Küba Hakkında Temel Bilgiler

tumblr_nyns1dpPbi1qceaiio1_1280.jpg

Resmi adı Küba Cumhuriyeti olan ülke, Karayiplerde bir ada ülkesidir. Küba nüfusunu İspanyol göçmenler, Afro kübalılar, Çinliler ve Avrupa-Afrika karışımı oluşturuyor. Derisinin renginden dolayı ırkçılık yapılmayan tek ülke olarak bilinir. Küba'nın ulusal sembolleri tek yıldızlı bayrak, Bayamo marşı ve kraliyet palmiyesi armasından oluşur. Küba UNESCO araştırmasına göre dünyada en çok görülmek istenen ülkedir. Ülkede iki farklı para birimi kullanılır. Bunlardan biri turistler için uygulanan convertible peso yani CUC, diğeri yerel halk tarafından kullanılan peso yani CUP'tur. Değer olarak iki birim arasında büyük fark olmasının nedeniyse ülkenin turizmden gelir elde etmeye çalışmasıdır. Peso paralarının üzerinde Küba Devrimi'nde önemli rol almış siyasilerin fotoğrafları yer alırken CUC'larda Küba'da bulunan turistik ve önemli eserlerin fotoğrafı bulunur. Yasal ambargo nedeniyle ABD bankalarının kartları Küba'da kullanılmaz. Küba’da banka bulunmamaktadır.

Ülkede barınma, sağlık ve eğitim ücretsizdir. Kübalılar çok iyi koşullarda ve ücretsiz sağlık hizmeti almaktadır. Ülkeden kendi metotlarını geliştiren, çok iyi doktorlar çıkmaktadır. Devrim döneminden bu yana uygulanan karne uygulamasıyla devlet her ay belli miktarda halka pirinç, süt, et, tuz, un, yumurta gibi temel besinleri ücretsiz olarak verir. Devlet tarafından sağlanan diğer bir hak ise her çocuk için 7 yaşına kadar günlük 1 litre süt hakkıdır. Küba’da en çok tüketilen yiyecek kahve, rom ve avokadodur. En fazla kokteyl çeşidi bu ülkede yapılmaktadır.

cubamini.jpg

Ülkede devrim öncesi dönemden kalan çok sayıda klasik araba var ve şoförsüz bu klasik arabaları kiralamak yasak. Hemen her şeyin devlet kontrolünde olduğu ülkede halkın cep telefonu kullanımına 2010 yılında izin verilmiştir. Fakat pahalı bir ihtiyaç olduğundan dolayı çoğu kişide yoktur. Latin Amerika’nın ilk treni bu ülkede yapılmıştır. Fakat ulaşım amaçlı değil şeker kamışı taşımacılığı için kullanılmıştır. Bu yüzden de raylı sistemler gelişmemiştir. Ülkede yerel halk kent içi ulaşımı bici-taxi denilen ulaşım aracıyla sağlamaktadır.

Ülkede spora çok büyük önem verilir. Milli sporu beyzboldur. Kübalıların dünyada en çok madalya kazandıkları branşsa bokstur. Küba kültürel anlamda müzik ve danslarıyla meşhurdur. 1870 yılında Rumba, 1900 yılında Bolero, 1953 yılında Cha Cha Cha, 1970 yılında Salsa bu ülkeden çıkmıştır. Tahta oymacılığı da bu ülkede gelişmiş el sanatlarındandır. Amerikalı yazar Ernest HemingwayÇanlar Kimin İçin Çalıyor ve Yaşlı Adam ve Deniz romanlarını Küba’da yaşadığı dönemde yazması ve 196 metre boyunda olan Fidel Castro’nun arkadaşı ünlü ressam Frida Cahlo’nun kocası tarafından yapılan dünyanın en büyük resminin bu ülkede bulunması dikkat çekici ayrıntılardandır. Küba halkı Türkleri sevmeleriyle bilinir; hatta Havana’da bir parkta Mustafa Kemal Atatürk’ün büstü bulunur. Ülkenin Karayiplerde bulunmasından dolayı plajları ve kumsalları güzeldir.

Tanıtım Videosu: