ve büyümüştür. Oakland’ın bulunduğu yerde önceden “Hichun” adı verilen Kızıldereli kabilesi yaşamıştır. Ancak göçmenler ve altına hücum döneminde zamanla buradan kovulmuşlardır.

1700’lü yıllarda buraya göçmenlerin büyük çoğunluğunu İspanyollar oluşturmaktaydı. İspanya Kralı 1772 yılında Kaliforniya’da hak talep edince, İspanyol göçmenler tıpkı Boston’da İngiliz göçmenlerin yaptığı gibi bağımsızlık talep etmişlerdir. Bu olaylardan sonra Oakland San Francisco’nun gerisinden gelerek gelişmeye başlamıştır.

Tanıtıcı Video:
 

 

Oakland Nerededir?

Oakland, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinin kuzeyinde yer almaktadır.  Oakland konum olarak San Francisco’nun da kıyısının bulunduğu San Francisco Körfezi’nin kıyısında bulunmaktadır.

Oakland Gezilecek Yerler

Oakland Gezilecek Yerler
 

Oakland gezilecek yerler bakımından oldukça zengindir. Parkları ve doğal alanları ile birçok gezip görülecek alana sahiptir. San Francisco Körfezi’nin kıyısında bulunan şehir, San Francisco’ya oldukça yakındır. Bu yüzden özellikle San Francisco üzerinden her yıl binlerce turist çekmektedir. Oakland’ı tam anlamıyla gezmek için 4 gün ayırmanız gerekebilir. 

Oakland'a Ne Zaman Gidilir?

Oakland yıl boyunca ılıman bir iklime sahiptir. Yaz ayları 25 derecenin üzerinde oldukça sıcak geçerken kış ayları 0’ın altını pek görmemektedir. En çok yağışı kış aylarında alır ve bahar döneminde fırtına görülebilir. Oakland’a gitmek için en uygun zaman aralığı nisan – eylül ayları arasıdır. 

Oakland'ta Nerede Kalınır?

Oakland’da konaklama tercihinizi gezeceğiniz yerlere göre belirlemeniz faydalı oalcaktır. Şehir merkezinde yapacağınız konaklama ile hem toplu taşıma ağlarına hem de şehrin imkânlarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Oakland’ın en popüler konaklama bölgeleri ise; West Oakland, Chinatown, Hoover Foster, San Antonio, Clinton, Northgate ve Bella Vista’dır.

Oakland'e Nasıl Gidilir?

Oakland’e aktarmasız uçuş bulunmamaktadır. Hava yolu ile Oakland’e aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz. San Francisco’dan feribot ile de şehre ulaşılabilmektedir.

Oakland (Kaliforniya) şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Oakland Şehir İçi Ulaşım

Oakland Şehir İçi Ulaşım

Oakland şehir içi ulaşım açısından oldukça gelişmiştir. Şehirde ana ulaşım araçları otobüsler ve feribotlardır. Bu araçlarla şehrin hemen hemen her yerine gitmek mümkün olduğu gibi körfezin hemen karşısında bulunan San Francisco’ya bile gidilebilmektedir. 800, 805, 802, 850, 851 ve 801 numaralı otobüsler gece saatlerinde de hizmet vermektedir.

Oakland Mutfağı

Oakland MutfağıOakland Mutfağı-1

Oakland yemek kültürü bakımından San Francisco’ya çok benzemektedir. Yedikleri yemeklerde lezzete ve sağlığa çok önem veren Oaklandlılar, genellikle deniz ürünlerini ve sağlıklı gıdaları bol bol tüketmektedir. Şehirde Meksika’dan Asya mutfağına kadar lezzetler sunan birçok restoran bulabilirsiniz.

Downtown bölgesi ve Körfez’de otantik Asya mutfağına ait menüleri olan birçok restoran bulabilirsiniz. Burada bulunan Battambang’de Kamboçya kültürüne ait mükemmel yemekler yapılmaktadır. Duende’de ise İspanya ve Fransa mutfağına ait yemekler servis edilmektedir. 1520 Lakeside Caddesi’ndeki Lake Chalet’de ise Merritt Gölü’ne bakan mükemmel bir manzara eşliğinde bir öğle yemeği yiyebilirsiniz.

