Oklahoma Hakkında Temel Bilgiler

flags-for-children-101944_960_720.jpg

Amerika Birleşik Devletleri’nin orta güney kesiminde yer alan Oklahoma (OK), 181.186 km2’lik yüzölçümü ile 18. büyük eyalettir ve 3,8 milyon nüfusu ile 28. sırada yer almaktadır.

Oklahoma’nın resmi eyalet bayrağı, ‘Daughters of the American Revolution’ adlı bayrak yarışması sonucunda seçilip 2 Nisan 1925 tarihinde kabul edilmiştir. Bayrağın zemini İç Savaş sırasında Chochtaw askerlerinin bayrağı bu renkte olması sebebiyle gök mavisidir. Bayrağın ortasında Osage yerlilerine ait bufalo derisinden yapılmış bir savaş kalkanı ve etrafında kartal tüyleri bulunur. Kalkanın üzerinde gri bir barış piposu (calumet) ile Avrupa ve yerliler arasındaki barışı simgeleyen zeytin dalı yer alır. Bunların altında beyaz renkte “Oklahoma” yazısı vardır.

Devamını Oku

Oklahoma ile İlgili

Oklahoma Nerededir?

Oklahoma, kuzeyde Colorado ve Kansas; doğuda Missouri ve Arkansas; güney ve güneybatıda Teksas (sınırın bir kısmını Red River oluşturur); batıda ise New Mexico ile sınırlandırılmıştır.

Toplam sınırı 2.544 km olan Oklahoma’nın doğu-batı uzunluğu 747 km, kuzeyi-güney uzunluğu ise 370 km uzunluğundadır.

Oklahoma’ya Nasıl Gidilir?

Oklahoma’da bulunan iki uluslararası havaalanlarının biri başkent Oklahoma City’de, diğeri ise Tulsa’dadır.

Oklahoma City’de bulunan Will Rogers World (OKC) havaalanına İstanbul’dan en az iki aktarma yaparak ulaşmanız mümkündür. Yolculuk süresi 17,5 saat veya daha fazla sürecektir.

Devamını Oku

Oklahoma’ya Ne Zaman Gidilir?

Activities2.jpg

Oklahoma’yı ziyaret etmek için kötü denebilecek bir zaman neredeyse yok gibidir. İlkbahar aylarında tornado riski bulunmasına rağmen hava gayet ılıktır. Yazlar biraz fazla sıcak olabilir, ancak yaz aylarında pek çok festival düzenlenmektedir ve doğudaki dağlık alanlarda doğanın içinde çeşitli aktivite imkanları vardır. Kışın hava sıcaklıkları 10°C civarlarında ancak serin denebilecek durumdadır. Özellikle Ekim ve Kasım aylarında doğudaki dağlarda ağaçların parlak renklerle ortaya çıktığı dönemler ideal zamanlardandır. Oklahoma için yüksek veya düşük sezondan bahsetmek zordur, çünkü otel fiyatları yıl boyunca uygun aralıklarda seyreder. Eyaletin en kalabalık olduğu zamanlar sonbahardır, bu nedenle bu aylarda yapılacak seyahatler için önceden rezervasyon yaptırmak daha uygun olacaktır.

Oklahoma’ya gidilecek en ideal zamanı belirlemek için neler yapmak isteyeceğinizi de gözden geçirmek gerek, çünkü eyalette yıl boyunca yapılabilecek pek çok aktivite vardır. Tek bir bölgeye bağlı kalmadan farklı şehirler ve doğal alanlar gezi planına eklenebilir. Dört mevsimin de görülebildiği Oklahoma’da sıcaklıklar bölgelere göre çeşitlilik gösterebilir. Bütçe ile ilgili en az sorun yaşayacağınız zamanlar daha çok kış ayları olmakla birlikte hava da dondurucu derecede soğuk olmayacaktır.

İlkbahar aylarında Oklahoma’da ılık havanın keyfini çıkarabilirsiniz, ancak bu dönem tornadoların yoğun yaşandığı ve yağmur fırtınalarının görüldüğü zamanlardır. Yağmur sizi rahatsız etmeyecekse, yazın sıcağından ve kalabalığından kurtulmak için bu dönem iyi bir alternatif olabilir.

