Google+

Arama formu

Oklahoma’da bulunan iki uluslararası havaalanlarının biri başkent Oklahoma...
Devamı oku
Amerika Birleşik Devletleri’nin orta güney kesiminde yer alan...
Devamı oku
Oklahoma, kuzeyde Colorado ve Kansas; doğuda Missouri ve Arkansas; güney...
Devamı oku
Oklahoma’yı ziyaret etmek için kötü denebilecek bir zaman neredeyse...
Devamı oku
Eyalet genelinde popüler olan Fried-Onion Burger, Büyük Buhran...
Devamı oku
Yaklaşık 350 bin kişinin katıldığı Tulsa International Mayfest,...
Devamı oku
Resmi dilin İngilizce olduğu Oklahoma’da nüfusun en az yüzde 92’si...
Devamı oku
· Yeni Yıl (1 Ocak), · MLK Jr. Günü (16 Ocak), · Başkanlık Günü (20...
Devamı oku
Oklahoma’nın ekonomisi Amerika’nın diğer eyaletleri kadar dengeli...
Devamı oku
Loud Mountain Trading Co. Oklahoma’ya özgü ürünleri olan bir...
Devamı oku
Hernando de Soto ile Francisco Vasquez de Coronado liderliğindeki...
Devamı oku
Oklahoma’da Great Plains bölgesindeki diğer yerler gibi karasal iklim...
Devamı oku
Oklahoma nüfusunun yüzde 79’u Hristiyandır. Bununla birlikte, yüzde 69...
Devamı oku
Oklahoma’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri olan Oklahoma...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 USD = 0.00
Priz Tipi Type B100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...

 

Nüfus: 3,8 milyon

Dili: İngilizce

Para Birimi: USD

İklim: Karasal İklim

 

Oklahoma Hakkında Temel Bilgiler

Oklahoma Hakkında Temel Bilgiler

Amerika Birleşik Devletleri’nin orta güney kesiminde yer alan Oklahoma (OK), 181.186 km2’lik yüzölçümü ile 18. büyük eyalettir ve 3,8 milyon nüfusu ile 28. sırada yer almaktadır.

Oklahoma’nın resmi eyalet bayrağı, ‘Daughters of the American Revolution’ adlı bayrak yarışması sonucunda seçilip 2 Nisan 1925 tarihinde kabul edilmiştir. Bayrağın zemini İç Savaş sırasında Chochtaw askerlerinin bayrağı bu renkte olması sebebiyle gök mavisidir. Bayrağın ortasında Osage yerlilerine ait bufalo derisinden yapılmış bir savaş kalkanı ve etrafında kartal tüyleri bulunur. Kalkanın üzerinde gri bir barış piposu (calumet) ile Avrupa ve yerliler arasındaki barışı simgeleyen zeytin dalı yer alır. Bunların altında beyaz renkte “Oklahoma” yazısı vardır.

Oklahoma Nerededir?

Oklahoma, kuzeyde Colorado ve Kansas; doğuda Missouri ve Arkansas; güney ve güneybatıda Teksas (sınırın bir kısmını Red River oluşturur); batıda ise New Mexico ile sınırlandırılmıştır.

Toplam sınırı 2.544 km olan Oklahoma’nın doğu-batı uzunluğu 747 km, kuzeyi-güney uzunluğu ise 370 km uzunluğundadır.

Oklahoma’ya Ne Zaman Gidilir?

Oklahoma’ya Ne Zaman Gidilir?

Oklahoma’yı ziyaret etmek için kötü denebilecek bir zaman neredeyse yok gibidir. İlkbahar aylarında tornado riski bulunmasına rağmen hava gayet ılıktır. Yazlar biraz fazla sıcak olabilir, ancak yaz aylarında pek çok festival düzenlenmektedir ve doğudaki dağlık alanlarda doğanın içinde çeşitli aktivite imkanları vardır. Kışın hava sıcaklıkları 10°C civarlarında ancak serin denebilecek durumdadır. Özellikle Ekim ve Kasım aylarında doğudaki dağlarda ağaçların parlak renklerle ortaya çıktığı dönemler ideal zamanlardandır. Oklahoma için yüksek veya düşük sezondan bahsetmek zordur, çünkü otel fiyatları yıl boyunca uygun aralıklarda seyreder. Eyaletin en kalabalık olduğu zamanlar sonbahardır, bu nedenle bu aylarda yapılacak seyahatler için önceden rezervasyon yaptırmak daha uygun olacaktır.

Oklahoma’ya Nasıl Gidilir?

Oklahoma’da bulunan iki uluslararası havaalanlarının biri başkent Oklahoma City’de, diğeri ise Tulsa’dadır.

Oklahoma City’de bulunan Will Rogers World (OKC) havaalanına İstanbul’dan en az iki aktarma yaparak ulaşmanız mümkündür. Yolculuk süresi 17,5 saat veya daha fazla sürecektir.

