Oklahoma Hakkında Temel Bilgiler

flags-for-children-101944_960_720.jpg

Amerika Birleşik Devletleri’nin orta güney kesiminde yer alan Oklahoma (OK), 181.186 km2’lik yüzölçümü ile 18. büyük eyalettir ve 3,8 milyon nüfusu ile 28. sırada yer almaktadır.

Oklahoma’nın resmi eyalet bayrağı, ‘Daughters of the American Revolution’ adlı bayrak yarışması sonucunda seçilip 2 Nisan 1925 tarihinde kabul edilmiştir. Bayrağın zemini İç Savaş sırasında Chochtaw askerlerinin bayrağı bu renkte olması sebebiyle gök mavisidir. Bayrağın ortasında Osage yerlilerine ait bufalo derisinden yapılmış bir savaş kalkanı ve etrafında kartal tüyleri bulunur. Kalkanın üzerinde gri bir barış piposu (calumet) ile Avrupa ve yerliler arasındaki barışı simgeleyen zeytin dalı yer alır. Bunların altında beyaz renkte “Oklahoma” yazısı vardır.

Devamını Oku

Oklahoma ile İlgili

Oklahoma Nerededir?

Oklahoma, kuzeyde Colorado ve Kansas; doğuda Missouri ve Arkansas; güney ve güneybatıda Teksas (sınırın bir kısmını Red River oluşturur); batıda ise New Mexico ile sınırlandırılmıştır.

Toplam sınırı 2.544 km olan Oklahoma’nın doğu-batı uzunluğu 747 km, kuzeyi-güney uzunluğu ise 370 km uzunluğundadır.

Oklahoma’ya Ne Zaman Gidilir?

Activities2.jpg

Oklahoma’yı ziyaret etmek için kötü denebilecek bir zaman neredeyse yok gibidir. İlkbahar aylarında tornado riski bulunmasına rağmen hava gayet ılıktır. Yazlar biraz fazla sıcak olabilir, ancak yaz aylarında pek çok festival düzenlenmektedir ve doğudaki dağlık alanlarda doğanın içinde çeşitli aktivite imkanları vardır. Kışın hava sıcaklıkları 10°C civarlarında ancak serin denebilecek durumdadır. Özellikle Ekim ve Kasım aylarında doğudaki dağlarda ağaçların parlak renklerle ortaya çıktığı dönemler ideal zamanlardandır. Oklahoma için yüksek veya düşük sezondan bahsetmek zordur, çünkü otel fiyatları yıl boyunca uygun aralıklarda seyreder. Eyaletin en kalabalık olduğu zamanlar sonbahardır, bu nedenle bu aylarda yapılacak seyahatler için önceden rezervasyon yaptırmak daha uygun olacaktır.

Devamını Oku

Oklahoma’ya Nasıl Gidilir?

Oklahoma’da bulunan iki uluslararası havaalanlarının biri başkent Oklahoma City’de, diğeri ise Tulsa’dadır.

Oklahoma City’de bulunan Will Rogers World (OKC) havaalanına İstanbul’dan en az iki aktarma yaparak ulaşmanız mümkündür. Yolculuk süresi 17,5 saat veya daha fazla sürecektir.

Devamını Oku

Oklahoma Mutfağı

Eyalet genelinde popüler olan Fried-Onion Burger, Büyük Buhran zamanında El Reno’da ortaya çıkmıştır. Özellikle Robert’s Grill, Sid’s Diner ve Johnnie’s Grill dükkanlarında yerel halk hala bu karamelize edilmiş soğanlı özel burger için El Reno’da sıraya girmektedir.

Oklahoma City’de yaşayan Vietnamlıların Oklahoma mutfağına bir katkısı olan banh mi, eyalet genelinde bilinen ve çok tüketilen bir yiyecektir. Fransız kolonisinden kalma bir gelenek sonucu Fransız bagetiyle başlayan sandviç, kişniş, jalepeno biberi, havuç turşusu ve japon turbu ile sonlandırılır.

Devamını Oku

Oklahoma’nın Festivalleri

r960-2884721fddfca87fe543b62bfec9c8ae.jpg

 

Yaklaşık 350 bin kişinin katıldığı Tulsa International Mayfest, Oklahoma’da mayıs ayında düzenlenen en önemli açık hava etkinliklerden biridir. Sanat gösterimleri, üç farklı sahnede gerçekleştirilen performans sanatı ve galerileriyle büyüklere hitap ederken; KidZone, çeşitli aktivite alanları ile taco, funnel cake (hamurun huniden dökülerek kızartıldığı bir festival yiyeceği) ve etnik yiyecekler bulabileceğiniz büyük bir yemek alanıyla çocukları ağırlamaktadır.