Yazın Oklahoma için en kalabalık ve en çok pow wow (Yerlilerin büyük törenleri) düzenlenen sezonlardandır. Mayıs ayının sonundan Eylül’e kadarki dönem turistlerin en çok geldiği dönemdir. Sıcaklıkların 25-35°C aralığında seyrettiği yaz aylarında Grand Lake ve Beavers Bend gibi tertemiz gölleri, şehrin içindeki parkları ve tarihi yerleri gezmek için ideal zamanlardır.

Oklahoma Mutfağı

Eyalet genelinde popüler olan Fried-Onion Burger, Büyük Buhran zamanında El Reno’da ortaya çıkmıştır. Özellikle Robert’s Grill, Sid’s Diner ve Johnnie’s Grill dükkanlarında yerel halk hala bu karamelize edilmiş soğanlı özel burger için El Reno’da sıraya girmektedir.

Oklahoma City’de yaşayan Vietnamlıların Oklahoma mutfağına bir katkısı olan banh mi, eyalet genelinde bilinen ve çok tüketilen bir yiyecektir. Fransız kolonisinden kalma bir gelenek sonucu Fransız bagetiyle başlayan sandviç, kişniş, jalepeno biberi, havuç turşusu ve japon turbu ile sonlandırılır.

Vietnamlıların yoğun olduğu bir yerde pho olmazsa olmaz. Oklahoma City’deki Asian District’te bulabileceğiniz bu geleneksel bir Vietnam çorbası temelde biftek suyu ve pirinç eriştesinden oluşmaktadır. Ancak bununla sınırlı kalmaz fesleğen, fasulye filizi, jalepeno dilimleri ve misket limonu tabağı da eşlik eder. İsteğe bağlı olarak yerel soslar (srisachave hoisin) da eklenebilir. İlk olarak 1993 yılında açılan bir dükkandan sonra tüm şehre yayılmıştır.

Waffle deyince aklınıza ilk gelen çikolata ve meyvelerse, Oklahoma Waffle’ı dendiğinde bunları unutmanız gerekir. Çünkü burada durum tamamen tersi niteliğinde işliyor. Tavuklu waffle kulağa biraz tuhaf geliyor olabilir ama denemeden karar vermemek gerek. Fried pie (kızarmış pay) tarihi ise Oklahoma’nın eyalet olmasından bile eskiye dayanmaktadır. 1800’lerin sonunda Arbuckle Dağları’nın yamaçlarında başlamıştır kızarmış payın hikayesi. Davis’te bulunan işletmeci büyük annesinin eyalet öncesi zamanlardan kalan tarifini uygulayarak kalabalıkları doyurmaya devam eder. Her gün binlerce pay hazırlanan dükkanda hem tuzlu hem de tatlı dolgulu paylar bulmak mümkündür.

Kızartmanın çok tüketildiği Oklahoma’da klasikleşmiş olan bir diğer kızartma çeşidi ise kızarmış bamyadır. Mısır unu ile kızartılan bamyalar, genelde yan ürün olarak servis edilmektedir. Oklahoma mutfağının önemli bir parçası haline gelen diğer bir kızartma ise kızarmış yayın balığıdır. Bu leziz balığın yanında ayrıca lahana salatası da servis edilmektedir.

Oklahoma’nın resmi eyalet yiyeceği olan cornbread (mısırekmeği), ismiyle şaşırtıyor olsa da aslında ekmek değildir. İrmik tatlısına benzeyen görüntüsüyle bal ve tereyağı eşliğinde, kahvaltıda veya ara öğün olarak tüketilebilecek tanıdık gelen bir lezzettir.

Oklahoma City’de bolca bulabileceğiniz diğer bir lezzet de oldukça doyurucu Biscuits, Sausage & Gravy. Özellikle kahvaltı için tercih edilen bu şaşırtıcı yemekte alışılagelmiş tatlı bisküviler değil çıtır çıtır olan bir çeşit hamur işi kullanılıyor. Üzerine sosis parçaları ekleniyor ve et suyundan elde ediliyor.

Oklahoma’nın Festivalleri

r960-2884721fddfca87fe543b62bfec9c8ae.jpg

Yaklaşık 350 bin kişinin katıldığı Tulsa International Mayfest, Oklahoma’da mayıs ayında düzenlenen en önemli açık hava etkinliklerden biridir. Sanat gösterimleri, üç farklı sahnede gerçekleştirilen performans sanatı ve galerileriyle büyüklere hitap ederken; KidZone, çeşitli aktivite alanları ile taco, funnel cake (hamurun huniden dökülerek kızartıldığı bir festival yiyeceği) ve etnik yiyecekler bulabileceğiniz büyük bir yemek alanıyla çocukları ağırlamaktadır.