Oklahoma şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Oklahoma Mutfağı

Oklahoma Mutfağı

Eyalet genelinde popüler olan Fried-Onion Burger, Büyük Buhran zamanında El Reno’da ortaya çıkmıştır. Özellikle Robert’s Grill, Sid’s Diner ve Johnnie’s Grill dükkanlarında yerel halk hala bu karamelize edilmiş soğanlı özel burger için El Reno’da sıraya girmektedir.

Oklahoma City’de yaşayan Vietnamlıların Oklahoma mutfağına bir katkısı olan banh mi, eyalet genelinde bilinen ve çok tüketilen bir yiyecektir. Fransız kolonisinden kalma bir gelenek sonucu Fransız bagetiyle başlayan sandviç, kişniş, jalepeno biberi, havuç turşusu ve japon turbu ile sonlandırılır.

Oklahoma’nın Festivalleri

Oklahoma’nın Festivalleri

 

Yaklaşık 350 bin kişinin katıldığı Tulsa International Mayfest, Oklahoma’da mayıs ayında düzenlenen en önemli açık hava etkinliklerden biridir. Sanat gösterimleri, üç farklı sahnede gerçekleştirilen performans sanatı ve galerileriyle büyüklere hitap ederken; KidZone, çeşitli aktivite alanları ile taco, funnel cake (hamurun huniden dökülerek kızartıldığı bir festival yiyeceği) ve etnik yiyecekler bulabileceğiniz büyük bir yemek alanıyla çocukları ağırlamaktadır.

Kendinizi Rönesans İngilteresi ihtişamının içine atmak istiyorsanız, tek yapmanız gereken Muskogee’de düzenlenen Oklahoma Renaissance Festivali’ne uğramak olacaktır. Muskogee Kalesi’nde düzenlenen festivalde Kral Henry III veya İskoçya Kraliçesi Margaret ile karşılaşabilirsiniz. Kostümlü performansların yanı sıra soytarılar, sihirbazlar, benzersiz yemekler ve el yapımı ürünler de festivalde yerini alır.

Oklahoma’da Konuşulan Diller

Resmi dilin İngilizce olduğu Oklahoma’da nüfusun en az yüzde 92’si sadece İngilizce konuşmaktadır. İkinci en yaygın dil olarak, İspanyolca (veya Creole İspanyolcası) konuşanlar nüfusun yüzde 7,4’ünü oluşturmaktadır. Bunların dışında, 19 bine yakın yerli dili konuşan, 13,5 bin kadar Almanca konuşan ve 11 bin küsur da Vietnamca konuşan vardır.

Oklahoma’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· Yeni Yıl (1 Ocak),

· MLK Jr. Günü (16 Ocak),

· Başkanlık Günü (20 Şubat),

· Federal Anma Günü (10 Mayıs),

· Ulusal Anma Günü (29 Mayıs),

· Bağımsızlık Günü (4 Temmuz),

· İşçi Bayramı (4 Eylül),

· Kıdemliler Günü (11 Kasım),

· Şükran Günü (23-24 Kasım),

· Noel (25-26 Aralık).

Oklahoma’nın Ekonomisi

oil-rig-101275_960_720.jpg

Oklahoma’nın ekonomisi Amerika’nın diğer eyaletleri kadar dengeli değildir. Önceleri daha çok tarıma (başta hayvan yetiştiriciliği olmak üzere buğday, süt ve süt ürünleri, pamuk, saya fasulyesi) ve petrole dayalı olan eyalet ekonomisi, yeni sanayi çeşitleri ve turizm için yapılan teşvik çalışmaları ile yön değiştirmiştir. Özellikle elektronik ve iletişim donanımı, sanayi makineleri ve ulaşım donanımı imalatı önemli hale gelmiştir. Teşvikler işe yaramış olsa da, imalat gibi sektörlerde çalışan işçilerin sayısı toplam sayının ancak onda biri oranında kalmıştır. En çok iş gücü bulunan sektör hizmet sektörüdür. Onun hemen ardından toptan ve perakende satış, imalat, finans, sigorta ve emlakçılık, ulaşım ve kamu kurumları, inşaat ve madencilik gelmektedir.

Oklahoma’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Oklahoma’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

 

Loud Mountain Trading Co. Oklahoma’ya özgü ürünleri olan bir mağazadır. El yapımı boncuklu mücevherler, kuş tüylü düş kapanı ve elde boyanmış savaş baltası gibi sanatsal ürünlerden dilediğinizi seçebilirsiniz. Yerel sanatçıların yaptığı özel ürünler veya ahşap biblolar ile çocuklar için alabileceğiniz pek çok oyuncak türü de bulunmaktadır.

Oklahoma City’de bulunan Shop Good dükkanında Oklahoma temalı kıyafetler ve hediyelik bulabilirsiniz. Sırt çantası, günlük, anahtarlık, cüzdan ve sipariş üzerine yapılan kemerler gibi elde dikilmiş özel deri ürünler ile yerlilerin yaptığı düş kapanı ve çocuk eşyaları da raflarda yerlerini almıştır.