Oakland Gece Hayatı

Oakland Gece Hayatı
 

Oakland’ın gece hayatı öğrencilerin etkisi altında olup oldukça canlıdır. Barlar, dans ve gece kulüpleri ile kafeler Oakland’ın eğlence hayatının yaşandığı mekânları oluşturur. Bu mekânlar genellikle Uptown, Körfez, College Bulvarı ve Grand Bulvar’da yoğunlaşmıştır. Özellikle College Bulvarı eğlence hayatının yaşandığı ana yerdir. Buradaki barlara ve gece kulüplerine genellikle genç öğrenciler rağbet göstermektedir. Aynı zamanda öğrencilere hitap ettiği için fiyat bakımından da makuldürler. Uptown bölgesi ise daha çok restoran ve kafelerle doludur. Buradaki mekânlarda canlı müzik eşliğinde bir akşam yemeği yiyerek güzel vakit geçirebilirsiniz.

Oakland'ta Alışveriş

Oakland alışveriş açısından ziyaretçilerine birçok seçenek sunmaktadır. College Bulvarı, Telegraph Bulvarı, Broadway, Grand ve Lake Park Caddeleri alışveriş mağazalarının ve dükkânlarının bulunduğu başlıca yerlerdir. Broadway’den giysi, şapka; Telegraph Bulvarı’ndan giyim ve yetişkinlere yönelik ürünler; College Bulvarı’ndan mutfak gereçleri, gıda, kitap, tatlı, çikolata; Grand Lake ve Lake Park’ta ise çiftlik ürünleri, et ürünleri, peynir, çiçek ve organik ürünler satın alabilirsiniz. Özellikle Lake Park Caddesi’nde bulunan Grand Lake Çiftçi Marketi, çiftçilerin kendi ürettiği gıda ürünlerinin satıldığı özel bir yerdir.

Bunların dışında Oakland’ın ana caddelerinde ise temel ihtiyaç ürünleri, teknoloji, giyim, hediyelik eşya ürünleri satan birçok büyük mağaza ve butik dükkân yer almaktadır. Fiyatlar ise yerine göre değişmekte olup genel olarak biraz yüksek gelebilir.

Oakland Festivaller

Oakland'e gelmeyi düşünenler festival tarihlerini göz önünde bulundurmalı ve seyahat tarihlerini buna göre seçmelidir. Festival dönemlerinde şehir kalabalıklaştığı için otel rezervasyonlarını önceden yapmanızı tavsiye ederiz.

  • Eat Real Festival (Eylül)
  • Oakland Music Festival (Eylül)
  • Food Craft Institue Festival (Haziran)
  • Oakland Greek Festival (Mayıs)

Oakland Para Birimi

Oakland’ta Amerikan Doları kullanılmaktadır. 

Oakland Resmi Dili

Oakland’ın resmi bir dili yoktur ancak nüfusun geneli İngilizce konuşmaktadır.

Oakland Saat Farkı

Oakland (GMT -8) ile Türkiye (GMT +2) arasında 10 saat fark vardır. Yani Türkiye’de saat 15.00 iken Oakland’ta 05.00’dir. 

Oakland Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek için vize alması şarttır. Yeşil pasaport sahipleri de bu kurala tabidir. Vizelerle ilgili tüm detaylı bilgi ABD Diplomatik Temsilcilikler web sitesinden bulunabilir.

Oakland Dış Temsilcilikleri

Oakland’a en yakın Türk Konsolosluğu Los Angeles şehrinde bulunmaktadır.

T.C. Los Angeles Başkonsolosluğu
 

Oakland Faydalı Bilgiler

  • Acil Yardım, Yangın, Polis: 911

Oakland Resmi Tatiller

  • Yeni yıl (1 Ocak)
  • Anma Günü (Mart ayının son pazartesi)
  • Bağımsızlık Günü ( 4 Temmuz)
  • Şükran Günü ( Kasımın dördüncü perşembesi)
  • Noel (25 Aralık)