Kendinizi Rönesans İngilteresi ihtişamının içine atmak istiyorsanız, tek yapmanız gereken Muskogee’de düzenlenen Oklahoma Renaissance Festivali’ne uğramak olacaktır. Muskogee Kalesi’nde düzenlenen festivalde Kral Henry III veya İskoçya Kraliçesi Margaret ile karşılaşabilirsiniz. Kostümlü performansların yanı sıra soytarılar, sihirbazlar, benzersiz yemekler ve el yapımı ürünler de festivalde yerini alır.

McAlester sakinlerinin bölgelerinin İtalyan mirasını kutlamak amacıyla düzenlediği İtalyan Festivali’nde bir yandan en büyük sanat gösterilerini izlerken bir yandan da taze İtalyan lezzetlerinin keyfini sürebilirsiniz. Çocuklar için de pek çok eğlenceli aktivitenin bulunduğu festivalde hem sanata hem İtalyan yemeklerine doyabilirsiniz.

Rooster Days Festivali, Broken Arrow’un şehir merkezindeki sokaklarda düzenlenen, eyaletin en dinamik geçit törenlerine sahip olan festivallerinden biridir. Bando takımlarıyla birlikte binlerce izleyici şehrin sokaklarını müzikle ve eğlenceyle doldurmaktadır. Ayrıca, geniş bir alanda kurulu çocuklar için etkinlik alanı ve eğlence parkı oyuncakları ile yiyecek stantları da yer almaktadır.

Her yıl haziran ayının başında Oklahoma City sokaklarını kaplayan Red Earth Native American Cultural Festival, Amerikan yerlisi davulları, şarkıları ve dansları ile üç gün süren bir festivaldir. Sadece eğlenceli değil aynı zamanda Amerikan yerlileri için kutsal da olan bu festival, Oklahoma etkinlik takviminin en temel etkinliklerinde biridir. Yaklaşık 30 bin kişinin ziyaret ettiği festivalde gelenekse yerli kıyafetleri içerisinde yerli dansçıları, kabile reisleri ve şarkıcıları unutulmaz sahneleri gözler önüne serer.

Güneybatı Oklahoma’da bir gelenek olan Elgin Rodeo, uzun yıllardır pek çok kişiyi her yaz bu küçük kentte ağırlamaktadır. Geleneksel rodeo gösterilerini izleyip, ardından canlı performansları izleyebilir ve kurulan yemek stantlarından dilediğiniz lezzetleri deneyebilirsiniz.

Prag Kolache Festivali, Çek mirasını kutlamak için her yıl mayıs ayının ilk cumartesi günü düzenlenir. Festivalde yok yok; polka müziği, dans, Çek kostümleri, geçit töreni, bira bahçesi, şarap tadımı, karnaval, mekanik boğa, Oklahoma’ya özgü yiyecekler, tütsülenmiş Çek sosisi, Klobase ve bolca kolache… Yaklaşık 25 bin kişinin katıldığı festivalde, kolacheler (meyve dolgulu çörekler) daha aylar öncesinden hazırlanır ve en güzelini seçmek için yarışma yapılır.

Oklahoma’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· Yeni Yıl (1 Ocak),

· MLK Jr. Günü (16 Ocak),

· Başkanlık Günü (20 Şubat),

· Federal Anma Günü (10 Mayıs),

· Ulusal Anma Günü (29 Mayıs),

· Bağımsızlık Günü (4 Temmuz),

· İşçi Bayramı (4 Eylül),

· Kıdemliler Günü (11 Kasım),

· Şükran Günü (23-24 Kasım),

· Noel (25-26 Aralık).

Oklahoma’da Konuşulan Diller

Resmi dilin İngilizce olduğu Oklahoma’da nüfusun en az yüzde 92’si sadece İngilizce konuşmaktadır. İkinci en yaygın dil olarak, İspanyolca (veya Creole İspanyolcası) konuşanlar nüfusun yüzde 7,4’ünü oluşturmaktadır. Bunların dışında, 19 bine yakın yerli dili konuşan, 13,5 bin kadar Almanca konuşan ve 11 bin küsur da Vietnamca konuşan vardır.