Kendinizi Rönesans İngilteresi ihtişamının içine atmak istiyorsanız, tek yapmanız gereken Muskogee’de düzenlenen Oklahoma Renaissance Festivali’ne uğramak olacaktır. Muskogee Kalesi’nde düzenlenen festivalde Kral Henry III veya İskoçya Kraliçesi Margaret ile karşılaşabilirsiniz. Kostümlü performansların yanı sıra soytarılar, sihirbazlar, benzersiz yemekler ve el yapımı ürünler de festivalde yerini alır.

Devamını Oku

Oklahoma’da Konuşulan Diller

Resmi dilin İngilizce olduğu Oklahoma’da nüfusun en az yüzde 92’si sadece İngilizce konuşmaktadır. İkinci en yaygın dil olarak, İspanyolca (veya Creole İspanyolcası) konuşanlar nüfusun yüzde 7,4’ünü oluşturmaktadır. Bunların dışında, 19 bine yakın yerli dili konuşan, 13,5 bin kadar Almanca konuşan ve 11 bin küsur da Vietnamca konuşan vardır.

Oklahoma’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· Yeni Yıl (1 Ocak),

· MLK Jr. Günü (16 Ocak),

· Başkanlık Günü (20 Şubat),

· Federal Anma Günü (10 Mayıs),

· Ulusal Anma Günü (29 Mayıs),

· Bağımsızlık Günü (4 Temmuz),

· İşçi Bayramı (4 Eylül),

· Kıdemliler Günü (11 Kasım),

· Şükran Günü (23-24 Kasım),

· Noel (25-26 Aralık).

Oklahoma’nın Ekonomisi

oil-rig-101275_960_720.jpg

Oklahoma’nın ekonomisi Amerika’nın diğer eyaletleri kadar dengeli değildir. Önceleri daha çok tarıma (başta hayvan yetiştiriciliği olmak üzere buğday, süt ve süt ürünleri, pamuk, saya fasulyesi) ve petrole dayalı olan eyalet ekonomisi, yeni sanayi çeşitleri ve turizm için yapılan teşvik çalışmaları ile yön değiştirmiştir. Özellikle elektronik ve iletişim donanımı, sanayi makineleri ve ulaşım donanımı imalatı önemli hale gelmiştir. Teşvikler işe yaramış olsa da, imalat gibi sektörlerde çalışan işçilerin sayısı toplam sayının ancak onda biri oranında kalmıştır. En çok iş gücü bulunan sektör hizmet sektörüdür. Onun hemen ardından toptan ve perakende satış, imalat, finans, sigorta ve emlakçılık, ulaşım ve kamu kurumları, inşaat ve madencilik gelmektedir.

Oklahoma’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

IMG_0083.jpg

 

Loud Mountain Trading Co. Oklahoma’ya özgü ürünleri olan bir mağazadır. El yapımı boncuklu mücevherler, kuş tüylü düş kapanı ve elde boyanmış savaş baltası gibi sanatsal ürünlerden dilediğinizi seçebilirsiniz. Yerel sanatçıların yaptığı özel ürünler veya ahşap biblolar ile çocuklar için alabileceğiniz pek çok oyuncak türü de bulunmaktadır.

Oklahoma City’de bulunan Shop Good dükkanında Oklahoma temalı kıyafetler ve hediyelik bulabilirsiniz. Sırt çantası, günlük, anahtarlık, cüzdan ve sipariş üzerine yapılan kemerler gibi elde dikilmiş özel deri ürünler ile yerlilerin yaptığı düş kapanı ve çocuk eşyaları da raflarda yerlerini almıştır.

Devamını Oku

Oklahoma’nın Kısa Tarihi

Hernando de Soto ile Francisco Vasquez de Coronado liderliğindeki İspanyol kaşifler 1500’lerde bölgeye geldiklerinde, sadece birkaç Yerli kabilesiyle karşılaştılar. 18. Yüzyıl başlarında ise Fransızlar gelmişlerdir. Günümüzde Oklahoma’nın olduğu bölge 1803 yılında Luisiana Purchase ile Birleşik Devletler’in bir parçası haline gelmiştir. 1830 yılında Indian Removal Act (Yerlileri uzaklaştırmak için çıkarılan yasa) ile Indian Country olarak adlandırılan (1890 yılından itibaren) bölgeye gönderilmişlerdir. Ancak yaklaşık 4000 yerli Georgia’dan Oklahoma’ya giden bu yolculukta (Trail of Tears – Gözyaşı Yolu) hayatını kaybetmiştir. Five Civilized Tribes (Beş Uygar Kabile – Çeroki, Chickasaw, Choctaw, Creek ve Seminole) yeni vatanlarına ulaşmayı başarabilmiştir.