Oklahoma’nın Kısa Tarihi

Hernando de Soto ile Francisco Vasquez de Coronado liderliğindeki İspanyol kaşifler 1500’lerde bölgeye geldiklerinde, sadece birkaç Yerli kabilesiyle karşılaştılar. 18. Yüzyıl başlarında ise Fransızlar gelmişlerdir. Günümüzde Oklahoma’nın olduğu bölge 1803 yılında Luisiana Purchase ile Birleşik Devletler’in bir parçası haline gelmiştir. 1830 yılında Indian Removal Act (Yerlileri uzaklaştırmak için çıkarılan yasa) ile Indian Country olarak adlandırılan (1890 yılından itibaren) bölgeye gönderilmişlerdir. Ancak yaklaşık 4000 yerli Georgia’dan Oklahoma’ya giden bu yolculukta (Trail of Tears – Gözyaşı Yolu) hayatını kaybetmiştir. Five Civilized Tribes (Beş Uygar Kabile – Çeroki, Chickasaw, Choctaw, Creek ve Seminole) yeni vatanlarına ulaşmayı başarabilmiştir.

İç Savaş’ın sonundan 1880’lere kadar federal hükümet, yerlerine demiryolu inşa etmek ve beyaz yerleşimcileri getirmek üzere doğuda yaşayan kabileleri bu bölgeden uzaklaştırmıştır. 1889 yılında, önceden Çeroki, Cheyenne, Fox ve diğer kabilelere ayrılan yer yerleşime açılmıştır. Yer edinmek için binlerce insan düzenlenen “koşu”lara katılmıştır. En kalabalık olanı Çeroki bölgesi için düzenlenen 1893 koşusuna yaklaşık 100,000 kişi katılmıştır. Bu uğurda erkenden gelip sıraya girenler (Sooners) de olmuştur. Batı bölgesi Oklahoma Territory adını alırken, doğu bölgesinin büyük bir kısmı ise Beş Uygar Kabile tarafından yönetilmeye devam etmiştir.

1892 yılında Kongre’de eyalet olmaya yönelik bir teklif sunulmuş olmasına rağmen, Beş Uygar Kabile buna pek yanaşmamış ve kendi yönetim sistemlerini kurmak istemişlerdir. Ancak başarılı olamamışlardır ve 16 Kasım 1907 tarihinde Oklahoma 46. Amerika Birleşik Devletleri eyaleti olmuştur.

Oklahoma’da İklim ve Hava Durumu

sunset-122712_960_720.jpg

Oklahoma’da Great Plains bölgesindeki diğer yerler gibi karasal iklim hakimdir. Meksika Körfezi üzerinden gelen ılık ve nemli hava eyaletin ancak güney ve doğu kısımlarında etkisini göstermektedir. Yazların genellikle uzun sürdüğü eyalette sıcaklıklar da yüksek seyretmektedir. Kışlar genelde aynı tür iklime sahip olan diğer yerlerden daha kısa sürer ve onlardaki kadar sert bir hava olmaz.

Eyaletin yıllık ortalama sıcaklığı, Red River taraflarında 16°C ile kuzey sınırlarında 14°C arasında değişmektedir. En yüksek sıcaklıklar batı ve kuzeydoğu kesimlerinde yılda yaklaşık 60-65 gün boyunca 32°C civarında seyreder; gün sayısı güneybatıda 115’e çıkarken güneydoğuda ise yaklaşık 85 gündür. Bazı yıllarda mayıs ayından eylül ayına kadar ve çok nadir olarak nisan-ekim ayları arasında 37°C’yi aşan çıkan sıcaklıkların görülmesi muhtemeldir.

Oklahoma’da Din ve İnanç

Oklahoma nüfusunun yüzde 79’u Hristiyandır. Bununla birlikte, yüzde 69 oranında Protestan ile yüzde 8 oranında Katolik bulunmaktadır. Müslüman, Yahudi, Hindu ve Budistlerin her biri nüfusun yüzde 1’inden azını oluşturmaktadır. Ayrıca, eyalette yüzde 3 oranında Agnostik ile yüzde 4 oranında Ateist yaşamaktadır.

Oklahoma’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Oklahoma’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Oklahoma’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri olan Oklahoma City, eyaletin politik, kültürel ve ekonomi alanlarının da merkezi niteliğindedir. 600 bini geçen nüfusuyla Oklahoma City, ülkenin de 27. en büyük şehridir.

Tulsa, Oklahoma’nın ikinci büyük kozmopolit şehridir. Petrol geçmişi sayesinde büyüyüp gelişen şehirde dünya standartlarında kültürel cazibe merkezleri bulunmaktadır. Şehir “T-Town” ismiyle de bilinmektedir. Tulsa Zoo’da daha çok aileleri ağırlarken Arkansas Nehri’ndeki yürüyüş yolları ve açık alanlar hem şehirden bir kaçış sağlarken hem de her yaştan insana hitap etmektedir. Tulsa Performans Sanatları Merkezi’nde Tulsa Balesi, Tulsa Senfoni Orkestrası ve daha birçok etkinlik düzenlenmektedir. Ayrıca, her yıl Tulsa Internatıonal Mayfest, Tulsa Oktoberfest ve Oklahoma Scottish Festival gibi büyük festivaller de düzenlenmektedir.