Oklahoma’nın Ekonomisi

oil-rig-101275_960_720.jpg

Oklahoma’nın ekonomisi Amerika’nın diğer eyaletleri kadar dengeli değildir. Önceleri daha çok tarıma (başta hayvan yetiştiriciliği olmak üzere buğday, süt ve süt ürünleri, pamuk, saya fasulyesi) ve petrole dayalı olan eyalet ekonomisi, yeni sanayi çeşitleri ve turizm için yapılan teşvik çalışmaları ile yön değiştirmiştir. Özellikle elektronik ve iletişim donanımı, sanayi makineleri ve ulaşım donanımı imalatı önemli hale gelmiştir. Teşvikler işe yaramış olsa da, imalat gibi sektörlerde çalışan işçilerin sayısı toplam sayının ancak onda biri oranında kalmıştır. En çok iş gücü bulunan sektör hizmet sektörüdür. Onun hemen ardından toptan ve perakende satış, imalat, finans, sigorta ve emlakçılık, ulaşım ve kamu kurumları, inşaat ve madencilik gelmektedir.

Oklahoma’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

IMG_0083.jpg

 

Loud Mountain Trading Co. Oklahoma’ya özgü ürünleri olan bir mağazadır. El yapımı boncuklu mücevherler, kuş tüylü düş kapanı ve elde boyanmış savaş baltası gibi sanatsal ürünlerden dilediğinizi seçebilirsiniz. Yerel sanatçıların yaptığı özel ürünler veya ahşap biblolar ile çocuklar için alabileceğiniz pek çok oyuncak türü de bulunmaktadır.

Oklahoma City’de bulunan Shop Good dükkanında Oklahoma temalı kıyafetler ve hediyelik bulabilirsiniz. Sırt çantası, günlük, anahtarlık, cüzdan ve sipariş üzerine yapılan kemerler gibi elde dikilmiş özel deri ürünler ile yerlilerin yaptığı düş kapanı ve çocuk eşyaları da raflarda yerlerini almıştır.

Devamını Oku

Oklahoma’nın Kısa Tarihi

Hernando de Soto ile Francisco Vasquez de Coronado liderliğindeki İspanyol kaşifler 1500’lerde bölgeye geldiklerinde, sadece birkaç Yerli kabilesiyle karşılaştılar. 18. Yüzyıl başlarında ise Fransızlar gelmişlerdir. Günümüzde Oklahoma’nın olduğu bölge 1803 yılında Luisiana Purchase ile Birleşik Devletler’in bir parçası haline gelmiştir. 1830 yılında Indian Removal Act (Yerlileri uzaklaştırmak için çıkarılan yasa) ile Indian Country olarak adlandırılan (1890 yılından itibaren) bölgeye gönderilmişlerdir. Ancak yaklaşık 4000 yerli Georgia’dan Oklahoma’ya giden bu yolculukta (Trail of Tears – Gözyaşı Yolu) hayatını kaybetmiştir. Five Civilized Tribes (Beş Uygar Kabile – Çeroki, Chickasaw, Choctaw, Creek ve Seminole) yeni vatanlarına ulaşmayı başarabilmiştir.

İç Savaş’ın sonundan 1880’lere kadar federal hükümet, yerlerine demiryolu inşa etmek ve beyaz yerleşimcileri getirmek üzere doğuda yaşayan kabileleri bu bölgeden uzaklaştırmıştır. 1889 yılında, önceden Çeroki, Cheyenne, Fox ve diğer kabilelere ayrılan yer yerleşime açılmıştır. Yer edinmek için binlerce insan düzenlenen “koşu”lara katılmıştır. En kalabalık olanı Çeroki bölgesi için düzenlenen 1893 koşusuna yaklaşık 100,000 kişi katılmıştır. Bu uğurda erkenden gelip sıraya girenler (Sooners) de olmuştur. Batı bölgesi Oklahoma Territory adını alırken, doğu bölgesinin büyük bir kısmı ise Beş Uygar Kabile tarafından yönetilmeye devam etmiştir.

1892 yılında Kongre’de eyalet olmaya yönelik bir teklif sunulmuş olmasına rağmen, Beş Uygar Kabile buna pek yanaşmamış ve kendi yönetim sistemlerini kurmak istemişlerdir. Ancak başarılı olamamışlardır ve 16 Kasım 1907 tarihinde Oklahoma 46. Amerika Birleşik Devletleri eyaleti olmuştur.