İç Savaş’ın sonundan 1880’lere kadar federal hükümet, yerlerine demiryolu inşa etmek ve beyaz yerleşimcileri getirmek üzere doğuda yaşayan kabileleri bu bölgeden uzaklaştırmıştır. 1889 yılında, önceden Çeroki, Cheyenne, Fox ve diğer kabilelere ayrılan yer yerleşime açılmıştır. Yer edinmek için binlerce insan düzenlenen “koşu”lara katılmıştır. En kalabalık olanı Çeroki bölgesi için düzenlenen 1893 koşusuna yaklaşık 100,000 kişi katılmıştır. Bu uğurda erkenden gelip sıraya girenler (Sooners) de olmuştur. Batı bölgesi Oklahoma Territory adını alırken, doğu bölgesinin büyük bir kısmı ise Beş Uygar Kabile tarafından yönetilmeye devam etmiştir.

1892 yılında Kongre’de eyalet olmaya yönelik bir teklif sunulmuş olmasına rağmen, Beş Uygar Kabile buna pek yanaşmamış ve kendi yönetim sistemlerini kurmak istemişlerdir. Ancak başarılı olamamışlardır ve 16 Kasım 1907 tarihinde Oklahoma 46. Amerika Birleşik Devletleri eyaleti olmuştur.

Oklahoma’da İklim ve Hava Durumu

sunset-122712_960_720.jpg

Oklahoma’da Great Plains bölgesindeki diğer yerler gibi karasal iklim hakimdir. Meksika Körfezi üzerinden gelen ılık ve nemli hava eyaletin ancak güney ve doğu kısımlarında etkisini göstermektedir. Yazların genellikle uzun sürdüğü eyalette sıcaklıklar da yüksek seyretmektedir. Kışlar genelde aynı tür iklime sahip olan diğer yerlerden daha kısa sürer ve onlardaki kadar sert bir hava olmaz.

Eyaletin yıllık ortalama sıcaklığı, RedRiver taraflarında 16°C ile kuzey sınırlarında 14°C arasında değişmektedir. En yüksek sıcaklıklar batı ve kuzeydoğu kesimlerinde yılda yaklaşık 60-65 gün boyunca 32°C civarında seyreder; gün sayısı güneybatıda 115’e çıkarken güneydoğuda ise yaklaşık 85 gündür. Bazı yıllarda mayıs ayından eylül ayına kadar ve çok nadir olarak nisan-ekim ayları arasında 37°C’yi aşan çıkan sıcaklıkların görülmesi muhtemeldir.

Oklahoma’da Din ve İnanç

Oklahoma nüfusunun yüzde 79’u Hristiyandır. Bununla birlikte, yüzde 69 oranında Protestan ile yüzde 8 oranında Katolik bulunmaktadır. Müslüman, Yahudi, Hindu ve Budistlerin her biri nüfusun yüzde 1’inden azını oluşturmaktadır. Ayrıca, eyalette yüzde 3 oranında Agnostik ile yüzde 4 oranında Ateist yaşamaktadır.

Oklahoma’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

downtown-188848_960_720.jpg

Oklahoma’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri olan Oklahoma City, eyaletin politik, kültürel ve ekonomi alanlarının da merkezi niteliğindedir. 600 bini geçen nüfusuyla Oklahoma City, ülkenin de 27. en büyük şehridir.

Tulsa, Oklahoma’nın ikinci büyük kozmopolit şehridir. Petrol geçmişi sayesinde büyüyüp gelişen şehirde dünya standartlarında kültürel cazibe merkezleri bulunmaktadır. Şehir “T-Town” ismiyle de bilinmektedir. Tulsa Zoo’da daha çok aileleri ağırlarken Arkansas Nehri’ndeki yürüyüş yolları ve açık alanlar hem şehirden bir kaçış sağlarken hem de her yaştan insana hitap etmektedir. Tulsa Performans Sanatları Merkezi’nde Tulsa Balesi, Tulsa Senfoni Orkestrası ve daha birçok etkinlik düzenlenmektedir. Ayrıca, her yıl Tulsa Internatıonal Mayfest, Tulsa Oktoberfest ve Oklahoma Scottish Festival gibi büyük festivaller de düzenlenmektedir.

Devamını Oku

Oklahoma Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 3,8 milyon Dili: İngilizce Para Birimi: USD İklim: Karasal İklim