Oklahoma’da İklim ve Hava Durumu

sunset-122712_960_720.jpg

Oklahoma’da Great Plains bölgesindeki diğer yerler gibi karasal iklim hakimdir. Meksika Körfezi üzerinden gelen ılık ve nemli hava eyaletin ancak güney ve doğu kısımlarında etkisini göstermektedir. Yazların genellikle uzun sürdüğü eyalette sıcaklıklar da yüksek seyretmektedir. Kışlar genelde aynı tür iklime sahip olan diğer yerlerden daha kısa sürer ve onlardaki kadar sert bir hava olmaz.

Eyaletin yıllık ortalama sıcaklığı, RedRiver taraflarında 16°C ile kuzey sınırlarında 14°C arasında değişmektedir. En yüksek sıcaklıklar batı ve kuzeydoğu kesimlerinde yılda yaklaşık 60-65 gün boyunca 32°C civarında seyreder; gün sayısı güneybatıda 115’e çıkarken güneydoğuda ise yaklaşık 85 gündür. Bazı yıllarda mayıs ayından eylül ayına kadar ve çok nadir olarak nisan-ekim ayları arasında 37°C’yi aşan çıkan sıcaklıkların görülmesi muhtemeldir.

Oklahoma’da Din ve İnanç

Oklahoma nüfusunun yüzde 79’u Hristiyandır. Bununla birlikte, yüzde 69 oranında Protestan ile yüzde 8 oranında Katolik bulunmaktadır. Müslüman, Yahudi, Hindu ve Budistlerin her biri nüfusun yüzde 1’inden azını oluşturmaktadır. Ayrıca, eyalette yüzde 3 oranında Agnostik ile yüzde 4 oranında Ateist yaşamaktadır.

Oklahoma’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

downtown-188848_960_720.jpg

Oklahoma’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri olan Oklahoma City, eyaletin politik, kültürel ve ekonomi alanlarının da merkezi niteliğindedir. 600 bini geçen nüfusuyla Oklahoma City, ülkenin de 27. en büyük şehridir.

Tulsa, Oklahoma’nın ikinci büyük kozmopolit şehridir. Petrol geçmişi sayesinde büyüyüp gelişen şehirde dünya standartlarında kültürel cazibe merkezleri bulunmaktadır. Şehir “T-Town” ismiyle de bilinmektedir. Tulsa Zoo’da daha çok aileleri ağırlarken Arkansas Nehri’ndeki yürüyüş yolları ve açık alanlar hem şehirden bir kaçış sağlarken hem de her yaştan insana hitap etmektedir. Tulsa Performans Sanatları Merkezi’nde Tulsa Balesi, Tulsa Senfoni Orkestrası ve daha birçok etkinlik düzenlenmektedir. Ayrıca, her yıl Tulsa Internatıonal Mayfest, Tulsa Oktoberfest ve Oklahoma Scottish Festival gibi büyük festivaller de düzenlenmektedir.

Broken Arrow’da golf sevenler için kurslar, kendini şımartmayı sevenler için kaplıca merkezleri ve alışveriş meraklıları için eşsiz fırsatlar bulunmaktadır. Devasa Bass Pro Shop’ta spor aktivitelerine katılmak mümkündür. Ayrıca, tatilinizi Rooster Days’e denk getirirseniz, Oklahoma’nın en eski festivallerinden birine katılıp geçit törenlerinin de bir parçası olabilirsiniz.

Wichita Falls adını eskiden bölgede yaşamış olan Wichita Yerlileri’nden almaktadır. Forth Worth ve Denver Demiryolu bölgeye ilk kez trenin gelmesini sağlamış ve Wichita Falls’un bir tarım ve ticaret merkezi olarak gelişmesini sağlamıştır. Wichita’da, birbirine yakın olan Lake Wichita, Lake Arrowhead gibi doğal güzellikler sunan yerler göller vardır. Özellikle Lake Arrowhead sürat tekneleri için idealdir.

Oklahoma 6 bölgeden oluşmaktadır: eyaletin ortasında Oklahoma City’nin de bulunduğu Frontier Country; kuzeybatıda Teksas’ın en kuzey noktasında ilerleyen Red Carpet Country; kuzeydoğuda eyaletin yeşil kısmı Green Country; tepelerin ve çam ağaçlarının olduğu güneydoğuda Kiamichi Country; orta güney kısmında Lake&Trail Country; son olarak da güneybatıda Great Plains Country.

Oklahoma Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 3,8 milyon Dili: İngilizce Para Birimi: USD İklim: Karasal İklim